PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Syrian - Gonzales Ayrımı

semihpasa
12-23-2010, 04:18 PM
Merhaba, cumartesi kısmetse pet shop'tan hamster almaya gideceğim.
Erkek suriye hamster istiyorum fakat satan kişiler bile suriye hamsterını bilemeyebiliyorlar. Merak ettiğim bazı sorular var eğer yanıtlayabilirseniz çok sevinirim.

1-Kırmızı gözlü ve siyah gözlü olmaları bir ırk ayrımına işaret mi. Yani Kırmızı göz sadece gonzales olanlaramı ait ?

2-Suriye mi yoksa gonzalesmi olduğunu ayırt edebilmek için nelere dikkat etmem lazım. Yavru alıcam, geçen gün baktığımda çok ufaktılar, uyuyorlardı anlayamadım.

Bu gibi konularda bilgi sahibi değilim. Yardımcı olursanız sevinirim.

sciencewitch
12-23-2010, 05:17 PM
Benim baktığım petshoplarda gonzalesler hep daha pahalıydı :) Ayrıca kafeslerinde gonzales oldukları ayrıca belirtilmişti. Ham'i aldığım petshopta sadece suriye vardı ve cinsi ne diye sorduğumda "hamster cinsi, gonzales değil" demişti :D

cıtırcık ve pıtırcık
12-23-2010, 05:49 PM
gonzalesler dha küçük ve hareketli oluyorlardı. suriyeler biraz daha şişko ve büyük hayvanlar.

pıtırcık steave'm .)
12-23-2010, 07:04 PM
ßirşey sorucam.
gonzales mi suriye hamsterimi önerirsiniz ? bnde yeni aLıcamda ..

-ErgünCan-
12-23-2010, 09:10 PM
Yeni alacaksanız suriye öneririm.Her hayvanın karakteri farklıdır ancak suriye daha uysaldır.Suriyeler büyüktür.Gonzalesler daha küçüktür.Gonzalesler ısırma potansiyeli yüksek,hızlı insanlara karşı daha soğuk,kendi türü ile erkek erkek dişi dişi yaşayabilen türdür.(Dişi erkek olarakta beslersiniz ancak çok doğum hem hayvanı yıpratır,hem ekstra kafes gerektirir,o yavruları elden çıkaramazsanız o hayvanlar yine çiftleşir tavsiye etmem )
SURİYE HAMSTERİ ;
-İnsanlara daha uysal oldukları görülmüştür.
-Büyüktür,6-7 cm kadar büyür.
-Kendi türü ile yaşayamazlar.İstistanalar var tabi ( 1000 da 6 olarak gösterilir çift yaşamayı kabul eden hayvan :D Bunu tutturmak için 994 hayvanı telef etmeye gerek yook :)
Suriye öneriyorum.Hoşgeldiniz .

cıtırcık ve pıtırcık
12-23-2010, 11:04 PM
vallahi ben çift yaşayabildikleri için gonzales aldım ama suriyeler çok daha iyi, suriye tavsiye ederim.

seko195
12-24-2010, 10:24 AM
Kırmızı gözlü beyaz tüğlü olması cins ayrımı değildir.Albino olanlar beyaz ve kırmızı gözlü oluyor.Onun dışında ilk kez hamster alıyorsan bende arkadaşlar gibi suriye tavsiye ederim ancak bir süre sonra insanın içinde gonzales isteği başlıyor :) .Saygılar.

semihpasa
12-24-2010, 11:24 AM
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Bende suriye hamster'ı istiyorum bakalım. Alınca resimlerini gönderirim tekrar teşekkür ederim.

cıtırcık ve pıtırcık
12-24-2010, 05:27 PM
ne demek. forumumuza yeni bir üye katıldı ve hamster alacak. yardım edebildiysek ne mutlu bize.

pıtırcık steave'm .)
12-24-2010, 06:40 PM
çok Tşkkr ederem bnde yarın alıcam. gonzalesler daha tatlı geldiler bana ama suriye hamsteri daha uysal diyorsunuz. bende bakarım :)

