PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.5 aylık Gonzalesim hakkında bir kaç soru

zotacing
03-05-2011, 12:56 AM
Merhaba arkadaşlar, aranızda yeniyim selamlar öncelikle hepinize. Yaklaşık 12 gün önce kahverengi-beyaz bir gonzales aldım. Almadan önce bayağı araştırmıştım, o yüzden 1-2 gün hiç bulaşmadım kafesini tanısın fln diye. Kafes iki katlı altta talaş çark suluk yem kabı fln var, üste kaydıraktan çıkıyor evi yukarda. Ha birde pamuk paketi var. İlk gün talaşın içine girip uyudu. İkinci gün üst katı öğrendi ve eve girdi. Ama evin kapı ve penceresini pamukla kapatıyor, pamuktan içine birde yatak yapmış. Ama rahatı çok mu yerinde, yoksa çok mu rahatsız oluyor bilmiyorum sürekli evde vakit geçiyor. Ancak salatalık kabuğu fln koklatırsam onun kokusuna çıkıyor haylaz. :)

İkinci gün elime alma hatası yaptım 3 kere ısırıldım art arda. Fena acıttı. :) Daha sonra elimden yemek yedirmeye başladım ama elime çıkmıyor sadece elimden alıp yiyor. Birde ilk zamanlar kafesin tellerini koklardı, bende elimi uzattım mı diş atmaya çalışırdı. Ama artık burnunu kafesten dışarı çıkarmaya çalışıyo ben elimi uzatıyorum, elimi kokluyor ve saldırmıyor. Gonzalesler çok hızlı ve sinirli oluyor sanırım. Kırmızı gözlü birde. Ama izlenimim çok çok çok fazla uyuyor. :) Yemek yemeye indiğinde bile gözleri yarım açık, o derece uyuşuk. Ama çarka çıkıp koşuyor fln arada tabi. Birde sürekli kaşınıp kendini temizliyor bu huyu güzel. Uzattım konuyu, elime nasıl alıştırabilirim sevmek için vs... Birde çalışma masamın üstündeyken kafesi kapağını açsam dışarı çıkmasını sağlasam birden korkup kaçma ihtimali olur mu? Kaçarsa bulamam çok hızlı ve top gibi, kaybolur gider evde. :D

AsCoRbAt
03-05-2011, 01:51 AM
eline almak için acele etme en az 1 hafta bekle.
pamuk onu rahatsız etmez uyuması için gayet güzel bir ortam oluşturur ama dikkat et yemesin pamuğu teklikeli olabilir.
Gelelim eline alıştırmaya : onu bir şekilde kafesten çıkartıp sehpaya koy sonra iki elini yanlarına koy ve yavaşça kapat elinin üstüne çıkacaktır eline aldığında ısırıcağını sanmıyorum çoğu gonzales ele alındığında uysallaşır bunu ara ara tekrarla elindeyken ona havuç falan ver zaman ile alışır ama kafesine elini sokup almaya çalışma ısırabilir başka sorun olursa yazarsın. !')

zotacing
03-05-2011, 01:56 AM
Evet kafesine elimi sokup almaya çalıştım, çok hızlı davranıp ısırdı fena acıyor birde. :) Dediğin tarzda birşey deneyeceğim. Bu aralar çok uyuyor, ama bana zararı yok daha iyi hatta.

AsCoRbAt
03-05-2011, 02:00 AM
uyuması normal benimkide full uyuyo gece kalkıyo o zaman ben uyuyamıyorum !')

zotacing
03-05-2011, 02:03 AM
Evet gece daha çok uyanık ama, yinede sanırım 24 saat içinde 18-20 saat uyuyor. Ya da evde oturuyor uyumadan, ama evi çok seviyor ve çıkmıyor içinden pamuklada kapattığı için kapıyı göremiyorum. :)

AsCoRbAt
03-05-2011, 02:05 AM
pamuğu haftada bir değiştir evin içine yem depolayıp üstüne yattığı için pamuk beklediğinde çok kötü kokmaya başlıyor

zotacing
03-05-2011, 02:07 AM
Evet aynen, geçen gün temizledim ama biraz strese giriyor temizlik yapınca. Bir anda mahvoldum moduna geçiyor, halbuki aç kalmayacağını anlasa :) Eve stok yapıyor habire, sürekli yem taşıyor.

miyami
03-05-2011, 10:43 AM
Neredeyse benim 3 gün önceki durumumdasın :)
Sana tavsiyem pamuk kullanma.İşedimi rahatsız eder :( Sonucu idrar yollarına kadar gider ve çok üzülürsün.
Eline almana gelince çok hızlı davranma.İlk önce elini kafese sok elinden yem yedir hemde o severken sırtını okşa,sev.Böyle böyle eline alıştır.Sonra kafesin ağzını aç.Elini direk önüne koy.En sevdiği yemi koklata koklata,arada yedir :) eline kadar getir.İlk başta gelmekten çekinecektir ama sen yine koklat eline çıkart.Kafesin kapısını sakın Kapatma!! O elindeyken yine yemi elinde tut yedir ve sev. Sonra Kendisi kafesten içeri girecektir :)
Böyle böyle yaparsan alışacaktır.
Şu anda benim elime yem olmadan geliyor :) Sana ortalama 4-5 gün sonra eline yem olmadan gelir.Ama unutma kafesin kapısını asla kapatma!!

