PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sonunda Hamster'ımı Eğittim : ) [Hamster Eğitimi]

demirelkivanc
01-11-2011, 02:30 PM
Evet sonunda hamster'la iyice yakınlaştık. Başlarda beni deli ediyodu çünkü 3 ay petshopta kalmış ve insan görmemişti. Isırdı, pençe/pati attı ama artık sesime tepki veriyor ve komutlarıma uyuyor. Çok da uysal.

O bir gonzales, aşırı hareketli ve meraklı, işte eğitime giden yol;

Öncelikle en sevdiği yiyeceği keşfettim, çekirdek (çiğdem). Tuzsuzundan bol bol alıp direk hamster'a verdim. Çalışma masamda otururken, çalışırken, nette gezerken hep dışarda, kafesi de açık. İstediği zaman kafesine giriyor istediği zaman yanıma geliyor.

Ben çekirdek yemeye başladığımda çılgına dönüyor, omzuma tırmanıyor, kollarımda geziyor, elime çıkıyor. Ara ara veriyorum ona da. Hemen bi köşede içini açıp yiyip tekrar geliyor. Bu aşamada "gel" komutuna alıştırdım.

Böyle 1 hafta geçirdik. Sonra çekirdeği haketmek o kadar kolay olmasın diye ilaç kutusunun altını üstünü kestim, boru gibi oldu. Ordan her geçişinde 1 tane çekirdek içi verdim. Sonra 2 kere geçmeye alıştırdım. Sadece "geç" dediğimde geçerse veriyorum. Almak için kendi kendine geçerse alamıyor. Böylece "geç" komutunu da öğrendi.

Sonra işaret parmağımla başparmağımı birleştirerek yaptığım halkadan atlamasını istedim, ama sadece tek bir yönde atlamasını istedim, diğer yönden atladığında çekirdek alamayacağını bildiği için yanlış atlarsa tekrar atlıyor diğer taraftan. Burda "atla" komutunu öğrendi.

En son da, kafesini işaret ettiğimde kafesine girmeyi öğrettim. Artık çıkması için kafesi açıyorum, "gel" diyorum, çıktığında "atla diyorum iki atlıyor parmaklarımdan, çekirdeklerini dolduyor kesesine. İşaret parmağımla kafesin gösteriyorum, geri giriyor. Sonra kesesindekileri saklıyor talaşların arasına.

Kesinlikle verdiğim onca şeyi yemiyor, hepsini gizliyor. Kesesinde yiyeceği kadarını bırakıyor ve bi köşede onları yavaş yavaş yiyor. Sonra hep çarkında, dakikalarca çarkını çeviyor ve uyuyor :)

Hamster'a başka neler yaptırabilirim. Aranızda başka trikler öğreten oldu mu?

dr.yavuz
01-11-2011, 05:02 PM
vay be ağzım açık kaldı.çok güzel eğitmişsin gerçekten.
benim önerim yok.sadece tebrik edeyim dedim :)

CoCoHamstr
01-11-2011, 05:20 PM
normal çekirdeqi tuzsuz yiye bilirmi?

semihpasa
01-11-2011, 05:34 PM
Yemlerinin içindeki çekirdekler normal çekirdek zaten. Ama her hayvanın huyu farklı. Benimkisi ne süt,yoğurt,peynir. bir kaç çeşit denedim. Tadına bile bakmıyor. :D Ama muz ver uykudan uyanıyor :D

maggie
01-11-2011, 05:41 PM
bende pazar günü yumurta sarısı verdim, bizimkinin yumurtaya yaklaşmasını görmeliydiniz. elektrikli süpürge gibi koklayarak geldi ve 3-4 gram yumuratadan korkup geri kaçtı ama bir kaç denemeden sonra afiyetle yedi. :)

bu arada tebrikler, hamsterınızı çok güzel eğitmişsiniz. umarım bende öğretebilirim. ama ben kafesinden dışarı çıkartmaya korkuyorum sebebi de ya kaçıp saklanırda bulamazsam ya da zararlı bir şey kemirip hastalanırsa diye. evde serbest bırakabilmem için bir kaç tavsiye verebilirmisiniz.