SplendoR
12-24-2010, 08:19 PM
Suriyeler ele gelen cinsten ve büyüklügüyle biraz göz dolduruyo açıkcası :) halıya odana bırakınca izlemesi çok keyifli çünkü yuvarlanan top gibi gidişine hastayım! :D gonzales hareketli kıpır kıpır ama ısırma potansiyeli yüksek diyolar benim gittigim shopta adam gonzales daha çok satılıyo ama sen bilirsin dedi. çok zevkli izlemesi hareketleri falan ama elinden kaçırdın mı biraz sıkıntı yaratabilir. 2 keredir suriye besliyorum gerçi biri yeni geldi 2 haftalık küçük ve çok tatlı. beyaz kırmızı gözlü olması cinsinden değil ama cinsini en iyi bence suriyeler daha uzun gonzalesler daha kısa ve toplu duruyolar. Suriye derim
(Shopta bu arada gonzales yavrulr daha ucuzdu)

cıtırcık ve pıtırcık
12-24-2010, 08:26 PM
evet. dediğim gibi ben de gonzales aldım ama biraz sıkıntı yaşıyorum. suriyeler daha şişman ve sevimli oluyorlar.

SplendoR
12-24-2010, 08:29 PM
gonzales daha tatlı sanki biraz top gibiler ama tüylü bi suriye her ne kadar tüyler kısayken fareyi daha da andırsa daha güzeller en azından göbegine oturtabilirsin seni süzüyo gözleriyle hareket etmiyo fazla parçan gibi bişey oluyo keyif verici bişey :D

cıtırcık ve pıtırcık
12-24-2010, 09:59 PM
o az hareket etmeleri hantallıklarından olabilir :D:D:D:D:D:D

semihpasa
12-25-2010, 12:30 AM
Merhaba bu akşam 2 pet shop'a gittim 1 tanesinde sadece gonzales vardı diğerinde hem gonzales hemde baya iri hamsterlar vardı. 3-4 aylıkmış. Yanlız gözleri siyah beyaz lardı. tüğleri çok uzun değildi. Adam bunlar suriye hamsteri değil dedi. Normal hamster dedi. 1 tane suriye vardı kahverengi koyulu açıklı renkli oda hamile yaşı var dedi.

Şimdi normal hamster dediği hamster buradaki beyaz suriyelere benziyordu. Aslında suriye miydi onlar. Bende alamadım bilemedim için.

semihpasa
12-25-2010, 12:40 AM
İşte bunlar, baktığım yerin web sitesinden.

[Only Registered Users Can See Links]

SplendoR
12-25-2010, 01:05 AM
Bence düpe düz suriye ama bilemiyorum :D

Macubass
12-25-2010, 11:02 AM
Tüm arkadaşlarıma katılıyorum. Ve sana kolay ayırt etmen için bir ayrım. Gonzalesler çok daha hareketlidir ve kafesteki çarkta hiç durmadan saatlerce dönebilme kapasitesine sahiptirler -Gecenin bir yarısı başlar sabaha kadar fır fır döner-. Tüylere gelince. Gonzaleslerde genelde 'albino olmadıkça' sırtlarında koyu renk bir çizgi olur. Daha tatlıdırlar. Ama ben de syrian öneririm. Gonzalesler kafesten kaçabiliyorlar. Onları beslemek için akvaryum gerekli ama orada da tırmanacak yer olmadığından hayvanlar strese girebilir. O yüzden syrian alıp kafeste istediğin gibi besleyebilir ve gönlünce onu eğitip tuvalet eğitimi bile verebilirsin :)

cıtırcık ve pıtırcık
12-25-2010, 12:12 PM
evet suriye bunlar. zaten çoğu pet shop'ta suriyelere normal hamster denir. gözlerinin rengi pek belli değil. ondan dolayı albino mu değil mi anlayamıyorum. ama albino olabilirler.

-ErgünCan-
12-25-2010, 12:48 PM
Yüz tipi tam bir suriye :) Syria bunlar :) Vee çook tatlılar :)

-ErgünCan-
12-25-2010, 12:49 PM
Sitenin ekleme özelliğinden eklerseniz daha az yer kaplar.Gelişmiş editten ataç işaretine basarak yükleyerseniz daha iyi olur :) Teşekkürler.

semihpasa
12-25-2010, 01:16 PM
Normal hamster diye bir şey yok yani değil mi ? Syrian var, albino var, cüce hamster var,gonzales var. Hamster dedikleri suriye hamsteri oluyor. Sitenin o özelliğini kullanacağım. Yorumlarınız için teşekkür ederim.

