PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Önerilerim

Bademm
01-24-2011, 09:14 PM
İyi hamster besleyen ve onlar hakkında çok fazla bilgi ve tecrübe sahibi biri olarak belirtmek istediklerim var.. Bunlar forumdada olabilir ama ben açık bi şekilde yazıcam..

Kafes temizliği haftada bir yapılmalı. Hasta olmaması için kesinlikle aksatılmamalı. Eldiven kullanılmalı ve her hafta yıkanmalı.

İlk günlerde ani hareket, şiddetli ses yapılmamalı. Sakin olup ortama alışması sabırla beklenmeli.

Kafes ilk kullanımdan önce iyice yıkanmalı.

Talaş olarak marangoz talaşı yerine hazır talaş kullanılmalı.

Sık sık evde dolaşması sağlanmalı. Top tavsiye etmiyorum bırakabilenler evde serbest bıraksın (kaçabileceği yerleri kaparsanız ve başından ayrılmazsanız pek sorun olmaz, en azından ben yaşamadım). Bırakamayanlarda yopla bırakmalı.

Ek besinler verilmeli. Çekirdeğe özellikle bayılırlar :)

Yıkanmalarına gerek yoktur. Dilleriyle kendilerini yeterince temizlerler.

Tek bakılmasını tavsiye ediyorum. Kavgalar çıkabilir. Birlikte bakılacaksa ikisininde ayrı sakalanabileceği alanlar olmalıdır.

Kafes olabildiğince geniş olmalıdır. Pet şişelerden oyun alanı yapılabilir.

Umarım genel olarak yararlı bilgiler verebilmişimdir. Tecrübelerime ve gözlemlerime dayanarak yazıyorum :)

-ErgünCan-
01-24-2011, 09:40 PM
Her hafta yıkanmamalı 2 haftada bir yıkanmalı.Teşekkürler :)

Bademm
01-24-2011, 09:45 PM
Bilmiyodum öyle olduğunu bu kadar sene boşuna her hafta kendime işkence yapmışım :D

-ErgünCan-
01-24-2011, 09:48 PM
Kesinlikle :) Kafes temizleniyor,hayvan yerini belli etmek için yükleniyor idrara :)

Bademm
01-24-2011, 09:54 PM
Bu gonzales çok çiş yapıyo bende çok su içiyo diye düşünüyodum :D Neyse öğrenmiş oldum zararın neresinden dönersem kar :)

-ErgünCan-
01-24-2011, 09:56 PM
Aynen :)

cıtırcık ve pıtırcık
01-24-2011, 10:31 PM
ayrıca o tek yaşayanlar da suriye. gonzalesler baba-oğul, anne-kız vb. yaşayabiliyor.

Bademm
01-24-2011, 10:33 PM
Benim arkadaşım 2 gonzales almıştı çiftleşsinler diye biri diğerini öldürmüşmü artık naptıysa yemiş falan :S Nası yerse hamster arkadaşını

-ErgünCan-
01-24-2011, 10:38 PM
İlk öldürüyor.Sonra tehlike olarak görüyor,ortadan kaldırmak için yiyor.Gonzaleslerdede istisnalar var.

Bademm
01-24-2011, 10:43 PM
Ay :S Bence en iyisi tek beslemek tabi iyi bakanlar alabilirler kavgada falan ayırabilirler. Ben böyle bi durumla karşılaşmak istemem o yüzden hep tek bakıcam :)

PuffyPaffy
01-25-2011, 12:57 AM
ben 2 suriyeyi aldığımda 2 aylıktı 4. ayda bi başladılar kavgaya elimi ısırmıştı hala izi duruyo bi hatıra kaldı gerçi :D onlarda korktu sonra ayırdım ikisini zaten ayrı kafesteler şimdi dişi yavrularıyla baş başa :D

Bademm
01-25-2011, 02:25 PM
Bende hiç hatıraları yok olmasında :D Ama kedimden dolayı her yerim çizik.. Elimi ısırddı dün gonzales ya çok acıttı ceza verdim aama akşam gezmeye çıkarmadım. Her akşam çıkarıyodum 1 saat falan :D Yatıyo şimdi bu akşam ısırmazsa çıkarıcam :D

cıtırcık ve pıtırcık
01-25-2011, 02:45 PM
ısırınca insan panik oluyor.

Bademm
01-25-2011, 02:53 PM
Evet ya korktum çok. casperde korktu evine kaçtı ben bağırınca. 5 dk sonra çekirdeği görünce geldi hemen kefesin yanına ama ısırınca ceza vercem anlarmı orasını bilemem ama :D