PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1 Hamster En Fazla Kaç Doğum Yapabilir?

DişisLy
30.07.09, 03:31 AM
Benim dişi hamsterım Casper şu ana kadar yaklaşık 5-6 kez doğum yaptı. Artık tüyleri dökülmeye ve derisi uzamaya başladı resmen. Kiloda alamıyor. Tam yavruları büyütüyor sahiplendiriyorum bir bakıyorum yine hamile. Fazla doğum yapması sakıncalı mı öğrenmek istedim. Ve erkek hamsterım Şaşucan'ı kısırlaştırma gibi bir imkanımız var mı? xD

hamsteradmin
30.07.09, 03:47 AM
Kafesleri ayırman gerekiyor, ard arda hamile kalması çok sakıncalı. Sürekli vücut vitamin, mineral kaybediyor. En son nokta ölüm olur, onu soruyorsan. Ömrünü kısaltmış olursun. Kedilerde bile hamilelik ve sonrası ekstra yoğun beslenme programları yapılıyor ve yılda 2 kere bile ağır olabiliyor.

DişisLy
30.07.09, 03:55 AM
Hmmm peki o zaman hemen ayırayım ben kafesleri. Foruma tekrar dönücem. Bu arada kızım yine hamile sanırım. Karnı şiş ve yürüdüğü yerlerde kan izi kalıyor bazen...

hamsteradmin
30.07.09, 03:57 AM
Tamam ayırırsan bu son olmuş olur artık. Yavrularını da o yüzden yiyordur büyük ihtimalle, besin eksikliği ve stres.

DişisLy
30.07.09, 04:01 AM
Hmmm belki de. Bu arada teşekkürler. Kafesleri ayırdım. :)

hamsteradmin
30.07.09, 04:05 AM
Belki de değil öyle :D Vitamin-mineral eksikliğini gidermek için yavrularını yerler bazı anneler :) İyi yaptın ayırmakla. Bir daha birleştirme derim :) Bu arada anneye, yoğurt, laktozsuz süt, haşlanmış yumurta, peynir, fındık, fıstık, evde pişen makarnadan vs bol bol ver. Bisküvi verebilirsin. Beslenme bölümüne bakarsan orda yiyecekleri saymıştım. Her gün ek gıda verirsen hamilelik ve sonrasında sorun yaşama ihtimalin azalır, daha sonra da 1-2 ay daha bu şekilde beslersin. Kilo aldığında haftada ikiye düşürürsün ek gıdaları.

DişisLy
30.07.09, 04:07 AM
Peki bakayım o zaman şu ek gıdalara... (: Teşekkür ederim. (:

hamsteradmin
30.07.09, 04:20 AM
Rica ederim, her zaman burdayım :)

DişisLy
02.08.09, 05:06 AM
Bebeklerden biri gelişememiş ve maalesef ölü doğmuş. Kafese baktığımda görebildim. İşte fotoğrafları... :S

Bu diğer yavruların kısa sürede doğacağı anlamına geliyor sanırım... ?

hamsteradmin
02.08.09, 05:09 AM
Evet en geç bir günde doğmaları gerekiyor, eğer şişlik varsa yavru var demektir. Çok uzun sürerse veterinere gitmek gerekebilir, doğuramazsa yavrular anneyi zehirler. Bu arada fotoğrafları gelişmiş moddan ataç işaretinin yanındaki oka tıklayarak eklersen daha az yer kaplar. Bu fotoları kaldırıyorum, aramızda yaşı ufak üyeler de var.

DişisLy
02.08.09, 05:11 AM
Yani yarın bu saatlerde doğmazlarsa veterinere gitmeliyiz. Peki teşekkürler. Evet karşı daha şiş. 3-4 tane yavru olduğunu tahmin ediyorum. Ve resimleri yavru mu başka bir şey mi emin olamadığım için koydum. Tabiki kötü etkilenmelerindense kaldırılması en doğrusu...

hamsteradmin
02.08.09, 05:20 AM
Evet ağzını ve elini seçebildim gibi. Yarın bu saatlerde geç bile olur. Muhtemelen sabaha doğru diğer yavrular gelir. Gelmezse öğleye doğru vet.e götürmeni tavsiye ederim. Allah yardımcınız olsun onun ve senin :)

DişisLy
02.08.09, 05:32 AM
Peki, teşekkürler. :)

DişisLy
02.08.09, 03:54 PM
Kafesi aradım taradım ve yavrular yok. :/ Karnıda daha şiş...

hamsteradmin
02.08.09, 06:21 PM
İçerde ölmüş olabilirler, vet.e götürsen iyi olur, genellikle ya para almıyorlar ya da cüzzi bir ilaç parası alıyorlar.