Bu arada eline yem olmadan geldikten sonra halıya sal.Ama çok dikkatli ol çok hızlılar :) Halıda enerjisini çok rahat atıyor :)

kenetic
03-05-2011, 02:11 PM
benim hamsterimda başlarda böyle yapıyodu yuvasına gırıyodu hiç çıkmıyodu .
zaten gündüzleri yatarlar hep
akşam aktif olurlar.
kafesten çıkarıp kucagındaada en sevdigi şeyi yedirebilirsin alışır böylece.

zotacing
03-05-2011, 02:40 PM
Evet öyle alıştırmakta fayda var, dün petibör yedirdim, bayıldı resmen ama sanırım fazla enerji verdi ki, gece ilk defa hayvan kudurmuş gibi sağa sola koştu, sürekli bir yerlere tırmandı. :) Şimdi de çok yoruldu galiba uyuyor. Değişik hayvan gerçekten.

arthur
03-13-2011, 10:20 AM
Şu anda benim elime yem olmadan geliyor Sana ortalama 4-5 gün sonra eline yem olmadan gelir.Ama unutma kafesin kapısını asla kapatma!! miyami anlamadım sadece yemek verirkenmi sakın kapatmayalım yoksa hep mi açık kalsın diosun?

zotacing
03-14-2011, 07:38 AM
Dün elimden yemek yedirdim, kafesin içine az bişi elimi soktum, parmak uçlarıma mısır ve çekirdek koydum önce onları aldı yedi, daha sonra elime geldi, sanırım parmaklarımı tanımlayamadı önce kokladı, daha sonra çok acıtmadan dişleriyle yokladı biraz, beğenmedi gitti. :D Beğense eminim parmaklar gitmişti. :)

-ErgünCan-
03-14-2011, 04:11 PM
Birde bi kere köfte kokan elle,sonrada sabun kokan elle yaklaşırsanız,elinizin tadına bakar.O yüzden bir süre aynı koku ile yaklaşın,zamanla sesinize alışacaktır.

zotacing
03-14-2011, 04:13 PM
Zaten artık yavaş yavaş alıştı. Artık elimi kokluyor ve zarar gelmiceni anlayıp birşey yapmıyor. İlk aldığım hafta kafese parmağımı yaklaştırınca ısırmaya çalışıyordu direk.

-ErgünCan-
03-14-2011, 04:25 PM
Sevindim :)

zotacing
03-14-2011, 06:14 PM
Salatalıkla kandırdım biraz önce elimden yedirdim, ama dışarı çıkmadı nedense, kafasını çıkarıyor kafes dışına sağa sola bakıp geri çekiliyor, sanırım tedirgin oldu. Ama salatalığı yerken parmağımla sevmeme izin verdi, hatta hoşuna gitti galiba gözler fln kapandı. Bi ara elimden korktu galiba, tırstı sonra geri geldi. Yavaşca alışıyor sanırım ne dersiniz?

-ErgünCan-
03-14-2011, 06:39 PM
Çok salatık isal yapar.Evet tedirgin olmuş.Elinden yemek yiyorsa,iyiye gidiyor demektir.Bunu her gün tekrarla.Kafesin yanından geçerken uyanıksa adını söyle tekrarla kısık sesle,sesine alıştır,kafes dışından yiyecekler ver.Dışarıda da pratik yap.

kenetic
03-15-2011, 09:40 PM
evet salatalıgı yeşilli sakın çok vermeyın benım hamsterım isal oldu hergun marul verıyodum öldü sonra.
haftada 1-2 kere versenız yeterlı olur sanırım..

zotacing
03-15-2011, 10:43 PM
Evet sebze çok vermiyorum haftada 2 defa fln. Ha birde arada çok az maydanoz sapı. Onun dışında yemlerden memnun, çekirdeği çok seviyor.

zotacing
03-28-2011, 06:53 AM
Artık elime iyice alıştı ama, şimdi de elime kakasını veya çişini yapmaya başladı. Tabi elime alıştı diyorsam, sadece yemekle kandırabiliyorum, ya da ensesinden tutup benim almam gerekiyor. Ama elimde pek durmak istemiyor zaten, bende çok zorlamıyorum. Ama elimde galiba korkuyor ki, kesin kaka veya çiş ihtiyacını görüyor. :)

Macubass
03-28-2011, 04:15 PM
Ensesinden tutmayınız. Bu onları perişan eder.

zotacing
03-28-2011, 06:16 PM
Yok ense dediğim çok narin sırt bölgesinden yani, bir anda avucuma alacak biçimde. Hiç baskı-basınç uygulamadan alıyorum. Ensesinden ilk aldığım gün tutmaya çalışmıştım, ön iki sivri dişi parmaklarımda hissedince, bir daha denemedim. :)

Macubass
03-30-2011, 10:51 AM
Anladım. Fakat hamsterların derileri oldukça sarkık ve bol olabilir ama her hangi bir kısmından tutmak onların canını çok acıtabilir. En iyisi bir dahaki sefere karnından -işaret ve baş parmaklarınızı halka yapıp nazikçe davranarak- kavrayınız. :)