PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bi çift gonzalesim var

bıcır_
08.07.09, 08:32 PM
sonunda benimde hamsterım oldu gonzalesmiş türü aslında ben suriye istiyodum ama olsunn :) şey dicektim şimdi bunlar çiftler ya bana alışmaları daha mı zor olur? bide gonzalesler çok hareketliler şöyle doyasıya elime alıp sevme imkanım yok mu?

bıcır_
08.07.09, 08:40 PM
hı bide aldığım yer temiz değildi başka çarem yoktu ordan almak zorunda kaldım bi sorun olur mu?

buraq
08.07.09, 08:57 PM
Hayırlı olsun şimdiden :)

hemen bir çift almasaydın keşke yani ben son gonzalezimi öyle yapıyorum :)

çnkü ilk aldığımda anlaşamamışlardı ve biri ölmüştü. diğer aldığımdada çiftleşmişlerdi ve anneyle yavrular ölmüştü :(

2 siyle birden ugrasıp alıştırmak daha zor olur tabi ama çokta bir sorun olacağını düşünmüyorm =)

petshoplar genelde temiz değil ztn sağlıklı seçtiysen yani görünüme göre zayıf çelimsiz yada yaşlı seçmediysen sorun yok bence =)

bıcır_
08.07.09, 09:11 PM
yo yaşlı değiller ya malesef ben gidip seçemedim bi baktım babam gelirken getirmiş :) işte o da ne kadar seçebildiyse şu an için iyi geçiniyo gibi görünüyolar da bilmiyorum ne olacağını olmadı ayrı kafeslerde bakıcaz artık :)

buraq
08.07.09, 09:45 PM
akşam gözlemeni öneriririm... aralarındaki ilişkiye bak çok kovalama yada hırlamalar varsa bir an önce ayır :)

bıcır_
08.07.09, 11:07 PM
tamam da bunlar akşam da uyuyolar :D gerçi biraz aceleci davranıyorum sanırım demin elime almaya çalıştım olmadı onlar da korktu bende neyse umarım alışırlar

bıcır_
09.07.09, 12:57 PM
ya benim fındıkla fıstık daha 10 günlüklermiş çok korkuyorum bişey olucak diye devamlı uyuyolar bide fıstık (kızım) uyurken fındık (oğluşum) devamlı gidip onun üstünde yatıyo :D bişey olur mu?

hamsteradmin
09.07.09, 03:19 PM
Olmaz, ama gerçekten 10 günlükler mi emin misin? Petshoplar çoğu zaman olduğundan küçük yaş söylerler. Haşlanmış yumurta ver sık sık, yiyemediklerini aynı gün al, bozulmasın içerde. Böylece büyümelerine takviye olur. Foto koyarsan tahmin etmeye çalışırız yaşlarını.

buraq
09.07.09, 04:09 PM
10 günlük ve petshopta ilginç tabi :)

ama petshoplarda genelde müşteriyi tatmin etmek bahanesiyle küçük yaş söylüyorlar.

10 günlüklersede iyi bakman gerekiyor...

hamsteradmin
09.07.09, 04:33 PM
10 günlük ve petshopta olması ilginç değil artık, kolay çiftleşen hayvanlar oldukları için petshoplar kendileri üretmeye başladılar hamsterları. anneyle yavrular vitrinde durabiliyor. yavruları sütten kesilmeden sattıkları da oluyor.

bıcır_
10.07.09, 01:00 AM
bilmiyorum ama adam öyle söyledi en kısa zamanda resimlerini eklerim

bıcır_
11.07.09, 12:12 PM
resimleri buraya ekleyemediğim için profile ekledim.Birde yumurta dışında yoğurt da verebilir miyim? Bu arada alalı 4 gün oldu ama elime alamıyorum :( kafesi temizlerken zorla aldım dün kaçıyolar .Hatta biri tarafından ısırıldım :) 1-2 gün zorlamayayım diyorum sadece konuşuyorum sesime alışsınlar diye...

hamsteradmin
11.07.09, 03:37 PM
Evet yoğurt da gayet iyi olur ama ne verirsen ver bozulmadan almaya çalış yenmeyenleri. İstersen artık korkmadan tutmaya çalış, çünkü büyüdükçe yabanileşebilirler. Onların ısırıklarından bir şey olmaz bırak ısırsınlar birkaç kere. :)

bıcır_
11.07.09, 08:12 PM
:) bugün kaçabilecekleri her yeri kapatıp balkonda serbest bıraktım ve elime aldım çok korkaklar ve de ikiside birer kere ısırdılar :)sonrada balkonun bi köşesine gittiler başlarını dayadılar baktım ki çok korkuyolar geri kafeslerine koydum ...

hamsteradmin
11.07.09, 08:29 PM
Kaldıkları odadan başlasaydın daha az panik olurlardı aslında. Düşün ne kadar minikler ve koskocaaa bir mekanda, tanımadıkları kokular, güvenmedikleri bir hareketli bir şey onları tutuyor bırakıyor :D

Yiyecek vererek başla, yiyecek yerlerken dokunmayı dene sırtlarına, yavaş yavaş parmağının kokusuna alıştır. Daha sonra kucağında yedirmeyi denersin. Adım adım git.

bıcır_
11.07.09, 08:33 PM
hmm biraz hızlı gitmişim sanırım :D denedim aslında ama elimden bişey almıyolar :) olsun bundan sonra yavaş yavaş giderim en sonda bana alıştıklarını söyleyebilirim umarım

hamsteradmin
11.07.09, 08:41 PM
Elinden yemeseler bile kafesin tellerine veya içeri yiyecek bıraktıktan sonra parmağını tellerde bir süre tutup yumuşak sesle seslenebilirsin. Bir sonraki adımda da tek tek eline alıp okşayıp yumuşak bir sesle konuşup nazikçe geri koyarsın.

bıcır_
13.07.09, 06:31 PM
yavaş yavaş elimden alıyolar artık :D bende onlar yemeklerini yerken sırtlarını okşuyorum :) bide talaşı burda bulamadığımdan dolayı kedi kumu aldım bi zararı olur mu?talaş bulana kadar almak zorundaydım çünkü kafes tababnına koyacak başka bişey bulamadım malesef..

hamsteradmin
13.07.09, 09:41 PM
: )) sevindim demek ki doğru yoldasın sabırla devam et :) kedi kumları çeşit çeşit, kristal yani silica kumsa olmaz, çakıl kumsa olmaz, ince kumsa olmaz. bir tek ağaç parçacıklı kumlar var talaşa benzer onlar olabilir. bütün bunlar neden olmaz çünkü ayaklarını ve gövdesini yattığında tahriş ederler. talaş alana kadar tuvalet kağıdı veya kağıt havlu parçalarıyla idare etmesi daha iyi :)

bıcır_
13.07.09, 09:51 PM
hadi yaa :( keşke öğrenip de alsaydım çünkü bugün 7 kg aldım sanırım çakıllı ve kafesin altına yerleştirdim bile neyse çıkarıcaz artık