PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : albino ile çiftleştirmek

mrbkrts
22.09.10, 01:24 PM
bilindiği üzere tarçın&zeytin (baba-oğul) uzun süredir yalnızdı.hem sıcaklardan hem de yoğunluktan dolayı uzun süredir yavru işine girmemiştim.fakat artık zamanının geldiğini düşünüyorum.fakat kafama takılan bir soru var.soruyu tecrübesi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim:)

soru: albino dişi gonzales ile tarçın veya zeytin'in çiftleşmesinden çıkacak olan yavruların değişik renklerde olma ihtimali nasıl?elbette anne ve babaya ait renklerde yavrular olacaktır,hangi gen baskınsa o da etkili ama tavsiye eder misiniz albino gonzales ile renkli gonzaleslerin çiftleşmesini?

şimdiden teşekkürler...

Beatnik
22.09.10, 02:20 PM
kesin bi bilgim yok ama albino yavrularında olabilir die düşünüorum yani genlerle alakalı bi durum kesin bişi sölenemez herlde bu konuda

mrbkrts
22.09.10, 02:36 PM
benim de yok,çok da merak ediyorum.değişik renklerde gonzales de bulamıyorum sakarya çevresinde.son çare albino alıcaz artık,öyle görünüyor.

-ErgünCan-
22.09.10, 08:15 PM
Albino fakat anne babanın genleride önemli .Annesi renkli olabilir.

matum
23.09.10, 12:47 AM
baba ve oğlun rengi neydi acaba, bu konuda oldukça tecrübeli olduğumu düşünüyorum ve renk konusunda gen haritalaranı çıkarttım. çok zor bişey değil bayağı bir sistemleri var yardımcı olabilirim.

mrbkrts
23.09.10, 09:37 AM
baba ve oğlun rengi neydi acaba, bu konuda oldukça tecrübeli olduğumu düşünüyorum ve renk konusunda gen haritalaranı çıkarttım. çok zor bişey değil bayağı bir sistemleri var yardımcı olabilirim.

zeytin yani baba siyah grili-siyahlı olan,tarçın da krem rengi olan.ikisi de erkek.yardımcı olacağına eminim,şüphem yok :) ankara'ya gelirsem eğer birgün en kısa sürede alıcam senden iki tane kış beyazı;) resimleri ekliyorum yeniden:)

matum
23.09.10, 10:51 AM
zeytin yani baba siyah grili-siyahlı olan,tarçın da krem rengi olan.ikisi de erkek.yardımcı olacağına eminim,şüphem yok :) ankara'ya gelirsem eğer birgün en kısa sürede alıcam senden iki tane kış beyazı;) resimleri ekliyorum yeniden:)

ilk iki fotolardakiyle albino çiftleşmesi sonucu gri ve 3. resimdeki gibi şampanya rengi doğum olur (tabi bütün yavruların renkleri aynı olmayacağını kabul ediyorum). 2. resimdekiyle çiftleşme sonucu hepsi şampanya rengi olabilir ya da şampanya ve albino olur (gen dizilimine bağlı ama resimden anlaşılmıyor tabi ki o kadar :)). umarım yardımcı olmuşumdur. :)

DişisLy
24.09.10, 01:32 AM
Albino sayıca fazla olur ama renkli yavrularda çıkar. Albino dişiyle renkli erkek hamsterımı çiftleştirdiğimde albino çoğunlukta olsada tek tük renkli yavrularda çıkmıştı hep. Buna rağmen annede babada albinoyken 5 yavrudan 3'ü renkli diğer 2'si albino olmuştu. Atalarında renkli olan varsa onlara benzeme ihtimalleri var tabiki.

mrbkrts
24.09.10, 09:30 AM
benim asıl merak ettiğim böyle değişik renkler çıkar mı acaba?yani standart gonzales renkleri dışında suriyelerin ki gibi yarısı siyah yarısı beyaz falan...bulursam eğer alıcam bir tane albino ve bakıcaz neler çıkacak ortaya :)

matum
24.09.10, 12:06 PM
albino hiç doğmaya bile bilir. ilk iki resimdekiyle çiftleşme sonucu albino doğmaz zaten. yanlış tahmin etmiyorsam o resimdekinin annesi de griymiş. tabi siyah da olabilir ama o zor bulunduğu için zannetmiyorum.

-ErgünCan-
24.09.10, 02:31 PM
Öncelikle bütün çoğunluk hamster gonzales tipleri aynı .Yani atalarına benziyorlar .Zayıf bir ihtimal bence .

mrbkrts
24.09.10, 03:18 PM
Öncelikle bütün çoğunluk hamster gonzales tipleri aynı .Yani atalarına benziyorlar .Zayıf bir ihtimal bence .

ergün,hiçbişey anlamadım :D yani?

