PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soy-

Marslı
08.04.11, 02:05 PM
Hamsterin soyu faregillerden mi geliyor?

mumble
08.04.11, 02:23 PM
Faregiller diye bir aile mi var? Benim bildiğim kemirgen ailesi vardır hamsterlar ve fareler de hatta tavşanlar chincillalar gerbiller Guineapigler ve aklıma gelmeyen başka kemirgen hayvanlar da bu aileye mensuptur. Ayrıca bkz.

[Only Registered Users Can See Links]

Macubass
08.04.11, 04:25 PM
Hamsterlar bir kemirgendir. Bir çok kemirgenle beraber aynı aileye mensuptur. Mumble arkadaşımın örneklerine ek olar kunduzlar susamurları sincaplar ve yanılmıyorsam köstebekler de kemirgendir.

WooLey :)
08.04.11, 04:47 PM
ayrıca sen galiba farelere mi dayanıyo sayu die sordun alakası bile yok hamsterlar ayrı bi türdür.

-ErgünCan-
08.04.11, 06:33 PM
Ben bilmem faregiller midir nedir.Ama Hamster-Fare ayrı.

tofy
08.04.11, 07:48 PM
İki hayvan cinsinin akraba olabilmesi için latince ismindeki ilk adın aynı olması gerekir.
Ev faresinin latince adı Mus musculus'dur. Hamsterın ise Mesocricetus auratus. Gördüğünüz gibi ilk isimleri aynı değil bu da akraba olmadıklarını gösterir. Mesela kaplan ve aslanın ilk adı aynıdır. Kurt ve köpekde de olduğu gibi. (Kurt : Canis lupus Köpek: Canis familiaris) Hamster ve farenin tek ortak özelliği kemirgen olmalarıdır, ama tavşanlar da kemirgendir. Yani hamsterları fare olarak düşünmenin bir mantığını göremiyorum. Ayrıca bunun yanında davranış farklılıkları da var. Mesela hamsterlar düzenli hayvanlardır, fareler ise dağınıktırlar. Fareler hastalık taşır, fakat hamsterlar bizden bile hastalık kapabilen canlılardır ve hastalık taşımazlar. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

arthur
08.04.11, 08:20 PM
gerçekten çok yardımcı olsun en azından benim için aileme bunu okutmalıyım sanırım:D

tofy
08.04.11, 08:38 PM
Bunlar 9. sınıf biyoloji dersinde işleniyor o bilgilerden yaralandım. :D Önemli değil. :D

Marslı
08.04.11, 10:11 PM
Bunlar 9. sınıf biyoloji dersinde işleniyor o bilgilerden yaralandım. :D Önemli değil. :D

Tofy süpersin. :D

arthur
08.04.11, 11:10 PM
gerçekten süper :D

tofy
08.04.11, 11:31 PM
Sağolun. :D :D

Macubass
09.04.11, 09:31 AM
Katılıyorum tofy. Latince isimleri aynı olmalıdır. Tofy'nin örneğinden devam edeyim. Bir aslanın latince ismi Panthera Leo iken bir panterin latince ismi Panthera Pardus'tur. (Aynı zamanda bir de Panthera Onca olan Jaguar var.) Fakat bir yön benim kafamı karıştırıyor doğrusu. Çitanın kedigillerle ve tabi yukarda saydığım hayvanlarla aynı aileden olduğunu düşünüyordum ama çitanın Latince adı Acinonyx jubatus. Burda bir şey ver ama anlamadım ya neyse...

tofy
09.04.11, 11:36 AM
Bir de önemli olan Latince isimlerin ilk kısmının aynı olmasıdır, ikincisi birbiriyle çok çok bağlantısız canlılarda da aynı olabilir. İlk isimleri aynı olan hayvanlar her zaman akrabadır. Ayrıca Macubass onu ben de anlamadım. :D

BlackNWhite
09.04.11, 10:42 PM
Bİyolojide tamda bu konuyu işliyoduk :) Yazmasaydın aynı örnekleri verme ihtimalim yükselti :)

Macubass
10.04.11, 12:20 PM
Bir de önemli olan Latince isimlerin ilk kısmının aynı olmasıdır, ikincisi birbiriyle çok çok bağlantısız canlılarda da aynı olabilir. İlk isimleri aynı olan hayvanlar her zaman akrabadır. Ayrıca Macubass onu ben de anlamadım. :D

Evet. Acaba aynı aileden değiller mi?

tofy
10.04.11, 01:05 PM
Evet. Acaba aynı aileden değiller mi?

