PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamsterim Çişini Çarka Yapıyor..?

greldortrtr
07-03-2009, 08:27 PM
Arkadaşlar hamsterimı 2 kere çarka işerken gördm tutamamış olamaz çükü talaşta gezerken çıkıyor oraya hiç dönmeden işiyor ve iniyor.. Şimdi kokusu orda kaldı diye hep çarkınamı işicek??

hamsteradmin
07-03-2009, 09:03 PM
Orayı tuvalet köşesi olarak belirlemiş herhalde kendine :) Çok rahatsızsan çarkı bir süre ortadan kaldırabilirsin. Ama bence sorun etme.

greldortrtr
07-03-2009, 09:16 PM
bnm gördüğüm kadarıyla 2 kere elime 2 kere koltuğa (2 yerde ayrı ve uzak yerler).. 1 kere çarkına işerken gördm 1 kere çarkını ıslak gördm.. bnm için sorun değil ama tuvalet köşesi diyemi koşmuyor içinde??

hamsteradmin
07-03-2009, 09:23 PM
Bir hamsterın sürekli oraya buraya işemesi her zaman olan bir şey değil. Hamilelikle alakalı çişini tutamama veya başka bir sorunu var da çişini tutamıyor mu diye düşündürüyor. Ya da rastgele yapmayı tercih ediyor diyeceğim ama bu kadar farklı yerlere yapmazlar genelde.
Çarkı koşturmak istemiyordur zaten, bir de kafesin belli yerlerini yemek saklama, uyku, tuvalet olarak belirlerler. Hep aynı yere çiş yaparlar, çok seyrek değiştirirler o yerleri, o da sizin yem koyduğunuz yer sürekli değişiyorsa veya çok sık kafes temizliği yapıyorsanız vs ondan değiştirebilirler. Çarkı da kullanmıyorken tuvalet olarak belirlemiş herhalde. Başka bir yerde çiş izleri var mı kafeste, ona bakmak lazım.

Yani aslında çiş yaptıkları yer konusunda istikrarlıdırlar, hamile mi değil mi bakalım anlarız...Çok fazla sulu yiyecek mi yiyor acaba dedim bir de. Ya da yeni ortama alışma süresinde korkudan veya mekana koku bırakmak için yapıyor da olabilir.

greldortrtr
07-03-2009, 09:31 PM
çok sık yapmıyorm hafta 2 kere felan.. yem yeri aldığımdan beri aynı yerde.. hamile olsnda isterse hep elime işesin.. bu arada yemleri ayrı ayrı yerlere sklıyor nerede yediyse orada bırakıyor üstne talaş atıyor.. kafesim şeffaf olduğundan alttan bakıp bozulacak şeyleri çok nadirde olsa alıyorum.. uyku yeri derseniz oda kafasına göre nerede uykusu gelirse orada yatıyor ama genellikle köşede.. istikrarsız biraz..:)

Çiş izi derken?? izmi bırakıyor?

hamsteradmin
07-03-2009, 09:33 PM
Haftada 2 kere temizlik fazla, 1 e indir. Her seferinde düzenleri bozulduğu için yabancı hissedip strese giriyorlar. Çişlerindeki bir madde ortamı tanımalarına yardım ediyor. Çiş izi dediğimde çiş kalıntıları.

greldortrtr
07-03-2009, 09:39 PM
tmm 1 e indiririm.. ama içimdeki ses hamile olduğu için çişini tutamadığını söylüyor.. bu arada hamile olup olmadığını tam bilmiyorz ama hamile olsa onu elime almamda bi sakınca varmı??

hamsteradmin
07-03-2009, 11:48 PM
hayır, karnından sıkıca tutmadıkça problem olacağını sanmam :) ön ve arka ayaklardan avuçlar gibi tutmayı denersin.

greldortrtr
07-04-2009, 05:16 PM
bide koltuğu çok seviyor heralde salak elimden atlıyor yüksekliği şey yapmada baktm atlıcak elimi indiriyorm koltuktan atladı gecen şimdi oğrendi atlamıyor ama çok korkuyorum düşücek diye yüksek değil ama.. düşerse bişy olrmu?

hamsteradmin
07-04-2009, 05:17 PM
Evet düşünce genelde çok zarar görüyorlar :S

xSoS
07-11-2009, 11:14 AM
Güzel Bilgiler Bunlar Teşekkür Ederim 2 Nizede.

Onur
10-02-2009, 07:24 PM
Benimki 2m 30 cm yükseklikten attı kendini çarkında koşmamak icin :S

elmyra
10-05-2009, 02:11 AM
Hamsterlar düştüklerinde ciddi zarar görebiliyor, bazen geçici felç oluyorlar korkudan bazen de felçten kurtarılamıyorlar. Dikkat etmek lazım.

arca11
02-06-2010, 04:38 PM
arkadaşlar bnde supiyi topuna koyunca işiyor neden acaba korkuyor mu ? anlamadım gitti
:S

Basakolin
02-06-2010, 07:20 PM
Benimki bilgisayar masasdındn heralde ya atladı yada düştü ama bişiy olmadı yada umarım olmamıştır :D

-ErgünCan-
02-06-2010, 07:29 PM
Olmamıştır Pakizede attı kendini allahtan ayağıma düştü Çok korkmuştum

elmyra
02-07-2010, 12:28 AM
Hamsterlarınızı evin için serbest bıraktığınızda mutlaka gözlem altında tutun. Genelde dışarıda serbest bırakıldıklarında çok hızlı hareket ediyor, meraklı davranıyor kıyı köşe saklanamak istiyorlar. Bir yere girip sıkışmasını engellemek için veya koyduğunuz yerden düşmesini engellemek için sizin belirlediğiniz bir alanda serbest bırakın veya başından ayrılmayın. Bir kere düştü birşey olmadı demek diğer düşünce zarar görmeyeceği anlamanı gelmiyor. Ya da hemen şartlanabilen hayvanlar değiller 'düştüm zarar gördüm bir daha atlamayım' gibi bilinçleri gelişmiyor. Felç olan, felçten kurtulamayan bir çok örnekle karşılaştığımız için yeniden uyarmak istedim.

Basakolin
02-07-2010, 11:43 AM
Bu uyarı banaysa teşekkürler =) Zaten gözetimim altındaydı ama 1 an boş bulndum galiba =( .. Zarar göreceğeni biliyorum öyle bir düşüncede değilim