DişisLy
02.08.09, 06:24 PM
Tamam o zaman babamla götürelim veterinere . . :/

hamsteradmin
02.08.09, 06:33 PM
Evet zehirlenmemesi için vakit kaybetme. Kedilere böyle durumlarda suni sancı verilebiliyor ama hamsterın boyutu çok küçük napılabilir bilmem. Bir göster.

DişisLy
02.08.09, 06:56 PM
Of yolda giderken bir veterineri aradık. Sorunun neyle ilgili olduğunu sordu. İşte hamsterın doğurması gerekiyordu ama doğurmadı falan deyince adam karnına bolca masaj yapın ve bir süre sonra kafese bırakın kendisi halleder dedi. Sonra gittik başka bir veterinere. Kadın elimde görünce çığlık attı zaten. Bu ne böyle falan diye. Bakmadı bile. Başka bir veterinere daha gittik ben elimde tuttum baktı falan sonra birşeyi yok hamile bile değil dedi. Pazar günü olduğu için başka da veteriner bulamadık. :/

hamsteradmin
02.08.09, 07:17 PM
:S Karnına masaj yapma olayını ben de düşündüm, masaj yapmaktan başka çare yok. Umarım doğurur, olmazsa yarın sen başka veterinere götürmeyi denersin. İçerde yavru varsa zehirlenebilir.

Bu arada o yavru erken doğmuş olabilir mi, tarihi hesapladın mı?

DişisLy
02.08.09, 07:34 PM
Karnına masaj olayı aklıma geldi ama içerideki yavrulara zarar gelebilir diye de yapmadım. Yarın olsun başka veterinere zaten gideceğim. Ve yavru erken doğmuş olabilir...

hamsteradmin
02.08.09, 07:48 PM
Evet erken doğum mu acaba diye geldi aklıma...Günü hesaplamaya çalışırsan belki fikrimiz olur.

DişisLy
02.08.09, 07:57 PM
Hmm yaklaşık olarak 13 - 14 - 15 günlük hamile. . Ama tam olarak bir şey söyleyemem. Hamileliği 16 gün diye biliyordum ama burada bir forumda 18 gün yazıyordu kararsız kaldım. .

hamsteradmin
02.08.09, 08:34 PM
Yaklaşık 15 gün, bünyeden bünyeye birkaç gün oynayabilir sanırım.

DişisLy
02.08.09, 08:37 PM
Hmm o zaman 1 gün daha bekliyeceğiz mecburen. Sonra veteriner. .

DişisLy
04.08.09, 04:03 AM
Galiba bu kız hamile falan değil benimle kafa buluyor. . :/ Karnı falanda küçülmüş kafese baktım 1 tane bile yavru yoktu. Ya doğurdu ve yedi ya da hamile değildi. .

İşte resimler. .
[Only Registered Users Can See Links]
[Only Registered Users Can See Links]

Dip Not : Resimleri şu ataç işaretinin yanındaki yerden yüklememi istemiştiniz ama oradan yükleyince küçük kareler içinde kırmızı çarpılar çıkıyor. Resimler gözükmüyor. .

hamsteradmin
04.08.09, 04:04 AM
Evet hamile gibi değil :) Akışına bırak bari yapacak bir şey yok :D

DişisLy
04.08.09, 04:12 AM
Öyle yaptım zaten ama 2 gün önce karnında sanki 4-5 tane yavru var gibiydi. . :/ Acaba köpekler gibi yalancı gebelik olabilir mi hamsterlarda? xD

hamsteradmin
04.08.09, 04:19 AM
Belki de şişlik yeni inmiştir :) Nasıl duruyor öyle sıpa, çok tatlı.

DişisLy
04.08.09, 04:21 AM
Belki de. . Elime aldığımda karnına masaj yapmam için böyle dönüyor artık işini biliyor uyanık. xD Teşekkür ederiz. Ama bana da heyecan yaptırdı ya, hamile sanmıştım. :/

hamsteradmin
04.08.09, 05:11 AM
Süpermiş valla masaj için durması :D:D Daha iyi hamile olmaması dinlensin artık :)

DişisLy
04.08.09, 05:19 AM
Evet dinlensin. Şaşucan sapığından kurtardım kızımı. . xD Kafesleri ayırdık rahat artık. :)

hamsteradmin
04.08.09, 05:25 AM
Hehehe :)) Senin için de zor olmuştur o kadar sık doğum, bahaneyle sen de dinleneceksin :D:D Ama çok güzel alıştırmışsın bayıldım :)

DişisLy
04.08.09, 05:33 AM
Evet benim içinde zor oluyordu. :) Alıştırma işine gelince canı isterse yatıyor böyle. İstemezse hart diye ısırıyor. xD

Mustafa96
24.08.09, 03:10 PM
Hamsterın Gonzales Dimi Benimki Gonzales Elimde Bile Sor Tutuyorum :)