demirelkivanc
01-11-2011, 09:05 PM
vay be ağzım açık kaldı.çok güzel eğitmişsin gerçekten.
benim önerim yok.sadece tebrik edeyim dedim :)

bu arada tebrikler, hamsterınızı çok güzel eğitmişsiniz. umarım bende öğretebilirim. ama ben kafesinden dışarı çıkartmaya korkuyorum sebebi de ya kaçıp saklanırda bulamazsam ya da zararlı bir şey kemirip hastalanırsa diye. evde serbest bırakabilmem için bir kaç tavsiye verebilirmisiniz.

Tebrikleriniz için teşekkür ederim. Evde serbest bırakma işi beni de en başta çok düşündürdü. O içinde gezebildiği balonlardan sordum fiyatı gereksiz pahalı geldi almadım. En sonunda odanın gezmesi için çıkardığım bölümünün tamamen etrafını kapattım, yatakla komidin arasını kitap koyarak kapattım, diğer büyük boşluklara benim karalama tahtasını koydum, kalan yerlere kitapları dizdim. Böylece hem ne kadar hızlı gidebildiğini gördüm, hem de onu iyice gözlemledim.

Gonzales olduğu için hem ısırıyordu hem de çok hızlı ve ürkekti, kışlık eldivenlerimi taktım ve o şekilde elime aldım ilk başlarda. Bu sefer ben ısınmaya başladım ona. Onun bize alışmamızdan daha önemli bence bizim ona alışmamız. Çünkü ancak sabır ve ilgi alakayla istedikleriniz yavaş yavaş oluyor.

En sonunda farkettim ki yükseklikten korkuyor ve atlamıyor. Ben de çalışma masamın üstüne çıkardım, kenarlarından atlamadı. Sadece bi yer vardı ordan sık sık düşmeye başlamıştı, oraya gittiğinde "şişşşt!" diyerek uyarıyordum. Artık oraya gittiğinde kafasını çevirip bana bakıyor, ben şişşt deyince hemen geri geliyor.

Tabi arada hala düşebiliyor, 2 güne bir gibi bi seyreklikte, ama korkulacak bişey yok, çünkü hemen pıtır pıtır kaçmıyor. Sersemlemiş oluyor biraz ve hemen alıyorsunuz iki elinize. Avuçlarınızı onun koşu yolundan ona doğru çabucak yaklaştırırsanız elinize alıverirsiniz.

Etrafı kemirmesinde bir sakınca yok, sadece dişleriyle yokluyor, tutup kemirip koparmaya başlamıyor, herhalde doğasında var bi tadına bakıp keşfetmek. Etrafta tehlikeli sivri cisimler ve değişik yiyecek maddeleri bırakmazsanız bence hiçbir sorun olmaz.

Umarım hamster'ınızı odaya salmanıza yardım olabilir bu anlattıklarım, lakin kafeste onu izlemekten daha zevklidir :)

Boncuk
01-11-2011, 10:35 PM
Çok iyi eğitilmiş gerçekten :) Banada çok yararı oldu. Alınca aynı şeyleri denicem :) Tebrikler :D

cıtırcık ve pıtırcık
01-11-2011, 11:29 PM
tebrikler. benimkiler elime gelmeye alışamadılar daha. ayrıca benimkiler de çekirdeğe bayılıyorlar. verince 20 tane birden yediği oldu. sonra da gidip bir kısmını yem kabına boşalttı.

