PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : köpekim :D

kenetic
06-07-2011, 10:34 PM
arkadaşlar ben barınak tan köpek aldım 2-3 haftalık av köpeği ama araştırdım bulamadım cinsini tam olarak.
şu an cırcır oldu süt verıyorum hergun sütü kesmem gerekmiş iyileşene kadar suya ekmek parçaladım onu verdım kestim sütü.
çok sevimli sürekli oynmak istiyor bahcede beslıyorum ve dşkısnı belli bir yere yapmıyor.. komşularda rahatsız oldular bahceyı 2 gunde bır temızlıycem fakat dışkısını bellı bı yere yapmasını alıştırmalıyım bahcede toprakta var yapmıyor oraya.
barınaktan alırken ordakı veteriner 2 hafta sonra aşılarını vurdur deedi ve bir sürü aşı saydı bunların masrafı ne kadr olur genel olarak bi degerlendırme yapamısınız sorunlarımla ilgili..

tofy
06-08-2011, 12:00 AM
Bebek köpeklerin aşıları hakkında tam bir bilgim yok ama ben 4 yaşındaki köpeğime 3 ayda bir iç-dış parazit aşısı yaptırıyorum. Yılda bir de kuduz aşısı yapılıyor. Bu aşılar için size bir karne veriliyor. Hangi aşının ne zaman vurulacağı bu karnede yazar. Yani köpeğinizi bir veterinere götürüp karne çıkarttırdığınızda aşı takvimini de öğrenmiş olacaksınız. Veteriner tanıdığımız olduğu için fiyat söylemem yanlış olur sonuçta sizden daha fazla bir ücret alacaklar. Ama bir aşı 20 tlden aşağı değil, bunu söyleyebilirim. Ben köpeğimi evde baktığım için hergün gezdiriyorum böylece tuvaletini aynı yere yapması konusunda bir endişem yok, siz de köpeğinizin yemek yeme ve tuvalet saatlerini düzenlemeli ve belirlediğiniz saatlerde gezdirmelisiniz. Köpeğinize süt, ekmek gibi besinler vermek aslında yanlıştır çünkü köpeklerin bünyesi insanlarınkinden farklı çalışır. Kendi yediğimiz yemeklerden vermemiz onların besin ihtiyaçlarını karşılamaz ve tüylerinin dökülmesine neden olur. Bu yüzden kaliteli bir köpek mamasıyla besleyin. Marketlerde satılanları tercih edin. 3 kg'lik paketlerde satılanlar 12-15 tl arası değişiyor. Benim köpeğimin boyu küçük olduğu için 3 kglik mama bir ay boyunca yetiyor. (köpeğimin cinsi pinscher ve yaklaşık 5 kg) Ayrıca şunu söyleyebilirim ki köpek bakımı çok zahmetlidir ve özen gösterilmesi gerekir. Bir köpeğe çok fazla vakit ayırmanız gerekebilir. Tüm ihtiyaçlarını karşılamak da biraz masraflı açıkçası. Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Başka bir sorunuz varsa sorun cevaplayayım. Bu arada köpeğiniz hayırlı olsun, ismi ne? Resmini koyarsanız cinsi hakkında da bir şeyler söyleyebilirim.

kenetic
06-08-2011, 07:51 PM
ilgilendıgnz için teşekkr ederim.ısmını henuz koymadım
kurumama almamamında nededı katı yıyeceklerı yemıyor olması arkadaşıomın kopegının mamasından vermıştım ve yememıştı evdede verıyorım ekmek felan yemıyor o yuzden süt verıyorum
fakat isal oldugu için süt ü bugun vermedım kestım suyun ıcıne ekmek dograyıp verdım yemedı prinç pilavı koydum onuda yememış galıba ne versem dıye düşünüyorum resımlerınıde bvelkı akşam ekleyeblirim.

tofy
06-09-2011, 12:27 AM
Hmm. Henüz çok yavru olduğu için kuru mama yiyemesi gayet normal. O yüzden yaş mama alabilirsiniz ama yaş mamalar pahalıdır ve sadece bir gün yeter köpeğiniz için. Benimkisi bile bir seferde yemek istiyor.

kenetic
06-10-2011, 12:25 AM
ben sucukları ezıp salça gibi :D yaptım verdım yedi şimdi tavuk verıcem pişmiş tavuk ezıp verırım sütüde kesmıştım tkrar başladım aç kalmasın yemıde alırım yarın yaşmama bulamam ama kuru alırım 3 haftalık zaten 1 hafta ıcınde en fazla kuru mama yemeye baslar. teesekkür ederım ılgılendıgınız ıcın resımlerını de eklıyecegım şimdi.

tofy
06-10-2011, 12:04 PM
ben sucukları ezıp salça gibi :D yaptım verdım yedi şimdi tavuk verıcem pişmiş tavuk ezıp verırım sütüde kesmıştım tkrar başladım aç kalmasın yemıde alırım yarın yaşmama bulamam ama kuru alırım 3 haftalık zaten 1 hafta ıcınde en fazla kuru mama yemeye baslar. teesekkür ederım ılgılendıgınız ıcın resımlerını de eklıyecegım şimdi.

