PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : syrıan hamster beslemek istiyorum

bltcn
22.06.10, 03:50 AM
merhaba arkadaşlar ben syrıan hamster beslemek istiyorum bunun için aklımda birkaç fikir var ama hamster için uygun olup olmayacağını bilmiyorum o yüzden siz bilenlere danışmak istedim.
başta kafesini pleksiglas tan yapmak istiyorum böylece piyasada satılan kısıtlı fonksiyonel kafesler dense kendi projemi gerçekleştirmek istiyorum. kafes olarak 50(en)x25(boy)x50(genişlik) X4 2 kat 2 kat şekilde 2 kata 1 hamster düşecek. pleksiglas delikli olacak. soğuk bir odada besleyeceğim için infared ısıtıcı lamba (100w-75w) kullanacağım bundan da 2 tane olacak. 2 tanede dijital termometre kullanacağım.
1. syrıan hamster kaç derecede yaşar.
2. 4mm pleksiglas kullanacağım hamster için bir sağlık sorunu olur mu?
3. İnfared ısıtıcı işimi görür mü forumu inceledim kimse kullanmıyor bir nedeni var mı? benim besleyeceğim oda kullanılmıyor bu yüzden kış ayları hava 5-6 dereceye kadar düşüyor. ben infared lambayı 24 saat açık bırakırım. zararı olur mu?.
4. ben hamsterın yaşaması için yuvayı kendim yapmak istiyorum ne gibi bir ağaç türü kullanabilirim yoksa istediğimi kullanabilir miyim?
5. ısıtma için başka yöntemler var mı aklımda bir kaç yöntem var ama uğraşmam lazım ve daha pahalı yöntemler.(kovayı depo olarak kullanıp oradan borular sayesinde sıcak su basıp kafesi ısıtabiliriz.)
6. forumu baştan aşağı taradım neredeyse kaçırdığım bir yer varsa ekstra söyleyeceğiniz bir şey var mı?
7. bana evde üretilmiş bir syrıan hamster temin edebilir misiniz?(tabi ki belli bir ücret karşılığı.)

şimdi tatile çıkacağım için bu sevdamı 2 ay sonraya erteliyorum. o zamana kadar bu hayalimi kağıt üzerine dökeceğim. sizlerinde yönlendirmesiyle. :)

LeoArryn
22.06.10, 03:43 PM
Bunlara harcayacağın parayı normal 2 katlı birer kafese harcasan hem uğraşmamış olursun hemde daha kolay elde etmiş olursun istedğini , ayriyetten hamsterlara ısıtıcı koyucam demişsin 24 saat açık olucak demişsin , bilemiyorum kulağa pek hoş gelmiyor ama genede senin terchin :) , bu arada kafesi yaptıktan sonrada resimleri bekliyorz :) Simdiden kolay gelsin xD

bltcn
22.06.10, 06:29 PM
teşekkür ederim. haklısın daha az uğraş sarf edip 2-3 katlı bir şey alabilirim ama üstünde bir emeğim olsun istiyorum. ısıtıcı olayı çok soğuklarda devreye sokmayı düşünüyorum. kar yağarken 20-24 saat çalışır ama son baharda filan ayarlı lambalar var saat 3 ile 8 arası çalıştırıp sıcaklığı dengelerim. resimleri anca 2 ay sonra ekleyebilirim. ama tahtadan yaşaması için yuvayı yapmayı düşünüyorum ama herhalde her tahta uygun olur

Yuded
22.06.10, 06:29 PM
Üretmen çok güzel. Bu tür şeyleri denedikten sonra sürekli üretip satabilirsin....

