PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "Hamster Yıkanır mı?"

hamsteradmin
14.02.09, 05:16 PM
Hamsterim.com'a ait özgün içeriktir! İzinsiz alıntılanması halinde yasal işlem uygulanacaktır. İzinsiz alıntıları Hamsterim.com'a ihbar ediniz.

Sık sorulan sorulardan biri de "hamsterımı yıkayabilir miyim" sorusudur. Hamsterlar, kokmayan, dilleriyle kediler gibi kendilerini temizleyen hayvanlardır. Onların kirlenmelerine sebep olan şey, tuvaletleriyle aynı ortamda bulunmalarıdır. Yani sağlıklı ve temiz bir hamstera sahip olmak için, en önce yapılması gereken şey, kafes temizliğidir. Kafes temizliğinin sıklığı, bir hamster için haftada bir olmalıdır, daha sık değil.

Hamsterlar, çok hassas hayvanlardır. Çabuk üşüyebilirler, nemden etkilenebilirler. Yeterince sıcak olmayan su, çıkıldığında yeterince kurutulmayan deri ve tüyler, vücudun siz farkında olmadan ısı kaybetmesi gibi olasılıklar onu hasta edebilir. Dillerindeki pütürcüklü yapı ve antiseptik madde, kedilerdeki gibi kendilerini temizlemelerine imkan verir. Üstlerini az nemli ılık bezle sildiğinizde, üstünden kendisinin temizlemeye devam edeceğini görürsünüz.

Eğer zorunluluk hali yoksa, yani boya gibi temizlenmeyen zehirli bir madde içine batmadıysa yıkamaya gerek yoktur. Eğer zorunluluk varsa, ortamın çok sıcak olmasına, uygun bir havlu bulundurulması ve yakmayacak durumdaki ılık suyla kısa süreli yıkandıktan sonra hemen havluya sarılması ve sıcak bir yerde kurutulması, korkmuyorsa hafif devirde kurutma makinesi kullanılması uygun olur.

Hamsterlarını, tavşanlarını ve ginepiglerini yıkayanlar vardır. Bu kişiler hayvanlarını yıkayarak aslında risk almaktadırlar. Bu riski alıp almamak size kalmıştır.

Eğer arzu edilirse, yaz aylarında, havalar gerçekten sıcakken, alçak bir kabın içine, ılık su konulabilir. Hamsterın göğsünü geçmeyecek kadar su konulmalı ve boğulmaması için gözetimde tutulmalıdır. Hamster bu suyun içinde biraz gezindikten sonra onu alıp havluyla kurutabilirsiniz. Eğer panik oluyorsa ve hoşlanmıyorsa, tekrarlamamak ve havanın serin olmadığı bir zamanda yapmak önemli.

MoLLy_OsCaR
03.06.09, 07:10 PM
Kurutma makinesiyle kuruttuktan sonra kim bilir nasıl bir şekil alırlar!? :D Çok şirin ve yumak yumak olacakları kesin! :D

cıtır&kıtır
04.06.09, 07:21 PM
hayvanların o sesden ve ısı yoğunluğundan vefaat etceklerinden emin olabilirsin..yıkanılırsa bile asla denenmeyecek seydir kurutma makinesi..hamsterlar yüzlerine üflenmesinden nefret ederler kaldıki şaç kurutma makinesine tutulacak... :confused:

xSoS
11.07.09, 11:29 AM
Güzel Bi Bilgi Ben Yıkamıcam Çoook Kirlenirse Hafif Nenmli Bezle Bastırmadan Silerim Bi Olsa :) Tabi Daha Burda Değiller :D

witch
03.08.09, 12:16 AM
biz iki haftada bir yıkıyoruz.1seneden fazla oldu alalı we aldıgımızdan bu yana hep yıkıoruz hiç birsey olmadı,hamsterlarım gonzales(azim ile maria) banyo yapmayı cok sewiolar dalin cocuk sampuanı aldık özel:)
sac kurutma makinasıyla uzaktan kurutuyoruz.

