PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : arkadaşlar çok acil yardım!ayağı kırılmış olabilir :(

murat
08.07.09, 03:24 PM
arkadaşlar az önce hamsterım kafesine tırmanırken ayağını kilite sıkıştırdı ve ben farketmedim sıkıştırdığını sonra bir baktım ayağından asılı kalmış çok kötüydü ayağı katlanmıştı çırpınıyordu :( ben hemen çıkarttım ama kırık olabilir mi,ne yapmalıyım yakınımızda bildiğim bir veteriner kliniği de yok :( Ama ayağını tam basmasa da kullanabiliyor.Yardım edin ne yapabilirim :(

hamsteradmin
08.07.09, 04:31 PM
Bir veteriner görürse iyi olur, google'dan size yakın vet.leri öğrenebilirsiniz. Lasonil krem alıp az miktarda sürün o bacağına. Gözlemleyin ama vet.e de gösterirseniz önlem almış olursunuz erkenden.

murat
08.07.09, 04:46 PM
şimdi durumu iyi gayet rahat yürüyor bir problem yok gibi ayağında,renk,boyut,şekil...Yakınımızda bir veteriner buldum en yakın zamanda götüreceğim hem ayağı için hem genel bir kontrol için

hamsteradmin
08.07.09, 04:52 PM
Beslenmesine takviye yapabilirsin, örneğin protein grubundan yumurta. Böylece zarar gören dokuların hızlı yenilenmesini sağlamaya çalışırsın. En kısa zamanda götürmeye çalış, topallama devam ederse.

murat
08.07.09, 05:18 PM
yumurtayı nasıl vermeliyim,beyazı-sarısı fark eder mi,haşlanmış mı vermeliyim?

hamsteradmin
08.07.09, 05:20 PM
Haşlanmış olarak, sarı ve beyazıyla, yiyebileceği kadar verin. Yemediğini de aynı gün alın, bozulur bakteri üretir içerde.

murat
08.07.09, 06:17 PM
tamam,çok saldırganlaştı bu gün acayip ısıryor,bu gün 4 kere elimi ısırdı.Nasıl kendime alıştırabilirim oysa alışmıştı bana hiç böyle yapmazdı...

hamsteradmin
08.07.09, 07:31 PM
Çok korkmuş demek ki. Böyle durumlarda ele almaya çalışmak vs yaşadığı kötü olayla sizi bağdaştırmasına sebep olur ve ekstra travma yaşayabilir. O nedenle kendi haline bırakıp unutmasını beklemek gerekir. Sevdiği yiyecekleri ödül niyetine tellerin arasından verip uzaklaşmak en güzelidir. Birkaç gün böyle yapın, o sizinle kafesin tellerine yaklaşarak iletişime geçecektir veya siz doğru zamanı hissedersiniz. O zaman tekrar nazikçe elinize çıkmasını bekler elinizi uzatabilirsiniz veya hafifçe tutabilirsiniz. Ama o zamana kadar kafesi sarsmadan yerini değiştirmeden, ürkütmeden, kendi halinde kalıp unutmasını beklemenizi tavsiye ederim. Pötibör bisküvi verebilirsiniz ödül olarak tellerden.

murat
08.07.09, 08:14 PM
az önce petit beurre yedirdim çok hoşuna gitti :)

murat
08.07.09, 11:00 PM
ben ailemi tüm masraflarını karşılaycağım,temizliğini bakımını ben yapacağım diye zor ikna etmiştim hamstera,veteriner genel bir muanede ne kadar ücret alır harçlıklarımı ona göre ayarlayayım da

hamsteradmin
09.07.09, 12:07 AM
Çoğu ücret bile almaz, kapıdan girmeden sorarsın rica edersin.

