PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : anneye et verilmeli mi?

butterflyp
02-15-2009, 09:50 PM
merhaba ,
benim de gonzales cinsi hamsterim alalı 2 gün olduktan sonra doğum yaptı.şu anda 4 günlükler.Anneye et vermek gerektiğini duydum vermezem yavruları yiyiorlarmış ama verirsem daha kötü yani sürekli et isterler ve alışırlar diye düşündüm sizce vermelimiyim?şimdiden teşekkürler...

hamsteradmin
02-16-2009, 12:44 AM
Merhabalar :) Bebekleriniz hayırlı olsun :)

Çiğ et birtakım parazitleri bulaştırabiliyor ve sindirimi zor. Pişmiş etinse pek bir anlamı yok, yine sindirimi zor.

Etin yerine geçebilecek protein pek çok besinde var. Mesela haşlanmış yumurta sarısı ve beyazıyla, sarısı protein beyazı da kalsiyum ve yağdır. Peynir, ılık yoğurt, çiğ ve haşlanmış brokoli, havuç. Eğer kuru yeminiz de varsa, witte molen, bonnie, champion, çok fark etmez, bebekler de anne de gayet sağlıklı olacaktır.

Yavru yeme olayı annenin vitamin eksikliğinde olabilir ama daha sık olarak, yavruların insanlar tarafından çok erken ellenmesinden ve kokularının değişmesinden kaynaklanıyor. Anneyi huzur edecek, kafes temizliği, çok yaklaşmak, fotoğraf çekmek, yavruları ele alıp sevmek gibi şeyleri 20 gün erteleyin :)

Bu arada rahatsız etmeyecek şekilde yem ve su vermenin yolunu bulun. Ek besin olarak özellikle yumurta bile başlı başına besleyecektir. Her gün verebilirsiniz. Yiyebileceği kadar vermekte fayda var, içerde kalırsa bozulabilir.
Ete gerek yok, zaten hem sindirimi zor hem de parazit bulaştırma ihtimali var.

Bir sorunuz olursa yine yazın. :)

Sevgiler

hamsteradmin

butterflyp
02-16-2009, 01:51 AM
Teşekkürler:) Zaten şimdilik dışarıdan izlemekle yetiniyorum müdahele etmek istemiyorum.Ama görmek için biraz yakınlaşıyorum. Sürekli onları temizliyor sanki inş hepsi ölmeden büyür diye ümit ediyorum.Su zaten kendisi içiyor vitakraft ın bol vitaminli olan yeminden veriyorum.Sadece bizim akvaryumumuz war ve bir hafta sonra filan oraya koymayı düşündük bir sakıncası warmıdır? Anee huzursuz olup yavrulara sinirlenebilir mi acaba bu sebeple?

hamsteradmin
02-16-2009, 01:54 AM
Evet yer değişikliğinde huzursuz olurlar, kafes temizliğinde bile rahatsız oluyorlar. Akvaryumunuzu temizleyip hazır edip bebişleri sütten kesildikten sonra ayırmak için kullanabilirsiniz. Eğer anlaşmada sorun yoksa, sahiplendirecekseniz o zamana kadar dişiler anneyle, erkekler de akvaryumda kalabilir. Çünkü 1 aylıkken çiftleşip yavrulayabiliyorlar, bir anda nüfus patlamasın :)

black_light
03-18-2009, 12:01 AM
acayip işime yaradı burada konuşuunlar 15 gündür hamslerden uzaktaydım ve 10 gün dür yavrularım var umarım geç kalmamamışımdır.

hamsteradmin
03-18-2009, 12:05 AM
İşinize yaramasına sevindim :) 10 günlük yavrularınız varsa zaten işin çoğu hallolmuş demektir, beslenme tavsiyelerimizden yararlanabilirsiniz. Profilden albümünüze fotoğraf ekleyebilir, istediğin konu hakkında yazı yazabilirsiniz. Sevgiler :)