PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamster'la Fare Arasındaki Farklar

hamsteradmin
01-01-2009, 02:15 AM
Hamsterim.com'a ait özgün içeriktir! İzinsiz alıntılanması halinde yasal işlem uygulanacaktır. İzinsiz alıntıları Hamsterim.com'a ihbar ediniz.

Öncelikle yaygın bir yanlışı düzeltmekle başlamak lazım. Hamster kendi başına bir kemirgen türüdür, tavşan, sincap, fare gibi ayrı türlerin kırması asla değildir.

Hamsterların yanaklarında yiyecek saklama keseleri vardır. Bu keselere sevdikleri yiyecekleri hızlı hızlı doldururlar ve daha sonra istedikleri bir anda yiyebilir veya kafeslerinde depo olarak belirledikleri köşeye götürüp saklayabilirler. Yanakları dolu bir hamster oldukça sevimlidir. Tabaklarına yem koyduğumuzda tabağın hemen boşaldığını görmek hepimizin sık rastladığı bir durumdur. :o Farelerin keseleri asla yoktur. Bu hamsterların fare olmadıklarını anlamak ve anlatmak için en önemli kanıttır.

Hamsterların farelerdeki gibi uzun bir kuyrukları yoktur. Hamsterların kuyruk sokumunda tavşanınkine benzer minik bir çıkıntı vardır ve neredeyse görünmemektedir. Hamsterları sevimli yapan özelliklerden biri de budur, bu nedenle fareyi andırmaz.

Görüldüğü gibi iki kemirgen türü arasındaki çok temel iki fark, hamsterların kendilerine özgü bir tür olduğunu kanıtlıyor. Ne tavşanlarda, ne farelerde yanak kesesi bulunmamaktadır.

Bu bilgiyle artık, "Aa fare mi besliyorsun" diyenlere rahatlıkla cevap verebilirsiniz. :o

Angelica
01-29-2009, 01:06 AM
Bunu birilerine mutlaka anlatmalıyım sanırım :))

MoLLy_OsCaR
06-03-2009, 09:38 AM
Bu lafı söyleyen herkesi bilgisayar başına toplamanın zamanı geldi!

cıtır&kıtır
06-03-2009, 03:12 PM
artı birşeyler eklemek istiyorum

fareler veba hastalığını taşır ama hamsterlar evcil petler arasında hiç mikrop taşımayan tek hayvan özelliğini taşır

fareler doğal ortamda yaşamış ve bulunan hayvanlardır ama hamsterlar hiç doğal ortamda bulunmamış ve ev için üretilmiş hayvanlardır

farelerin tüyleri sert ve kırçıllıdır ama hamsterların tüyleri tam tersidir

fareler pis,düzensiz hayvanlardır ama hamsterlar temiz ve düzenli(yemek köşesi,tuvalet köşesinin ayrı olması gibi) hayvanlardır.

farelerin doğuştan kuyrukları vardır..hamsterların doğustan kuyrukları yoktur..halk arasında kuyrukları kesiliyor diye söylenti vardır bu yalandır..

fareler genelde tek renklidir ama hamsterlar rengarenk..

bunları illa araştırıp öğrenmek gerekmio arkadaşlar düşününce ve kıyaslayınca kocam bi fark olduğu anlaşılıor ama bazılarının işine gelmedikleri için anlamak istemiyor..

mesela bizim bi komsu vardı çıtırı elimde gölünce ayy ne hoş bi tavşan dedi ve sevdi..biraz sevdikten sonra hamster dedim..ıyyy fare diyip kenara çekildi ve elini sürmedii...yani bir anda,sevmeyen kişiye sevdiremezsiniz,zaman içerisinde bu fare ile hamster arasındakı farklılığı anlayınca yaklasacaklar veya okdar buyuk tepki göstermeyeceklerdir ;) sevgilerle :)

Agentzero
06-30-2009, 11:14 PM
Keşke bunları babamlara da anlatabilsem:( Fare değil çok temiz hayvanlar dedim ama fare deip kestirip atıolar:(Şimdi en şirin hamster resmi bulup onlara gösterecem umarım beenirler ve bnmde sizin gibi hamsterim olur:)