Tavuk kemiğini sakın verme çok kötü kabız oluyorlar. Ben köpeğime verdiğimde kakasını yaparken ağlamıştı. Tavuk etinden aynı şey olur mu bilemiyorum ama. Çünkü etlerle beraber vermiştim kemikleri.

kenetic
06-10-2011, 01:37 PM
yok kemıksız kemıklı vermedım zaten yıyemez kemıgıde birazda patates ezdim yanında verdım öyle.

tofy
06-10-2011, 02:30 PM
Tamam. Hiçbir şekilde çiğ et vermeyin, sokaktan bulup yemesini de engelleyin. Çünkü çiğ et yiyen köpeklerin tüylerini yutarsanız kist olma ihtimaliniz yükseliyor. Ve bu çok kötü bir hastalık öldürebiliyor. Öldürmese de çok ağır ameliyatlar geçiriyorsunuz. Üzücü bir durum.

DişisLy
07-12-2011, 05:55 PM
Öncelikle köpeğin ishal olduğunu söylediniz. Biliyorsunuz ki yavru köpeklerde kanlı ishal olma durumu çok yüksek. Acilen veterinere götürün.

Ayrıca mutlaka yapılması gereken aşıları var : 3 tane gençlik aşısı ( Hafife almayın ben bir köpeğimi gençlik hastalığından kaybettim. ) , 2 tane kuduz, 1 tane Bronchine. Ayrıca iç - dış parazit aşılarınızıda yaptırmalısınız.

Hepsi toplam : 145 falan tutar.

Bu aşıları yaptırmazsanız neler olabilir ;
Gençlik aşısı yapılmazsa : 2 tanesini yaptırıp, 3.yü yaptırmasanız bile köpeğinizin bu hastalığı kapma ihtimâli çok yüksek olur. Ve bu hastalığı kaptığında da yaşaması imkânsız denecek kadar zordur. Ayrıca acı çekerek ölüşünü izlemekte sizi psikolojikman çok etkileyecektir.
Kuduz aşısı yapılmazsa : Sizi ya da bir başkasını ısırdığında 16 gün boyunca belirli aralıklarla aşı atılmanız gerekir. Ki köpekte bu hastalığı kaparsa sonucu yine ölüm..
Bronchine ( Köpek boğmacası ) aşısı yapılmazsa : Buda tehlikeli bir hastalık. Risk almaya değmez. Aşısını attırmalısınız bence.
İç - dış parazit aşıları yapılmazsa : İç parzit aşısı yapılmazsa bağırsaklardaki kurtçuklar yüzünden köpeğin dışkısı çok kokulu olacaktır. Ayrıca iç parazit aşıları yapılmamış bir köpeğin tüylerini yuttuğunuzda kist oluşması çok yüksek bir ihtimâl. Dış parazit aşıları yapılmazsa bit, pire, keneden kurtulamazsınız. Bunun için damlalarda var, alıp kendinizde damlatabilirsiniz..

Okuduğum kadarıyla çiğ et yedirmemeniz gerektiğini yazmışlar ama çiğ et yiyen kedi ve köpeklerin tüylerinin daha parlak olduğu, dışkılarının kokmadığı, dişlerinin daha sağlıklı olduğu ve ağız kokusu oluşmadığı gözlemlenmiştir. Diyecekler çiğ et parazit yapar. İç parazit aşıları yapılırsa çiğ etin hiç bir zararı olmaz. Yinede verip vermemek size kalmış. Ben 2 senedir çiğ ciğerle besliyorum kedilerimi.

Kuru mamaya alıştıracaksanız Pedigree gibi market mamalarından uzak durun. Petshoptakiler protein yönünden çok zengin olduğunu, yavru köpek gelişimi için gerekli olduğunu falan söyleyebilirler. Mama yedirecekseniz Hill's ya da Pro Plan almanızı tavsiye ederim. Ama sürekli mama yedirmeninde köpeklerin dişlerini çürüttüğünü bilmenizi isterim.

Ve en başta dediğim gibi bu ishali hafife almayın. Bir veterinere gösterin. Minik köpeklerde kanlı ishal çok tehlikeli bir hastalık..