PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : HamsteriMizin yakaLanabiLeceği HastaLıkLar :(


LeoArryn
06-07-2010, 11:40 PM
Nezle ve grip :

Nezle ve grip: Bu hastalığı genelde insanlardan kaparlar…Kış aylarında yoğun hapşırıklardan hamsterinizin grip olduğunu anlayabilirsiniz.Roka ve vitaminli yemler ile bu hastalıktan koruyabilirsiniz…Geçici hastalıklardır, eğer bu hastalık onun iyileşmesi için gösterdiğiniz çabalarlada düzelmesse(3hafta-1ay) veterinere mutlaka götürün.Her hapşırma grip belirtisi değildir.Bazen burnu kaşındığında veya toz yuttuğunda da doğal olarak hapşırabilir…Tümörler-Kanserler :

Tümör ve kanserler daha çok yaşlı hamsterlar görülür. Ayrıca dişi hamsterlarda erkek hamsterlardan daha çok görülür.

İç organlarda görülen iç tümörlerle başa çıkmak ve hamsterı bunlardan kurtarmak hele Türkiye’de çok zordur ama dış tümörlerin temizlenmesi iyi bir veterinerde mümkün olabilir.

Kanser olan bir hamsterın vücudunda bir şişlik çıkacak ve bu şişlik zamanla hızla büyüyecektir. Ama tümörler apselerle de karıştırılabilir. Tümörle birlikte tüy kaybı, uyuşuluk, zayıflama ile birlikte olur ama her zaman değil. Hamsterın vücudunda bir şişkinlik görüldüğünde hemen veterinere gidilmelidir ; çünkü erken teşhis çoğu zaman tümörün temizlenmesini ve dolayısıyla hmasterın yaşamasını daha kolay hale getirecektirStres :

Hamsterler yuvalarından uzaklaşma,kafeslerinin çok sık temizlenmesi ya da oyuncaklarının olmaması sebepleriyle strese girebilir.Bu konuyada dikkat etmeliyiz.Şok :


Şok bir çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bazen Hamster yüksek br yerden düştüğünde ya da yaralandığında bazen de nedeni belirlenemeyen zamanlarda şoka girebilir. Şok durumunda sessizdir, topallayabilir, afallamış durumdadır, kalbi çok hızlı atar. Bu durumda onu elinize alıp hafif hafif elinizi vücduna sürtün böylece kan dolaşımını kolaylaştırmıs olursunuz. Ardından onu sıcak ve mümkünse karanlık ve sessiz bir odaya alın. Eğer bir kaç saat içinde kendine gelmezse bir veterinere uğrayın.
Böbrek Hastalıkları :

Hamster’larda en sık rastlanan böbrek hastalığı CPN (chronic progressive nephrosis) olarak
bilinen kronik nefrozis’tir.
Bu hastalıkta böbrekler büyür ve idrarda çok miktarda protein bulunur. Düşük protein içeren
diyetlerle beslenme uygulanması, vücuda giren kalori miktarının azaltılmasıyla hastalık kontrol
altına alınabilir. Bu hastalığın yanı sıra hamster’larda "amyloidosis" olarak bilinen ve
böbreklerde protein birikmesine bağlı böbrek fonksiyonlarının azalması da sık olarak karşılaşılan
bir böbrek rahatsızlığıdır. Bunlara ilave olarak değişik tümörlerin böbreğe yerleşmesiyle de
hamster’larda böbrek hastalıkları ortaya çıkabilmektedir.
Hamster’larda böbrek hastalıklarının en göze çarpan belirtileri şunlardır:


Depresyon ve halsizlik
İştahsızlık
Aşırı su içme ve çok miktarda idrar yapma
İdrar yapma sırasında zorlanma ve ağrı belirtileri
Kilo kaybı
Dehidrasyon (vücutta su kaybı) olarak sayılabilir. Hamster’larda böbrek hastalıklarının teşhisi için veteriner hekiminizin yapacağı fiziksel muayene ve sizden alacağı hastalığın geçmişine ait bilgilerin yanı sıra; kan ve idrar analizleri ve röntgenle görüntüleme teknikleri yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra gerekli görülürse endoskopi, ultrason ve böbrek biopsisi de teşhis için gerekli olabilmektedir. Hastalığın tedavisinde veteriner hekiminizin belirleyeceği sıvı tedavileri ve beslenmeyle ilgili diyet uygulamaları hayati önem taşımaktadır. Böbrek hastalığına yol açan asıl sorunun tespit edilmesi ve ortadan kaldırılmasıyla hastalık kontrol edilebilir. Eğer hastalığın enfeksiyon etkenleriyle ilişkisi varsa uygun ilaçlarla onların da tedavileri yapılmalıdır. Düzenli olarak tahlillerin tekrarlanması, uygun ve sağlıklı bir ortamda bakılması ve düşük protein ve enerji içeren diyet uygulanmasıyla hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması böbrek hastası hamster’ınızın ömrünü
uzatacaktır.Bit-Pire :

Bit ve pire hamsterınıza kedi, köpekten geçebilir evinizde beslediğiniz. Hamsterınızı veterinere götürmelisiniz ki size pire ilacı versin. Hamsterınıza Başka hayvanların pire ilaçlarını kullanmak zararlı olabilir . Her kullanımdan önce talaşları değiştirin böylece bit ve pire yumurtaları etkisiz hale getirilmiş olabilir. Tabi bu arada herkesin iyiliği için,evde başka bir hayvanınız varsa onu da bit ve pirelerden arındırmalsınız .İshal :