hamsteradmin
03.08.09, 01:09 AM
yanlış yapıyorsunuz, bu hayvanlar yıkanmamalı. dillerinde kendilerini temizlemeye yetecek antiseptik madde var, su ve sabunla yıkamaktan 6 kat daha fazla mikrop öldürüyor.

derisindeki asit dengesini bozarak onları hastalıklara açık hale getiriyorsunuz. ayda bir deseniz o bile fazla, iki haftada bir demişsiniz.

otobüste herkesin öksürüp hapşırıp tuttuğu demirlere tutunup elimizi ağzımıza götürürüz yemek yeriz o ellerle, sonra gidip hayvanlarımızı deli gibi dezenfekte etmeye çalışırız. insanların hayvanları temizleme saplantılarından vazgeçmeleri gerek.

qusularr
08.08.09, 10:29 PM
ya ben vucütlarına ufak bir su atıyorum oda serinlesinler diye sonra rüzgarlı klimalı yerlerde bulundurmuyorum kuruyana kadar ama peceteylede kuruluyorum bide zaten uzarine yüsene değmemek sartıkla vucut tarafını ıslatın peceteyle kurulayın rüzgarlı soğuk ortamlarda bulundurmayın kuruyana kadar yoksa gercekten hastana bilirler we gercekten cok küçük we hassas hayvanlar bide çöl hayvanları merak edmeyin hafdada bikere o da cok kokarlarsa hafifden ıslatın bu yöntemi uygulaın bnim liblibim cok sewior:D;)bana inanın:cool:;)

aydo
12.12.09, 01:12 AM
Aldığımdan beri hiç yıkamadım bazen kokuyor ama sonra kendini yalıyor hiç koku falanda kalmıyor yıkamak çok yanlış bence

Pamuk V Armi
12.12.09, 02:13 PM
aslında sıcak 45-50 lere geldiyse bide izmirin ağustos kavuruculuğu varsa o zaman mecburen hayvanı hafif ıslatmak doğrudur.

-ErgünCan-
11.02.10, 10:12 PM
Evet bende öle yapıorm bir iki elimi suya sokup elimi aç kapa yapıorm ..

İmio
26.02.10, 12:56 AM
Ben kafesini temizledikçe nemli bir bezle siliyorum

hamsteradmin
26.02.10, 03:09 AM
Sabunlu suyla yıkamak ve durulamak daha doğru.

aysu_levent
08.03.10, 05:56 PM
hamsterler sıcağı sevmeyen hayvanlardır buyüzden bence ağustos sıcağı gibi bi ortamda bulundurmamalıyız çöl iklimi görüldüğü yerlerdede zaten hamsterler sıcak sevmedigi için yaşamaz

-ErgünCan-
08.03.10, 05:59 PM
Hamsteri yıkayarak onu hastalıklara itmiş hastalıklara açık hale getirmiş oluyoruz hayvanı kurutma makinesi ile kurutamayacağımıza göre ki biz bile duştan sonra üşüyebiliyoruz o hayvan dahada üşeyecektir ağustosta üzerine elimizi suya soktuktan sonra elimizi aç kapa yapabiliriz ancak yıkamak doru olmaz ..

Kubilay
19.05.10, 12:07 AM
Ben de hiç yıkamıyorum , yıkamıyacağımda.Çümkü admininde dediği gibi dillerinde antiseptik bir madde olduğunu veterinere giderseniz söyler ve bence yıkayarak onu hasta etme şansınız çok yüksek.Kaliteli pet shoplarda koku giderici parfümler var onlardan kullana bilirsiniz.

Awc
16.06.10, 10:10 PM
Peki fısfıs yardımıyla uzaktan hafifçe ıslatsak? Bu aylarda hava çok sıcak ve hamsterım için endişeleniyorum.Acaba sıcak hararet yapar mı?

