PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gonzales'im Dogum Yapti

Rom3oRx8
08.02.09, 11:06 PM
Erkek bir gonzalesim vardi bir sure baktiktan sonra (3 ay kadar) yanina disi aldim.. Ayni kafese biraktim disi baskin cikti kafeste biraz.. 1 ay gibi bir sureden sonra 2 gun once yavrulari oldu.. Bu da benim ilk tecrubem dogum olarak.. Yavrulari talaslarin altina gizliyor disi ve yavrular arasira cik cik otuyor.. Bu emzirilmek istendiginden mi bi terslik mi var? Bir de hepsi ayni kafeste suan iyi anlasiyorlar gibi; disi yavrularla talasin altinda erkek de bekci gibi yanlarinda talasin ustunde uyuyor, eskiden o da gomulurdu icine ama simdi yukarida bekliyor..

ßunlari ne zaman ne sekilde ayirmaliyim ya da ayirmasam cok mu fazla dogum olur, yavrular 6 civarinda tam goremedim pek de ayirmak istemiyorum... Biraz bilgilendirirseniz cok sevinirim tesekkurler

hamsteradmin
09.02.09, 02:51 AM
Merhabalar, öncelikle yavrularınız hayırlı olsun sağlıkla büyüsünler :D

Yavruları yaklaşık 15-20 gün ellememelisiniz. Bu süre içinde kafes temizliği de yapmamanız gerekiyor. Yavruların ciklemeleri normal :) Normalde babayı da ayırıyolar ama gonzales yani campellarda babanın yavruların bakımında yardımcı olduğu, yavruları yemediği, yani ayırmaya gerek olmadığı söyleniyor. Yem ve sularını rahatsız etmeden yenilemekten başka bir şey yapmamanız iyi olur. Rahatsız etmeden yapabilirseniz, içeriye peynir, yumurta gibi anneyi ve yavruları besleyebilecek proteinli ve kalsiyumlu besinler koyabilirsiniz. Evde pişen haşlanmış makarna, patates gibi besinlerden de ılık ve yağsız tuzsuz bir şekilde verebilirsiniz, brokoli, havuç, karnabahar, çiğ veya hafif haşlanmış olarak çok severek yiyorlar. Bunları zaten biliyorsunuzdur.

Yavruları 1 ay civarında ayırmanız yerinde olur, yoksa baba, anne ve yavrular akrabalık ayırt etmeksizin çiftleşmeye devam ederler. 1 aydan itibaren seksüel olgunluğa erişiyorlar. Aslında 1 aydan biraz daha fazla annelerini emebiliyorlar ama 1 aylıkken sütten kesilebilecekleri için anne ve babadan ayırırken aynı zamanda dişi ve erkekler olarak ayırmak da istenmeyen gebeliklere önlem olur. Aynı zamanda anne ve baba da her an yeniden çiftleşebilirler, yavrular sütten kesilirken yeni yavrularınız olabilir ve yuva bulmakta zorlanabilirsiniz. O açıdan belki babayı ayırmak istersiniz.

Şimdilik ek besinlerine ve yem, su gibi rutin işlere devam edip kendi hallerine bırakmak en doğrusu, babayı ayırmakta da yavrular açısından bir zarar olmasa da yeniden çiftleşmelerine engel olmak açısından fayda var.

Sevgiler :)

Rom3oRx8
09.02.09, 05:03 PM
Cok tesekkurler suan baba yatiyor yavrularin yaninda anne gezindi biraz bu borularin yanindaki plastigi kemiriyordu simdi yem yiyor.. Umarim tekrar ciftlesmezler yavrulari satmak istemiyorum =/

hamsteradmin
09.02.09, 06:20 PM
Mutlaka çiftleşirler tekrar, bilginiz olsun.

poine
17.04.11, 05:16 AM
benim gonzaleslerim 15 gün kadar önce doğum yaptı.babayla ilgili hiçbir sorun yok anneden iyi bakıyo diyebilirim :) 6 tane minik daha gelince kafes çok kokmaya başladı ve 15 gün sonunda 6 yavrudan 5 ini bakmak isteyen arkdaşlarıma vermek zorunda kaldım zaten onların da çiftleşmesi başa çıkılamaz bir durum olurdu 1 i hala bende vermeyide düşünmüyorum ama anne çok sinirli kafesi kemiriyor devamlı kafesin kapağını açıp elimi içeri sokmadan herzamanki gibi elimden yemek yedirmye çalıştım ısırmaya başladı kanatana kadar bu yavrularını almadan öncede böyleydi lütfen yardım edin ne zaman eski sevimli haline geri dönücek :(

Köpük22
18.04.12, 07:19 PM
Bizde babası yok sorun olurmu ?