PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tırnak kesimi

köfte
06-27-2010, 03:28 PM
köfte nin tırnakları çok uzadı,eğrilmeye başladı,ne yapacağız,kesmeyi düşünüyorum rahat durmuyor.

tırnak kesmek gereksiz deniliyor ama,artık uzunluğundan eğrilir hale gelen tırnak ne olacak _

matum
06-27-2010, 03:31 PM
eğilsin bi sorun teşkil etmiyor.

LeoArryn
06-27-2010, 03:32 PM
Hamsterların tırnaklarını kesmiyoruz. Aslında normal tırnak makasıyla ucundan minicik alma şansın var, kedi ve köpeklerde bu yapılabiliyor, pembe damarın başladığı yere yaklaşmadan kesilebiliyor. Ancak hamsterlarda bunu ayırt etmek çok zor ve gerekli olduğunu düşünmüyorum. Yakınlardaki bir veterinere kontrol ettirip rica edebilirsin, ücret bile almazlar çoğu zaman.

HamsterAdminden aLıntıdır ! ,, :) Bende Tavsiye Etmiyorum ama bir vet yardımıyla yapılabilir ,, Kesinlikle kendiniz yapmayın :)

köfte
06-27-2010, 04:27 PM
veterinlerler hamsterların tedavisi ile doğru dürüst uğraşmak istemezken bakımı için pekte uğraşacaklarını sanmıyorum.

gezinirken takılıyor tırnakları,hamsteradminin o yazısını okudum ama,epey uzun köftenin tırnakları

Beatnik
06-27-2010, 06:45 PM
Bi kaç veterinere sorun siz yinede dediğiniz gibi ilgilenmezlerse tırnak makasıyla çok dikkatli bi şekilde sadece uçlarından kesebilirsiniz..
Şimdi baktım şöle bişi buldum umarım yardımı dokunur.

Tırnaklar - Büyük bir kafeste, çarkında ya da bir oyun kutusunda yeterli alana sahip olup, yeteri kadar hareket eden bir hamster nadiren aşırı uzun tırnaklarla karşılaşır. Genellikle uzun tırnaklar hamsterınız yaşlanınca ya da daha az aktif hale gelince ortaya çıkacaktır.

Ne kadar uzun aşırı uzun?
Eğer tırnaklar arkaya doğru kıvrılarak uzamaya başladıysa hamsterınızın tırnakları fazlasıyla uzamış demektir. Hamsterınızın tırnaklarının sadece kıvrılmış kısmının ucundan bir tırnak makası ya da ufak bir makasla kestiğinizde zaten kendisini gereken manikürü (!) yapmaya teşvik edebilirsiniz. Veya kafesin tabanına su zımparası denen çok ince bir zımparayı 3-4 gün koymanız tırnaklarını törpülemesine yardımcı olacaktır..

[Alıntıdır.]