PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sorularım

Lucky :)
04.02.11, 02:28 PM
Ben hamster çok istiyorum. Şöyle küçük hareketli bişey olsun istiyorum. Yani gonzales :) Çok araştırdım. Beslenmesi, kafesi falan her şeyi öğrendim sayılır. Bi arkadaşım hamster aldı. Onu gördüğümden beri istiyorum. Annem asla evde fare olmaz diyo. Ama ben yaz tatilini bekleyip alıcam. Adını bile koydum :) Lucky olucak. Bi kaç sorum var:

-Evde kedim var. Ama anneside ev kedisi ve hiç dışarı görmemiş. avlanmayı falanda bilmiyo. ve bu tür hayvanlardan korkuyo. Zarar vermemesi için ben yinede odayı her zaman kapalı tutucam. Sizce bi sorun olurmu ?

-Hamster topu almayı düşünmüyorum. Balkonda (kapalı) serbest bırakıcam etrafı tanısın koklasın. Isırıp kemireceği kablo gibi şeyler yok. Ve bende başında durucam. Gözetimim altında olucak. Dikkat edicem ona. Bu şekilde çıkarabilirmiyim ?

-Son olarak kokulu talaşmı almalıyım kokusuzmu ? Okuduklarımda kokulu sonradan pis kokar yazıyo. Ama bazılarıda kokulu öneriliyo. Hamster için hangisi daha iyi olur ?

tofy
04.02.11, 03:33 PM
Son 2 sorunun cevabını benim de öğrenmem gerek. :) ve bu konuda pek fazla bir şey bilmiyorum, eminim yardımcı olucak birileri çıkar. :)

cıtırcık ve pıtırcık
04.02.11, 05:29 PM
merhaba. siteye hoşgeldiniz. :D
sorularınızın cevapları;
1- kediler hamsterlara çoğunlukla zarar vermez. hatta bazen kediler ve hamsterlar arkadaş bile olurlar. yani sorun olmaz.
2-hamster topunu yine de her ihtimale karşı almanı öneririm. ama dediğin şartlarda çıkarırsan sorun olmaz.
3- ben kokusuz talaş kullanıyorum. kokulu talaş kullananlarda var. haftada 1 talaşı değiştirince koku sorunu olmaz. kokulu-kokusuz fark etmez.
annene hamsterın fare olmadığını anlatmak için şuradaki bilgileri kullanabilirsin:[Only Registered Users Can See Links]

04.02.11, 10:25 PM
Teşekkür ederim. Fare değil diyorum anlatıyorum. Sanki çok biliyomuş gibi onlar aynı sayılır diyo. Ama ben yinede alıcam :) Topuda yinede alırım bulunsun. Başında duramayacağım zamanlarda onunla bırakırım :) Kedim arkadaş olmaz oyuncak olarak görür onu :) Ama zarar vermez :)

cıtırcık ve pıtırcık
04.02.11, 11:21 PM
ama anneler de biraz haklı sonuçta. yani ikisi de kemirgen ve birbirlerine benziyorlar. bu yüzden de fareye benzetip fare olduğunu düşünüyorlar ve ona fare diyorlar. ama gerçekten de hamsterlar (özellikle de gri hamsterlar) biraz fareye benziyor.

04.02.11, 11:24 PM
Evet benziyolar. Haklılar gerçekten evi hayvanat bahçesine çevirdim. Ama yinede bana alıcam :)

tofy
05.02.11, 01:13 PM
bence hamsterlar kısa kulaklı tavşanlara benziyo. :D

-ErgünCan-
05.02.11, 01:19 PM
Sicap ve fare karışımı diyende var :)

05.02.11, 02:54 PM
:) Bence sincap, tavşan deseler daha iyi. Fare deyince bi değişik oluyo (farelerden çok korkarım) :D

