PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hangi dil(ler)i biliyorsunuz?

murat
08-16-2009, 07:22 PM
Merhaba arkadaşlar,dil öğrenmeye karşı acayip bir ilgim var.Okulda ve dersanede hep ingilizcem çok iyi.Annem ailesiyle küçüklüğünde almanyaya yerleşmiş 10 sene orda kalmış,bütün akrabalarımız almanya ve ingilterede,Büyüdüğümde almanyaya veya ingiltereye gitmeyi düşündüğüm için dil öğrenmem de bana yararlı oluyor.Annem bana almanca öğretiyor,kocaman bir dil kütüphanem var.ileri derecede ingilizce biliyorum,almancam da çok iyi daha da geliştiriyorum,fransızcam orta seviyede.Sizin bildiğiniz dil(ler)i de öğrenmek istedim.Herkes yazarsa sevinirim.

episodetwo
08-16-2009, 07:24 PM
hiç bir dil bilmiyorum hatta öğrenmek bile istemiyorum. hatta ingilizce dersinin müfredattan kaldırılmasını çok isterdimm...

CooLMaSTeR
08-16-2009, 07:25 PM
çok az ingilizce bilirim...oda yarım yamalak :D çeviri siteleri olmasa ne yaparım bilemiyorum =)

episodetwo
08-16-2009, 07:31 PM
::ddd bende biraz bilirim bildiklerimi sölim my benim adım arman itize fırom adanalıyım. hayvanları ı love severim. :D

musagultekin
08-16-2009, 07:52 PM
ben ingilizceyi prof. öğrensem yeter şu anda orta halli yazma ve konuşma

murat
08-16-2009, 07:55 PM
hiç bir dil bilmiyorum hatta öğrenmek bile istemiyorum. hatta ingilizce dersinin müfredattan kaldırılmasını çok isterdimm...

neden böyle düşünüyorsun,dil çok önemli,hem meslek hayatında hem kültür hayatında.İngilizce dünyanın en kolay dili,almancayla fransızcayı görseniz,mesela ingilizcede çoğul yaparken kelimenin sonuna -s geliyor(book-books=kitap-kitaplar) almancada ise her kelimenin çoğulu farklı belirli bir ek yok ezberlemek zorundasın(das buch-die bücher----Der Mann-Die Männer).Aynı zamanda ingilizcedeki "the"'nın görevini almancada "der,die ve das" karşılamakta,her kelimeyi ezberlerken onu da ezberlemelisin.İngilizcede şimdiki zamanda be filli ve fiil+ing gelirken fransızcada her özneye göre,her fiilin sonundaki harfe göre farklı farklı ekler geliyor.İnggilizce,ek bakımından çok yalın bir dil,telafuzu da o kadar zor diil mesela fransızcanın çok zor telafuzu.
Dediğim gibi ingilizce çok kolay bir dil yeter ki kendini ver herkeste akıl vardır ama gördüğüm kadarıyla kimse dile önem vermiyor :( Müfredattan kesinlikle kalkmamalı yabancı dil,hatta daha fazla dil eklenmeli bence.Bir düşünün okullarda dil eğitim olmadığını nasıl kendini geliştireceksin,düşün her çeşit insanla iletişim kuramayacaksın sadece türklerle,yurt dışına gittiğinde çok zorlanacaksın,meslek bulamayacaksın,en az 2 dil istiyorlar artık mesleklerde.Gayet gerekli dil öğrenmek.Dil bir iletişim aracıdır.yabanci bir dile hakim olan insanlarda anlatmak istedigini ifade etme yetenegi daha yuksektir. hele anadilin süregelen yanlış kullanimindan kaynaklanan manasizliklari yabanci bir dili iyi konusabilecek kadar ogrenmis bir insanin tekrarladigini göremezsiniz.
Şunu bir daha belirteyim,ingilizce en kolay,en sade,en az ezber gerektiren,telafuzu çok kolay olan,kesinlikle her insanın öğrenmesi gereken bir dil,bu konuda hemen "ben ingilizce öğrenemiyorum,zor" diyerek pes etmemenizi tavsiye ederim.Dil konusunda kendini geliştirmiş ve geliştirmemiş ülkelerin durumları ortada...

episodetwo
08-16-2009, 07:57 PM
herkezin düşüncesi farklıdır... benimde düşüncem bu..

episodetwo
08-16-2009, 07:58 PM
sevmiyorum istemiyorumda suçmu ...

murat
08-16-2009, 08:00 PM
tabi ki herkesin düşüncesine saygı duymak lazım ama bence türkiyenin geleceği olan gençler yabancı dil öğrenmeli kendini geliştirmeli,ne de olsa dil bir iletişim aracıdır.Ne demişler bir lisan,bir insan.
Başka yorumlar bekliyorum,kaç dil biliyorsunuz?Hangi dil(ler)?

episodetwo
08-16-2009, 08:19 PM
türkiyenin sonu demek istedin heralde ne geliyosa yabancılardan geliyo türkiyeye çin malları girdi bütün piyasa alt üst oldu krizz. vsvsv vs bu konulara fazla girmek istemiyorum..

hamsteradmin
08-16-2009, 09:47 PM
Muratçım güzel bir konu açmışsın :) Ben İngilizce biliyorum, ek dil olarak Almanca ve Fransızca görmüştüm ama giriş seviyesinde kaldı onlar. İtalyanca öğrenmeyi çok istiyorum :) Annen vakit ayırdığı için çok şanslısın :)

Bu arada yetenekler ve ilgiler tamamen beynimizin hangi lobunu ağırlıklı kullandığımızla alakalı. Genelde Türkçe, Sosyal Bilimler ve İngilizce gibi konularda iyi olanların Matematik Fen gibi derslerde başarılı olmadığını görürüz, matematiği çok iyi olanların çoğu da yazı yazma, dil öğrenme konusunda pek başarılı değillerdir. İstisnalar var, o istisnalar da beyni eşit derecede iyi kullanabilenler oluyor sanırım.