Limon
07-01-2009, 01:27 PM
kesinlikle katılıyorum bi arkadaşım vardı ortaklar kasabasında görmüştü hamsterımı sonra bütün herkese faresi var diye anlatmıştı adım fareli kıza çıkmıştı orda

hamsteradmin
07-02-2009, 02:14 AM
Çıtırkıtırcım, farelere de haksızlık etmeyelim :)) Agentzero, inşallah senin de gönlüne göre bir hamsterın olur canım :) Sevgili Limon, kimin ne dediğini boşver, Limon çok tatlıymış, albümüne fotolarını ekleyebilirsin, Bu da benim hamişim bölümümüze de başlık açabilirsin. Sevgiler :)

xSoS
07-11-2009, 12:07 AM
Hamsteradmin Senin Kadar İyi Birini Tanımadım Ya Kardeşim Abim Gibisin ;) Çok Saol Sewgilimle Güzel Bi Kafes Ve Bir Dişi Bir Erkek Alcaz :D Çoğalmalarını istiyoruz Ve Kafesinide Çok Güzel Alıyorum Ful Aksesuar Ve İtal 55 Ytl Vercem Sadece Kafese Ya :D

hamsteradmin
07-11-2009, 01:52 AM
: )) Teşekkürler xSoS, hayırlı olsun şimdiden

Mustafa96
07-18-2009, 10:56 PM
Teşekkürler Bu Bilgiler İçin Herkez Hamsterime Fare Dio :@

CooLMaSTeR
07-23-2009, 10:08 AM
hamsterlara fare diyenler ne yazıkki erzurumda çok....apartman çok huysuz dünyanın en saldırgan ve geceleri olur olmadık saatlerde havlayan bi köpeği kabul etti...ama tatlı mı tatlı minnacık sessiz zararsız bi hamsteri FARE diyerek evden attırma çabalarına bile girdiler....evinde fare besliyo , ellerini fareye sürüyo gelme yanıma diyerek 3 aydır konusmadıgım sahte arkadaşlar bile çıktı....ama herşeye ragmen bıdık hiç duymadıgı sesi duyunca elime ayakarını dayayıp kulaklarını dikip hareketsizce sesi dinlemesi ve o andaki tatlılıgı hepsini kapatmaya yetiyor...

musagultekin
08-04-2009, 12:15 PM
aynı babamda bana bunları söylüyo fare o diyo

DişisLy
08-07-2009, 05:17 AM
Anneannem ve babaannem bana seninkisi hayvan sevgisi değil artık salaklık diyor. Ne bulsam eve getiriyormuşum. Seviyorum hayvanları ne yapayım? xD Herkes gibi normal hayvanlar besle diyor bana bir de. xD Hamsterlar zaten normal. . Ama tavuk, kuzu, inek falan besliyecekmişim. Çiftlik evimiz var ya zaten. xP

fiqo
09-16-2009, 10:06 PM
:) Herkes Hamsterlara fare diyor.bi kere fare olsalar kuyrukları olur :D... bende hamster alcam para bıkiriktiriyorum inşallah alıcam az kaldı adınıda fiqo koycam ;) erkek alcam yavru 8 haftalık....beslicem büyütcem eğiticem en azından erzurumdaki hayvanlara benzemicek ;)

fiqo
09-16-2009, 10:24 PM
;( arkadaşlar benim ailemde hamstera fare diyor burayı okuamdan oncede benım aklıma gelıyordu hamsterın kuyrugu yok bıkere ne alaka dııordum bunu herkes dusunemıor işte :/ belkide biz hayvan severler cok akılıyız yada onlar cok .... :):) Neise bende bi hamste ralmak istiyorum ama bızımkıler ızın wermıor bende gizli alıcam evde beslicem bıraz buyusun eve salcam :D biraz Action olsun.... ;)

dream
09-16-2009, 11:24 PM
annem de başta fare diyordu..şimdi bi bakış atıyorum tamam tamam hamster diyor..

