PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hamsterlarım çiftleşti fakat beklemediğim bir durum var:)

abzax
04-29-2011, 05:15 PM
arkadaslar merhabalar herkese.
ben suan 2 adet sirian hamster sahıbıyım ve hamsterleri alırken pet shopta yetişkinlerde; uzun tuylu ise erkek, kısa tuylu top gibiyse dişi oldugunu soylemıslerdı.bu bilgiye dayanarak dişi daha küçük olmak üzere iki hamster satın aldım.
fakat bırkac gun once bir araya koydugumda dişi diye aldıgım küçük olanın diğerine yaklastıgını gordum. ve çiftleşme gercekleşti. pet shopa sordum bi yalnıslık vardır uzun tuylu olan erkek olmalı dediler.

sormak istediğim
*tüy uzunluğu cinsiyet ayrımı için ayırt edici bir özellikmidir (ki erkek olarak aldıgım dişi 4 aylıktan büyük)
ikinci sorum erkek hamsterim 2 aylık dolayında ve dişinin yarısı büyüklükte çiftlesme yarım saatten fazla surdu fakat erkek sanırım deneyimsizlikten dolayı biraz zorlandı. sizce ciftlesme gerceklesmiş olabilirmi.

biraz karısık oldu kusura bakmayın :)
saygı ve sevgi ile

Macubass
04-29-2011, 07:58 PM
Tüy uzunluğu cinsiyet belirlemede bir faktör değildir. Türle ilgilidir. :D

tofy
04-29-2011, 09:33 PM
Bu kadar saçma bir cinsiyet ayırma yöntemini ilk defa duyuyorum. Pardon renkle ayrılır diyen petshop sahipleri de vardı. :D Büyük ihtimalle çiftleşme gerçekleşmiştir ayrıca suriye hamsterları birlikte yaşayamazlar, şimdi yaş olarak biraz küçük olduğundan sorun çıkmıyor olabilir ilerde büyük ihtimalle çıkacaktır, ama ben petshoplarda birlikte yaşayan onlarca yetişkin syrian görüyorum onlar nasıl tartışmıyolar anlamıyorum. Tartışıyor olsalar bile nasıl küçük bir yaralanma yok hayret ediyorum. Ve bu hayvanlar doğada birlikte yaşamazlar mı, şaşırtıcı doğrusu. :)

Macubass
04-30-2011, 08:17 AM
Onu ben de pek anlamış değilim. Ama bizim petshopta her syriana 20x20x20 boyutlarında camdan bir kutu yapılıyor. Ama kutular yan yana.

abzax
04-30-2011, 11:04 AM
arkadaşlar ilgi gösterdiğiniz için teşekkur ederım.farklı bırkac pet shopa sordum hepsı aynı bılgıyı verdı buda gosterıyorkı sattıkları hayvanlara pek ılgılı degıller.suanda 3 hamsterım oldu. dun konuyu arastrmaya gıttıgımde sımsıyah bır yawru gordum yenı gelmıs dayanamadım aldım.oyle sevımlıkı makına buldugumda fotografta paylasırım:) bu arada hamsterlerım yanyana degıl. ikisi kafeste bir tanesi akvaryumda suanda. akvaryumdakı yawru ıcınde bır afes alcam. bir arada yasama konusuna gelınce sanırım alıstıklarında yasayabılıyorlar ama yınede kavga etme olasılıkları cok yuksek bu yuzden dişinin ciftlesme donemı harıcı bir arada tutmuyorum.pet soplar ıcın kavgalar ve ölümler pek onemlı olmadıgından bır arada tutuyorar.

tofy
04-30-2011, 12:44 PM
Petshopçular kavgaları önemsemezler, ama ölümleri önemserler. Genel olarak konuşuyorum, çoğu petshop sahibi ölümlerde sadece kaybettikleri paraya üzülürler ve bu yüzden ölümleri istemezler. Benim gördüğüm petshopta dişi erkek karışıklardı, kavga ediyorlar mı bilmiyorum ama birbirleriyle ilgilenmiyorlardı bile.