Dil öğrenmek önemli ama kendi dilimize de gereken saygıyı göstermeliyiz. Örneğin Fransızlar, CD'yi, kendi dillerinde okurlar, Se De şeklinde. Bizse olduğu gibi alıp ingilizce telaffuzunu Si Di'yi kullanıyoruz. Ce De diyebiliriz mesela. Böyle söyleyince komik geliyor ama son derece normal her dilin kendine göre telaffuz etmesi. Fransa'da ingilizce bilenlerin bile turistlerle ingilizce konuşmamaktaki ısrarı da dile sahip çıkma konusunda bir örnek olmalı.

Her geçtiğimiz yerde yabancı isimli dükkanlar, markalar görüyoruz. Hamsterlarımıza bile yabancı isim koyuyoruz. Biz Türkçe'ye sahip çıkmazsak kimse çıkmaz...

murat
08-16-2009, 10:49 PM
türkiyenin sonu demek istedin heralde ne geliyosa yabancılardan geliyo türkiyeye çin malları girdi bütün piyasa alt üst oldu krizz. vsvsv vs bu konulara fazla girmek istemiyorum..

Yabancı dil öğrenmekle çin mallarının ne ilgisi var anlayamadım.Bir de yabancı dil öğrenmeyelim türkçeyi önemsemiyoruz diyen tanıdıklarım var,haklılar türkçeyi bozan çok kişi var ama bu demek değildir ki yabancı dil öğrenmek türkçeyi yok ediyor.Eğer böyle bir durumla karşılaşılıyorsa da o kişinin suçu.Ben yabancı dil öğrenmeyi çok severim ama asla türkçeyi bozmam,forumdaki yazılarımdan da anlaşılıyor.Dil öğrenmek türkçeyi yok etmek değildir,kişi bilinçsizse dil öğrense de öğrenmese de türkçeyi bozar zaten.Birden fazla dil öğrenerek iletişimimizi geliştiririz,kültürümüz gelişir.
Hamster admin çok haklısın bu yabancı isimler konusunda ama bir de şöyle düşün snow yerine kar koysaydım biraz tuhaf olurdu.Mesela karım napıyor derdim.E snow da erkek olduğuna göre,olmazdı yani.Cd'yi si di diye okumak bana göre hem yanlış hem doğru.Doğru olmasının sebebi en çok kullanılan söylenişi olması.ama Dilimize sahip çıkalım,Türkçe Turkcheleşmesin.Ama bilinçli bir şekilde dil öğrenmenin de anadile faydaları var çünkü yabancı bir dili öğrenen kişi kendi anadilinde halkın yanlış kullanımlarını daha rahat çözer ve bir daha bu yanlış kullanımları yapmamaya dikkat eder.

murat
08-16-2009, 10:53 PM
ayrıca dil öğrenenlere bir tavsiyem var,kelime ezberlerken the pencil--kalem , the apple-elma diye ezberlememeliyiz bence.Ben ingilizcede kelime ezberlerken hep ezberlemeye çalıştığım kelimeyi türkçe karşılıklarıyla değil de resimli olarak öğrendim mesela car kelimesini ezberlerken car=araba diye ezberlemedim car diye tekrar ettim üst üste ve o sırada aklımda bir araba canlandırdım yani kelimeleri anlamlarıyla değil de zihnimizde canlandırarak öğrenmek çok daha faydalı.Eğer anlamlarıyla ezberlersek bir ingilizle seri konuşamayız.İngilizin bize sorduğu soruyu zihnimizde türkçeye çeviririz,cevabı kafamızda türkçe oluştururuz,cevabı ingilizceye çeviririz.Yani hiç pratik olmaz ama dediğim gibi ezberleyince tıpkı bir bebeğin konuşmayı öğrenmesi gibi oluyor kalıcı ve pratik.

hamsteradmin
08-16-2009, 11:13 PM
Evet hazırlık sınıflarında da Türkçe karşılıklar öğretilmez genelde. Cd örneği uç bir örnek gibi görünse de Fransızların kendine güvenlerini gösterdiği için söylemek istedim. Biz yaygın olana uyma kaygısı taşırken, onlar yabancı kelimeleri kendi dillerine göre telaffuz ediyorlar, takdir edilecek bir olay bence.

