PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çiftleşme hakkında bi kaç sorum var

alperkaan
10.07.09, 04:23 PM
Bu siteye yeni üye oldum.Daha önceden bi syrian beslemiştim.Şimdi de cüce rus beslemek istiyorum.Ama aklıma takılan bi kaç soru var.Syrianlar yavruladıklarında dişi ve yavrular kafeste tek kalıyorlar.Bunu biliyorum ama bu durum gonzaleslerde nasıl?
Mesela büyük bi hamster kafesimiz var ve içinde çiftleşmeye hazır bi erkek bi dişi gonzalesimiz var.Ayrıca kafeste bi çift gonzales daha var.Yani 2 erkek 2 dişi olmak üzere toplam 4 tane gonzalesimiz var.Çiftleşmeye hazır olan hamsterları nasıl anlıcaz.Anladıktan sonra da bu çifti diğer çiftin yanından ayırmak gerekir mi?Eğer ayırmıcaksak diğer hamsterlar yeni doğan miniklere zarar verir mi vermez mi?Şimdiden teşekkrüler.:confused:

hamsteradmin
10.07.09, 05:18 PM
Merhabalar,

Gonzales yani Campelllar toplu halde yaşamaya daha uygun hamsterlar. Genelde doğum sonrası sorun çıkarmıyorlar. Çiftleşmeye hazır olduklarını anlamanın pek bir yolu yok, çünkü zaten küçük boydalar takip etmeniz çok kolay değil. Suriye hamsterlarında daha net görünür, dişi pozisyon vs almaya çalışır. En net çiftleştiklerinde anlayabilirsiniz yavrularınızın olacağını. Risk almamak açısından en azından anne ve baba dışındakileri ayrı bir kafeste beslemekte fayda var diye düşünüyorum. Hatta benim tercihim annenin rahatsız olmaması için babayı da doğuma yakın ayırmaktan yana. Doğumdan sonra demedim çünkü o zaman anne hamsterı strese sokma ihtimaliniz var.

1 buçuk-2 aydan itibaren dişi ve erkekler üreme yeteneğine sahip olurlar o nedenle dişili erkekli gruplar halinde baktığınızda bir süre sonra üremeyi ve çiftleşmeleri takip edemez hale gelebilirsiniz, onlarda anne baba çocuk ayrımı yok çünkü. O nedenle 2 çift alma isteğinizi iyi düşünün derim, aynı kafeste zor olabilir, ayrı kafeslerde bile aşırı üreme nedeniyle zor olabilir.

Çiftleşmeyle ilgili başlıklarımızı inceleyebilirsiniz. Sevgiler

alperkaan
10.07.09, 05:26 PM
Çok teşekkür ederim.İhtiyacım olan bilgileri elde ettim.Anladığım kadarıyla 65*25 cm boyutlarındaki akvaryuma bi çift hamster yeter.Zaten ben yavru almayı düşünüyorum.Büyüdüklerinde eş beğenmeme gibi bi durumları oluyo mu?

hamsteradmin
10.07.09, 05:53 PM
Rica ederim. Küçükken tanışırlarsa eş beğenmeme durumları olmaz. Tabi yine de her iki hayvanın huyuna bağlı, uyumlu iki hamster seçmeye çalışın. Akvaryumdan ziyade sık telli bir kafes daha havadar olur.