-ErgünCan-
11-01-2009, 07:16 PM
Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım sayın moderatörlerimize sevgiler bende artık yazabiliorm çok hoş bi site olmuş tebrikler

...:::MıSıR:::...
11-04-2009, 10:17 PM
Ya bence hamsterlar fare değil . Google ' a hamster yazıp vikipedi yazana girince hamsterlarla ilgili tüm bilgiler yazıyor . 8-) Albümüme bakın lütfen :)

Pamuk V Armi
12-07-2009, 08:38 PM
ahh bide sevgili ebebeyinlerime anlatsanız.hiç anlamıolar ya.fare diyolar.hele babam

sari_melek_1907
03-01-2010, 09:22 PM
bıktım artık bu hayvancagızlara fare denmesinden ben iza etmekten bunaldım onlar anlamamazlıktan bunalmadılar yok pis hayvanlarmış yok çok kötülemış ıyy ne biçim hayvanlarmış !!!

Hamstogun
03-03-2010, 08:05 PM
arkadaşlar biz nekadar uğraşsakda bu çok zor bu iey gibi olmuş nasıl kağır peçeteye selpak diyoruz insanlarda hamsterlara fare diyor bu önyargıyı yıkmak çok zor

dwarf
03-03-2010, 08:16 PM
kafes almışım eve gidiyorum.adam:
-bu ne kafesi?
-hamster kafesi amca
-(bönn bönn bakıyor.)
-fare kafesi fare fare..
adam:
ulan beslediği hayvana bak.
içimden:
adamın ter kokusuyla bağdaştırdığım yorum:
biliyor musun?bu hayvan kokmuyor.senin kadar iğrenç değil.sana baktıktan sonra bunlara hayvan demeye utanıyorum.hayvan besleyecekler seni beslesin daha iyi.bu narin hayvanlara bunu gördükten sonra diyeyim.

yanlış mı?

Hamstogun
03-03-2010, 09:13 PM
ben annemle babama sevdirmeye çalışıyorum biraz sempati duymaya başladılar ama ablam çok tiksiniyo ben alıyorum elime öpüyorum ablam orda krizler geçiriyo:D yeni kafes akvaryum kadar büyük olunca diyorum balık alıcağınıza hamsleri izleyin ne dert kalır ne tasa:D

dwarf
03-03-2010, 09:36 PM
foto çeker misin?akvaryum kadar???

Hamstogun
03-03-2010, 09:41 PM
80 cm uzunluk akvaryum kadar oluyo :)

youngboiy
04-10-2010, 01:09 PM
bende geçen gün hamsterımla birlikte tren yolculuğu yaptık geceydi ve onun uyanma saatiydi kafesini kucağıma koydum onu izliordum derken görevli geldi ne o dedi hamster dedim ney tır dedi emstır dedim :) derken kızım evinden çıktı sanki adamın analmadığını düşündü kendini göstermek için çıktı iyikide çıktı yoksa o adama laf anlatamazdım neyse söyle biraz irkildi ve geriye çekildi sonra aynen böle lan fare bu bunumu besliorsun sen dedi evet nolmuş dedim...derken telsizinden anonsd geçtilerde kurtuldum adamdan...keşke insanlar fare ve hamster ayrımını araştırıp öğrenseler...ayrıca paylaşım için tşk önceden insanlara sadece fare değil ya die çıkışlarda bulunordum ama şimdi bu paylaşım sayesinde daha açıklayıcı izahlarda bulunabilicem tşk :)

dilara
04-10-2010, 02:06 PM
bende hamster'im hastalandığında veterinere götürmüştüm "fare bakmıyoruz" yanıtını almıştım.cok sinir bozucuydu...

-ErgünCan-
04-10-2010, 02:38 PM
Evet özellikle buralarda devlet hastanelerinden bu tür cevapları alıyoruz :)

-ErgünCan-
04-10-2010, 09:48 PM
Ben bu gün bişey öğrendim fareler kusmaz fakat hamsterler kusuyor :)

dilara
04-10-2010, 10:08 PM
benimki kusmuyo ama elime alınca elma falan vermeye çalışıyorum ağzındaki prinçleri cıkarıp onu yiyo :D yer açıyo sanırım :D yüzüme prinç fırlattı :D

ziqiDiqonzaLes
04-20-2010, 07:07 PM
hasmterleri çook seviorum

bide millet

szice hamsterim dourdu adını ne koyim

youngboiy
04-20-2010, 08:39 PM
bence hamsterınıa isimi bu başlık altında aramamalısın farklı başlıkta farklı konu seninki :)