murat
22.06.10, 09:39 PM
merhaba arkadaşlar ben syrıan hamster beslemek istiyorum bunun için aklımda birkaç fikir var ama hamster için uygun olup olmayacağını bilmiyorum o yüzden siz bilenlere danışmak istedim.
başta kafesini pleksiglas tan yapmak istiyorum böylece piyasada satılan kısıtlı fonksiyonel kafesler dense kendi projemi gerçekleştirmek istiyorum. kafes olarak 50(en)x25(boy)x50(genişlik) X4 2 kat 2 kat şekilde 2 kata 1 hamster düşecek. pleksiglas delikli olacak. soğuk bir odada besleyeceğim için infared ısıtıcı lamba (100w-75w) kullanacağım bundan da 2 tane olacak. 2 tanede dijital termometre kullanacağım.
1. syrıan hamster kaç derecede yaşar.
2. 4mm pleksiglas kullanacağım hamster için bir sağlık sorunu olur mu?
3. İnfared ısıtıcı işimi görür mü forumu inceledim kimse kullanmıyor bir nedeni var mı? benim besleyeceğim oda kullanılmıyor bu yüzden kış ayları hava 5-6 dereceye kadar düşüyor. ben infared lambayı 24 saat açık bırakırım. zararı olur mu?.
4. ben hamsterın yaşaması için yuvayı kendim yapmak istiyorum ne gibi bir ağaç türü kullanabilirim yoksa istediğimi kullanabilir miyim?
5. ısıtma için başka yöntemler var mı aklımda bir kaç yöntem var ama uğraşmam lazım ve daha pahalı yöntemler.(kovayı depo olarak kullanıp oradan borular sayesinde sıcak su basıp kafesi ısıtabiliriz.)
6. forumu baştan aşağı taradım neredeyse kaçırdığım bir yer varsa ekstra söyleyeceğiniz bir şey var mı?
7. bana evde üretilmiş bir syrıan hamster temin edebilir misiniz?(tabi ki belli bir ücret karşılığı.)

şimdi tatile çıkacağım için bu sevdamı 2 ay sonraya erteliyorum. o zamana kadar bu hayalimi kağıt üzerine dökeceğim. sizlerinde yönlendirmesiyle. :)

1-Oda sicakligi 10-15 derecenin altina dusmedigi surece sorun yok.
2-Pleksiglas pek tavsiye etmem, onun yerine telli bir sey olursa daha saglikli olur.
3-Hamsterlar hem soguga hem sicaga dayaniksizlardir, odani isit yeter, hamsterin kafesine tutmana gerek yok isiticiyi, cok sicak olur.
4-Agac konusunda bir sey soyleyemeyecegim, yuvayi hazir almani tavsiye ederim
5-Kafese corap, bez parcasi vb. koyabilirsin.Gercekten cok faydali oluyor, yuvalarina tasiyorlar ve oraya girip bezin icine iyice saklaniyorlar usuduklerinde.
6-Ekstra olarak soyleyeceklerim : Hazir kafes alsan daha saglikli olur derim, ayricaa odan soguksa kesinlikle alma, gercekten cok dayaniksizlar cok iyi bakman lazim uzulursun.
7-Alim Satim kismina bu konuyu acabilirsin.

bltcn
22.06.10, 09:47 PM
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

bu şekil bir yuva yaptım. altını ve üstünü tahta ile kaplayacağım. fakat üst tahta çıkabilecek. etrafınıda kalekimle kaplıyacağım (kalekim suya madde salmayan bir sıva tarzı bir şey akvaryumlarda kullanıyordum.) kalekimle kaplamamın nedeni forumda gördüğüm kadarıyla tahtaya koku siniyormuş ve temizlemesi zor oluyomuş. ama kalekimle istediğin kadar suya sokup çıkartabiliyorsun.

yuvanın ölçüleri:
küçük olan (erkek için) 13x4x12
büyük olan (dişi için) 19x4x12
kapıları yani giriş yerleri 4 ila 5 cm arası kapılardan girmekte zorlanırlar mı?
dişinin giriş yeri 4cm bur dan girmekte zorlanır mı?

