PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Balkonumda Yavru Güvercin veya Kumru var!

greldortrtr
07-03-2009, 01:19 PM
Merhaba Arkadaşlar 2-3 haftadır balkonum köşesinde bi güvercin veya kumru bilmiyorum yatıyor arada bi gidiyor çok nadir ama o ara baktmda 2 tane yumurtası var.. dün baktm güvercin gitmiş dedm eyvah karga yumurtaları yedi galiba bi baktm yuvaya 2 tane siyah yavru sarı tüyleri vardı.. annesi bi geldi ağzıboş.. yemek bulamamış ve yavrular çok zor nefes alıyorlardı onlara yemesi için bişey vermek istiyorum ne yerler ne vereyim..

birde babaannem dediki annesi onlarla ilgilendiğini görürse bırakır yuvasını gider dedi bu doğrumu??

hamsteradmin
07-03-2009, 02:10 PM
Anne yokken balkona bir şeyler bırakıp gidebilirsin, çabucak. Solucan filan yiyorlardır herhalde, bu durumda bir parça tiftiklediğin haşlanmış tavuğu verebilirsin sen de. Yumurtayla peyniri parça parça tiftikleyip bi tabakla yere koymayı dene.

greldortrtr
07-03-2009, 02:17 PM
tepeye çamaşır demiriyle duvarın arasına sıkışmışlar öyle duruyor yavrular düşecek diye ödüm kopuyor..ya bide bunlar zor bn tavuğu nasıl haşlıcam bunlar buğday felan yemezmi?

hamsteradmin
07-03-2009, 02:41 PM
Buğdayla ıslatılmış bulgur vermeyi deneyebilirsin ama yavrusunu beslemek için genelde solucan tarzı şeyleri çiğneyip yavrunun ağzına verir diye biliyorum. tavuğu haşlamakta bir şey yok, kasaptan 1 milyonluk artık vs bile alsan olur, bir tencereye koyacaksın, yumurta kaynatır gibi su doldurup kaynatacaksın. soğuyunca tiftiklersin verirsin. ya da haşlanmış yumurtayla peynir karıştır, çünkü o yavruya protein veriyordur. buğdaydan başla denemeye işe yararsa problem yok.

hamsteradmin
07-03-2009, 03:16 PM
En önemlisi bu sıcakta o kuşlar su bulamıyordur, bir kavanoz kapağı gibi bir şeyin içinde su ver sen onlara.

Agentzero
07-03-2009, 04:09 PM
Bize her sene yuva yapar kumrular hatta 2 seneden beri çatımızda martılar yavruluyor:D Bn kumruları ellemiyordum hiç çünkü annesi onları bırakır ve yazık olur hayvanlara.Yem bulabilir çünkü biliosunuz ki o da bir anne ve yavrusu için yapmayacağı şey yok.Sn sadece su versen yeterli gibi geliyor ama çok zayıflarsa yavrulara hiç ellemeden önlerine koy

greldortrtr
07-03-2009, 04:13 PM
bn ufak bi kapla su koyarım.. annesi kabı görünce yavrulara bişey yapmaz dimi yada bırakıp gitmez dim?

hamsteradmin
07-03-2009, 05:36 PM
Anne yokken koyarsan bir şey olmaz ama çok yakınlarına koyma.

greldortrtr
07-03-2009, 08:21 PM
yavrular yerinde kalkacak kadar büyümediler zaten çok korkaklar ufak bi kaba koydum ama o kadar sakat biyere yuva yapmışlarki yavrular ayaklandığında yere düşecekler napıcam bilmiyorum acıyorum onlara..

hamsteradmin
07-03-2009, 09:02 PM
bir ufak karton kutu ve içine pamuk parçaları koyabilirsin, annenin görebileceği ama yavrulara çok yakın olmayan bir yere yerleştirmeyi dene istersen belki orayı yuva yapar.

greldortrtr
07-03-2009, 09:20 PM
hmm denerm her ihtimale karşı anne bırakır giderse bnm bakımımla hayatta kalabilirmi??

hamsteradmin
07-03-2009, 09:27 PM
Yeterince ilgilenirsen kalabilirler ama anne bırakıp gitmez kolay kolay merak etme. Mümkün olduğunca mantıklı bir yere koy ve hızlı bir şekilde işini halledip görünmez ol :))

hamsteradmin
07-06-2009, 09:49 PM
Noldu senin kuşlar :)

.panpon.
08-23-2009, 04:00 AM
bizim balkonada yuva yapmış güvercin ben onlara ıslak bulgur veriyorum normalde 3 yavru vardı fakat 2 si yaşama sınavını geçemedi :(

1 yavru hayatta kalması için herşeyi yapıyorum ıslak bulgur ver ;)

Pamuk V Armi
12-08-2009, 08:45 AM
bnce en iyi çözüm anneyle birlikte senin balkonun içnie almaktır.yoksa pek iyi olmaz yavrular ve anne için.