Öğretmenimiz bize bu hayvanların ilk isimlerini Felis diye öğretmişti ve söylediğine göre akrabalar, ama vikipedide böyle değil, kafam karıştı.

Macubass
11.04.11, 04:37 PM
Vikipedi mi bilmem ama yazın bir veterineri yanında çalışırken bana bazı hayvanların Latincelerini öğretmişti. Bak mesela:

İki yılanı ele alalım. Kral Kobra ve Anakonda

K. Kobra: Ophiophagus Hannah
Anakonda: Eunectes Murinus

Burda da benim kafam karışıyor ama... Anlayabilene aşk olsun. :D

tofy
14.04.11, 05:05 PM
Hahaha :D :D öğretmenler bizi kandırıyor olabilir mi acaba? :D

14.04.11, 08:40 PM
saçma :D bence latinceyi kim bulduysa kral kobra ve anakondayı farklı bi tür sonıyodur :D olamazmı :)

-ErgünCan-
14.04.11, 09:58 PM
Vikipedi,insanlar tarafından değiştirilmiş bilgilerin bulunabileceği bir sitedir.Değiştirilmiş olabilir.

tofy
15.04.11, 05:41 PM
saçma :D bence latinceyi kim bulduysa kral kobra ve anakondayı farklı bi tür sonıyodur :D olamazmı :)

İsmi latince konuşan her insan koyamıyor. Bir canlının hangi türe mensup olduğunu bulmak için biyolojinin yaklaşık 40 tane bilim dalında inceleniyor. İsimler uydurma değil yani. :D

15.04.11, 05:44 PM
bence incelemede karışıklık olmuştur :D

Macubass
15.04.11, 07:22 PM
Vikipedi,insanlar tarafından değiştirilmiş bilgilerin bulunabileceği bir sitedir.Değiştirilmiş olabilir.

Sanmıyorum ErgünCan. Veterinerler bunları onaylıyor. :(

tofy
15.04.11, 10:47 PM
bence incelemede karışıklık olmuştur :D

öyle bir şey mümkün değil :D

Macubass
16.04.11, 12:25 PM
Şöyle olamaz mı acaba. Örneğin yılanlar bir gruptur ama kendi aralarında da gruplara ayrılırlar. Örneğin kobralar boalar pitonlar anakondalar. Anakonda olarak yeşil anakonda ve siyah anakonda var bildiğim kadarıyla. Kobralardan da kral kobra ve hint kobrasını sayabiliriz. Yani kendi aralarında dallara ayrılıyorlar sanırım.

tofy
16.04.11, 12:28 PM
Şöyle olamaz mı acaba. Örneğin yılanlar bir gruptur ama kendi aralarında da gruplara ayrılırlar. Örneğin kobralar boalar pitonlar anakondalar. Anakonda olarak yeşil anakonda ve siyah anakonda var bildiğim kadarıyla. Kobralardan da kral kobra ve hint kobrasını sayabiliriz. Yani kendi aralarında dallara ayrılıyorlar sanırım.

Sonuçta akrabalar ama. Mesela kuşlar da kanarya, tavuk, penguen vs vs gruplara ayrılıyor ve kanaryaların, tavukların ve penguenlerin de birsürü cinsi var. Ama yine de akrabalar. :confused:

Macubass
16.04.11, 12:30 PM
Evet aslında haklısın. Ama şöyle düşün. Amcanın çocuklarıyla akrabasın ve soyadlarınız aynı. Ama teyzenin çocuklarıyla da akraba olmana rağmen onların soyadları farklı. Biraz saçma bir örnek oldu ama idare et işte... :D

tofy
16.04.11, 12:31 PM
Evet aslında haklısın. Ama şöyle düşün. Amcanın çocuklarıyla akrabasın ve soyadlarınız aynı. Ama teyzenin çocuklarıyla da akraba olmana rağmen onların soyadları farklı. Biraz saçma bir örnek oldu ama idare et işte... :D

Ben anladım ne demek istediğini :D Bunu uydurukçu Biyoloji öğretmenime bir sorayım :D :D :D

Macubass
16.04.11, 12:31 PM
Bende sorayım dersanede. :)