*Hazal*
04-25-2010, 10:39 PM
hamsterları ben fare, tavşan, sincap genleriyle yarattıklarını duymuştum.. farelerin ve tavşanların kesesi yok diyorsunuz ama sincaplarda keseye sahip, kuyrukları tavşana benziyor, görünüşleride fareye benziyor.. ama sanırım hamsterlara faare denmesine çok kızıyorsunuz okuduğum yorumlardan çıkarttığım bu.. bence fare veya a, b denmesinin hiç bir önemi yok benim için bütün hayvanlar eşit ve hepsi birbirinden mükemmel hayvanlar evcil, vahşi diyede ayırmam hiçbir zaman vede fareler iğrençlermiş gibi aralarındaki farkı göstermek biraz yanlış geldi bana :)

darkprince55
04-25-2010, 10:54 PM
hazal'a katılıyorum belki farklı da olabilirler ama fare kotuymus gibi farkı gösteriyoruz ama bir bakımada fark göstermekte lazım en azından cogu insan hala kedi kopek ve kus dısında herhangi bir evcil hayvana alısmıs sayılmazlar ;) ama hepsi birbirinden tatlı hayvanları ve doğayı çok seviyorum:)

cal_cag
05-04-2010, 03:32 PM
bende bunu akrabalarıma anlatmalıyım çünkü hamster besliyorum dediğimde o ne diyorlar bnde onlar onu fare olarak bildikleri için fare diyorum hepsi aabıyyyy diyor sanırım bu ulusal bir sorun

yalin08
05-06-2010, 11:24 AM
teşekkürler hamsteradmin.babam morise fare diyo.sinirimi bozuyo.tşk

artofdeath
06-24-2010, 06:26 PM
hamsterlar faredir dienler için güzel bi yazı ! TEsekkrlerrr

Sino98
07-13-2010, 10:52 AM
bence anlatsakda değişmeye kişilere anlatmaya gerek yok ben walla ıyyy fare diyen biri görürsem evet kobay faresi alkol içiricem diyicem haftayada şarap içiricem derim walla :D :D bence en mantıklı cevap. Daha ondan sonra hala fare diyip yada yinede hamster diyip arkadan gülen birine neden anlatayimki :( doğru değilmi ? =(

-ErgünCan-
07-13-2010, 05:43 PM
1 kere doğruyu anlat sonra onun dediği gibi anlat :) Sussun gitsin

Sino98
07-13-2010, 10:59 PM
1 kere doğruyu anlat sonra onun dediği gibi anlat :) Sussun gitsin

yok ben bizimkileri tanıyorum haberde gösterdiğinde bile Anneannem: ıyyhh farelere bak Teyzem: ayyy nasıl dokunuyolar diyolar anneannemle teyzeme açıklamıyıcam =D ama annem çok seviyo hastası gibi bişey hatta o daha çok syrian sevio :)

Beatnik
07-14-2010, 12:32 AM
annemde fare diodu her fare dediinde bi kavga çıktığı için artık fare diemio alıştırdı kendini hamsterda dedirtmiorum onun bi ismi var HayLaz :)

Karbeyaz
08-26-2010, 03:53 AM
benimkilere ne desen fare :D söz qeciremioz:D

artofdeath
08-26-2010, 04:05 AM
arkadaslar takılmayın böle şeylere ne deseler desinler. Bunlar hamster. :) Siz onlara yok kuyruğu kısa yok tatkesecikleri vardesenizde fare diceklerdir emin olun. Hem farelerde güseldir.

-ErgünCan-
08-26-2010, 03:21 PM
Evet ya.Avrupa yanlış onlar mı doğru ? Avrupada nasıl besleniyor bu hayvanlar..

maex_bloore
08-26-2010, 05:11 PM
Fare deyenlere aslında alıp fare verecen bi tane beslesinler :D

mrbkrts
08-26-2010, 05:36 PM
Fare deyenlere aslında alıp fare verecen bi tane beslesinler :D

yapmak lazım;)

numlock01
09-02-2010, 10:52 PM
valla bu bilgiler sayesinde bütün arkadaşlarımı kapak edebildim teşekkür ederim :D

Hmstr
09-03-2010, 05:45 PM
Evet ya.Avrupa yanlış onlar mı doğru ? Avrupada nasıl besleniyor bu hayvanlar..

avrupada her şey doğrumu sanki.avrupalılar kıristiyan bizde olalım ozmn.böle mantık olaz...adamlar eve ayakkabıyla giriyo onlar doğru temizlik yanış mı???pls rica ederim yani

-ErgünCan-
09-03-2010, 07:57 PM
Tabiki hayır .Eve ayakkabıyla girersin girmessin Avrupadada eve ayakkabıyla girmeyen var.Gelişmiş ülkelerin hepsinde bakılıyosa bu hayvanlar kendimizdede aramalıyız.