Karbeyaz
04.09.10, 01:45 AM
ßende hiç yıkamıyorum zaten ama benim kafesim kapalı olduğu için ara sıra hafif ıslatıorum...

Hmstr
09.09.10, 10:58 PM
aslında arada bi yıkamak eğlenceli olur yaz sıcağında.bıcı bıcı yapar :D

-ErgünCan-
10.09.10, 07:57 PM
Önerilmiyo Kesinlikle .Ama gerekli önlemleri alırsan Ciddi birşey olmaz .Yıkamak gereksiz

Hmstr
12.09.10, 11:06 PM
soğuk bir kış günü ılık bir su hoşuna gidebilir hamsterın ....

Yuded
13.09.10, 08:03 AM
Kışın sıcak yerde olmalı yoksa zorlanabilir.

-ErgünCan-
13.09.10, 03:27 PM
Normal oda sıcaklığı yeterli olacaktır.Ekstaradan kazak parçaları çorap verilebilir .O dengeleyecektir

Hmstr
13.09.10, 03:55 PM
banyoyu diyor arkadaş

skaterboy
19.09.10, 09:28 PM
peki hamsterlar yüzebiliyormu peki suya sokarsam üşüyerek ölme ihtimalleri varmı

-ErgünCan-
19.09.10, 10:09 PM
Sanırım yüzebilir .

firarettin
17.10.10, 01:17 AM
Yıkanma konusu bukadar buyutulmemeli. suya alısmıs ve zevk alan hamsterler bıle oldugunu duydum. bende yıkadım sadece bırkacgun etkılenıyorlar hareketleri durgunlasıyor 3 cm kadar bır suya bırakın ayakları ve karnı ıslansn ustunede bıraz su dokebılırsnız ama sanırım kulaklarnı korumak onemlı bu konuda kulaklarna su kacırmamalarına dıkkat edılmelı kı ıntahaba daha cıddı sorunlara yol acabılır. daha snra elınıze alıp havlu aracılıgıyla kuruladıgnzda bırseyı kalmıyor bırazda sac kurutma makınesnden uzakdan yardım alınabılır. ozellıkle karn kısmını kurutmayıda ıhmal etmemek lazım dıye dusunuyorm :) denıldıgı gıbı cok korkutmuyor sac kurutma mak. :)

Genede hava sıcaklıgına ıyıce kuruyup kurumadıgna ve kulaklarna su kacırmamaya dıkkat edılmelı gereklı olmadıkca boyle bır uygulamaya gıdılmemelı ve uzun aralıklarla tekrar edılmeli

melisa_antony
17.10.10, 01:06 PM
hem onlar kendileri temizleniyor

ecem
13.11.10, 09:05 AM
bu hamsterler pis kokuo diolar bnce yıkamak gerekli cnm

ecem
13.11.10, 09:10 AM
ya yıkaınca ölürlerse azına sabunulu su kçncı

ecem
13.11.10, 09:13 AM
hahahhahahahh alıcaım hamsteri sıcakta yıkarken düşünemiom

cıtırcık ve pıtırcık
29.12.10, 08:52 PM
bence hamsterların yıkanması gereksiz. ama çok sıcak havalarda en fazla 7 cm derinliğinde suya koyup serinletmek hamstera iyi gelebilir. ama dediğim gibi gerçekten çok sıcak havalarda yapmak lazım o da en fazla 2 haftada 1 defa.

-ErgünCan-
29.12.10, 10:32 PM
Hayır.Buna gerek yok.7 Cm ne kadar geliyor biliyo musunuz ? Üzerine aç kapa su serpilebilir.Kafesin tabanına buzlukta bekletilmiş tepsi koyulabilir.