İngilizce öğrenmeyi kolaylaştıran yollardan birkaçı da, bilgisayardaki programlarımızı Türkçeleştirmeden kullanmak, masaüstünde bir İngilizce - Türkçe sözlük bulundurmak (artık google çeviri de var ama masaüstü daha pratik oluyor), oyunları ingilizce oynamak (örneğin sims), ingilizce yayın yapan kanalları izlemek cnbc-e gibi, ingilizce şarkılar dinlemek ve onların sözlerini bulup söylemeye çalışmak, yapılabilecek şeyler arasında...İlgilenenler için belki yardımcı olur.

murat
08-17-2009, 12:53 AM
Dediklerinizin hepsini yapıyorum zaten gerçekten çok faydalı.

DişisLy
08-17-2009, 12:28 PM

Aynen. xD Benden uzak olsun. . xP

episodetwo
08-17-2009, 12:39 PM
dişişşşşişslyy bu arada lunanın yavruları büyüdü kocaman oldular :D yürüyolar sütü kestiler yem yiyolar 14 günlükler ve yavrular vik vikvik zik zik zik gibi ses çıkarıyolar çok komikler ya :D 6 tane doğan yavrudan sadece 4 tanesi şuan çok iyi 2 tanesi doğarken öldü ..

murat
08-17-2009, 01:56 PM
Muratçım güzel bir konu açmışsın :) Ben İngilizce biliyorum, ek dil olarak Almanca ve Fransızca görmüştüm ama giriş seviyesinde kaldı onlar. İtalyanca öğrenmeyi çok istiyorum :) Annen vakit ayırdığı için çok şanslısın :)

Bu arada yetenekler ve ilgiler tamamen beynimizin hangi lobunu ağırlıklı kullandığımızla alakalı. Genelde Türkçe, Sosyal Bilimler ve İngilizce gibi konularda iyi olanların Matematik Fen gibi derslerde başarılı olmadığını görürüz, matematiği çok iyi olanların çoğu da yazı yazma, dil öğrenme konusunda pek başarılı değillerdir. İstisnalar var, o istisnalar da beyni eşit derecede iyi kullanabilenler oluyor sanırım.

Dil öğrenmek önemli ama kendi dilimize de gereken saygıyı göstermeliyiz. Örneğin Fransızlar, CD'yi, kendi dillerinde okurlar, Se De şeklinde. Bizse olduğu gibi alıp ingilizce telaffuzunu Si Di'yi kullanıyoruz. Ce De diyebiliriz mesela. Böyle söyleyince komik geliyor ama son derece normal her dilin kendine göre telaffuz etmesi. Fransa'da ingilizce bilenlerin bile turistlerle ingilizce konuşmamaktaki ısrarı da dile sahip çıkma konusunda bir örnek olmalı.

Her geçtiğimiz yerde yabancı isimli dükkanlar, markalar görüyoruz. Hamsterlarımıza bile yabancı isim koyuyoruz. Biz Türkçe'ye sahip çıkmazsak kimse çıkmaz...

benim bütün derslerim süper yazılı ortalamalarım 97 :D sadece dil alanında değil her alanda,ama en çok dili seviyorum

aydo
08-17-2009, 02:40 PM

Çok doğru söylemişsin mağaza isimleri bile yabancı olmaya başladı artık yok nargile cafe yok internet cafe ne yani kafe kahvehane yazsan ne olacak müşterimi kaybediceksin ? cafe nedir ya ! İnsanlar kendi öz dillerinden utanıyor gibi oluyorlar artık
Türk dili en eski dillerden biridir lütfen dilimize sahip çıkalım ve dilimizden utanmayalım! Eğer biraz bizler için kanını canını vermiş Atalarımıza saygımız varsa ...

episodetwo
08-17-2009, 02:49 PM
aynen sana katılıyorum aydo türkiyeye ne geliyosa yabancılardan geliyo ülkemize çin malları girdi piyasa kiriz derken alt üst oldu ülkemizi almaya çalışırlar. ben türküm gavurların dilini öğrenmek zorunda değilim bizzat okulda ingilizce öğretmenime bile söledim öğrenmek istemiyorum isterseniz bırakın dedim sene sonunda sadece ingilizcem zayıf geldi sadece 1 dersim zayıf olduğu için geçtim .. :D

buraq
08-17-2009, 03:05 PM
pet sitesinde dil sorusu ilginç =)

ingilizce biliyorm ama öyle 100lü 90lı değil yeterince ve kimseye bişi kanıtlamaya kalkmayacak kadar(:

bide rusça öğreniyorm .) inş ta uni.den sonra rusyada çalışcam neyse.

murat
08-17-2009, 05:25 PM
Ya bence dil öğrenen kişiler eğer BİLİNÇLİYSE türkçeye hiç bir zarar gelmez,sizin bahsettiğiniz dükkan isimleri gerçekten çok yanlış,çok haklısınız,ben dil öğreniyorum diye asla türkçeyi batırmıyorum!Gavur dili diye düşünmemelisiniz,dünyanın her yerinde kullanılan,çok önemli bir dil.Ayrıca bu yabancı isimli dükkanların sahibi allah bilir ingilizce bilmiyoırlardır bile,özentilik tamamen çok yanlış.Ben türkçeyi bozalım diğer diller ülkemizin dili olsun demiyorum dünyada çok fazla kullanılan artık dünya dili haline gelmiş,herkesin bilmesi gereken bazı diller var.Bunlardan bahsediyorum ben.Ayrıca burası serbest paylaşım bölümü,hamster sitesi olabilir ama merak ettiğim konu dışı şeyleri burada sorabilirim.

hamsteradmin
08-17-2009, 05:44 PM
Evet burası serbest paylaşım bölümü :)

DişisLy
08-19-2009, 11:02 PM
dişişşşşişslyy bu arada lunanın yavruları büyüdü kocaman oldular :D yürüyolar sütü kestiler yem yiyolar 14 günlükler ve yavrular vik vikvik zik zik zik gibi ses çıkarıyolar çok komikler ya :D 6 tane doğan yavrudan sadece 4 tanesi şuan çok iyi 2 tanesi doğarken öldü ..