Hmstr
09-03-2010, 08:37 PM
gelişmiş ülke dediklerin hep hristiyan,azda yahudi var...

hayvan beslemek farklı iş avrupalılıarın yaptıkları farlı.... 2işi birbirine karıştırmamak lazım.

melisa_antony
09-26-2010, 11:58 AM
ben herkese öyle diyorum onlar yine fare diyolar kızıyorum bende onların evcil hayvanlarını sinir ediyorum :D

melisa_antony
09-26-2010, 12:54 PM
korkutuyorum sadece

melisa_antony
09-26-2010, 12:55 PM
bağırıyorum onlara ;)

melisa_antony
09-26-2010, 12:57 PM
hahahaha :D

ecem
11-12-2010, 06:38 PM
bnde alcam ama yazın alcam simdide amcamın çocuğu war başıma napıcam bilmiorm

Macubass
11-20-2010, 09:05 AM
Arkadaşlar bu her yerde vardır. İlk başta herhangi bir hayvanı almanıza izin vermezler. Sonra bi gün kısmet olur alırsınız. Sonra anne asla o hayvana adıyla hitab etmez. Muhabbet kuşumun adı PAMUK. Ama annem ona kuş diyor. Balıklerımın da adları RED-CAP ve NAVA. ama onlara da balık diyor. Diyelim ki hamster aldınız. Anneniz aldığınız zamanı otomatikman düşünüyor ve ona fare diye hitap edeceğini 'Farkında Olmadan' biliyor. Sonra ona fare diye BEYNİNDE hitap ettikçe onun bir fare olduğu kanısına kapılıyor. Maalesef "KUŞ" ve "BALIK"tan evde yer olmadığı için (!) Hamster almama kızıyor ama ben yine de para biriktireceğim. Annem hamster'a para vermiyor!. Şu an 44.5 TL oldu. Bunu en az 100 yapıp güzel bir hamsterla güzel bir kafes alıcam... Yani siz üzülmeyin. Annenizi ona HAMSTER demeye alıştıramazsınız. PAMUK diyemeyen anne HAMSTER nasıl desin. Dünyanın düzenini değiştirseniz bile annelerin dilinde hamster halâ "FARE"dir

Annenize 'HAMSTER' dedirtmek deveye hendek atlatmaktan zordur :D

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

cıtırcık ve pıtırcık
12-19-2010, 07:42 PM
vallahi benim babam onları fare olarak kabul ediyor. annem kararsız ama isimleriyle hitab ediyor.

maggie
12-26-2010, 10:06 PM
bugün ilk hamsterımı alırken bu suriyemi diye sordum, satıcıda fare işte dedi. bu arada benim bızdığı havaya atıp tutuyodu dayanamadım hemen aldım. cok sevimli ve tuyleri o kadar yumuşakki kesinlikle fare olamaz :)

Macubass
12-27-2010, 02:55 PM
Haklısın. Ayrıca fareler Veba taşır. Hamsterlar taşımaz :)

tofy
02-02-2011, 03:03 PM
benim ailem hamster ve fare arasındaki farkları gayet iyi bilmelerine rağmen bir şekilde bir bahane bulup geçiştiriyorlar. :D çok sinir oluyorum ama anneme kesinlikle hamster alacağımı söyledim. zaten bütün iş annemde bitiyor, eve fil getirsem de babamın umrunda değil. :D annem de koku yapmasından endişeleniyor bundan önce bir hamster alma maceram olmuştu ama geldiği gibi geri gitmişti. ama o zaman yaş olarak da küçüktüm şimdi bazı şeylere kendi kendime karar verebileceğimi düşündüğümü söylüyorum anneme. ama kararlıyım yazın alıcam. ve aşırı sabırsızlanıyorum, biran önce alsam diye. :D

