PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamster davranıŞLarı ,


LeoArryn
06-07-2010, 11:59 PM
Hamster Davranışları


Hamster davranışları:
Hamster çok meraklı bir hayvandır, her şeyi her yeri keşfetmek ister. Oyun oynamayı ve saklanmayı çok sever. Hamster temiz bir hayvandır, kafesinin ve evinin devamlı temiz olmasını ister. Öyle ki kafeste beslenen bir hamster kafesin bir köşesine uyuyacağı yeri hazırlamışsa , tuvaletini bu köşeye en uzak yere yapar. Hatta bazen dışarı atar.Bu yüzden hamstırınızın kafesini sık sık temizlemeli, altlık meteryalini değiştirmelisiniz. Altlık olarak hamster kafesinizde ağaç talaşı veya gazete kağıdı kullanabilirsiniz.


Hamster için mahremiyet çok önemlidir, kendisini insanlardan , diğer hayvanlardan ve hatta diğer hamsterlar dan gizlemek isterler.Bu yüzden hamsterınızın kafesine, içine girip saklanabileceği bir aksesuar koymanız, onun bu içgüdüsünün tatmini için faydalı olacaktır.


Birkaç tane hamsterı aynı kafeste tutabilirsiniz. Bunun için dişilerle erkekleri farklı kafeslere ayırıp, onlara içine girebilecekleri , saklanabilecekleri yerler sağlamalısınız.Ancak yine de hamstırlarınızın yaşları ilerledikçe kavga etme riskleri vardır. Bu yüzden en iyisi bu yalnızlığı seven küçük hayvanları tek olarak ayrı kafeslerde bakmaktır.


Yeni aldığınız hamstırınızı elinize almadan önce onu kendinize alıştırmalısınız. Onu alıp eve getirdiniz, kafesine koydunuz, ona birkaç gün izin verin yeni evine, yeni ortamına alışsın. Daha sonra onu elinize alıştırın, elinizi kafese sakın onu avucunuza almayın, onun elinize tırmanmasını sağlayın. Asla onu derisinden tutup kaldırmayın.


Hamsterler doğal olarak gündüz uyuyup gece faal olan hayvanlardır. Direkt güneş ışığını yada parlak ışığı sevmezler. Eğer hamsterinizi gündüz sevmek istiyorsanız onu yavaşça uyandırın ve uyanır uyanmaz elinize almayın. Birkaç dakika iyice ayılması ve ışığa alışması için bekleyin. Çünkü hamsterler çok derin uyurlar ve uyandıklarında çok sinirli olurlar. Hamsterinizin sinirli sinirli olduğunu kulaklarını geriye yatırmasından anlayabilirsiniz.


Hamster çok güçlü bir sahiplenme iç güdüsüne sahiptir. Kafesine yuvasına ve aksesuarlarını sahiplenir. Onlara diğer hamsterları ve hatta sahibinin ellerini bile yaklaştırmak istemez . Kafes dışında çok uysal, oyuncu ve sevecen olan bir hamster kafes tellerinden içeri parmaklarınızı soktuğunuzda sizi ısıra bilir. Bu sahiplenme duygusu dişilerde daha güçlüdür.


Diğer bütün kemirgenlerde olduğu gibi hamsterlerin de koku alma duygusu çok gelişmiştir, dünyayı burunlarıyla algılarlar. Anne hamster yavrularını kokuları sayisinde tanır. Bu nedenle emziren bir annenin yavrularına kesinlikli dokunmayın, anneyi rahatsız etmeyin onu tamamen sessiz sakin ortamda yalnız bırakın. Eğer yavruyu elinize alırsanız elinizin kokusu yavruya geçecek ve anne yavrusunu tanıyamayacaktır. Sonuçta onu bir yabancı zannederek ya öldürür yada yuvadan atar. Erkek hamsterler yalnız yaşamayı tercih ederler, aileye katılmazlar. Erkek hamsterlen kendi yavruları dahi olsa genelde yavruları ya öldürür ya da yuvaya yaklaştığı için dişi tarafından öldürülür. Hamsten her nekadar insanla çok iyi anlaşsa da kendi türüyle geçinmeyen yalnızlığı seven bir hayvandır. Hamster, kışları soğuk geçen bir iklim bölgelerinde iki ay kadar kış uykusuna yatar.
-alıntı

-ErgünCan-
06-08-2010, 09:56 AM
Çok güzel bir Paylaşım :) Teşekkürler

LeoArryn
06-08-2010, 05:38 PM
Rica Ederim , :)

Beatnik
06-08-2010, 10:00 PM
Paylaşım için teşekkürler gayet açıklayıcı olmuş :)

xxMertcanxx
06-08-2010, 10:29 PM
güzel paylasım tskr

LeoArryn
06-09-2010, 02:22 PM
ÖnemLi değiL , eLime bu Tip biLgiler Gectikce Paylaşmaya ÇalışıcaM :)

Sino98
07-13-2010, 10:58 AM
Teşekkürler çok işime yaradı :)

melisa_antony
09-26-2010, 01:08 AM
bravo çok güzel olmuş elime yeni bilgiler uaşıyor