PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Evcil dostlarımızın biLinmeyen yönleri ,,


LeoArryn
06-15-2010, 03:46 AM
Bu yazıCaklarım bi yerden alıntıdır ,** özellikle hamsterlar hakkında dedikleri doğrumudur sizcE ? ,,Birçoğumuz evlerinde bir dosta ihtiyaç duyduğunda evcil hayvanlara yöneliyor. Eğlenmek istediğimizde şirin bir köpek, sakinlik istediğimizde miskin bir kedi ya da vaktimiz olmadığı halde bir arkadaşa ihtiyaç duyduğumuzda kafesinde zararsızca durduğunu düşündüğümüz minik bir kemirgen ediniyoruz. Peki hayvan dostlarımızın göz ardı ettiğimiz ya da bilmediğimiz tehlikeli hastalıkları hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?
Evlerimizde beslediğimiz masum dostlarımızın hastalıkları sadece kendi türlerine değil insanlara da bulaşabiliyor. Zoonoz hastalıklar olarak nitelendirilen bu rahatsızlıkların başında özellikle kemirgenlerden bulaşan leptospira bakterisi yer alıyor. Evlerinde fare, hamster, gonzalez gibi kemirgen hayvanlara sahip olanların bu konuya özellikle dikkat etmeleri gerektiğini belirten veteriner hekimler, bu hayvanların dışkıları ve salgılarından insanlara bulaşabilen hastalığın öldürücü etkiye sahip olduğunun altını çiziyor.

Özellikle doğal yaşamda özgürce yaşayan farelerin görmediğimiz yerlerde, örneğin bir içecek kutusunun üzerinde bakteriyi bırakması ve bizim bunu düşünemeyerek temizlemeden içmemiz sonucu büyük riskler oluşabilir. Bu yüzden dışarıda tükettiğimiz içecek ve yiyeceklerin temiz koşullar altında saklandığından da emin olmamız gerekiyor.
Ayrıca bu hastalığın sadece kemirgenlerde değil kedi ve köpek benzeri hayvanlarda da görülme riski var. Bu hastalığın riskini en aza indirmek için ise evcil dostlarımızın aşılarını yaptırmak konusunda hassas davranmamız şart. Sadece kedi ve köpek değil evimize aldığımız her tür hayvanın sağlığı ve aşıları hakkında bir veteriner hekime danışmak kendi sağlığımız açısından da büyük önem taşıyor


Tavşanlar İnsanları Felç Edebilir
İnsan sağlığını tehdit eden bir diğer Zoonoz hastalığı ise Encephalitozoonozis. Tavşanlarda bir iç parazitin sebep olduğu bu hastalık aynı zamanda tavşan felci olarak da biliniyor. Bu bakteri ağızdan alındıktan sonra dolaşım sistemi yardımı ile merkezi sinir sistemine ulaşıyor, tavşanlarda önce ön bacaklarıa başlayıp ve arka bacaklara geçen bir felçten sonra ölüme sebep oluyor.
Hastalık insanlara ağız yoluyla bulaşırken, aynı belirtileri insanların üzerinde de gösteriyor. Bu yüzden hayvan sahiplerinin ve veteriner hekimlerin hasta hayvanlara yaklaşırken tedbirli olması gerekiyor. Hayvanları severken onlardan gelebilecek muhtemel hastalıklara karşı da dikkatli olmak gerekiyor.
Hayvanların sağlığını düşünürken bu riskleri de en aza indirgemek için çalışmalarını sürdüren Kadıköy Belediyesi’nin hayvanseverlere sunduğu Veteriner Aşı ve Tedavi Merkezi, sokak hayvanlarına ücretsiz, evcil olanlara resmi tarife üzerinden hizmet veriyor

mrbkrts
06-15-2010, 09:47 AM
gerekli önlemleri almakta,mümkünse aşılarını yaptırmak da fayda var ama ben hamster veya tavşan beslediğiiçin hastalanan,ölen duymadım şu ana kadar.(alerji mümkün ama!)