Bademm
02-02-2011, 03:14 PM
BEnim arkadaşımda yaza ertelemek zorunda kaldı çünkü annesi ve babasına söylemiş onlarda karnesine göre yazın alacakalrını söylemişler :) Şimdi her gün gelip casperi seviyo bekliyo oda :) Az kaldı ya 5 ay :)

tofy
02-02-2011, 03:26 PM
5 ay mı? :O off yaaa :D

Bademm
02-02-2011, 03:28 PM
Olsun ama bekleyipte almak çok güzel oluyo :) Bende ilk başta uzun bi zaman beklemştim. Ama çok özenle baktığın için o zaman çok sağlıklı ve sevecen oluyolar :)

tofy
02-02-2011, 03:46 PM
ben kaç senedir bekliyorum ama. :D ben küçükken annemden gizli almıştım, petshopa geri götürdü, ama bu sefer aynı şeyi yapamaz. :D hep bahanesi aynı zaten ; yaşadığımız yerde ev içinde köpek bakmayı kabul eden kaç anne var, ben bi de hamster istemiyorum gibisinden şeyler. -.-

Bademm
02-02-2011, 03:48 PM
:D Küçükken olunca başka. Sen bakmazsın görme bile. O yokmuş gibi davran ben kendime alıyorum gibi şeyler söyle ben öyle deyince bişey demediler :D

tofy
02-02-2011, 03:56 PM
kendime aldım sana değil, sonra hamstera ısınıp da sevmek istersen sevdirmem ona göre derim. :D o zaman döver beni. :D :D

cıtırcık ve pıtırcık
02-02-2011, 06:44 PM
evet ya. ben de 2-3 yıldır hamster istiyorum. daha yeni aldık. o da babamdan gizli.

-ErgünCan-
02-02-2011, 08:06 PM
Benim 1.sınıf öğretmenim hamileydi.Doğuma yaklaşırken işi bıraktı.Okuldaki memuru getirdiler başa.Oda hamsterini getirmişti.Ordan başladı benim merakım :)

Bademm
02-02-2011, 08:06 PM
:D Hep soğuk oluyolar fare diyolar. Zaten hamsteri olan tanıdıklarım hep ilk başta habersiz alıyolar. Öyle dersen bişey demez :D

cıtırcık ve pıtırcık
02-03-2011, 12:05 PM
nasıl yani? memur sınıfa hamster mı getirdi?

munky
02-09-2011, 01:27 PM
Sizin aileleriniz en azından ıyy pis filan diyor.Bizimkiler bunu bi üst seviyeye çıkarıp ne yapacaksın fareyi o gece kafesten filan kaçar yatağına çıkar kulaklarını kemirir ağzına girer boğulur ölürsün filan diyor :))

-ErgünCan-
02-09-2011, 02:23 PM
En başlarda bende duymuştum.:D

munky
02-10-2011, 12:57 AM
oyy oy ben akşama kadar neler dinliyorum bi bilseniz.. :D

-ErgünCan-
02-10-2011, 02:17 PM
Boşverin :) Ben öyle yapıyorumm ;)

ecem
02-11-2011, 04:22 PM
annem ile babama hamsterima ayyyyy ewimizde fare war demememeleri için iyi olacak

Bademm
02-11-2011, 05:00 PM
Evet :) Annem ve babam alıştı artık isimlerini söylüyolar. Zaten pek ilgilenmiyolar ama kardeşim ısrarla fare diyo :)

tofy
02-16-2011, 03:30 PM
kulak kemirenler lağım faresi diye biliyorum. hamsterı fare yaptıktan sonra bi de lağım faresi yapmaya gerek yok heralde. :D :D

-ErgünCan-
02-16-2011, 03:46 PM
Yalan dolan şeyler bunlar.Fareler yiyormuş bende duydum.Özellikle köylerde :)

