PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hamsterim Jingle doğurdu.. iki yavrusu var..(acil)

serdar
27.07.09, 02:04 PM
Arkadaşlar hamsterim Jingle doğurdu ve 2 yavrusu var. Aldığımda hamile olduğunu sanıyorum. Yakın zamanda hamsterimin anüsünden sarkan kırmızı ve kanlı birşey olduğunu gördüm. Muratla veterinere götürdük. Fakat veteriner "ıyy ben onu elime alamam!" (Artık nasıl veterinerse, ben de diyicek birşey bulamıyorum artık.) dedi. Veteriner kesin birşey söylemedi ama adet kanaması olabileceğini söyledi. Bir petshopa sorduk oda " Kas yırtıldıysa bağırsakları çıkmış olabilir dedi.:( 2 gün sonra baktığımda 2 yavru vardı. birden şok oldum. Daha 1 haftalık tecrübemle başıma gelenlere hala şaşıyorum:o Yavruların sağlıklı olduğunu sanıyorum. daha 1 günlükler. Askerde olan abimden aldığım tüyolara bakılırsa sessiz ve karanlık bir yere koymam gerekiyormuş. Bende yaptım. Jingle ve yavruları mutlu gorunuyorlar. Dokunmayıp fazla yaklaşmıyorum.15 günlüklerken yavas yavas elime almaya başlamayı ve yavruları ele küçükken alıştırmayı planlıyorum. Bu yavruları ne yapacağım? Akvaryumda beslesem iki yavruyuda olurmu.bu bana hiç doğru gelmiyor ama Jingleyi aldığım pet shopa geri verip yavruların ikisini mi büyütsem. ne yapmam gerekiyor. yada yavruları pet shopcuya başıma açtıkları için ceza olarak yavruları pet shopcuyamı satsam ne yapmam gerekiyor? Fikirlerinizi ve tüyolarınızı bekliyorum.

dark_moon
27.07.09, 02:17 PM
way canına hiç bi fikrim yok ama ben olsam ılk yavrularımı buyuturdum ama sonradan daha da cogalırlardı sende ona gore bak bence cogalırlarsa bakabılırmısın onu dusun :eek:

serdar
27.07.09, 03:40 PM
Ya iki tane doğurduğu için biras kolay olacak.çifleşmelerini önlemek için ayrı yere koyacağım. Çoğalırlarsa işim zor. Tabi dişi erkek iseler. ikiside aynı cıns olurlarsa ki inş. aynı akvaryuma koyacağım. Yavruların cinsiyetlerini biras erken tespit edeceğim. eğer durum kotuyse bırasdaha erken ayırmaktan başka çarem yok.

hamsteradmin
27.07.09, 04:22 PM
Yavrular için internetten ilan verip ücretsiz sahip arayacaksın, böylece kolayca sahiplendireceksin.

serdar
27.07.09, 07:57 PM
Aslında yavruları abim askerden gelene kadar besleyeceğim 7 ay kadar. Bu yavruları akvaryumda tutsam anlaşabilirlermi acaba. Pet shoplardaki gibi.

gonzalesezgi
27.07.09, 08:06 PM
ya bana kalırsa ilk yavrularını büyüt cinsiyetine göre bişiler yaparsın artık ama satma bence bide bildiğim kadarıyla eline almak için 15 gün erken sanırım yinede tam bilmiyorum

Seg
27.07.09, 08:06 PM
Sahiplendirirsen çok güzel olur ama doğduklarından itibaren akvaryumda olcakları için sorun olmaz..

hamsteradmin
27.07.09, 08:25 PM
Gonzales oldukları için birlikte yaşarlar büyük ihtimalle, fakat yavruları dişili erkekli karışık tutarsan birbirleriyle kısa sürede çiftleşirler ve sürekli yeni yavruların olur işin içinden çıkamazsın. Hayvanlarda anne baba kardeş fark etmiyor, cinsiyetlerine göre ayırmalısın, anneyle dişiler bir yerde, erkekler ayrı yerde kalabilir, tabi eğer anne yavrularıyla geçinebilirse.