Macubass
02.01.11, 06:36 PM
Evet yıkamaya gerek yok. İlla da temizleyeceğim derseniz hafif nemli ve ılık bir bezle ovalayabilirsiniz.

hamza_1
17.05.11, 09:25 PM
kesinlikle yıkamayın arkadaşlar özel şampuanları var su kullanmadan temizyeci özel bi şampuan eyer yıkarsanız ve makina ile kurutursanız ceryanda kalıp hasta olur

gizem_fb
02.06.11, 06:12 PM
kesinlikle yıkamayın arkadaşlar özel şampuanları var su kullanmadan temizyeci özel bi şampuan eyer yıkarsanız ve makina ile kurutursanız ceryanda kalıp hasta olur

katılıyorum veterinerler kesinlikle yıkamayın diyo!!!

Macubass
07.06.11, 08:17 PM

Evet petler için kuru şampuan dediğimiz toz şampuanlar var. Onları -az miktarda kullanarak- hamsterımızı temizlemek için kullanabiliriz.

luck
15.08.11, 04:56 AM
slm arkadaşalr her siteden bilgi almayın bu siteden şaşmayın size bi yazı kopyalıycam bu site harici girmiyorum bi girdim bilgilere bakın

Hamsterinize bakmak için ilk olarak seçebileceğiniz tahta bir yuvadır.
İkinci olarak ise akvaryum seçebilirsiniz.
Akvaryumun yüksek olmasına dikkat ediniz.
Diğer bir seçenek ise plastik yuvalardır.
Ayrıca yuvanın içine merdiven v.b bir şey koyarsanız hamsteriniz kendi kendi eğlenebilecektir.
Hayvanı elinize alıştırma konusuna gelince,yapmamanız daha iyi olur.
Zaten 3-4 yıl ömrü olan bu hayvanı elinizde oynarsanız,yaşam süresi daha çok kısalacaktır.
Ayrıca hamsterinizle aynı odayı paylaşmanızı tavsiye etmem.
Çünkü ne kadar temizlerseniz temizleyin,hamsteriniz yine çok az da olsa kötü bir koku çıkaracaktır.
Bu koku rahatsız olmanıza neden olabilir.

luck
15.08.11, 04:58 AM
tahta yuva nemli kalıp rahatsız eder akvaryum ise hava sürkülasyonu olmaz kafesi önermiyorlar en sona atılmış neden elimize almıyalım o bi süs eşyasımı sabit kalsın :):)

Macubass
15.08.11, 10:56 AM
Yanlış yorumlara uymamalıyız. Bunu buraya kopyaladığı için çok sağol. :)

ertasdzxc
27.08.11, 11:16 AM
Sakın yıkamayın.Nemli bir bezle silseniz o kendini temizler.Ben hamsterime bir kaydırak aldım.Evinin yanında kaydırağı dışarı doğru yönlendirdim.Dışkısını oraya yapıyor.Sizde bi deneyin.

Macubass
27.08.11, 11:17 AM
Doğru yö?

ertasdzxc
27.08.11, 11:21 AM
Doğru yö?
Düzelttim .D

Macubass
27.08.11, 05:06 PM
Tamam :D

otto
18.12.11, 09:54 PM
hamsterların temizliği için özel bir kum gördüm, bu kumu hamster banyosu içine koysak temizlikleri için yeterli olurmu bilemiyorum?

Casper754
12.06.12, 11:36 PM
Arkadaşlar benim hamsterım ın hangi tur oldugunu söylermisiniz..

Alialp
13.06.12, 12:29 AM
Sabredersen söleyecez :)

nazlım
09.07.12, 01:08 PM
Benimki çok kokuyor bulunduğu ortamda temiz ama kafesini temizledikten 1-2 gün sonra yine çok ağır bir koku oluyor.Yıkamak istiyorum ama birşey olcak diye çok korkuyorum Miniğime :(

arda999
09.07.12, 01:23 PM
talaşı kokusuz sa kokulu deneyebilirsin belki iyi bir marka talaş kokuyu bastırabilir :)

