PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarçının ölümü

tatlı tarçınım
06-03-2012, 06:37 PM
Herkese merhaba,
Tarçın geçen ay öldü siteye 6-7 aydır giremedim çünkü tarçının hastalığı ile uğrastık
hala üzgünüm ve neden öldüğünü de anlamadım belki siz anlarsınız diye anlatmak istiyorum
tarçının hiçbir rahatsızlığı yoktu ama annem gece sankı inlemeler çıkarıyor diyordu. Sonra birden sol gözü ve çevresi morardı şişmeye başladı o kadar şiştiki misket büyüklüğüne ulaştı. bizde hemen veterinere götürdük antibiyotikli bir iiaç yazdı aldık her gün içirdik. Gözü indi demişken bu sefer titremeye başladı sonra yine gözü şişti. çok acı çekti, uyutmayı bile düşündüm ama sonra belki iyileşir dedim vazgeçtim. Bu arada bizim burda hiç bir veteriner hamsterlara bakmaya gerek duymuyor onları hayvan yerine koymuyorlar besbelli bizde anca Fatih te bulduk itfaiyenin yanında hemen. Neyse baktık durum daha kötü yine veterinere götürdük yapılacak bir şey yokmuş. Çok üzüldüm onun için çok kötü bir şekilde öldü. Son gün sabah kalktım hareket yoktu yüzünü çevirince gözünün artık akmış olduğunu gördüm o an sanki beni öldürüyorlarmış gibi ağlamaya başladım. tarçınım gitmişti artık.. umarım gittiği yerde mutludur..
Bunları yazarken bile ağlıyorum..
Ecelinden ölseydi acı çekmezdi ama niye gözünün böyle olduğunu anlamadım
yardımcı olurmusunuz acaba?

Charleton
06-03-2012, 06:50 PM
"Gözü şişti, gitti, neden?" şeklinde bir ibare ile yardımcı olamayız takdir edersiniz ki. Öncesinde hangi gıdaları verdiniz, kafes düzeni, temizlik, su, kafesin bulunduğu ortam. Bunların hepsi dış etkenler. Böyle bir şey sebepsiz olamaz. Belli ki bir çeşit bakteri sonucu göz enfeksiyonu bulaşmış. Biz insanlarda da böyle hastalıklar söz konusu. Eğer etrafı şişip göz kapanmış ise "sore eye" denilen hastalık olabilir. Uygulanılan tedavi doğrudur, fakat öncesinde bakteriyel hastalıklara mahal vermemek için vitamin takviyesi yapıp temizliğine özen göstermelisiniz. Elleriniz kirli iken dokunmamalısınız. Kafesi deterjanla yıkıyorsanız iyice durulamalı ve kurulamalısınız. Sebze-meyve verdiğinizde yedikten sonra kalanını çıkartmalısınız. Yemini günlük tazelemelisiniz. Bakteriyel hastalıklar dış etkenler sebebiyle oluşan hastalıklardır. Hamster tek yaşıyorsa tabi ki. Bu sizinle ilgili bir durum değil, aldığınız yerin ne kadar temiz ve bu konuda hassas olduğu da önemlidir. Geçmiş olsun diyorum, umarım tekrarı olmaz...

Alialp
06-03-2012, 10:19 PM
Geçmiş olsun.Malesef bu göz kızarıklığı ve şişmeyle ilgili açılan 2 konu farklı kişilerden.Üzücü bir durum :(

oynak :)
10-10-2013, 03:06 PM
yazık , :( çok üzüldüm :(

çapkın
10-10-2013, 03:12 PM
Tarçın ölmedi kalbimizde yaşıyor

_GonzaLes_
12-03-2013, 03:20 PM
Ya çok korkuyorum offf bende Gonzales hastalandı diye bakıyordum gözü grileşti şişme gibi değil ama ışıkta maviye benziyo veterinere götürcem ufff :///

Obur_ve_Hızlı
12-08-2013, 11:52 PM
senin adına üzüldüm

BAMBİNO
11-18-2014, 08:51 PM
geçmiş olsun