BuRNTHePRieST
07-14-2011, 06:43 PM
Fare midir değil midir? Tabiki değildir ancak çıkçası çok ilgilendirmiyor. Çok benzediği bir gerçek. Dıştan baktığınızda kuyruğu ve arka ayakları dışında farkları yok. Fareler biraz daha kaslı olur burunları biraz daha sivri olur bu. Bu hayvanı besliyorsak bunu kabul etmeliyiz çok benziyorlar. Ayrıca bence küçük tarla fareleride çok sevimliler :)

Macubass
07-14-2011, 06:52 PM
Bunun yanında büyük lağım fareleri hiç de sevimli değiller. :)

GoNzİllA
07-18-2011, 03:26 PM
Benim annem de başta ıyy fare evimize fare mi alacaz falan diyordu şimdi ise Lucky e yemini bile veriyor :D

tofy
07-18-2011, 08:01 PM
Annem ilk başta eve sokmamıştı, dükkanda besliyordum. Sonra eline almaya, sevmeye başladı. Şimdi yeni hamsterımı evde bakıcam :D

tofy
07-18-2011, 08:06 PM
Arkadaşlar bu her yerde vardır. İlk başta herhangi bir hayvanı almanıza izin vermezler. Sonra bi gün kısmet olur alırsınız. Sonra anne asla o hayvana adıyla hitab etmez. Muhabbet kuşumun adı PAMUK. Ama annem ona kuş diyor. Balıklerımın da adları RED-CAP ve NAVA. ama onlara da balık diyor. Diyelim ki hamster aldınız. Anneniz aldığınız zamanı otomatikman düşünüyor ve ona fare diye hitap edeceğini 'Farkında Olmadan' biliyor. Sonra ona fare diye BEYNİNDE hitap ettikçe onun bir fare olduğu kanısına kapılıyor. Maalesef "KUŞ" ve "BALIK"tan evde yer olmadığı için (!) Hamster almama kızıyor ama ben yine de para biriktireceğim. Annem hamster'a para vermiyor!. Şu an 44.5 TL oldu. Bunu en az 100 yapıp güzel bir hamsterla güzel bir kafes alıcam... Yani siz üzülmeyin. Annenizi ona HAMSTER demeye alıştıramazsınız. PAMUK diyemeyen anne HAMSTER nasıl desin. Dünyanın düzenini değiştirseniz bile annelerin dilinde hamster halâ "FARE"dir

Annenize 'HAMSTER' dedirtmek deveye hendek atlatmaktan zordur :D

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Annem adıyla hitap ediyordu, eline alıp seviyordu. İlginç değil mi? :D

berfin99
08-01-2011, 02:46 AM
farelerin de yanak keseleri vardır. farelerde düzenlidir. ve farelerin de türleri çeşitli renklerde olanları vardır.
asıl hamsterı fareden ayıran şunlardır
hamster çöl hayvanıdır.
hamster çok daha temizdir.
hamsterlar farelerin aksine insanlara bulaşacak bir mikrop taşımazlar
hamsterların yüzleri yuvarlaktır farelernse sivri

berfin99
08-01-2011, 02:47 AM
benim hamsterima kimse fare demiyo bu sorunu çözdüm herkesi ikna ettim. annem artık çok seviyo onunla konuşuyo topak topak diye sesleniyo. hatta onu öpüp okşar bile :D

blackswan444
10-15-2011, 02:22 AM
bu gerçekten cok guzel bi bilgi ben capkini alali 2guncuk oldu her duyan iyyy faremi aldinn bide parami verdin ona ayy ne pis kokar o diyip duruyo hatta bi tane kadina sen daha pis kokuyosun ondan dedim aaa terbiyesiz dedi gitti coookk tesekkur ederim bilgilr icin=)

Bonuus
05-08-2012, 07:43 PM
Bu konuyu kimseye anlatamıyorum ya . Kime hamster istiyorum desem one öyle ya fare mi bakıcaksın diyolar . Artık güzel bir yanıt verebilirim :D

darkbasar12
05-17-2012, 11:20 PM
HAMSTER ADMİN YARDIM
ettt avill

darkbasar12
05-17-2012, 11:21 PM
Berfin maşallah çok tatlı hams'in war

betuus
04-14-2013, 10:55 AM
bundan yaklaşık 6 ay önce şaka baabında takılıyordum hamster alcam fare beslicem evde diye . e haliyle beni takmadılar alcağımı düşünmüyolardı gülüp geçiyorduk hep beraber . birgun elimde hamsterla gelince ev sakinleri ayaklandılar geri götür bunu diye . götürürmüyüm siz sevmezseniz sevmeyin ben ilgilenirim kemalimle dedim :D başlarda o biçim yaklasırlar ama zamanla kendilerini o kadar sevdiren hayvanlar ki şuan babam bile yemını suyunu verip eline alıyor . annem yaralarıyla bile ilgilenmeye başladı . bi babaannemi alıştıramadım :) fare başlarına evin baş köşesindeler şunlara bak hele diyor onada biz alıştık artık :)