Alialp
09.07.12, 02:09 PM
Talaşı kokulu yap ve daha çok talaş koy.Çişini yaptığı bölgedeki talaşları eldivenle al.Diğer yerler koku yapmaz,diğerlerinide 3 günde bir değiştir :)

tuqce_kar
03.08.12, 03:51 PM
Benimkini yıkamıştım (ama daha tehlikeli olacağını bilmiyordum ve biraz küçüktüm) çok üşümüştü biraz kuruladıktan sonra kafesinin içine koydum sonra kafesini şöminenin karşısına koymuştum sonra uyudu ateşin karşısına yatıp rahatladı.(tam şöminenin dibinde değildi)
Ama şu an yaşamıyor onu çook özlüyorumm :(
Yeni bir hamster alacağım ve ona çook iyi bakacağım ve mümkün olursa yıkamayacağım

darkbasar12
24.10.12, 10:46 PM
Tarih: 24.10.2012 1,5 ay önce hamster aldım nescafe renginde:D yanakları kahverengi ve beyaz cinsi suriye adı Rufes(Rufıs) çok tatlı gofret,çikolata,cips,ptts kızartması hıyar ve buğday veriyorum sizce doğrumu arkdşlar resim gönderemiyom PC ye net gelmedi telofondayım

xxKABADAYI&ZEYTİNxx
15.11.12, 03:33 PM
bence doğru değil. ama çok gerekliyse yıkayın.

xxKABADAYI&ZEYTİNxx
15.11.12, 03:34 PM
Tarih: 24.10.2012 1,5 ay önce hamster aldım nescafe renginde:D yanakları kahverengi ve beyaz cinsi suriye adı Rufes(Rufıs) çok tatlı gofret,çikolata,cips,ptts kızartması hıyar ve buğday veriyorum sizce doğrumu arkdşlar resim gönderemiyom PC ye net gelmedi telofondayım

Ayy bilgisayara girince hemen gönder merak ederim ben sonra:rolleyes: ne tatlı şeyler

oynak :)
19.03.13, 04:50 PM
arkadaşlar hamsterlerin ve kedi köpek hariç diyer küçük hayvanların yıkanması doğru değildir...

Banumut
21.03.13, 09:42 PM
Hemsterımı dün aldım.Kafesine alıştı gibi .Ama elime henüz almadım.Çok kaşınıyor normal mi.Pireli olabilir mi?

Napoleon
11.03.14, 01:30 PM
Benim hamsterim yüzüne ılık ılık üflenmesine bayılıyor. Hatta fön makinesi tutunca keyiften kendinden geçiyor. Ona doğru ılık ılık üfleyince hemen iki ayağı üstüne doğrulup bana doğru yaklaşmaya çalışıyor.

Seren
06.06.14, 01:00 PM
Arkadaşlar ben de çok tereddüt etmiştim yıkama konusunda. Hatta yıkamamak için çok direndim. İki tane minik gonzalesim var aynı kafesteler. Biri diğerinin üzerine pislemiş ve o bölgedeki tüyler sarardı birbirine yapıştı. 2 haftaya yakın bir süre bekledim kendini temizler diye bu arada forumlarda da okuduğum bilgiye dayanarak ( yıkamak gerekmiyor kafes temizliği yeterlidir yazıyor her yerde ) haftada bir yaptığım temizliği 3 günde bire düşürdüm. Fakat bir değişiklik olmadı aksine daha çok kokmaya başladı. En sonunda yıkadım. Zaten kesinlikle ısırma alışkanlığı yok, bir elimde köfteyi (hamsterım) tuttum diğer elimle hafif hafif ıslattım sabunladım ve temizledim. Islandığı an sindi elime zaten hiç kıpırdamadı. Kurutma makinesiyle çok uzaktan kuruttum. Çok korkuyor yalnız makineden o yüzden çok uzaktan yapmaya özen gösteriniz. İşlemin sonunda bembeyaz pufuduk bir şey oldu :) Sonraki davranışlarını da gözlemledim herhangi bir anormallik oluşmadı. Dikkatle yaparsanız ve kafa bölgesini ıslatmazsanız bir sorun olacağını düşünmüyorum.