Oyyyy çok tatlıdır şimdi onlar. (: O sesleri bilmem mi?. . xD Çok yavru olduğu zaman anne içinde zor senin içinde. . Sahip bulana kadar ölüyordum yavrulara. (: Geri kalan yavrulara uzun sağlıklı ömürler o zaman. .

hamsteradmin
08-19-2009, 11:10 PM
Yanlış yere yazdın sanırım :D

DişisLy
08-20-2009, 12:42 AM
Yanlış yere yazdın sanırım :D

Bu forumun 2. sayfasına bakarsanız mesajı görürsünüz. . (: Yanlış yere yazmadım ama konuyu dağıttık sanırım özür dilerim (:

hamsteradmin
08-20-2009, 12:56 AM
Pardon görmemişim :) O üye banlandı zaten.

.panpon.
08-23-2009, 06:11 AM
çok az ingilizce bilirim...oda yarım yamalak :D çeviri siteleri olmasa ne yaparım bilemiyorum =)

birde yeğenim sayesinde uçundan almanca öğrendim birde yeğenimin arkadaşı var rus ondanda biraz rusça öğrendim ucundan sonra o da türkçeyi ucından öğrendi :rolleyes:

MÜSLÜMAN OLDU SONRA BİZİ GÖRÜNCE TÜRK GÜZEL DİYOR :p

Hamster_fun
08-23-2009, 01:15 PM
Farklı diller bilmek bu devirde çok önemli tabi ki. Murat seni tebrik ediyorum azminden dolayı.
Fakat forumda dikkat ediyor musunuz ana dilimiz olan Türkçe'nin düzgün kullanılmadığını!. Örneğin; biraz yerine biras, güzel yerine güsel, kafamı bozma yerine qAfamı bozma, evet yerine ewet gibi (örnekleri çoğaltabiliriz). Yanlış kullanımlar artmakta. Özellikle yeni nesil bu tip yanlış kullanımlar içerisinde. Türkçemiz tüm diller içinde en çok kullanılan 3. dildir ve dilimize sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Yanlış kullanımların önüne geçerek Türkçemizin yozlaşmasını hep birlikte önlemeliyiz.

Hamsteradminin dediği gibi zaten dükkan, işletme adları özentiden dolayı yabancılaşmıştır.

Arkadaşlar lütfen dilimize sahip çıkalım ve dilimizi doğru kullanalım;)

murat
08-23-2009, 01:29 PM
Farklı diller bilmek bu devirde çok önemli tabi ki. Murat seni tebrik ediyorum azminden dolayı.
Fakat forumda dikkat ediyor musunuz ana dilimiz olan Türkçe'nin düzgün kullanılmadığını!. Örneğin; biraz yerine biras, güzel yerine güsel, kafamı bozma yerine qAfamı bozma, evet yerine ewet gibi (örnekleri çoğaltabiliriz). Yanlış kullanımlar artmakta. Özellikle yeni nesil bu tip yanlış kullanımlar içerisinde. Türkçemiz tüm diller içinde en çok kullanılan 3. dildir ve dilimize sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Yanlış kullanımların önüne geçerek Türkçemizin yozlaşmasını hep birlikte önlemeliyiz.

Hamsteradminin dediği gibi zaten dükkan, işletme adları özentiden dolayı yabancılaşmıştır.

Arkadaşlar lütfen dilimize sahip çıkalım ve dilimizi doğru kullanalım;)
Çok haklısın.Neden türkçemizi bozmaya çalıştıklarını anlayamıyorum.Dediğin gibi kullanımlar sadece bilinçsiz,özenti,boş insanların yapacağı şeyler.

dream
08-26-2009, 04:29 PM
bazı arkadaşlara katılmıyorum mağaza dükkan isimlerinin farklı dillerde olması farklı diller öğrenmememizi gerektirmez.beş ayrı dil bilirsin ama cafe değil kahvehane dersin.mekan isimlerinin türkçe olmaması dil öğreniminin değil batılılaşmanın getirdiği bir şey bence buna benzer birsürü örnek verilebilir.güçlü olan kesim güçsüzü etkiler.mesela osmanlının dünyada adını sıkça duyurduğu dönemlerde avrupada zengin kimseler osmanlıların kıyafetlerini giyip resimlerini çizdirirlermiş veya yine osmanlıda birçok insan fransızca bilmemesine rağmen cebinde fransız gazetesi taşırmış.şimdikidurumda bundan farklı değil.zaten mekan isimlerini türkçe kullanmayanların çoğunluğu yabancı dilleri iyi düzeyde bilmiyor.k'yi q;ş'yi sch;v'yi w olarak yazanlar da zaten özentiden yazıyor...bizim muhteşem bir dilimiz var ve yeni diller öğrenmemizin dilimiz açısından ne getirisi ne de götürüsü olacaktır her dili yeri ve zamanında kullanırsak.
gelelim soruya:
dil öğrenmek muhteşem bir şeybu yolda emek sarfedenleri tebrik ediyorum dil öğrenmeyi kimisi sever kimisi sevmez sevmeyenleri hiçbir şekilde eleştiremeyiz.ben de dil öğrenmeye çok meraklıyım yaşıma göre çok iyi ingilizcem ve başlangıç seviyesinde almancam var çok güzel bir konu olmuş bence...
sevgiler