Lulu
04-14-2013, 09:30 PM
Hamster in hastalık bulaştırmama nedenini tam bilen varmı yani çok güçlü bir bağışıklık sistemleri mi var yoksa kişisel temizliklerine çok özen gösterdikleri için kolay kolay bulaşmaz mı.Cevap bağışıklık sistemi değilse hastalık kapma ve bulaştırma riskleri var demektir :)

speydy gonzales
04-16-2013, 07:36 PM
artı birşeyler eklemek istiyorum

fareler veba hastalığını taşır ama hamsterlar evcil petler arasında hiç mikrop taşımayan tek hayvan özelliğini taşır

fareler doğal ortamda yaşamış ve bulunan hayvanlardır ama hamsterlar hiç doğal ortamda bulunmamış ve ev için üretilmiş hayvanlardır

farelerin tüyleri sert ve kırçıllıdır ama hamsterların tüyleri tam tersidir

fareler pis,düzensiz hayvanlardır ama hamsterlar temiz ve düzenli(yemek köşesi,tuvalet köşesinin ayrı olması gibi) hayvanlardır.

farelerin doğuştan kuyrukları vardır..hamsterların doğustan kuyrukları yoktur..halk arasında kuyrukları kesiliyor diye söylenti vardır bu yalandır..

fareler genelde tek renklidir ama hamsterlar rengarenk..

bunları illa araştırıp öğrenmek gerekmio arkadaşlar düşününce ve kıyaslayınca kocam bi fark olduğu anlaşılıor ama bazılarının işine gelmedikleri için anlamak istemiyor..

mesela bizim bi komsu vardı çıtırı elimde gölünce ayy ne hoş bi tavşan dedi ve sevdi..biraz sevdikten sonra hamster dedim..ıyyy fare diyip kenara çekildi ve elini sürmedii...yani bir anda,sevmeyen kişiye sevdiremezsiniz,zaman içerisinde bu fare ile hamster arasındakı farklılığı anlayınca yaklasacaklar veya okdar buyuk tepki göstermeyeceklerdir ;) sevgilerle :)
hayır aslında ilk olarak doğal ortamda bulunmuştur daha sonra eğitim amaçlı çeşitli ülkeler ( ingilter v.b) gönderilmiş sonundada tüm ülkelerde evcil hayvan olarak satılmaya başlanmıştır

Shaggy
02-17-2014, 08:16 PM
Merhaba
Ben hamster almak istiyorum hangi cins almalıyım?:) Nelere ityacım ve hamsterlarda kuduz vb gibihastalıklar olurmu geçenlerde bu fikri anneanneme söyledim benim tanıdığımı hamster ısırmış kuduz olmuş diyodu :D bide bu kafes uygunmudur [Only Registered Users Can See Links]

HANNA
02-17-2014, 08:22 PM
gonzales için evet.

nahutaby
03-26-2014, 06:03 PM
hayır hamsterler ev için üretilmiyo aslında çöl hayvanları kobay fareleriyle karıştırmayalım

nahutaby
03-26-2014, 07:12 PM
(\__/)
(='.'=)
(")_(")

HANNA
03-27-2014, 03:58 PM
aldığımız hamsterler ev hayvanları.çölde yaşayanlar çok büyük oluyor.
mesela-köpekler de sokakta yaşıyor.evde beslenen pitbul,golden,eskimon ve b.köpekleri hiç sokakta kendi başına gezerken gördün mü.:D:D:D

merilyn
01-30-2016, 01:55 PM
Gerçektende kime hamster alıcam desem ıyy faremi alıcaksın diyerek yanımdan uzaklaşıyorlar.Bu bilgiler çok iyi oldu valla.