maggie
01-12-2011, 09:35 AM
yardımlarınız için çok teşekkürler. bızdığımın bizdeki 3. haftası (3 aylık bir yavru)ve ben hala kafesinin içindeyken sevebiliyordum sadece. odamın koşullarını ayarlar ayarlamaz ve uygun bir eldiven bulur bulmaz bende çalışmalara başalayacağım :)

semihpasa
01-12-2011, 11:03 AM
Kendini sıkma ya ısırırsa diye. Isırsın, öyle eldivenle felan olmaz. Elinin kokusunu almalıki öğrensin.

demirelkivanc
01-12-2011, 11:06 AM
yardımlarınız için çok teşekkürler. bızdığımın bizdeki 3. haftası (3 aylık bir yavru)ve ben hala kafesinin içindeyken sevebiliyordum sadece. odamın koşullarını ayarlar ayarlamaz ve uygun bir eldiven bulur bulmaz bende çalışmalara başalayacağım :)

Aslında benim tecrübe ettiğim kadarıyla kafesin içinde hamster'a karışmamak lazım, ne yapcaksanız dışarda yapın. Suyunu değiştirmek için bile elimi soktuğumda son derece tedirgin oluyor. Kafesini onun özeli olarak görüyorum ben çünkü çirkinleşiyor, pati falan atıyor durduk yere. İnsan yediremiyor, o kadar ilgilenmişsin zaman geçirmiş karşılığı bu olmamalı diye:)

demirelkivanc
01-12-2011, 11:10 AM
Kendini sıkma ya ısırırsa diye. Isırsın, öyle eldivenle felan olmaz. Elinin kokusunu almalıki öğrensin.

Eldiven onun bize alışmasından ziyede bizim ona alışmamız için. İlk zamanlar iki tarafta tedirgin, önce bizim aşmamız lazım tedirginliği ki alıştıralım onu da.

ShLtBuL
01-14-2011, 06:25 PM
Tebrikler eğer böyle bişeyi başarmıssan başka şeyleride bulursun üzülme :D

maggie
01-14-2011, 07:39 PM
hamsterimi nihayet elime alabildim ve bayağı bir süre oynayabildim onunla :) tavsiyeleriniz için tekrar teşekkürler. umarım yakında bende bir şeyler öğretebilirim.

-ErgünCan-
01-14-2011, 08:04 PM
İnşallah :)

skaterboy
01-14-2011, 11:36 PM
alevli çemberden atlat xD
üstelik bir videoda(youtubede)hamsterı kurulan bir motorun üstüne koyuyor ve rampadan atlatıyor
videonun adı sanırım hummy/hammy the hamster

cıtırcık ve pıtırcık
01-15-2011, 12:37 AM
vay be. o adam manyaktır bence :D

tofy
02-01-2011, 06:04 PM
çok güzel eğitmişsiniz tebrik ederim. :) ayrıca ben de gonzales almak istiyorum, eğitmesinin çok zor olduğunu duymuştum ama sizin bu şekilde eğittiğinizi duyunca içim rahatladı. :D ama maalesef hamsterımı sizin kafesinden saldığınız gibi salamam çünkü evde bi köpeğim var ve kendisi çok kıskançtır, onu hamster yüzünden ihmal ettiğimde ya bana küser yada hamsteri öldürür. Zaten beni kıskanmamış olsaydı da hamsteri yerdi maalesef kendi cinsi dışındaki hayvanları pek sevmez. :D umarım ben de hamsterımı sizinki gibi eğitebilirim ve başarınızdan dolayı sizi tekrar tebrik ederim. :)

Bademm
02-01-2011, 06:31 PM
Bence köpeğinin uyuduğu, yanında olmadığı zaman bi odada çıkarabilirsin. Çünkü onun kafes dışında çıkıp dolaşması gerekir topta alabilirsin. Ama kafesten arada çıkarsan onun içinde iyi olur :)

Bademm
02-01-2011, 06:31 PM
Ayrıca çok güzel eğitmişsizniz. Tebrik ederim galiba casperime öğretmem gereken şeyler var şuan sadece adını biliyo :D

cıtırcık ve pıtırcık
02-01-2011, 07:32 PM
benimkiler onu bile tam bilmiyorlar. bir türlü eğitemedim.

arthur
03-18-2011, 05:17 PM
gerçekten çok güzel eğitmissin ağzım acık kaldı valla:D

sezer1132
03-19-2011, 11:46 PM
çok merak ettim bi video çekip koyarmısınız bir zahmet

munky
03-20-2011, 01:19 AM
evet bi video çekermisiniz rica etsek ..