-ErgünCan-
24.09.10, 03:33 PM
Yani yaşlı olanda olmayanda hep aynı tip yani atalarıda aynı sanırım .Atalarından kaynaklanan genler yüzünden böyle doğduklarına göre yine böyle doğacak onlarında yavruları Bence siyah renk tüy beklemek anlamsız

matum
24.09.10, 10:40 PM
siyah renkli çok gonzales gördüm

mrbkrts
25.09.10, 11:12 AM
siyah renkli çok gonzales gördüm

aslında olayın atalarıyla pek alakası yok,zaten albino olanlar bilindiği gibi kobay olarak kullanılıyor ve üretimi de ona yönelik.albinoluk bilindiği üzere renk pigmentlerinin olmamasından kaynaklanan genetik bir bozukluk.o yüzden atalarının beyaz olma gibi bir durumu olamaz.her taraf beyaz gonzales kaynardı bu sefer (durum öyle ama sıkıntı evcil hayvan olarak değil kobay olarak üretilmesinden kaynaklanıyor.genetik olarak hepsi şeker hastalığı taşıdığı için özellikle diyabet hastalığının ararştırılmasında kullanılıyor).
ben de resimlerde yarısı siyah yarısı beyaz gonzalesler gördüm,özellikle ingiliz hamster forumlarında sıkça var.
bakalım hayırlısı ne çıkacak karşımıza ben de merak ediyorum.

teşekkürler matum&ergün :D

matum
25.09.10, 10:58 PM
rica ederiz türkiyeden vardı yarı siyah yarı beyaz gonzales satan ama ta antalyada işine yaramaz sanırım : ).

mrbkrts
27.09.10, 09:44 AM
rica ederiz türkiyeden vardı yarı siyah yarı beyaz gonzales satan ama ta antalyada işine yaramaz sanırım : ).

e baya bir uzak :) dün istanbul ve izmitte 4-5 tane petshop gezdim,yok oğlu yok.bir tane gonzales yok piyasada.mısır çarşısından almak istemedim zaten gidemezdim de.bakalım hala arıyorum.

-ErgünCan-
27.09.10, 03:25 PM
Mısır çarşısını savunmuyorum ama Pakizede mısır çarşısından gelmişti :S

mrbkrts
27.09.10, 10:16 PM
Mısır çarşısını savunmuyorum ama Pakizede mısır çarşısından gelmişti :S
yok ergüncüm savunup savunmama meselesi değil.zaten illa ordan alınan her hayvanda sorun çıkacak diye birşey yok,öyle bir genelleme yapmak yanlış olur.bakalım hala arıyorum,inşallah bulucam bir tane gelin :D

matum
27.09.10, 10:23 PM
bu arada görmedim anne ilk iki resimdekinin renginde olabilir harbi rengi neydi annenin? son bi önerim var. albinoyla ilk iki resimdekini çiftleştirirsen doğacaklar içerisinde de gri olursa o griler çok farklı beyaz gri kombinasyonlarıyla çıkabiliyor. hatta bazen gri sadece benekler olarak çıkıyor.

mrbkrts
28.09.10, 11:08 AM
bu arada görmedim anne ilk iki resimdekinin renginde olabilir harbi rengi neydi annenin? son bi önerim var. albinoyla ilk iki resimdekini çiftleştirirsen doğacaklar içerisinde de gri olursa o griler çok farklı beyaz gri kombinasyonlarıyla çıkabiliyor. hatta bazen gri sadece benekler olarak çıkıyor.

resimlerdeki iki gonzales de erkek,baba-oğul.ufak olan açık renkli olan,annesi de aynıo renkteydi.bugün bir sitede gezerken dediğin gibi gri-albino kombinasyonu olma ihtimali yüksek birkaç yavru gördüm.bulursam denicem bir dişi albino ile çiftleştirmeyi.bakalım neler çıkacak.hep beraber göreceğiz:D

matum
28.09.10, 12:25 PM
a tamam ben ilk iki resimdekini oğul sandım o zaman durum değişir tabi anne her renkten olabilir ama bu da işimize yaramaz :). ilk iki resimdekiyle çiftleşme sonucu 1 yavrunun gri olma ihtimali %50, %50 ihtimalle de şampanya rengi olandan doğar. (genetik bir rahatsızlığın olmadığını düşünürsek) kolay gelsin sana :) haber bekliyoruz.