PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ciftlestirme

qoLo
05.01.12, 04:59 PM
Ben 15tatilde 1 suriye daha almayi dusunuyorum. Erkek alicm ciftlestirirsem neler yapmam gerekir yardimci olursaniz sevinirim.
Ozellikle merlas senin goruslerini almak isterim.

Tonto Bonito
05.01.12, 05:20 PM
aynı kafeste bakma yeter =D

apsolite
05.01.12, 05:22 PM
erkek alacaksan boşver:) dişisi olan dusunsun derım ben :)))

Tonto Bonito
05.01.12, 06:13 PM
hamsterların dişilerini daha çok seviyorum . =)

qoLo
05.01.12, 08:44 PM
Ya benimki dişi zaten, bide erkek düşünüyorum.

apsolite
05.01.12, 08:51 PM
Suriye hamsterlerı toplu yaşamayı sevmezler genelde kavga ederler. tek yaşamayı severler çiftleştirdikten sonra ayırmanız gerekıyor.

qoLo
05.01.12, 10:05 PM
hmm peki ama benim merak ettiğim petshoplardakiler nasıl oluyo ? Hem ben bi petshopta çalışan veteriner amcaya sordum beslenir dedi, kendisi de besliyomuş.

Tonto Bonito
05.01.12, 10:33 PM
ilk 1 aya kadar sorun çıkmaz. :)

depdelim95
05.01.12, 10:56 PM
Ben 15tatilde 1 suriye daha almayi dusunuyorum. Erkek alicm ciftlestirirsem neler yapmam gerekir yardimci olursaniz sevinirim.
Ozellikle merlas senin goruslerini almak isterim.

Anadolu yakasındaysanız sağlıklı bir ev hamsterı tedarik edebilirim , [Only Registered Users Can See Links]

qoLo
07.01.12, 10:40 AM
Anadolu yakasındaysanız sağlıklı bir ev hamsterı tedarik edebilirim , [Only Registered Users Can See Links]

malesef ANKARAdayim :(

Merlas
07.01.12, 11:21 AM
Çiftleştirme yanlısı değilim, ve hamsterlar konusunda petshoplardan bilgi almayın. Satış yapabilmek için yanlış/yalan yönlendirme yapıyorlar.

Bedirhan tekrar söylüyorum çiftleştirmene tamame karşıyım geçen de bunu konuştuk. O iki hamster a ayrı odalarda bakamayacaksan bu iş olmaz. Dişi ve erkeğin birbirlerinin kokularını alabilecek kadar yakında yaşamaları özellikle erkeğe çok zararlı. Sürekli çiftleşme modunda olduğu için hızlı bir şekilde zayıflar ve bir süre sonra ölebilir. Petshop lar genellikle ellerindeki hayvanları 1 ay dolmadan ellerinden çıkardıkları için böyle sorunları bilmezler.

Ve kesinlike iki Suriye hamsterını aynı kafese koymamalısınız.

Bunları seni kırmak için falan söylemiyorum. Sonuçta hamster senin istediğini yap ama sende acemisin hamster da bu iş böyle 2-3 yıl hamster bakmamışsan sana göre bir iş değil, ne kadar hevesli olursan ol şu durumda çiftleştirdiğinde istemesende doğan yavruların yarısından çoğunun ölmesine sebep olacaksın. Bunu bile bile bu işe kalkışmak istiyorsan buyur.

depdelim95
07.01.12, 01:46 PM
Çiftleştirme yanlısı değilim, ve hamsterlar konusunda petshoplardan bilgi almayın. Satış yapabilmek için yanlış/yalan yönlendirme yapıyorlar.

Bedirhan tekrar söylüyorum çiftleştirmene tamame karşıyım geçen de bunu konuştuk. O iki hamster a ayrı odalarda bakamayacaksan bu iş olmaz. Dişi ve erkeğin birbirlerinin kokularını alabilecek kadar yakında yaşamaları özellikle erkeğe çok zararlı. Sürekli çiftleşme modunda olduğu için hızlı bir şekilde zayıflar ve bir süre sonra ölebilir. Petshop lar genellikle ellerindeki hayvanları 1 ay dolmadan ellerinden çıkardıkları için böyle sorunları bilmezler.

Ve kesinlike iki Suriye hamsterını aynı kafese koymamalısınız.

