PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Doğum sonrası göz rengi

depdelim95
08-25-2011, 06:30 AM
Arkadaşlar herkezin merak ettiği şey budur.8. sınıf öğrencileri bu konuyu işlediler fakat ben anlatmadan geçemiyeceğim.Önemli bir merak konusu ,

Şimdi Anne Hamster ( X hamster ) Baba Hamster ( Y hamster) olsun.

Anne : Anne bir albino gonzales olsun .
Baba : Siyah gözlü süt üstüne kahverengi .

Böyle bir durumda kalıtsal çeşitlilik vardır , Hamsterlarda 44 kromozom vardır.

22 si X den 22 Y den geleciktir.Bu durumda diyeceksiniz ki %50 bir oran mı var ? ,
hayır . Peki şans la alakalı mı ? , Hayır.Bu durumda baskın genler devreye girer.

Siyah göz kırmızı göze baskındır , yani buda orantıları değiştirir.Eğer Baba hamsterın kendi anne veya babasında kırmızı göz varsa buda yavruların kırmızı göz olma oranını artırır.

*Albino:Kırmızı göz ve beyaz tüylü. (Bir hastalıktır).

Merlas
08-25-2011, 07:07 AM
GÜzel bir konuya parmak basmışsın bende bugüne kadar araştırdıklarımdan birkaç birşey yazayım.

Baskın ve çekingeni açıklasak iyi olur çünkü hamsterlarda önemli olan bu genler. Örneğin albino geni çekingendir. Eğer albino bir dişi ile baskın olan kahverengi tüylü bir erkek çiftleşirse doğan yavruların albino olma şansı yoktur. Zira baskın gen öne çıkacaktır. Fakat eğer o kahverengi erkeğin atalarında albinoluk var ise yavrularında albino olma şansı oluşur. Çekingen gende saklanan bir özelliği yavrularda görmek istiyorsanız iki taraftan da çekingen genin gelmesi gerekir. Buna karşılık baskın gen tek taraftan gelerek kendini gösterebilir.

Kendi hamsterlarımdan örnek verecek olursam. Albino dişi ile Siyah tüy siyah göz erkeği çiftleştirdim. Albino da Siyah tüy de çekingen gen olduğu için doğan 6 yavrunun hepsi baskın olan kahverengi tüylü oldular. (ya anneden ya babadan taşınan gen)

İnternet üzerinde hangi tüy ve göz rengi veya yamalı, noktalı, peçeli tüy desenlerinden hangisinin baskın hangisinin çekingen olduğunu belirten envai çeşit kaynak mevcut. Üretime meraklı olanlar mutlaka incelesin.

Hamster ların gen havuzu diğer yakın türlere kıyasla (tavşan,fare) oldukça küçüktür. Bu nedenle baskın çekingen demeden farklı renk ve desenler arasında üretim yapmak ve havuzu büyütmek her zaman tavsiye edilir. Buna hitaben sırf çekingen olan bir geni üretmek için kardeşler yada baba-çocuk arası üretim yapmak mümkün olsa da hamster üreticileri gen havuzunu genişletmek için buna şiddetle karşı çıkarlar.

Macubass
08-25-2011, 10:47 AM
Benim bildiğim siyah göz baskın (dominant), kırmızı göz ise çekinik (resesif) genlerle taşınır. Bir hamsterın kırmızı gözlü olabilmesi için hem anne hem babasından ikisinin de geninde en az bir tane kırmızı göz geni olması gerekir.
Biri siyah gözlü diğeri kırmızı gözlü olduğunda yavru melez siyah göz olur. İkisi de kırmızı göz olursa hem anne hem baba saftır, yavruları da saf döl olur. Yani kırmızı göz.

depdelim95
08-25-2011, 05:07 PM
Biri siyah gözlü diğeri kırmızı gözlü olduğunda yavru melez siyah göz olur. İkisi de kırmızı göz olursa hem anne hem baba saftır, yavruları da saf döl olur. Yani kırmızı göz.

Doğru , her zaman saf döller daha baskındır , eğer saf albinolar çifleşirse kesinlikle oluşan yavru saf albino olur.

Macubass
08-25-2011, 06:52 PM
Albinoluk genlerle taşınmaz, yani böyle bir sonuca varamayız. Herhangi bir çiftleşmede albino doğabilir. Bu genetik bir hastalıktır.

depdelim95
08-25-2011, 06:57 PM
Albino olanlar genetik olarak beyaz tüylü kırmzıı gözlü olurlar , yani albino bir hastalık olmasaydı varsayalım , hamsterın genlerinde beyaz tüy kırmızı göz olur.Zaten böyle düşünmek gerekir.Albino genlere yansımak zorundadır.Kimse doğduktan sonra albino olmaz genetik bir hastalıktır.

Merlas
08-25-2011, 07:24 PM
Albinoluk genlerle taşınmaz, yani böyle bir sonuca varamayız. Herhangi bir çiftleşmede albino doğabilir. Bu genetik bir hastalıktır.
Albino hastalığına sebep olan belirli bir gen var ve bu hastalık bu genle taşınıyor. Yani herhangi bir çiftleşmeden albino yavru doğması mümkün değil. Daha önce de belirttiğim gibi Alleles adı verilen bu genin çekingen olmasından dolayı doğan yavrunun bu hastalıkla doğması için hem anne hem baba tarafından bu genin taşınmış olması gerekiyor.

Kaynak ([Only Registered Users Can See Links])

depdelim95
08-25-2011, 07:54 PM
Evet Merlas haklı.Bence bu başlık sabitlenmeli.