-ErgünCan-
12-25-2010, 02:05 PM
Pet Shop Dilinde ;
Hamster(Suriye) Gonzales(Gonzales)
Avrupada ve forumlarda ;
Suriye Hamsteri ,Gonzales(Cüce Rus)

Albino ise Göz pigmentlerinin az olması yani Kırmızı gözlü hayvanlara verilen addır.Özel bir tür değildir.

semihpasa
12-25-2010, 02:15 PM
Ergün can teşekkür ederim. Ciddi bir şaşkınlık yaşıyordum :) 50 tane pet shopla görüştüm, suriye hamster'ı diye biri hiç bir şey bilmiyor. Kaçak gelen diyen de var hayatımda ilk defa duyuyorum diyen de :)

-ErgünCan-
12-25-2010, 02:19 PM
Malesef öyle :D Birde zeytinyağı gibi üste çıkmıyorlar mı ? :D

pıtırcık steave'm .)
12-25-2010, 02:21 PM
beyaz renkli kırmızı gözlü yani albino suriye hamsteri var mıdır ?

-ErgünCan-
12-25-2010, 02:24 PM
Vardır.Hatta Türkiye'de geneli böyledir.Hep Beyaz Kırmızı hamsterlere rastlamanız normaldir.

SplendoR
12-25-2010, 02:30 PM
Benim Je T'aime öyleydi beyaz ve kırmızı gözlü zaten beyazsa siyah gözlüsüne zor rastlarsın ben daha denk gelemedim :)

-ErgünCan-
12-25-2010, 02:33 PM
Türkiyede zor diye düşünüyorum.Sosyal paylaşm sitelerinde eklenen hamster fotoğraflarına baktığımda çok değişik renklerde hayvanlara rastlıyoruz.Ancak bulunmaz diye birşey yok.Bence sadece hep aynı hamsterler çiftleştiriliyor petshoplar tarafından.Bu çiftleştirilenlerde kırmızı gözlü beyaz hayvanlar oluyor.Doğal olarak doğan yavrularda böyle doğuyor.

pıtırcık steave'm .)
12-25-2010, 02:34 PM
hmm.. Tm teşekkürler :) bende beyaz bir suriye hamsteri istiyordum :)

semihpasa
12-25-2010, 02:58 PM
pıtırcık steave'm.) Bakırköy çağlar petshop da aradığınız hamsterlar var o zaman. Bu postun 1. sayfasında resimleri var ve siyah gözlüler.

pıtırcık steave'm .)
12-25-2010, 03:07 PM
pıtırcık steave'm.) Bakırköy çağlar petshop da aradığınız hamsterlar var o zaman. Bu postun 1. sayfasında resimleri var ve siyah gözlüler.

teşekkür ederim fakat ben d.bkrda oturuyorum :)

semihpasa
12-25-2010, 03:09 PM
oo oraya göndermek çok zor olur.

pıtırcık steave'm .)
12-25-2010, 03:15 PM
evet zaten burda biyer buldum :) 2 saat sonra pıtırcıqıma kavuşucamm :) :)

cıtırcık ve pıtırcık
12-25-2010, 08:10 PM
hadi bakalım.

pıtırcık steave'm .)
12-25-2010, 08:11 PM
aldımm :D çok tatlı yaaa :D şmdi suyunu içiyorr :D

-ErgünCan-
12-25-2010, 08:20 PM
Hayırlı Olsun :) Fotoğrafları eklemeyi unutmayın ;)

semihpasa
12-25-2010, 08:22 PM
Bende aldım arkadaşlar suriye açık kahverengi. Çok tatlı 3 aylık. Yanlız hiç durmuyo boyuna kokluyor, champiyon yem aldım iyimidir değilmidir bilmiyorum zamanla öğreneceğiz. İçinden mısırları seçip onları yiyor . :) Resimlerini ekleyeceğim.

