PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamsterde bit olur mu

maxum37
13.08.11, 11:43 PM
Arkadaşlar,

Bir ay önce kedi ve köpek satan bir Pet Shoptan bir aylık hamster aldım.
Bir hafta sonra altı yaşındaki kızımın saçlarinda annesi bol miktarda bit ve yumurtasına rastladı. İki gün sonra hanımın saçında bit yumurtasına rastladık. Daha sonra eczaneden ilaç alıp hanım ve kızımın saçlarını bitlerden temizledik.
Yanlız durum bir hafta sonra tekrarladı ve hanım hemsterin çok sık kaşındığını farketti. Neticede hamster artık evde değil (emir büğük yerden geldi).

maxum37
13.08.11, 11:48 PM
Daha önce forumlarda yaptığım araştırılmalarda bu konuda çok fazla bilgi bulamadım ve hanıma net bir cevap veremedim.

mumble
14.08.11, 12:32 AM
Pire belki olabilir ancak evcil hayvanlarda bit pek bilmiyorum. Petshoptan parazitli bir hayvana denk gelmişsinizdir belki ancak bu kadar küçük bir hayvan parazitliyken çok uzun yaşamıyor.

DişisLy
14.08.11, 03:30 AM
Kediler ve köpeklerle çok yakın durduysa petshopta, bit, pire tarzı parazitleri kapmış olma ihtimâli var tabii ki.

hamsteradmin
14.08.11, 04:00 AM
:) Anaokul ve ilkokul çağındaki çocuklarda bitlenme yaygın bir durum, hamsterla alakası yoktur. Bit, aslında o yaş grubunun bağışıklığının zayıf olmasıyla ilgili. Hamsterın bitlenebilmesi için de dışardan bir etki alması gerekir ki böyle bir şeye bizzat rastlamadım.

Merlas
14.08.11, 04:37 AM
Bit biraz büyük olduğu için hamster da raslanmaz zira kendilerini temizlerken aperatif niyetine yerler. Fakat pire ve akar dediğimiz (pire den daha küçük beyaz böcek) böcekçikleri taşımaları mümkün.

hamsteradmin
14.08.11, 10:54 PM
Pire bite göre birkaç kat daha büyük :) Aslında böyle durumlarda yapılacak şey çok basit, hayvanı elinize alıp tıpkı çocuğunuzun kafasını kontrol ettiğiniz gibi tüylerinin arasına iyice bakarsanız herhangi bir böcek olup olmadığınızı
görebilirsiniz. Gözle görülemeyecek bazı parazitler de kaşıntı, kızarıklık, tüy dökülmesi gibi belirtiler verirler. Sadece kaşıntı tek başına yeterli değildir şüphelenmek için.

Çok endişeleniyorsanız bir de veterinere gösterebilirsiniz. Uygun dozda bir parazit ilacı uygular ve sorun hallolur. Ancak bu durum çok çok nadir gerçekleşebilecek bir şey, sadece ihtimaller üzerine yazıyoruz.

mert_kral
15.08.11, 02:52 AM
benımkıde kasınmaya basladı cok tırsmaya basladım:(