PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kısırlaştıra bilirmiyiz?

thanatos666
07-13-2009, 01:23 AM
Arkadaşlar ben gonzalesmlerin yannızlık çekmesin diye bir erkek bir dişi aldım fakat yavrularını yediklerini okuduğum her konuda tüylerim diken diken oldu . benim hamsterlarım yavrular ve yavrularını yerlerse çok üzülürüm ve hamsterlarımdan soğurum ve acamiyim çok dikkatlide bakamam hamsterlara o yüzden kısışlaştırma gibi bi şansımız varmı veterinerde felan ?

şimdiden teşekkürler

hamsteradmin
07-13-2009, 12:53 PM
Merhaba,

Kedi ve köpekler anesteziyle tam bir şekilde uyutularak kısırlaştırılıyorlar. Dişilerde karın kısmında büyük kesik atılarak rahim ve yumurtalıklar çıkarılıyor. Erkeklerde ise testislerin içindeki yumurtalar alınıyor. Ardından her iki cinste de dikiş yapılıyor. Her ihtimale karşı ortalama iki adet antibiyotik iğnesi yapılıyor. Uyanmaları ertesi günü buluyor hemen hemen.

Hamsterın değil kesikleri, antibiyotiği, anestezinin en küçük oranını bile kaldırması pek mümkün değil. Her anestezi hayati risk taşır zaten, hamstera anestezi vermek doğrudan uyutmak gibi olabilir.

Bir de kısırlaştırma operasyonu normalde kedi ve köpeklerin dışında çok az canlının kaldırabileceği bir işlem. Acıya dayanma eşiği çok önemli çünkü kedi ve köpeklere ağrı kesici verilemiyor.

Bütün bu şartları düşünerek hamsterlara uygulanıp uygulanmayacağını anlamak mümkün. Zaten küçücük bedenlerine bakarsak cevabı düşünmeye bile gerek yok. Zaten henüz onun minicik bedenindeki yumurtalıkları ayırt etmeye yarayacak mikrocerrahi araç gereçleri veterinerlerde de yok, kaldı ki olsa bile çok ağır bir ameliyat olur bu.

Birçok hamster çiftleşmeden tek başına kafeste ömrünü geçiriyor. Acı da olsa günümüzde artık hamsterların doğal yaşamı diye bir şey kalmadı. O nedenle çiftleşmeleri şart değil. İki ayrı kafeste ikisini de mutlu etmek mümkün.

thanatos666
07-13-2009, 02:54 PM
tamam teşekkürler