-ErgünCan-
12-25-2010, 08:24 PM
Champion iyidir.Keçiboynuzu çoktu sanırım onda.Yiyen hayvan az o uzun çubukları :) Sizede hayırlı olsun :)

pıtırcık steave'm .)
12-26-2010, 10:24 AM
Teşekkürler :)

cıtırcık ve pıtırcık
12-26-2010, 12:09 PM
evet, benimkiler de yemiyor onları.

maggie
12-26-2010, 12:31 PM
merhabalar,
bende bugun bir hamster alacagım ve daha önce hic beslemedigim icin erkek suriye hamsteri almaya karar verdim. dun bakırkoyde bir petshopa gittim. oradaki hamsterlar cok kucuktuler ve sadece gonzalesmisler. ama ben emin olamadım cünkü bazılarının üstünde siyah bi çizgi yoktu. bir tane acık sarı renkli karnı ve ağzı beyaz bir hamster vardı. ben suriye oldugunu düsündüm ama digerleri ile aynı kafesteydi. (belki yavruyken bir arada durabiliyorlardır.)
benim merak ettigim bu yavrular cok kucuktuler yani basparmagım kadar falan. biraz buyuyunce tuyleri dokulup renkleri degisir mi. yani satıcının dedigi gibi aslında gonzales olabilirmi, yani cizgisi sonradan cıkar mı. bi de satıcı bana suriye hamster larının cok ısırdıgını soyledi. ama okuduklarım tam tersi. biraz kafam karıstı :)
bir de bunlar o kadar kucukler ki bence kafesten cıkabilirler gibi. nasıl bir yuva almalıyım. kucuk bir kuvet gibimi?
yardımlarınız için simdiden tesekkürler.

maggie
12-26-2010, 12:34 PM
Bende aldım arkadaşlar suriye açık kahverengi. Çok tatlı 3 aylık. Yanlız hiç durmuyo boyuna kokluyor, champiyon yem aldım iyimidir değilmidir bilmiyorum zamanla öğreneceğiz. İçinden mısırları seçip onları yiyor . :) Resimlerini ekleyeceğim.

merhaba,
nereden aldıgını ogrenebilirmiyim. bende suriye hamster istiyorumda :)

Macubass
12-26-2010, 01:32 PM
merhabalar,
bende bugun bir hamster alacagım ve daha önce hic beslemedigim icin erkek suriye hamsteri almaya karar verdim. dun bakırkoyde bir petshopa gittim. oradaki hamsterlar cok kucuktuler ve sadece gonzalesmisler. ama ben emin olamadım cünkü bazılarının üstünde siyah bi çizgi yoktu. bir tane acık sarı renkli karnı ve ağzı beyaz bir hamster vardı. ben suriye oldugunu düsündüm ama digerleri ile aynı kafesteydi. (belki yavruyken bir arada durabiliyorlardır.)
benim merak ettigim bu yavrular cok kucuktuler yani basparmagım kadar falan. biraz buyuyunce tuyleri dokulup renkleri degisir mi. yani satıcının dedigi gibi aslında gonzales olabilirmi, yani cizgisi sonradan cıkar mı. bi de satıcı bana suriye hamster larının cok ısırdıgını soyledi. ama okuduklarım tam tersi. biraz kafam karıstı :)
bir de bunlar o kadar kucukler ki bence kafesten cıkabilirler gibi. nasıl bir yuva almalıyım. kucuk bir kuvet gibimi?
yardımlarınız için simdiden tesekkürler.

Öncelikle ben sırtlarında siyah çizgi oluyor demiştim. Ama albinoluk veya diğer genetik bozukluklarda çizgi olmayabilir. Hatta sağlıklı gonzalesler bile çizgisiz olabiliyor. Gonzales alırsan sakın bir kafes alma. İçinden kaçar. Ona küvet filan da önerilemez çünkü kolaylıkla kaçabilir. Dediğim gibi bir akvaryum olabilir. 20cm 20cm 20cm ölçülerinde bir akvaryum bile yeterli olacaktır. Ama syrian alacaksan kesinlikle kafes öneririm. Ayrıca satıcıların hamsterlardan çok fazla anladığını da düşünmüyorum. Lepistesleri küçük çocuklara pirana diye yutturup satan adamlar bile var Türkiye'de...

maggie
12-26-2010, 02:12 PM
teşekkür ederim. ilk defa bir hamster alacağım için syrian almam gerektiğini düşünüyorum. ayrıca özellikleri tam bana uygun. fazla hareketli değil, elde sevilebiliyor ve tek başına yaşayabiliyor. syrian oldugunu sırtındaki cizgi olmamasından anlayamayacagıma gore de sanırım satıcının dürüstlüğüne kaldım. bana bakırköy, kadıköy ya da eminönüden güvenilir bi yer tavsiye edebilirseniz cok sevinirim. bi de hemen ele almamamız gerekiyomus o zaman eve getirince kafesine nasıl yerleştiricegim bir kapla falan mı, daha ilk gunden kalp krizi falan gecirip olmesini istemiyorum, okuduklarıa gore cok fazla hassaslar.