murat
08-26-2009, 05:20 PM
dream,seninle yaşıtız sanırım,yanlış hatırlamıyorsam 14 yaşındaydın tanışma bölümünde yazmıştın.Yaşımıza göre gerçekten aşırı bir ilgimiz var anlaşılan.:)

dream
08-26-2009, 11:12 PM
evet on dört yaşındayım.yabancı dillere aşırı ilgim var ama ingilizceye çok önem veriyorum ve çok seviyorum.almancayı da seviyordum ama almanca öğretmeninin tutumu soğuttu beni biraz ama yinede yılmıcam.ben ülkemiz de dil öğrenimine yeterli önemin verilmediğini düşünüyorum hem türkçe hem de diğer diller bakımından.seçmeli yabancı dil dersinin ders sayısı çok az ve türkçe dersinde eksiklikler var bence.hiçbir öğretmen türkçenin günlük hayatımızda kullanımına yeterli önemi vermiyor kuru kuru dilbilgisi öğreniyoruz sadeceülkemiz bu yönden zayıf.mesela almanyada ilkokulda öğrenciye kolayca anlayabileceği ve hayatına geçirebileceği bilgiler veriliyor ve kendi dillerini çok iyi öğrenmelerisağlanıyor ki diğer dilleri öğrenirken sorun yaşamasın.ama umuyorum ki ülkemizde de birşeyler değişebilir..ama bu kişiye de bakan bir problem bir yerden sonra insanın kendinden fedekarlık etmesi gerekiyor.

murat
08-27-2009, 12:06 AM
evet cok haklisin

jnR Cech
09-01-2009, 08:48 PM
İngilizceyi çok iyi biliyorum bu konuda inş. uzmanlaşacam :D biraz Almancam var bu sene ispanyolca görecem.Annem Almanyada yaşadığı için bana öğretiyor arada :D ilerde inş Fransızca da öğrecem.Dile çok meraklıyım dil okuyacaktım hatta ama ailem izin vermedi :(

murat
09-01-2009, 09:01 PM
Ne güzel :) bana da annem almanca konusunda çok yardımcı oluyor o da yaklaşık 10 sene almanyada kalmış.Ama dil seçmene izin vermemelerine üzüldüm :( neden izin vermediler ki??herkesin sevdiği,yeteneği olduğu bir şey vardır neden engellediler üzüldüm :(

Mert K.
09-01-2009, 09:27 PM
almanca çince, ingilizce,yunanca.

murat
09-01-2009, 09:48 PM
almanca çince, ingilizce,yunanca.

Süper ! azcık yunanca bilmemi saymazsak çince ve yunanca dışında diğerlerini + fransızca biliyorum :)

Kaptan
09-02-2009, 03:43 AM
Meraba arkadaşlar..Ben Elif..Yazdıklarınızı okudum ve özellikle Murat'çım seni takdir ettim..Ben de yabancı dillere karşı çok fazla ilgiliyim.Ama malesef çok da İngilizce bildiğim söylenemez..İngilizce dersine çok başarılıyım fakat bu benim o dili bildiğimi göstermez öyle değil mi =)=) ben yabancı dil bölümünü seçecektim fakat okulumuzda o bölüm açılmadı..İmkânım olsa farklı farklı diller öğrenmeyi çok isterim..
Ayrıca da Türkiye'deki yabancı ders sayısını ve saatlerini yetersiz görüyorum..

murat
09-02-2009, 08:32 PM
Evet sadece ingilizce dersinde başarılı olmak ingilizceyi bildiğini göstermez tabi ki ileri seviyede bildiğini,sevdiğini gösterir ama tamamen bildiğini göstermez günlük hayatta ingilizce filmler izleyerek pratik yapabilirsin mesela.Evet bence de ders sayısı ve saatleri çok az bazı arkadaşlar ingilizcenin müfredattan kaldırılmasını istiyor biz de arttırmak istiyoruz,onlara da saygı duymak lazım,yabancı dil konusunda ders sayısı ve saati arttırılmalı ama artan dersler seçmeli olmalı çünkü çoğu kişi ingilizce dersine kendini vermiyor,ön yargıyla yaklaşıyor,sonra başarısız olunca suçu ingilizceye atıp pes ediyorlar o dersi istemiyorlar onlara da saygı duymak lazım ama ileride çok pişmanlığını yaşayacaklar.Benim bazı tanıdıklarım var ingilizce derslerinden nefret ediyorlarmış,tek kelime ingilizce anlamıyorlar şu an,ben dil bilmezsem kendimi dilsiz,kör birine benzetirim çünkü iletişim kurmam yeterli değildir,işte o tanıdıklarım şimdi ingilizce kurs arıyorlar,iş hayatı,kültürel hayat vb. için yabancı dil gerçekten çok önemli bence

