PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Muhabbet Kuşu besleyen arkadaşlar

mumble
08-02-2009, 08:23 AM
Arkadaşlar belki biliyorsunuzdur araştırmışsınızdır ama ben bugün nette dolaşırken bir şey buldum. Ev yapımı muhabbet yemi. İçinde hazır aldığımız paketlerdekinin aynıları var ancak bu çok daha ucuza geliyor. Bir siteden alıntı yaparak size bu bilgiyi aktarmak istedim. Ayrıca ben de hazır yemlerde gerçekten artı olarak vitamin olduğuna inanmadığım için hamsterlarım için de benzer şekilde bir içerik hazırlamayı düşünüyorum. Ne de olsa hangi tahılları kullanacaksak paketlerin üzerinde yazıyor. Yapar yapmaz size o konuda da görüş bildireceğim. Muhabbet yeminin malzemeleri şöyle.

1 kg sarı darı : 3,5 lira
1 kg ak darı : 4 lira
750 gr. Aspur ( sade yem- kanarya yemi) : 3,75 lira
250 gr. kırmızı darı ( japon darısı) : 1,5 lira
100 gr. keten tohumu : 1 lira
100 gr. nijer tohumu: 1,5 lira

bu malzemeleri ben yarıya düşürerek kullanmayı düşünüyorum. Ne de olsa bir tane kuş besliyorum sadece. Malzemelerin hazırlanması da çok basit. Sadece önce tek tek eleyip tozlarını alıyorsunuz sonra da hepsini karıştırıyorsunuz. Ayrıca yemler nem almayacak şekilde poşetlenip derin dondurucuda rahatlıkla saklanabiliyormuş. Umarım işinize yarar bu bilgiler.

hamsteradmin
08-02-2009, 06:29 PM
Çok güzel ama malzemeleri bulup toz haline getirmek zorlayabilir. Teşekkürler.

mumble
08-03-2009, 12:47 AM
Malzemeler toz haline getirilmiyor. Sadece üzerindeki tozlar gitsin diye eliyorsunuz. Geriye taneler kalıyor zaten.

hamsteradmin
08-03-2009, 01:05 AM
Hmm taneler sert olmuyor mu kuşun yiyebilmesi için acaba?

mumble
08-03-2009, 04:02 AM
Sanmıyorum. Zaten yemlerin içinde de aynı şeyler var. Hem bunları kendimiz hazırlayınca taze olduğundan emin olacağız hem daha ucuza gelecek. Hem de sağlıklı koşullar olduğundan emin olacağız.

Mustafa96
08-24-2009, 05:04 PM
Muhabbet Kuşu olan arkadşlarıma bunu kesinlikle söyleceğim :D

köfte
08-24-2009, 07:36 PM
ben petshoptan açık alırım her zaman,marketlerdeki hazır yemlerden asla kullanmam. aşağı yukarı 10 yıldır muhabbet beslerim. her bulduğumu vermem onlara. ahali kızartamadan tutta etliye sütliye cipse varana kadar verir ama hayvana zarar benim bildiğim. düzenli yemlerini veririm,ekmek,haşlanmış makarna,arada marul vb şeyler veririm. yeşillik çok verilmemeli diye biliyorum, vereceğim yeşillikleri yıkayıp kuruladıktan sonra iliştiririm kafesine. çok sulu olması ishal yapıyor. maydanoz asla verm eyin derlerdi, sordum neden diye,küçük parçalar hayvanın boğazına gırtlağına yapışıp boğulmasına sebep oluyormuş. besleyenlerin aklında bulunsun. kalın olan saplarındna veririm ben

hamsteradmin
08-24-2009, 08:16 PM
evet son derece doğru besliyorsun köfte.

Basakolin
01-20-2010, 11:47 PM
Bu yöntem iyiymiş ama malzemeleri bulmak zor olabilir.Bide elemek fln zor iş .. Ama kuşlarıma değer xD xD

dwarf
01-25-2010, 03:45 PM
ben bunu görmüştüm izinsiz almak yasaktır diyordu ve emeğe saygı.bir bilgi hırsızlığı yapmış oldun.

hamsteradmin
01-25-2010, 07:53 PM
Arkadaş nette bulduğunu belirtmiş.