PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ani zayıflama !


hiliklefilik
07-07-2010, 03:14 PM
Öncelikle merhabalar. 3 haftalığına tatile çıktım ve hamsterlarıma arkadaşım gayet iyi bir şekilde bakmış. Hamsterlardan sadece bir tanesi neredeyse kütlesinin yarısını kaybetmiş ve geriye sadece kemikleri ve derisi kalmış neredeyse. Baktığımda poposu ıslaktı ve çok cansız görünüyordu, az hareket ediyordu. Tabi ki hemen yumurta, peynir, ceviz, fındık, fıstık, yem, vs. vs. koydum bolca ve güzelce yesin eski haline en kısa zamanda geri dönsün diye. Sürekli protein ağırlıklı ve biraz yağlı besinlerle takviye yapıyorum. Poposunun ıslaklığı kayboldu. Yeni kafesine aldım. Şimdi sorum bu ya da benzeri bir sorunu yaşayan tecrübeli arkadaşlara : Bu durum ne anlama geliyor ? Yaptıklarımın dışında başka neler yapmalıyım ?
Yardımlarınız için teşekkürler.

LeoArryn
07-07-2010, 03:31 PM
Popusunda , kuyruqunda ıslaklık varsa İshal olmuş demektir , ve ishali sürekli devam ettiyse bu durum olmuş olabilir , Yaptığınız şeyi devam ettirin bol protein ve vitamin ağırlı yiyecekleri sürdürün , Fakat tekrardan ishal olmaması için ıslak yiyecek ve dolaptan çıktığı gibi soğuk yiyecekler vermeyin , fazla salatalık , karpuz v.b sulu yiyecekleri de az miktarda verilmeli , Geçmiş olsun :) İnsallah en kısa sürede iyileşir :)

hiliklefilik
07-07-2010, 09:57 PM
Az önce baktım, ıslaklık gitmemiş :s Ayrıca erkeklik organı şişmiş belirginleşmiş :s Nedir bu durum anlamadım ya :s Yarın veterinere götürsem mi diye düşünüyorum

Beatnik
07-08-2010, 01:24 AM
Islak kuyruk hastalığı olabilir umarım deildir bencede en kısa zamanda bi veterinere götürmende fayda var

LeoArryn
07-08-2010, 05:24 PM
Wet Tail(Islak Kuyruk) :

Hamsterlarda en fazla görülen ve en ciddi hastalıklardan biridir. Çoğunlukla strese bağımlı olarak , kötü beslenme , çevresel değişiklikler , erken sütten kesilme , kirli kafesler ve kalabalık kafeslerde görülür. Yetersiz ve kalabalık taşıma kalıplarına konulması genç hamsterları strese sokabilir özellikle annesinden yeni ayrılma travmasında yaşıyan hamsterlarda oluşur. Hamster çoğunlukla uyuşuk ve kambur pozisyoda oturur , midesinden rahatsızdır.

Wet tail bakteriyel bir enfeksiyon olmakla birlikte çoğunlukla ishalle karıştırılır halbuki farklıdır wet taillede kuyruk bölgesinin üstü ve anus çoğunlukla nemlidir ishaldeyse çoğunlukla kötü hakim olur nemli bölge anus çevresinde toplanır.

Belirtilerin göstermesi 7 gün alabilir bazen ölümcül sonuçlara neden olabilir , hamster çoğunlukla yemeyi ve içmeyi reddeder. Eğer kafeste diğer hamsterlar varsa diğerlerine bulaştırabilir bu yüzden eğer hamsterınızda bu gibi bir rahatsızlık hissediyorsunuz ayrı geniş ve temiz bir kafese almalısınız , rahatsız edilmemeli ve her koşulda ellerinizi devamlı yıkamanız gerekir.

Wet tail , syrian hamsterlara özgü bir hastalıktır dwarf hamsterlar (gonzalesler) de bu hastalık görülmez.

Yapılacak şey kafesi 2-3 günde bir temizlemek ve veteriner yardımıyla antibiyotik tedavisi uygulamaktır. Ciddi bir hastalık olduğu için veterinere götürmeniz gerekir. Türkiye’de çoğu veteriner hamster konusunda tecrübeli değil , bu yüzden tanıdığınız bir veterineri tercih edin , o gerekli tedaviyi verecektir.

hiliklefilik
07-08-2010, 06:52 PM
Bugün veterinere götürdüm. İshal olduğunu söyledi, 2 tane ilaç verdi suyuna 0,5 er mg karıştırıyorum. Düzeleceğini umuyorum. Yardımınız için teşekkürler :)

LeoArryn
07-08-2010, 06:57 PM
TahminiM Doğruymuş :)

İnsallah en yakın sürede iyileşir :)