PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamster almamak için sebepler.

Merlas
08-29-2011, 12:11 PM
Her ne kadar hamster seven insanları görmek beni mutlu etse dei kötü bakıldığı zaman, ufacık kafeslerde yaşatılmaya çalışıldığı zaman çıldıracak gibi oluyorum. O yüzden bunun gibi bir başlık açma ihtiyacı duydum.

Önce hamster almamak için birkaç neden sayalım,

Bir hamster ı dolaştırmanız gerekmez ama bu hayvanın ilgiye ihtiyaç duyan sosyal bir hayvan olduğunu unutmayalım. Eğer ona yeterli ilgiyi gösteremeyecekseniz, bir köşede bırakacaksanız lütfen almayın !

Hamster lar yemek seçer, yemek seçmez diye en kötü yiyecekle beslenmemelidirler. Ona ne kadar kaliteli yiyecekler yedirirseniz o kadar sağlıklı olur ve uzun yaşar. Hem otçul, hem etçil olduklarını unutmayıp haftalık protein ihtiyaçlarını karşılamak, sadece arpa ve çekirdeğe muhtaç etmemek gerekir. Eğer yediklerine dikkat etmeyip hayvanı 7 aylıkken öldürecekseniz lütfen almayın !

Eğer uzun tüylü bir tür hamster a sahipseniz haftalık tüy bakımını ve taramasını yapmanız gerekir. Bu bakımı yapacak vaktiniz yok ise lütfen almayın !

Bir hamster ı yıkamanız veya tuvalet eğitimini vermeniz gerekmez fakat bu hamsterın temizliğini tamamen boşvereceğiniz anlamına gelmez. Bulabiliyorsanız yıkanması için kumunu bulamıyorsanız da kafesinde tuvaletini yapacağı özel bir köşe ayarlayıp bu köşeyi kafesten daha sık temizlemeniz gerekir. Eğer bir kafes sizin kokusunu alabileceğiniz derecede kokuyorsa iş işten geçmiş demektir. Hamster'lar kokuya duyarlı hayvanlardır, bir de o kokunun içinde yaşayan hamster ı düşünün. Eğer bu bakımı yapmayı düşünmüyor, yapamam diyorsanız almayın ! (tavsiye edilen kum banyosu, chinchilla kumu ile yapılıyor, örneği burada ([Only Registered Users Can See Links]). )

Aynı şekilde sağlık problemlerini boşvermemeli sık sık, vücudunu ve dişlerini kontrol etmeli ve sağlık problemi olabilecek durumlarda veterinere başvurmalısınız. Eğer bunu karşılayamayacak durumdaysanız lütfen almayın !

Boyutlarına oranla nadir hayvanlardır, her ne kadar çocuklara uygun bir pet olsada eğitimsiz bir çocuğun elinde bırakılmamalıdır. Eğer çocuğunuza almayı düşünüyorsanız ona hamster konusunda yeterli bilgiyi aktardığınıza lütfen emin olun.

Bunları yazarken maksadım kimseyi gücendirmek veya almaya kalkmışmış kişinin hevesini kırmak değil. Fakat Türkiye de hamster bakımı yapmak gerçekten zor, hamster sağlık ürünleri ve aksesuarları ,buna kafesler de dahil olmak üzere haddinden fazla pahalı. Örneğin Suriye hamster larının rahatça koşabileceği büyüklükte bir çark ülkemizde satılmıyor. Yavru iken pet shop tan alınan hamsterların çoğu o yavru iken yaşadığı küçücük kafeste yaşamaya bırakılıyor.

Hamsterların büyük yaşam alanlarına ihtiyaçları vardır. Doğada hamsterlar kilometrelerce yolu yemek toplamak için bir gecede giderler. Tekerleklerinde koşmalarının sebebi bu doğal içgüdlerinden dolayıdır. Bu nedenle hamster a mümkün olduğunca büyük bir kafes temin etmeye çalışalım. Eğer kafesi karşılayamıyor iseniz evinizde bunun gibi bir kafes yapabilirsiniz.
[Only Registered Users Can See Links]

Ben bu büyüklükteki 2 plastik kutuyu birleştirip kullanıyorum. Türkiyede bu büyüklükte bir kafes size baya bir pahalıya mal olacağı için bu yolu tercih etmek mantıklıdır, temizliği de daha kolay olur.

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım, eğer sabredip sonuna kadar okuduysanız teşekkürler.

depdelim95
08-29-2011, 05:39 PM
Bence hamster almak istemiyorsan , almamalısın.Sonuçta almamak için nedenlerin var.

Macubass
08-29-2011, 09:09 PM
İnsanların seçimi. İsteyen alır isteyen almaz. Kötü yanları da gündeme getirdiğin için teşekkürler. Sana hak veriyorum Merlas. :)