murat
09.07.09, 02:43 PM
ya bir de yiyecekleri dışkılarını yaptığı yere dışkılarıyla beraber saklıyor anlamadım,boynunun sağ tarafını tuhaf bi hareketler kasıyor bunun da sebebini anlamadım yardımcı olursanız sevinirim

murat
09.07.09, 03:04 PM
bi de uyur gezer herhalde :D bir bakıyorum çarkın yanında uyuyor,1-2 dakika sonra bir bakıyorum üst katta uyuyor anlamadım çok tuhaf hareketler yapmaya başladı son 3 gündür

hamsteradmin
09.07.09, 03:17 PM
Bazen yiyecekleri dışkıların olduğu yere saklayabiliyorlar, uyuduğu yerler de değişebilir, kaşınırken yaptığı tuhaf hareketlerden kasıt ne bilmiyorum, ama ayaklarıyla kendilerini kaşıyorlar zaten, arka ayakla da yapabilirler.

murat
09.07.09, 07:02 PM
peki bir daha sıkıştırır mı ayağını?çünkü hep oraya tırmanıyor ve tırmanınca ayağı o araya giriyor bu nedenle yalnız bırakmak istemiyorum ama her dakika onunla ilgilenmem imkansız.Sizce bir daha böyle bir şey olur mu?yoksa hamsterlar akıllı hayvanlardır bir daha yapmaz mı böyle bir şey?

buraq
09.07.09, 07:49 PM
riske bırakmamak gerekir diye düşünüyorum insanlar bile yaptıkları hataları bazen tekrarlayabildikleri gibi onlar neden yapmasın...

o tür ayağı sıkışa bileceği yerlere aslında karton falan sıkıştırsan daha ii olur sanki...

hamsteradmin
09.07.09, 08:06 PM
Küçük de olsa tekrar olma ihtimali var. Belki ayağını sıkıştıramayacağı model bir kafese geçiş yapabilirsin, kaliteli pleksiglas kafesler var, kafes dediğime bakma görüntüleri plastik, üstten kapakları var.

dream
09.07.09, 08:52 PM
5-10 ytl alırlar en fazla.bir de ben bişey sorucam hamsteradmin elinize çıkar yazmışsınız benim sıpa elimi yaklaştırdığım an kafasına ısırıyor ki nasıl çıkmaya alışıcak? ben fark ettirmeden üsten doğru alıyorum elimi hissettiği an doğru yuvasına kaçıyor sıpa???

hamsteradmin
09.07.09, 11:19 PM
Kafesten çıkmak istediklerinde tırmanıp dışarı doğru yönelirler. Bu esnada elinizi kafese bitiştirin, yürüdüklerinde elinize gelmiş olacaklar. Diğer elinizle hafifçe destekleyip düşmemesini sağlayın, ama sıkmayın. Biraz okşadıktan sonra topuna koyabilirsiniz veya ne yapacaksanız onu yaparsınız. Daha sonra tekrar elinize veya kafese doğru yürümesini sağlarsınız.

Bu şekilde kafesin dışına her yönelişinde sizin elinize gelmenin doğal bir şey olduğunu algılar ve sizden zarar gelmeyeceğini anlamış olur.

Umarım tarif edebilmişimdir. Güven oluşturabilmek için her gün minik bir parça meyve, bisküvi, yumurta, peynir, haşlanmış makarna, evde yenen uygun yiyeceklerden verebilirsiniz. O size baktığında yumuşak sesle ismini söyleyip seslenebilirsiniz. Bunlar da sizinle duygusal bağ kurmasına yardımcı olur.

murat
09.07.09, 11:53 PM
ya bir de benim hamsterımın gözlerinin etrafında çook ince turuncu bir çember oluştu ya da hep vardı ben fark etmedim.Normal mi bu?(gözleri kırmızı)

hamsteradmin
10.07.09, 04:11 PM
Görmek lazım, neyi kastettiğini görmeden anlayamayız.

murat
10.07.09, 04:52 PM
dikkatli baktım göz kapaklarının kenarlarıymış :D korkulacak bir şey yok :)

hamsteradmin
10.07.09, 05:11 PM
Evet tahmin ettim :)