bltcn
22.06.10, 10:04 PM
1-Oda sicakligi 10-15 derecenin altina dusmedigi surece sorun yok.
2-Pleksiglas pek tavsiye etmem, onun yerine telli bir sey olursa daha saglikli olur.
3-Hamsterlar hem soguga hem sicaga dayaniksizlardir, odani isit yeter, hamsterin kafesine tutmana gerek yok isiticiyi, cok sicak olur.
4-Agac konusunda bir sey soyleyemeyecegim, yuvayi hazir almani tavsiye ederim
5-Kafese corap, bez parcasi vb. koyabilirsin.Gercekten cok faydali oluyor, yuvalarina tasiyorlar ve oraya girip bezin icine iyice saklaniyorlar usuduklerinde.
6-Ekstra olarak soyleyeceklerim : Hazir kafes alsan daha saglikli olur derim, ayricaa odan soguksa kesinlikle alma, gercekten cok dayaniksizlar cok iyi bakman lazim uzulursun.
7-Alim Satim kismina bu konuyu acabilirsin.

hmm mesajını şimdi gördüm pleksiglas kullanmak istememin nedeni sıcağı içeride tutup gelen infared ışıkla da sera etkisi yaratıp sıcaklığı yükseltmek. tabi bunu yaparken sıcaklık ve oksijeni düşünüp yeteri kadar havalandırma için delik bulunacak ( delik az gelirse sonradan bile delik açılabilir.) eğer tel kullanırsam bunu sağlayamam ve aşırı hava giriş çıkışı olup fazlasıyla soğuk olur.
odayı ısıtma ihtimalim yok. kullanılmayan bir oda valide sultanı zor ikna ettim zaten :D

5. tavsiyeni not aldım. bunu kesin uygulayacağım.

bide şimdi aklıma geldi infared lambayı yeteri kadar uzağı koyup( kafesin dışında bir uzaklık mesela kafesin dışında 10 cm. ) 2. ve 3. katı 20-25 derecede tutsam yeter herhalde.

bir sürü bide bide oldu ama :) bide yuvayı kendi yapmamın amacı sıcağı olabildiğince içeride tutmak hazır yuvalar girintili çıkıntılı değil. halbuki hamster yuvaları daha ufak diye tahmin ediyorum.

murat
27.06.10, 06:16 AM
hmm mesajını şimdi gördüm pleksiglas kullanmak istememin nedeni sıcağı içeride tutup gelen infared ışıkla da sera etkisi yaratıp sıcaklığı yükseltmek. tabi bunu yaparken sıcaklık ve oksijeni düşünüp yeteri kadar havalandırma için delik bulunacak ( delik az gelirse sonradan bile delik açılabilir.) eğer tel kullanırsam bunu sağlayamam ve aşırı hava giriş çıkışı olup fazlasıyla soğuk olur.
odayı ısıtma ihtimalim yok. kullanılmayan bir oda valide sultanı zor ikna ettim zaten :D

5. tavsiyeni not aldım. bunu kesin uygulayacağım.

bide şimdi aklıma geldi infared lambayı yeteri kadar uzağı koyup( kafesin dışında bir uzaklık mesela kafesin dışında 10 cm. ) 2. ve 3. katı 20-25 derecede tutsam yeter herhalde.

bir sürü bide bide oldu ama :) bide yuvayı kendi yapmamın amacı sıcağı olabildiğince içeride tutmak hazır yuvalar girintili çıkıntılı değil. halbuki hamster yuvaları daha ufak diye tahmin ediyorum.

Sadece hava konusunda demiyorum teli, egzersiz konusunda da lazim, tellere ihtiyac duyuyorlar tirmanmak icin.Sen bilirsin yine de.

Infared isiticiyi fazla yakin tutma, uzak tutmaya calis, bulundugu ortami isitsin, direk kafesi degil.

Yaptigin yuvasi gordum, guzel olmus dedigin gibi sicak da tutar, ama bir problem var, bantlar...Kemirme ihtimali var.