Kaptan
09-03-2009, 09:15 PM
Evet sadece ingilizce dersinde başarılı olmak ingilizceyi bildiğini göstermez tabi ki ileri seviyede bildiğini,sevdiğini gösterir ama tamamen bildiğini göstermez günlük hayatta ingilizce filmler izleyerek pratik yapabilirsin mesela.Evet bence de ders sayısı ve saatleri çok az bazı arkadaşlar ingilizcenin müfredattan kaldırılmasını istiyor biz de arttırmak istiyoruz,onlara da saygı duymak lazım,yabancı dil konusunda ders sayısı ve saati arttırılmalı ama artan dersler seçmeli olmalı çünkü çoğu kişi ingilizce dersine kendini vermiyor,ön yargıyla yaklaşıyor,sonra başarısız olunca suçu ingilizceye atıp pes ediyorlar o dersi istemiyorlar onlara da saygı duymak lazım ama ileride çok pişmanlığını yaşayacaklar.Benim bazı tanıdıklarım var ingilizce derslerinden nefret ediyorlarmış,tek kelime ingilizce anlamıyorlar şu an,ben dil bilmezsem kendimi dilsiz,kör birine benzetirim çünkü iletişim kurmam yeterli değildir,işte o tanıdıklarım şimdi ingilizce kurs arıyorlar,iş hayatı,kültürel hayat vb. için yabancı dil gerçekten çok önemli bence

evet Murat'çım kesinlikle katılıyorum..her alanda gerekli 2. ve hatta 3. bir dil..artık bilyorsun ki nerdeyse her işyeri,3. bi dil istiyorlar..günümüz Türkiye koşullarında 3. bi dil öğrenmek isteyen bireyler çok az aslına bakarsan..hani öğrenmek isteyen biri vardır,koşulları el vermez falan bunlar çok sık rastlanan durumlar..e bi de şöyle bişey var senin dediğin gibi ingilizce öğrenmek istemeyenlere saygı duymak lazım evet..belki onlar o dili sevmiyorlardır,belki İspanyolca mesela çok hoşlarına gidecektir..okullarda sadece İngilizce öğretilmesinin de sıkıntısı bu işte..evet resmi dil falan ama,açıkça söyleyeyim ben ilerde İngilizce nin önemini kaybedeceğini düşünüyorum..Türkçe,Japonca,Çince ve Rusça dilleri önem kazanabilr bence..Bu bakımdan da İngilzce dışında başka dillere önem verilmesi gerekiyor...

jnR Cech
09-05-2009, 02:31 AM
Ne güzel :) bana da annem almanca konusunda çok yardımcı oluyor o da yaklaşık 10 sene almanyada kalmış.Ama dil seçmene izin vermemelerine üzüldüm :( neden izin vermediler ki??herkesin sevdiği,yeteneği olduğu bir şey vardır neden engellediler üzüldüm :(

bende aşırı üzüldüm =( benim kendini akıllı zanneden müdürüm ailemin aklına girdi dil okursa iş bulması çok zor olur fln tipik sayısalcı lafları etti annemlerde hiç beklemediğim bir tepki ile benim dil okumama karşı geldiler =( neyse okulların açılmasını bekliyorum hala %5 te olsa bir şansım var dil okumak için ama umutsuzum

hamsteradmin
09-05-2009, 03:59 AM
bu senin hayatın, yeteneklerinle uyumlu bir bölüm okumalısın, gerekirse bunun için savaş ver, sonra çok geç olabilir.

MoLLy_OsCaR
09-05-2009, 10:38 AM
Murat, senin de bildiğin gibi konuşabildiğim diller: Almanca, Rusça, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca. Hepsi iyi derecede.

jnR Cech
09-06-2009, 03:11 AM
bu senin hayatın, yeteneklerinle uyumlu bir bölüm okumalısın, gerekirse bunun için savaş ver, sonra çok geç olabilir.

biliyorum hayatımı karartıyorsunuz dediğimde bile takmadılar :mad: hep o müdür yüzünden eğer o lafları demeseydiler ailem nereye gitsem kabul ederdi

murat
09-06-2009, 02:18 PM
Gerçekten çok üzüldüm :( benim ailem bana hiç bir konuda karşı çıkmaz(evcil hayvan dışında),zaten yabancı dil öğretmenlerim ailemle konuşuyor durumumun iyi olduğu 4.sınıftan itibaren anlaşıldı.Onlar da her aile gibi ilk başlarda sayısal okumamı istediler(yine de dil okursam engellemeyeceklerdi,sadece sayısal okursam daha mutlu olacaklardı)zamanla dil alanında sadece öğretmenlik-tercümanlık olmadığını öğrendim ailemle konuştum karşı çıkmadılar,şimdi dil seçmeyi düşünüyorum ya da sayısal seçip veterinerlik üzerine okumak istiyorum.Çoğu kişi dil alanında sadece öğretmenlik olduğunu düşünüyor ama "dil edebiyat,öğretmenlik,filoloji,dilbilimi,turist rehberliği,çevirmenlik,siyaset bilimi ve uluslar arası ilişkiler(2009-2010 eğitim-öğretim yılından itibaren uluslar arası ilişkiler dil bölümünden seçiliyor)" yani bir sürü meslek var.Ama nedense çoğu insan sanki dünyada bir tek matematik varmış gibi düşünüyor,ben de matematiğe önem veririm,matematiği severim ama dediğim gibi çoğu kişi tek önemli dersin matematik olduğunu düşünüyor :(