serdar
27.07.09, 08:35 PM
Ben şu an annelerinin kafesinde tutuyorum. cinsiyetlerine bakacağım ilerde. dişi erkekse ayıracağım. ama aynı cinslerse akvaryumda besleyeceğim. Bu arada 2 yavrum var. allaha şükürler olsunki 2 yavru. çok olsaydı ben ayvayı yerdim. daha annemden hamsteri almak ıcın zor izin aldım. bide çok yavru olsaydı. sonucunu düşünmek bile istemiyorum. Abim askerden gelene kadar akvaryumda yavruları kafestede annelerini tutacağım. 7 ay sonra zaten kocaman bir ev yaptıracağım abime. dişileri ayrı erkekler ayrı.şimdilik iyi bir zamanlamayla yvruların cinsdiyetlerini tespit edip ona gore davranmalıyım. erkek varsa eğer annesinden biras erken ayıracağım. 12 gün kadar. çünkü hamster adminin dediği gibi yavru anne demeden çiftleşiyorlar. başıma iş almak istemiyorum yavrularla.:(

hamsteradmin
27.07.09, 08:36 PM
aynen öyle serdarcım, 1 aylıkken ayır :)

serdar
27.07.09, 08:48 PM
1 ay çok değilmi?

hamsteradmin
27.07.09, 08:52 PM
1 ay civarında sütten kesiliyorlar ve 1 aydan önce cinsel olgunluğa erişmiyorlar genelde. Ama istiyorsan erkek olanı daha erken ayırıp haşlanmış yumurtayla takviye yaparsın.

serdar
27.07.09, 08:55 PM
bı gelsin o gunler. bakarım. ama tek korkum çok yavru olursa düşeceğim durumu düşününce başım ağrıyor.

kiWILIm
27.07.09, 11:25 PM
Bence eline alıştırmak için acele etme anne ile kafesleri ayırdıktan sonra eline alıştır yoksa anne zarar verebilir.

episodetwo
28.07.09, 03:46 PM
:D benim lunamda hamile ama bide bilgi verirmisiniz ben bazen dışarda oluyolar ben yokken doğurursa episo erkek olan yermi yavruları ?

hamsteradmin
30.07.09, 07:42 PM
Gonzaleslerde erkekler yavrulara genellikle zarar vermiyor ama risk almak istemiyorsan babayı ayırabilirsin.

episodetwo
30.07.09, 08:26 PM
:D hele bi yesin episo canım cicim demem direk duvara yapıştırırım :D:D ya admin şaka he yanlış anlama :D

hamsteradmin
30.07.09, 08:34 PM
: )))) deli

episodetwo
30.07.09, 08:50 PM
ya bişi sölicem luna dahala doğurmadı ya sen bana net bi şekilde söylermisin hamilelikleri kaç gün sürüyo zaten çiftleştikten 1-2 hafta sonra anca embriyo çıkar dimi ?

hamsteradmin
30.07.09, 08:52 PM
Söyledim ya daha önce yaklaşık 15 günde doğuruyorlar.

episodetwo
30.07.09, 08:53 PM
ne zaman görsem yatıyo karnı biraz şiş alalı 1 ay 2 hafta oldu aldığım günden 2 gün sonra çiftleştiklerini gördüm ondan sonra 1-2 gün sonra tekrar çiftleştiklerini gördüm ondan sonra yatmaya karnı şişmeye başladı çünkü aldığımda küçüktü ama bence kesin hamile çünkü stresli biraz ilk aldığımda elimi kafese koymamla elime gelirdi şimdi ise parmağımı zor kurtardım şakır şakır kan aktı ısırdı yem veriyorum bide salatalık suluğu bozuldu akmaya başladı bende çöpe attım su sızdırıyodu yeni alacam ama salatalık filan veriyorum hergün sabah yemeğiyle birlikte birazcık 2 sinede aynı boyda dilim salatalık veriyorum suyunu ordan alırlar dimi ? yada suluk kullanimmi ?

hamsteradmin
30.07.09, 09:36 PM
Suluksuz olmaz, bu sıcaklarda susuzluktan ölürler, salatalık yetmez.

episodetwo
30.07.09, 09:44 PM
suluk alıcam ama zaten suluk olsa bile 1-2 damla içiyolar ben salatalığı ıslak ıslak veriyorum

Seg
30.07.09, 10:33 PM
1-2 damla sen görürken içiyorlardır,suta ihtiyaöları var en zından ufak bir kaba koy ondan içsinker,veya varsa muhabbet kuşu suluğuna koy alana kadar

episodetwo
30.07.09, 10:47 PM
ok yarın almaya gidicem zaten ölesine sordum ya olurmu öleşey benim için sorun değil alırım sadece sordum sonuçta bunlarda bi canlı suya ihtiyaçları var

hamsteradmin
31.07.09, 12:52 AM
Sen uyurken daha çok içiyorlardır, böbrekleri için bol bol su içmeleri lazım.