Çok sulu yiyecekler, bol sıvı alma gibi nedenlerden kaynaklanır.Eğer hamsterinizin ishal olduğunu görürseniz katı gıdalar ile onun iyileşmesini sağlayabilirsiniz.Fakat önemli birşey var ki çoğu bilgili sitelerde bile olan yanlışlığa uymayın!İshal olan hamsterlerin suya gereksinimi daha çok olur.Çünkü vücudundan belirli bir oranda sıvı kaybı gözlenir bu yüzden suyunu kesinlikle eksik etmeyin!Diş Sorunları :

Tüm kemirgenlerin dişleri hayatları boyunca uzar.Çoğu hamster sahibi hamsterının dişlerine baktığında uzunluğu karşısında şaşırarak genellikle törpülenmeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Aslında bir hamsterın dişlerinin ne kadar uzunlukta olması gerektiğini söylemek zordur. Bunun yerine fazla uzun dişlerin belirtilerini gözlemlemek daha kolay olacaktır.

Bazen dişleriyle sert objeleri, dalları, yiyecekleri kemirirken hamsterların dişleri kırılabilir. Ağzın içinde ya da çevresinde belirgin kan kırılmış bir dişin habercisi olabilir. Hamsterın bir ya da bir kaç dişini kaybetmesi hem diğer dişlerin de kısaltılmasını hem de beslenme programının değiştirilmesini gerektirecektir. Haşlanmış patates, değişik sebze ve meyve püreleri hatta bebek mamalarına ağırlık vermeniz hamsterınızın rahatsızlık çekmeden yemek yiyerek yaşamına normal olarak devam etmesini sağlayacaktır.Tırnak Sorunları :

Tırnaklar- Büyük bir kafeste, çarkında ya da bir oyun kutusunda yeterli alana sahip olup, yeteri kadar hareket eden bir hamster nadiren aşırı uzun tırnaklarla karşılaşır. Genellikle uzun tırnaklar hamsterınız yaşlanınca ya da daha az aktif hale gelince ortaya çıkacaktır.

Peki eminim soruyorsunuzdur: Ne kadar uzun aşırı uzun? Diye. Eğer tırnaklar arkaya doğru kıvrılarak uzamaya başladıysa hamsterınızın tırnakları fazlasıyla uzamış demektir. Hamsterınızın tırnaklarının sadece kıvrılmış kısmının ucundan bir tırnak makası ya da ufak bir makasla kestiğinizde zaten kendisini gereken manikürü (!) yapmaya teşvik edebilirsiniz. Veya kafesin tabanına su zımparası denen çok ince bir zımparayı 3-4 gün koymanız tırnaklarını törpülemesine yardımcı olacaktır.Yaralanma :


Bazen başka hamsterler tarafından saldırıya uğrayarak, bazen kafes gibi bakım alanlarından kaçmaya çalışırken kafasını sıkıştırarak yaralanabilir.Yaralanma eğer 1cm yi geçmiyorsa sorun yok demektir sadece su ve kolonyağını çok az bir şekilde karıştırarak hamsterinizi incitmeden yaraya sürmek yeterlidir…1cm uzuznluğunu kat kat aşan yaralarda bir veteriner yardımı mutlaka gerekir.Eğer hamsteriniz kafa kısmı veya karın bölgesinde yara aldıysa ve kan durmuyorsa hamsterinizin ölümüyle sonuçlanabilir…Wet Tail(Islak Kuyruk) :

Hamsterlarda en fazla görülen ve en ciddi hastalıklardan biridir. Çoğunlukla strese bağımlı olarak , kötü beslenme , çevresel değişiklikler , erken sütten kesilme , kirli kafesler ve kalabalık kafeslerde görülür. Yetersiz ve kalabalık taşıma kalıplarına konulması genç hamsterları strese sokabilir özellikle annesinden yeni ayrılma travmasında yaşıyan hamsterlarda oluşur. Hamster çoğunlukla uyuşuk ve kambur pozisyoda oturur , midesinden rahatsızdır.

Wet tail bakteriyel bir enfeksiyon olmakla birlikte çoğunlukla ishalle karıştırılır halbuki farklıdır wet taillede kuyruk bölgesinin üstü ve anus çoğunlukla nemlidir ishaldeyse çoğunlukla kötü hakim olur nemli bölge anus çevresinde toplanır.

Belirtilerin göstermesi 7 gün alabilir bazen ölümcül sonuçlara neden olabilir , hamster çoğunlukla yemeyi ve içmeyi reddeder. Eğer kafeste diğer hamsterlar varsa diğerlerine bulaştırabilir bu yüzden eğer hamsterınızda bu gibi bir rahatsızlık hissediyorsunuz ayrı geniş ve temiz bir kafese almalısınız , rahatsız edilmemeli ve her koşulda ellerinizi devamlı yıkamanız gerekir.

Wet tail , syrian hamsterlara özgü bir hastalıktır dwarf hamsterlar (gonzalesler) de bu hastalık görülmez.

Yapılacak şey kafesi 2-3 günde bir temizlemek ve veteriner yardımıyla antibiyotik tedavisi uygulamaktır. Ciddi bir hastalık olduğu için veterinere götürmeniz gerekir. Türkiye’de çoğu veteriner hamster konusunda tecrübeli değil , bu yüzden tanıdığınız bir veterineri tercih edin , o gerekli tedaviyi verecektir.

N0t = aLıntıdır ***