-ErgünCan-
05.02.11, 04:19 PM
Bende :)

tofy
05.02.11, 05:21 PM
farelerden hem korkarım hem de tiksinirim. uzun kuyrukları var gerçekten çok iğrenç. insanlar hamsterlara kemirgen olduğu için fare diyolar ama ona bakılırsa sincap da bir kemirgen, ona da fare denilebilirdi. :D Ama gri renkli hamsterlar gerçekten fareye benziyo sadece iğrenç değiller. :) ben hamsterı bir hayvana benzetmek isteseydim kesinlikle tavşan ve sincap karışımı derdim. :)

-ErgünCan-
05.02.11, 05:27 PM
Gonzalesler bence o kadar da benzemiyo :) Suriye biraz daha benzetilebilir dışardan.Ama vakit geçirdikçe bu konu hakkında bilgi edindikçe bu fikir ortadan kayboluyo :)

05.02.11, 05:50 PM
evet suriye daha büyük olduğu için :) Arkadaşlarıma hamster alcam diyorum evde faremi bakıcaksın diyolar. Ama artık hamster diyolar :) Sincap-tavşan karışımı bencede daha uygun :)

-ErgünCan-
05.02.11, 05:57 PM
Aslında kendine özgü bir tür.

cıtırcık ve pıtırcık
05.02.11, 07:08 PM
yani. sonuçta faregiller, tavşangiller, sincapgiller, hamstergiller vb. ayrı ayrı familyalar var. ama kemirgenler gerçekten de biraz birbirlerine benziyorlar.

-ErgünCan-
05.02.11, 07:45 PM
Hamstergiller ? :D Evet benziyolar doğru söylüyosun.Kemirgenlerde başka ne var ki ?

cıtırcık ve pıtırcık
05.02.11, 09:00 PM
bilmem. belki guinepiggiller ya da sinşilyagiller? :D:D:D:D:D

-ErgünCan-
05.02.11, 09:05 PM
Balıkgiller :) Kuşgiller :D İyice saçmaladık :D

tofy
05.02.11, 09:20 PM
ben tavşangiller, hamstergiller diye familyalara ayrıldığını ilk kez duyuyorum. :D bunlar sadece kemirgenler diye adlandırılmıyo mu? :D :D

-ErgünCan-
05.02.11, 09:55 PM
Evet :D Saçmaladık dedim yaa :D

05.02.11, 10:39 PM
Hamstergiller iyi bence :D

cıtırcık ve pıtırcık
06.02.11, 07:59 PM
aslında saçmalık değil. kemirgenler yani rodentia bir takımdır. hamsterlar yani cricetidae ise bu rodentia takımının alt familyalarından biridir. hamstergiller dışında daha pek çok familya vardır.

-ErgünCan-
06.02.11, 08:48 PM
Anlamadım :D Neyse :D

07.02.11, 03:25 PM
Bende anlamadım. Yani ayrılıyolarmı bunlar ? :D

-ErgünCan-
07.02.11, 03:30 PM
Bence Kemirgenler,sürüngenler memeliler falandır :D Yani 6.sınıftayım bana öğretilen bu en azından :D

07.02.11, 03:35 PM
Tür, cins, sınıf, alem... gibi ayrılıyo fazla. Bende lise 2 deyim ve fen bölümündeyim şu ana kadar bunları öğrendim. Bu dönemki biyoloji konumuz canlılar bakalım ayrılıyolarmıymış :D

-ErgünCan-
07.02.11, 04:20 PM
Fen Lisesinde misin ? Ben giremem herhalde :D

cıtırcık ve pıtırcık
07.02.11, 08:42 PM
evet. alem, sınıf, takım, familya, tür şeklinde ayrılıyorlar. mesela hamster: ökaryotlular, hayvanlar, omurgalılar, memeliler, kemirgenler, hamstergiller, hamster( suriye, gonzales vb.) olarak ayrılıyor.

08.02.11, 02:18 PM
Yok fen lisesi değilde normal lise. Ama sayısaldayım fen bölümü yanı. Fen dersleri ağırlıklı :)

-ErgünCan-
08.02.11, 02:19 PM
Anladım :)