Bunları seni kırmak için falan söylemiyorum. Sonuçta hamster senin istediğini yap ama sende acemisin hamster da bu iş böyle 2-3 yıl hamster bakmamışsan sana göre bir iş değil, ne kadar hevesli olursan ol şu durumda çiftleştirdiğinde istemesende doğan yavruların yarısından çoğunun ölmesine sebep olacaksın. Bunu bile bile bu işe kalkışmak istiyorsan buyur.

Erkeğin yada dişinin koku alma olayı gerçekten doğru ama gonzaleslerinde koku alma duyuları çok iyi , onlarda böyle bir problem , nedenini merak ettim ? Neden gonzalesler toplum olarak yaşayabiliyorlar bu kanı nerden konulmuş , pepe ve ceku suriyelerdi fekat beraber yaşıyorlardı.Kavga etmiyorlardı fakat çiftleşme istediği devamlı duyulmaktaydı. ? Nedenini biliyormusun ?

qoLo
07.01.12, 01:57 PM
Tamam ömer abi doğru dediğin zaten ben ayrı kafeslerde besliyicem ve zaten alırsam erkeği en fazla 1 aylık alıcam o büyüyüp çiftleşme yaşına gelene kadar daha da araştırma yapıp tecrübe kazanmış olurum ve daha bilgili olurum diye düşünüyorum.

Erkeğin yada dişinin koku alma olayı gerçekten doğru ama gonzaleslerinde koku alma duyuları çok iyi , onlarda böyle bir problem , nedenini merak ettim ? Neden gonzalesler toplum olarak yaşayabiliyorlar bu kanı nerden konulmuş , pepe ve ceku suriyelerdi fekat beraber yaşıyorlardı.Kavga etmiyorlardı fakat çiftleşme istediği devamlı duyulmaktaydı. ? Nedenini biliyormusun ?

ayrıca bende bunu merak ediyorum.

Merlas
07.01.12, 06:21 PM
Sebep koku almalarının iyi olmasından değil söylediğiniz gibi diğer türlerin de koku alma duyuları gelişmiş. Sebebi doğal hayattaki yaşama tarzları ve bununla birlikte gelen bölge sahiplenmeden geliyor.
Merak edip araştırırsanız Suriye hamsterlarının çöl hayvanları olduklarını ve tek başlarına büyük mesafelerde ( kilometrelerle ölçülen )yaşadıklarını göreceksiniz. Dişi Suriye hamsterları bölgelerini belirlemek için idrar kokularını kullanırlar ve çiftleşmek isteyen erkek istediği zaman bu bölgeye girerek dişiye yaklaşır ve dişi izin verdiğinde çiftleşirler. Eğer birbirlerinin kokusunu alabilecek durumda olurlar ise erkek sürekli dişinin bölgesinde olduğunu düşünüp kendini tehdit altında hissedecektir.

Campbell, Roborovski gibi cüce hamsterlar ise bildiğiniz gibi beraber yaşayabiliyorlar. Bunun sebebi ise yine yaşam şekilleri. Bu tür cüce hamsterlar soğuk iklim hayvanları oldukları için beraber yaşamaya alışık olmaktan ziyade beraber yaşamaya ihtiyaç duyarlar bu yüzden koloni halinde yaşarlar. Zor iklimlerde zaten az olan yiyecekler ayrı ayrı hamster lara bölünmektense koloninin olur. (bkz. adaptasyon )

Her ne kadar şu an evcil hayvan modelinde olsalarda hamsterlar içgüdü gereği yine doğal ortamlarındaki gibi davranırlar. Suriyelerin beraber yaşayamaması veya gonzaleslerin beraber yaşayabilmesinin sebebi de budur. İhtiyacınız olursa daha fazla bilgiyi wikipedi vb sitelerden de bulabilirsiniz.

qoLo
07.01.12, 09:29 PM
Tamam Omer abi ben disinin idrarini gunluk temizliyorum, o zaman sorun olmaz heralde

Merlas
08.01.12, 08:31 AM
Sorun her türlü olur Bedirhan o kokuyu sadece bir yere bırakmıyor sonuçta. Aynı oda da besleyemezsin onları. Saçma sapan işlere kalkışma. İstiyorsan Suriye hamster ını pet shop a ver yerine gonzales falan al, o hayvanlara eziyet etme.

Sana hamster sahiplendirdiğime pişman ettin beni helal olsun. Takmış çiftleştiricem diye :D Ne istiyorsan onu yap artık ben karışmıyorum.

qoLo
08.01.12, 01:11 PM
:D Tamam vazgeçtim zaten çikom bana yeter.Kardeşim de alıştı ona <3 :)

Ayrıca hayatta petshopa vermem !