PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni arkadaşım bir cavia !

köfte
06-04-2010, 12:48 AM
evet evde hayvan sayımız 5 oldu!

1 aya yaklaşıyor caivia yani diğer adı ile guinea pig aldım,ismi FISTIK!

hamsterlara göre çok korkak,ürkek ve de çişli:D

tavşan ve hamster karışımı bir hayvan. hamster kadar küçük değil,tavşan kadar büyük değil,bakalım ne yapacağız,alışma dönemi çok uzun süreceğe benziyor,ürkekliğinden dolayı,yeni yeni kucağımda yatar oldu.

mrbkrts
06-04-2010, 01:00 AM
hayırlısı olsun...guinea piglerin öttüğünü okumuştum bir siteden komik gelmişti bana:)yem sorunu olmuyormuş,salata yaparken kullanılan malzemelerin artığını bile yem olarak verebiliyormuşuz...nerdeyse yavru bir kediye eşit büyüklükte...ama çok tatlı...mutluluklar...

köfte
06-04-2010, 04:17 AM
evet ötüyor,tuhaf,ıslık,araba alarmı sesi gibi,çok değişik bir ses çıkarıyor yiyecek veya ilgi istediğinde.

hamsterlar gibi fazla yeşillik ve sulu gıdalar ishal yapıyor caviaları ama ölçülü verilmeli.
ekmek,makarna,büskivi vb yiyecekler veremiyoruz,zararlı imiş pişmiş gıdalar :(

hamstera göre bakımı zor,çok fazla çiş yapıyor,günde en az 3 öğün altını değiştiriyorum,tavşan gibi ha bire çiş yapıyor.

hamsterlar ne yerse ondan yer sanıyordum ama hayvansal ve pişmiş gıdalar yasak.
peynir,yoğurt vb şeylerden verilmemeli,yani her hayvan gibi bunlarında belli bir beslenme şekilleri var.
hamsterlar asla farklı yerlere çiş yapmazlar,bunların çoğu nereyi bulurlarsa oraya bırakıyorlar alıştırılmış olanları daha düzenli olabiliyormuş,petshoptan alınanlar müthiş ürkek ki bende petshoptan aldım :(
talaş dayanması mümkün değil ve geniş kafes,alan lazım,cavialara göre kafes fiyatları el yakıyor,en aşağı 150 den başlıyor,ortalama 300-400 gidiyor o şekilde :(

ben alamadım tabi kafes,geniş bir kasa aldım onda idare ediyor şimdilik.

olur ki cavia alacak arkadaşlar,tüm bunları göze alarak ve de iyice araştırarak almalılar derim.

çişi ve aşırı ürkekliği bayağı bir sorun olur hazırlıksız alana.
karakterine göre alışma süreci uzuyor ve kısalıyor bu arada.

mrbkrts
06-04-2010, 09:56 AM
şu ürkeklik sorunu benim istanbulda mısır çarşısındaki petshoptan aldığım suriye hamsterım Mısır'da da halen devam ediyor.ne yaptıysam ürkekliğini kıramadım.kırılacak gibi de görünmüyor.Allah kolaylık versin.çok sabırlı olmak lazım.

selman
06-04-2010, 10:27 AM
güle güle büyüt, 3-5 sene önce bende çok heveslenmiştim cavia almak için ama nasip aşkı hamsterda buldum :)

LeoArryn
06-04-2010, 05:52 PM
Çok tatlı güle güle büyüt :) :)

Karbeyaz
09-06-2010, 06:02 PM
Cok tatlı bende guinea pig almayı cok istiyorum ama samsun'da bulmak zor sanırım...

Hmstr
09-06-2010, 06:13 PM
Kaça aldın???

Karbeyaz
09-06-2010, 07:24 PM
internette 50-60 tl uygun yazıordu...:)

-ErgünCan-
09-06-2010, 09:33 PM
Neti bilmemde burdada 50 tl idi tavşan satıolar artık :D

hamstırstar
11-06-2010, 08:10 AM
ben bir sitede gördüm 30tl idi guinea pigler bu arada hayırlı olsun

skaterboy
11-06-2010, 02:55 PM
benim annem guinea pig istemiyor keme sanıyo :D

gonzila
11-08-2010, 05:55 PM
bn gonzaleslerime kraker almaya giderken gördüm seninkinden çok dadluuuu :D

köfte
11-10-2010, 09:17 AM
arkadaşlar ben alalı yaklaşık 6 ay oldu,45 e aldım o zaman,hamsterdan bakımı zor ama çok tatlı hayvanlar.
çok seviyorum,alıştıktan sonra kucağımda uyur oldu,çişi tavşan gibi kokmuyor kakası kuru,kızımın adı fıstık,çok ürkekti aldığımda,yapıları itibari ile ürkek hayvanlar,hiç ısırmıyorlar,çok ender ısıranlar varsada.
ben onu kucağımd a
okşadıkça elimi,kolumu yüzümü yalar,onu yiyesim geliyor,vucudu kokmuyor. voink voink öter sevdiği yiyeceğin kokusunu alınca veya yiyecek bir şey istediğinde. zati kuru yemi sürekli tabağında oluyor,salatalık,havuç,maydanoz vb şeyler yiyor bayılıyor zaten onlara.
hamsterler elde durmaz zor sevilir ama bunlar kucakta uyuyor alışınca,şapur şupur öpe koklaya yatırıyorum kucağımda ;)

köfte akşama kadar uyku da arada bir uyanıyor işte,şirini kaybettik malesef o kötü oldu:o onsuz devam ediyoruz. çıt çıt,böcük(yeni muhabbet) ve çıtır ile...

ecem
11-13-2010, 10:12 AM
güle güle büyüt sekerim. allah banada nasip etsin inşallah

köfte
12-23-2010, 12:43 PM
alırsan nasip olur :)