PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ıslak


ezgiezgi
02-03-2011, 07:40 PM
hamsterimin arkası sürekli ıslak hiç kurumuyo yardım eder misiniz? bu arada yanlışlıkla alım sarıma yazmışım düzelttim şimdi :)

-ErgünCan-
02-03-2011, 07:57 PM
Bu bir hastalık ! Islak Kuyruk hastalığı.Kuyruğu ıslak mı ?

-ErgünCan-
02-03-2011, 08:04 PM
Islak Kuyruk Nedir ;


Hamsterlarda en fazla görülen ve en ciddi hastalıklardan biridir. Çoğunlukla strese bağlı olarak , kötü beslenme , çevresel değişiklikler , erken sütten kesilme , kirli kafesler ve kalabalık kafeslerde görülür. Yetersiz ve kalabalık taşıma kalıplarına konulması genç hamsterları strese sokabilir özellikle annesinden yeni ayrılma travmasında yaşıyan hamsterlarda oluşur. Hamster çoğunlukla uyuşuk ve kambur pozisyoda oturur , midesinden rahatsızdır.

Wet tail bakteriyel bir enfeksiyon olmakla birlikte çoğunlukla ishalle karıştırılır halbuki farklıdır wet taillede kuyruk bölgesinin üstü ve anus çoğunlukla nemlidir ishaldeyse çoğunlukla kötü hakim olur nemli bölge anus çevresinde toplanır.

Belirtilerin göstermesi 7 gün alabilir bazen ölümcül sonuçlara neden olabilir , hamster çoğunlukla yemeyi ve içmeyi reddeder. Eğer kafeste diğer hamsterlar varsa diğerlerine bulaştırabilir bu yüzden eğer hamsterınızda bu gibi bir rahatsızlık hissediyorsunuz ayrı geniş ve temiz bir kafese almalısınız , rahatsız edilmemeli ve her koşulda ellerinizi devamlı yıkamanız gerekir.

Wet tail , syrian hamsterlara özgü bir hastalıktır dwarf hamsterlar (halk arasında gonzales diye bilinen türde) de bu hastalık görülmez.

Yapılacak şey kafesi 2-3 günde bir temizlemek ve veteriner yardımıyla antibiyotik tedavisi uygulamaktır. Ciddi bir hastalık olduğu için veterinere götürmeniz gerekir. Türkiye’de çoğu veteriner hamster konusunda tecrübeli değil , bu yüzden tanıdığınız bir veterineri tercih edin , o gerekli tedaviyi verecektir.

**Alıntı**

ezgiezgi
02-03-2011, 08:09 PM
benim hamsterim gonzales ama ztn bütün arkası ıslak oluyo tanıdığım bi veteriner de yok ve hiç uyuşuk değil aksi taktirde çok hareketli ben zannetmiyorum.Kafesini haftada 1 temizliyorum sadece 1 tane var ve annesinden ayrılalı çok oldu :)

-ErgünCan-
02-03-2011, 09:10 PM
Ben alıntıyı yapıştırdım buraya.Ayrıca düzgün okumamışsın.Annesinden ayrılmasının çok olması önemli değil.Anneden erken ayrılması.Neyse ben elimden geleni yaptım.

Bademm
02-03-2011, 10:26 PM
Bence hamsterlerden anlayan bi veteriner bul. -ErgünCan-'ın dediği doğru. Durum ciddi. Hasta olmuş hamsterin. İnternetten araştırabilirsin çevrendeki veterinerleri. Arayıp sor anlıyolarsayarın götür derim.

ezgiezgi
02-04-2011, 10:33 AM
bu gün baktım kuruydu ama hala hastamıdır?