SplendoR
12-26-2010, 06:04 PM
suriyenin vucudu daha uzun bide daha sakindir. öyle sürekli kosusturma içinde değiller :D benimkiyle 4. günüme giricem ve şu an elime oturup yemek yio çok güzel ve kolay alısıyo ama yavru al rahat edersin :)

-ErgünCan-
12-26-2010, 06:13 PM
Hamster suriye olarak geçer petshoplarda.Hamster derseniz suriye hamsterini verirler.

-ErgünCan-
12-26-2010, 06:19 PM
En son sorduğumda Türk bunlar demişlerdi bana :D Hamster diyince suriyeyi gösterdiler.

SplendoR
12-26-2010, 06:20 PM
Türk mü :D :D hayırdır amcaoglu falan mı deseydin :D ergün beni güldürdün aksam aksam burdan pet shopa selamlar olsun :D :D :D

-ErgünCan-
12-26-2010, 06:23 PM
Bende yerlere yatmıştım :D Gonzales demiştim he o var demişti :D Valla Bayrampaşa da oturuyorum İstanbul Avrupa yakasında :D Bahçelievler murat Mah.Hepsi Hamster Gonzales olarak biliyo bu türleri :D

Macubass
12-27-2010, 02:59 PM
yoo...
gonzales mi suriye mi die soruyorlar ...
en azından buralarda ... :)

Evet buralarda "Suriye mi Gonzales mi?" diye soruyorlar :)

cıtırcık ve pıtırcık
12-27-2010, 08:09 PM
evet çizgi benimkilerde var. demek ki gonzalesmiş bunlar.

Macubass
12-28-2010, 06:58 PM
Bir de zaten gonzalesler daha şirin olduğundan anlaşılabilir :D

cıtırcık ve pıtırcık
12-28-2010, 08:24 PM
evet ve ısırmalarından. ilk aldığım gün çıtırcık beni ısırmıştı. panikleyip zavallı hayvanı kafesin dışına atmıştım. sonra yarım saat kafese sokmaya çalıştık. yani gonzales alırsanız dikkatli olun. :D:D:D:D:D

SplendoR
12-29-2010, 12:10 AM
ona bakarsanız benim zohanın da baş parmagıma takıntısı var her yerimi kokloyo yalıyo ama bas parmagıma agzını açıp yavasça yaklasıyo ama çekiyorum ve aldıımdan beri 5. gün falan oldu elime oturup yemek yior hatta elimden yiyo yavaşça alışır ama suriye daha uysal emin ol :D

cıtırcık ve pıtırcık
12-29-2010, 06:10 PM
tamam. öyleyse gonzalesler ısırmaya eğilimli diyebiliriz.

Macubass
12-29-2010, 06:47 PM
Evet. Her hayvan doğası gereği ısırır. Ama gonzalesler kendilerini sadece ısırma yoluyla koruyabildiklerinden korktuklarında bu yola başvuruyor :)

cıtırcık ve pıtırcık
12-29-2010, 08:44 PM
peki suriyeler neden daha az ısırıyor? onlar nasıl korunuyorlar?

-ErgünCan-
12-29-2010, 10:34 PM
Şu yüzden az ısırır diye birşey yok.Doğalarında var.Onlarda korunuyor hatta kendi cinsini kardeşini,öldürenler bile var.Ancak insanlara karşı biraz daha uysallar.İstisnalar da var.

Macubass
01-02-2011, 06:15 PM
Aslında İnsanlardan örnek vermek gerek. -ErgünCan- kardeşlerini bile ısırıyorlar dediğinde aklıma geldi. İnsanlar da o kadar zeki canlılar olmalarına rağmen bazen annelerini bile öldürebiliyor. Hayvanlar âleminde de mutlaka zalim canlılar vardır. Örneğin o kadar sevimli görünen yunuslar kendilerini ve avlarını suyun dışına itip sersemleterek acımasız bir şekilde öldürüyorlar. Bunun yanında çok kötü bir şana sahip Büyük beyaz köpek balıkları ayda sadece 1 kez avlanıyor...