sezqincavdar
07.06.14, 08:15 PM
Hamsterlara çok temiz hayvan deniliyor ama işedikleri yeri eşeleyip heryerine idrar temas ediyor sonra bide yattıkları yerlere işiyorlar koskoca kafeste talaşlara işemiyorlar bitek anne hamster kafesin dışına attırıyor taa :D

turşucuk
05.08.14, 01:14 AM
Bu hayvanlar Asla ve Asla yakınMAMALI! Bu onları çok büyük strese sokar. Onlar kendilerini günde birkaç kez yalıyor ve kokularıda koku keselerinden gelen doğal kokuları. Sakın birada yıkamayın çok yanlış!

turşucuk
05.08.14, 01:18 AM
İngilizce bilenler için bu video yu öneriyorum [Only Registered Users Can See Links]

Seren
05.08.14, 02:58 AM
Bu hayvanlar Asla ve Asla yakınMAMALI! Bu onları çok büyük strese sokar. Onlar kendilerini günde birkaç kez yalıyor ve kokularıda koku keselerinden gelen doğal kokuları. Sakın birada yıkamayın çok yanlış!

Maalesef bahsettiğim kendi kokusu değildi. İdrarından sırt bölgesindekî tüyler bîrbirine yapışmıştı ve 2 hafta dokunmamama rağmen temîzlemedi kendinî. Taban malzemesini sürekli değiştirdim yîne çözüm olmadı. Yıkamak tek çareydi çünkü zehir gibi kokuyordu artık. Her gün elime alıp beslediğim hayvanın yanından geçemez oldum. Dikkatlice yıkayınca sorun olmuyor. 1 kere yaptım bu yıkama işlemini tabi çok zor durumda kaldığım için. Keyfî olarak yapılacak iş değil.

turşucuk
05.08.14, 03:09 AM
Anladım ama en son çare olarak yıkanmalı yani ekstrem koşullar olduğu zaman, ama ben senin yerinde olsaydım yıkamadan ıslak bir bezle sadece o bölgeyi temizlerdim.

HANNA
05.08.14, 08:01 AM
ben 1 kez sadece ilık su ile yıkadım.şampuansız falan.hiç bi şey olmadı.

turşucuk
05.08.14, 01:27 PM
Zaten yıkadığın anda ölücek demiyorum. Strese giriyor öyleki bu ıslak kuyruk ve ishal olma gibi durumları arttırıyor. Islak kuyruk da ölümcüldür biliyorsun

HANNA
05.08.14, 08:28 PM
ıslak kuyruk hastalı yalnız kafes çok çirkin olduğunda,mikroplar çok oldukda ortaya çıkan bi hastalık türüdür.evet doğru ölümcül bi hastalık.

turşucuk
05.08.14, 09:15 PM
proliferative ileitis ( ıslak kuyruk) hastalığının sebebi hamsterin vücudundaki bakterilerdir. Bu bakteriler bütün hamsterlarda vardır ve onların içinde yaşarlar, bakteriler bağışıklık yüksekse hamster da hastalığa sebep olmaz, ama bağışıklığı düşerse hastalık yapar. Bağışıklığı düşüren sebepler de insanlarda olduğu gibi strestir. Stres bir çok nedenden oluşabilir, sıcak stres yapar, ani şok stres yapar, hiç normal olmayan bir koşul oluşturmak örneğin yıkamak gibi, stres yapar, kafes kirliliği ortam değişikliği stres yapar. İngilizce anlayabiliyorsan aşağıdaki yazıları okumanı ve daha doğru bilgiler için egzotik hayvanlar hakkında uzmanlaşmış bir veterineri öneririm. Yanlış bilgileri paylaşmadan önce Araştırmayı düzgün yapmalıyız hele ki bu sevdiğimiz canlar için ciddi bir durumsa;)
[Only Registered Users Can See Links]

Hevi
06.12.15, 01:43 PM
Bazen çok kötü kokuyor sizce yıkasammı