Kaptan
09-06-2009, 09:24 PM
Gerçekten çok üzüldüm :( benim ailem bana hiç bir konuda karşı çıkmaz(evcil hayvan dışında),zaten yabancı dil öğretmenlerim ailemle konuşuyor durumumun iyi olduğu 4.sınıftan itibaren anlaşıldı.Onlar da her aile gibi ilk başlarda sayısal okumamı istediler(yine de dil okursam engellemeyeceklerdi,sadece sayısal okursam daha mutlu olacaklardı)zamanla dil alanında sadece öğretmenlik-tercümanlık olmadığını öğrendim ailemle konuştum karşı çıkmadılar,şimdi dil seçmeyi düşünüyorum ya da sayısal seçip veterinerlik üzerine okumak istiyorum.Çoğu kişi dil alanında sadece öğretmenlik olduğunu düşünüyor ama "dil edebiyat,öğretmenlik,filoloji,dilbilimi,turist rehberliği,çevirmenlik,siyaset bilimi ve uluslar arası ilişkiler(2009-2010 eğitim-öğretim yılından itibaren uluslar arası ilişkiler dil bölümünden seçiliyor)" yani bir sürü meslek var.Ama nedense çoğu insan sanki dünyada bir tek matematik varmış gibi düşünüyor,ben de matematiğe önem veririm,matematiği severim ama dediğim gibi çoğu kişi tek önemli dersin matematik olduğunu düşünüyor :(

evet benim ailem de karşı çıkmadı ama şansıma bölüm açılmadı işte...arkadaşlarım biraz üstüme geldi,"dil okuyup da öğretmen mi olcaksın?" diye,sonra meslekleri sayınca onlar da sustular :D ben bu dil bölümüyle ilgili çok düşündüm,"acaba seçsem mi seçmesem mi" diye...çünkü sonradan pişman da olabilirdim..dil seçecek arkadaşlara tavsiyem,çok iyi düşünün..çünkü göründüğü gibi kolay değil..

jnR Cech
09-06-2009, 11:03 PM
ya benim işim bile hazırdı dil okusaydım :D çok düşündüm ama kesinlikle ben dil öğrencisiyim o konuda sorun yok yani ne zorluk çekerim ne sonradan sıkılıp vazgeçerim :)

Kaptan
09-07-2009, 01:57 AM
ya benim işim bile hazırdı dil okusaydım :D çok düşündüm ama kesinlikle ben dil öğrencisiyim o konuda sorun yok yani ne zorluk çekerim ne sonradan sıkılıp vazgeçerim :)

hımm sevindim o zaman senin adına :) umarım başarılı olursun -ki öyle gözüküyor zaten :)

jnR Cech
09-07-2009, 03:57 AM
tabi dile gidebilirsem :) şu okullar açılsın kesinleşecek inş. kabul eder bizimkiler

Kaptan
09-07-2009, 04:29 AM
tabi dile gidebilirsem :) şu okullar açılsın kesinleşecek inş. kabul eder bizimkiler

inşallah canımm :)

Basakolin
02-02-2010, 07:11 PM
Ama ailenin sana karışmaya hakkı yok :@ Sonuçta insan sevmediği işte başarısız olur ...

murat
02-02-2010, 08:05 PM
Evet bence de.Sonuçta sayısalda daha çok meslek var diye başarılı olmadığın halde sayısala gidersen başarılı olamazsın ki mesleğinde,daha kötü olur.

Basakolin
02-02-2010, 08:09 PM
Bia nlamı olmaz hayatın kararır.. Başkalarının fikirleriyle değil kendi istediğini yapmalısın

-ErgünCan-
02-02-2010, 08:11 PM
Bende başağa katılıorm hatta ingilizce dersinin müfredattan kaldırılmasını da istiorm

Basakolin
02-02-2010, 08:13 PM
Ne yalan söyleyeyeim bnde istiyorum.. Ama çalışmalıyım yoksa bu devirde biraz zor iş bulurum tabi daha çook var ama olsun ilerletmem gerek kendimi ): :)

-ErgünCan-
02-02-2010, 08:17 PM
Yha seçmeli ders olsun bence yha istemiorm zorla mı :)

Basakolin
02-02-2010, 08:21 PM
:D Neden olmasın :D

murat
02-02-2010, 08:27 PM
Tabi ki zorla değil.Ama inan bana ilerde çok büyük yararını göreceksin :)

Ayrıca diğer dillere bakarsak ekler bakımından çok sade bir dil :) Mesela bir kaç örnek :