Macubass
08-25-2011, 08:51 PM
Albino hastalığına sebep olan belirli bir gen var ve bu hastalık bu genle taşınıyor. Yani herhangi bir çiftleşmeden albino yavru doğması mümkün değil. Daha önce de belirttiğim gibi Alleles adı verilen bu genin çekingen olmasından dolayı doğan yavrunun bu hastalıkla doğması için hem anne hem baba tarafından bu genin taşınmış olması gerekiyor.

Kaynak ([Only Registered Users Can See Links])

Bizim biyoloji öğretmeninin yalancısıyım. :)

mete123
08-29-2011, 04:23 AM
Bizim biyoloji öğretmeninin yalancısıyım. :)

ewt kalıtsal olduğunu bende biliyorum aslında insanlarda erkek xy kadın xx dir
xy den taşınmaz ama xx deki son x de genelde taşıcılık vardır yni anne albino olmaya bilir ama taşıcıysa kesilikle yavrulardan biride olucaktır insan bünyesinde böyle ama hamsterleri bilmiyorum çünkü bu bir hastalık ama kalıtsan olmasaydı büyük ihtimalle farklı bi yavru olabilir:cool:

Macubass
08-29-2011, 11:09 AM
DNA daki doğuştan gelen bir takım bozulmaların sebep olduğunu söylemişti albinoluğun. ( İNSANLARDA!)

mete123
08-29-2011, 04:25 PM
yoo dna ile ilgisi yok soydan geçen bi hastalıktır yani kalıtsaldır genetik olarak bi albinolu insannın atalarından birside öle olmak zorunda aslında dna ile ilgisi hatırlamıyorum ama melanin pigmentinin al yuvarlarda az olması diye hatırlıyorum

ernn
08-29-2011, 05:08 PM
DNA daki doğuştan gelen bir takım bozulmaların sebep olduğunu söylemişti albinoluğun. ( İNSANLARDA!)

tek insanda olmasada :) bende DNAdakı bozukluklardan dolayı oluyor diye biliyorum :)

depdelim95
08-29-2011, 05:11 PM
tek insanda olmasada :) bende DNAdakı bozukluklardan dolayı oluyor diye biliyorum :)

Evet haklısın Çünkü : Adem ve Havva da Albino DNA sı yoktu , Nuh'un gemisine soktuğu hiçbir hayvan albino değildi.Aslında bu biraz evrim teorisine yakaşan bir konu , kafanızı bulandırmak istemem , sanırım burada yaşlar biraz küçük :)

mete123
08-29-2011, 05:12 PM
tmm ama onların atasından gelen bişiy olduğundan yani dişi albinolu olup taşıycı olabilir yanlış düşünmeyin

ernn
08-29-2011, 05:12 PM
kaç yaşındasın ki bize küçük diyon? :D

depdelim95
08-29-2011, 05:28 PM
Ben evrim teorisi kavrayıp hakkında konsfrans vermiş , bilim fuarındada bir projesi yayınlanmış yaştayım. Peki sen ?

depdelim95
08-29-2011, 05:29 PM
tmm ama onların atasından gelen bişiy olduğundan yani dişi albinolu olup taşıycı olabilir yanlış düşünmeyin

işte atalarda albino yok nasıl oldu bu ? adam ve havva beyaz ise siyah insanlar nasıl oldu. ?

Macubass
08-29-2011, 09:04 PM
Evet haklısın Çünkü : Adem ve Havva da Albino DNA sı yoktu , Nuh'un gemisine soktuğu hiçbir hayvan albino değildi.Aslında bu biraz evrim teorisine yakaşan bir konu , kafanızı bulandırmak istemem , sanırım burada yaşlar biraz küçük :)

Nuh'un gemisindeki hayvanlar konusunda haklısın. Eğer albino olsalardı dünyada şu an bir sürü albino olurdu. Hayvanlarda fazlasıyla rastlanıyor çünkü insanlar DNA'larını değiştiriyor. Genetik bilimi diye bir şey var.

mete123
08-29-2011, 09:51 PM
ewt ben yanlış biliyormuşum haklısınız aslında sonuta genetik bir hastalık

Macubass
08-29-2011, 11:03 PM
Önemli değil. Bilmemek ayıp değil. Yeter ki çaktırma :D

mete123
08-29-2011, 11:04 PM
:D....

depdelim95
08-30-2011, 02:08 PM
Genetik bilimi yeni yaygınlaşan birşey sonuçta bir hayvana albino yüklemek elineze pekte bilimsel birşey vermez.

Macubass
08-30-2011, 02:52 PM
Genlerle oynanarak pembe köpek ve parıldayan fare yaptılar mesela.

:)GİZEM:)
11-06-2011, 11:11 PM
hastalıklı olan yavrular ölürmü yoksa yaşama şansları varmı? birde 6 yavrudan 3 u hasta 3 u normal isre normal olan yavrular aralarında çifleşirse yine hasta yavrular olurmu?

leydim_cici
11-07-2011, 02:48 PM
Yani albinolar iyi hamsterlar değilmi..

11-09-2011, 05:04 PM
iyi hamsterlarmıs ama benimkiler hiç iyi diildi

Tonto Bonito
11-09-2011, 05:05 PM
iyi hamster ne ya:D

11-09-2011, 05:33 PM
hasta olmama durumu :D

Tonto Bonito
11-09-2011, 05:50 PM
iyi hamster diyince o anlaşılmıyo:D

11-09-2011, 05:58 PM
ne anlasılıyo saygılı beyefendi yardımsever fln mi :)

Tonto Bonito
11-09-2011, 05:58 PM
ehehe:D iyi kalpli falan:D kötü hamster:D evil:D

11-09-2011, 06:15 PM
ilk okusam bnde öyle anlamazdım :D