PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elimden yem yemiyor!

Macubass
01-04-2011, 09:15 PM
Merhaba arkadaşlar. Beyaz renkte ve Pamuk adında bir muhabbet kuşum var. 2 yaşında ve yaklaşık 1.5 senedir bizim evimizde. Elime ve parmağıma düzgünce ve kendi isteği ile geliyor (Kafesin içindeyken. Dışındayken hemen kaçıyor). Elime dışarıda da gelmesini bir türlü sağlayamadım. Elimden yem de yemiyor. Elimi veya parmak ucuma koyduğum tek bir yem tohumuna ağzını bile açmıyor. Bir de oyuncaklarıyla oynamıyor. Salıncağını aslında seviyor ama her defasında onu ben çıkarmak zorunda kalıyorum. Kendisi zorlasa çıkabilir. Bir kere çıkarmayayım dedim. Gece kafesin yan yüzeyini tutunarak öyle bekledi. Sabah kalktığımda hâlâ öyle duruyordu. Dayanamadım çıkarayım dedim. Kuşumun en sevdiği renk beyaz. Salıncağı yeşil. Ona yüz vermiyor fakat diğer oyuncaklarının tamamı beyaz. Onların da yüzüne bile bakmamasından şikayetçiyim. Eğer kuş bakımından anlayan ve kuşuna bu eylemleri kolaylıkla yaptırabilen arkadaşlarım varsa lütfen yardım etsinler. Ayrıca kuşu çağırdığında yanına gelmesini takla atmasını seninle beraber yemek yemesini de sağlayanlar lütfen yardım etsin. Önceki kuşum Çiko Benimle beraber limonlu jöle bile yiyordu. Ben çağırmasam bile ne zaman bir ayna veya parlak bir şey görse hemen yanına giderdi. Legolarla oynamayı çok severdi. Pamuk'un da tıpkı Çiko gibi olmasını istiyorum. Onu en kısa zamanda evcilleştirmeliyim. 2 Hafta içerisinde (onunla okul dersane ve kurslar nedeniyle pek ilgilenemediğimden dolayı) aynı renk dişi bir kuş almak istiyorum. Eşi olduktan sonra daha zor evcilleşiyorlar. Bu yüzden onu hemen eğitmek istiyorum. Bir de sürekli perdeye konuyor. Sadece sıkılınca televizyonun üstüne geliyor. Sonra kafesinin üstüne gidiyor ve ben zorlamasam içeri girmiyor. Lütfen yardımcı olun.

Saygılarımla...:(

Zaigetsu
02-13-2011, 07:36 PM
Merhaba,

Öncelikle Muhabbet Kuşların sahibine sadık ve güvenini kazanabilmek icin sabırlı olmalısınız. Benim 9 yıllık muhabbet kuşum var adı Tarky ben bilgisayar başındayken yanıma gelir klavye ile oynar ve elmile okşanmasını ister.
Öncelikle kafeste rahatına bırakın en sevdiği meyve sebze haftada 3-4 kez az miktarda verin ve elinizde yemesi için gayret gösterin. Elinizden almıyor derecede şiddetli ise 1 gün yemeğini kaldırın yarın yemeğini elinize koyun deneyin. Oda olmadı kuşu uzun süre kendi haline bırakın sonra tekrar deneyin.

Iyi Günler

Bademm
02-14-2011, 12:27 AM
Fazla sıkma. Önce sadece konuşun. Adını söyleyebilirsin mesela. Bu sayede öğrenmiş olur. Daha sonda yavaş parmağını sok içeri. Sonrada dokunursun. Özellikle sevdiği bi şey varsa elinden kaçmadığı zaman, alıştığı zaman vermeye başla. bu şekilde kendine alıştır. Sona sende odadayken kısa süreli serbest bırak korkmasın. Ani bi harekette yapma. Zaten o zamanla alışıcaktır :)