Macubass
03-20-2011, 12:16 PM
... Ve yeni eğitim önerilerinizi merakla bekliyoruz... :)

Macubass
03-26-2011, 08:23 PM
Hamsterınıza ayağı kalkmayı ve yuvarlanmayı da öğretebilirsiniz.

qoLo
11-07-2011, 11:15 AM
Sadece bi yer vardı ordan sık sık düşmeye başlamıştı, oraya gittiğinde "şişşşt!" diyerek uyarıyordum. Artık oraya gittiğinde kafasını çevirip bana bakıyor, ben şişşt deyince hemen geri geliyor.

Süper bu ya :D tebrikler gerçekten

ChuckSkuLL
12-04-2011, 07:54 PM
gerçekten tebrik ediyorum ama bi video görmek isteriz :D

drops fount
12-04-2011, 10:28 PM
diyecek birşey bulamıyorum sadece canı gönülden tebrik ediyorum :S bir ara müsait olduğunda bizim hamsterlarıda eğit bari :D daqdan kaçmış qibiler :( dost mu düşman mı belli değil yahu :D analarına hiç çekmemişler :(

qoLo
12-05-2011, 01:21 AM
benim hamsterim çok canayakın ama nasıl eğitim vericem yardım et kardeş, bide ChuckSkuLL a katılıyorum videoları bekliyoruz :)

Charon33
12-14-2011, 02:55 AM
yahu o değilde benim Kanka ( erkek baba hamsterim ) ilk aldıgımda elime gelirdi , dişiden daha yakın ve fırlamaydı , kafes aldım ona simdi benden acayip kaçıyor , inanın sanki birşey yapmısım gibi elimi gorur gormez hızlı bicimde kacıor zıplıyor yakalamayayım diye , ve bu durum beni cok uzuyor

Charon33
12-14-2011, 02:55 AM
ama yakalarsam da asla ısırmıyor ( suriye hamster ı besliorum bu arada )

nahutaby
03-29-2014, 12:52 AM
ben çok küçük bişey aldım bi an önce büyümesini istiyorum nekadar sürede büyürler ? aldığımdan beri hic elimi ısırmadı kacmıyo kafesin kapağını acınca elime geliyo sonra odaya bi bırakıyorum yatakların altında dolaşıyo üstü başı toz oluyo bişey olurmu tozdan ve kafesine koyarken avuclamak zorunda kalıyorum onu üzermi ?

HANNA
03-29-2014, 10:46 AM
hamsterler çok hızlı büyüyürler.4-5 aylık olduklarında artık tam büyümüş hala gelicekler.artık büyümüyücekler.bu gün küçük öbür gün ise daha büyümüş oluyor.
çok da sıkı tutmayın onu.eğer onu tutmakda zorlanıyorsanızsa bi plastik kab üzerine geçirib sonra yakalayın.ama plastik kabı üzerinde çok saklamayın.nefesi kesilip ölür.plastik kaba delikler açın her ihtimale karşı.;););)

turşucuk
08-06-2014, 01:49 PM
Ben benimkine tuvalet eğitimi verdim, hamster tuvaleti satın aldım, daha önce yaptığı çişli talaşlardan alıp biraz tuvaletin içine koydum, nazlanarak yaptı oraya önceleri sonra temizledikten sonra bile gidip oraya yapıyor:) kolay bir eğitim deneyebilirsin.