-- Almancada ismin çoğulunda ingilizcedeki gibi bir kural yok,bir kaç kural var ama onlar da çok azı için geçerli,kelimeyi ezberlerken çoğuluyla ezberlemelisin.
--Ingilizcedeki "the" görevini gören 3 tane artikel var almancada ve her isminki farklı,onu da isimle birlikte ezberlemelisin :)
--Fransızcada ve İspanyolcada Zamanlarda [şimdiki zaman,gelecek zaman vb.] tek bir zamanda 18 ek var mesela. İngilizcede sadece "he/she/it" derken -s eki getiriyorsun diğerleri ek almadan.Ama ispanyolca ve fransızcada öyle değil,18 ek var tek bir zamanda.
--Almancada artikelleri sürekli değişiyor.İngilizcede "to school" derken ki "to" edatı gibi bir sürü edat var ve hepsinde de ezberlediğin artikel değişmek zorunda.
--İngilizcede mesela "beautiful" sıfatını kullanırken "beautiful girl" diyoruz,beautiful sıfatı değişmiyor.Ama almancada sıfatlar bir sürü ek alıyor. "the" anlamına gelen 3 tane artikel var demiştim ya , onlara göre bir sürü ek var mesela sıfatlara.Bir de artikel değişince işler iyice karışıyor

Daha binlerce örnek yazılabilir.Demek istediğim ingilizcenin değerini bilin :) İngilizce başka dillere göre çok kolay bir dil.Alt tarafı bir kaç ek var.

:)

murat
02-02-2010, 08:30 PM
Tüm tanıdıklarım [okulda ingilizce derslerini dinlemeyenler] şuanda büyüdüler [ve büyüdükçe öğrenmek zorlaşır] yana yana ingilizce kursu arıyorlar çünkü öğrenmek zorundalar.Pişmanlıklarını anlatmama gerek yok....

Basakolin
02-02-2010, 08:37 PM
Ewt çok doğru.. Bizim ingilizce hocamız anlatmıştı.. Üniversitede ingilizce dersinde sınıfça kopya çekiyorlarmış..yıllar geçtikçe böle olmayacağını anlayıp hocam ve arakadaşları ingilizceye yoğunlaşıp geçe gündüz çalışmışlar..ama ne yazıkkı bazı arkadaşları kopyaya devam ve çok başarısızlarmış şu an..(bu arada lisemi üniversitemi tam hatırlamıyorm :D:D)

Hmstr
02-02-2010, 09:58 PM
Benim Bildiğim Diller Türkçe,Türkçe,Türkçe ve Yarım İngilizce.

Basakolin
02-03-2010, 01:17 AM
:D ne çok Türkçe varmış öyle :D

murat
02-03-2010, 01:55 PM
Benim Bildiğim Diller Türkçe,Türkçe,Türkçe ve Yarım İngilizce.

Oo süpermiş valla :D 4 dil biliyorsun aferim :)

Hmstr
03-02-2010, 06:53 PM
nazar etme ne olur çalış seninde olur

yalin08
03-09-2010, 12:32 PM
I know English.kanıtlı :)))

numlock01
03-10-2010, 10:46 PM
ingilizce,almanca,rusça,abd ingilizcesi Türkçe

-ErgünCan-
03-10-2010, 11:43 PM
Vay be :)

Hmstr
03-11-2010, 04:43 PM
ciddimisin?

numlock01
03-11-2010, 06:32 PM
rusça ve almancayı yarım biliyorum :) karadeniz Türkçesini de iyi konuşurum :D

murat
03-12-2010, 05:50 PM
ingilizce,almanca,rusça,abd ingilizcesi Türkçe

Es gibt nicht viele Differenz zwischen BrE und AmE, oder was?
Ich denke dass sie gleich sind.Es ist nicht erforderlich beide zu schreiben. :)

alptugbaba
03-12-2010, 08:15 PM
Murat bence senin amacın birazcık hava atmak bana öyle geldi

murat
03-12-2010, 09:24 PM
Neden hava atayim ? Hava atilacak bir durum soz konusu degil ki.
Numlock isimli uye almanca bildigini soylemis ve yazdigi mesajinda bir fazlalik oldugunu dusundum onu soyledim.
Sonucta burasi serbest paylasim bolumu ve bu baslik da dil basligi,dolayisiyla Almanca bilen birine burdan Almanca bir sey soylemek kadar dogal bir sey olamaz.
Insanlari suclamadan once biraz dusunun derim...

alptugbaba
03-12-2010, 10:17 PM
Hyr bildiğin dillerden bahsederkenden bahsediorum son mesaj algılama esela konuyu acıs amacın fln

murat
03-12-2010, 11:07 PM
Bildigim diller : Almanca Ingilizce az Fransizca ve Ispanyolca.Bunu soylemek hava atmak mi oluyor ? Yabanci dillere asiri ilgim evet,bu yuzden bu basligi actim zaten diger uyelerin de bildigi dilleri merak ettigim icin.Herkes bildigi dilleri yazdi ben de yazdim.Bu mu hava atmak oluyor ? Hic gulecegim yoktu :D

alptugbaba
03-13-2010, 10:03 AM
ben sadece fikrimi açıkladım senin amacın hava atmak olabilir gördüğüngibi tabe gördüysen bana öyle geldi dedim senin fikrin o olmaya bilir

Hamstogun
03-13-2010, 11:29 AM
İngilizce-advance onun dışında ispanyolca ve almancam var ama en büyük isteğim fransızca öğrenmek tınısı güzel bir dil

antibiotich
03-14-2010, 07:22 PM
İngilizcee .. İtalyanca çok istiyorum

antibiotich
03-14-2010, 07:22 PM
Murat bence senin amacın birazcık hava atmak bana öyle geldi

Biraz kibar olsak ?