PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamsterim sağır mı oldu?

greldortrtr
07-01-2009, 08:06 PM
Arkadaşlar bazı arkadaşlarımız hamsterinin sesten çok korktuğunu söylemiş ama bnmki ses e tepki bile vermiyor acaba sağırmı?? bunu nasıl anlıyabilirim..

(Gecen gun uyurken evde kimse yoktu bnde abazım çıktığı kadar bağırdım ama bnmkinde yine tepki yok..):confused::mad:

hamsteradmin
07-01-2009, 08:42 PM
Hamsterınız beyaz ve kırmızı gözü olabilir mi? Beyaz renkli hayvanlarda sağırlık olabiliyor. Eğer hiçbir şekilde sesten korkmuyorsa sağır olma ihtimali yüksek.

greldortrtr
07-01-2009, 08:47 PM
evettt beyaz kırmızı gözlü daha garanti ne olabilir sağırmı değilmi diye anlamak için??

hamsteradmin
07-01-2009, 08:49 PM
Sese hiçbir şekilde tepki vermiyorsa sağırdır o zaman. Yakınında müzik çalmayı, tiz sesler çıkarmayı, şakırtılı bir şeyler öttürmeyi deneyin, irkilme vs oluyor mu bakın. Fırsatınız olursa bir veterinere kontrol ettirirsiniz.

greldortrtr
07-01-2009, 08:53 PM
ya bidaha denedm hiç duymuyor bu hayvan peki bu tedavi edilebilrmi yoksa petshop a gerimi götüriym adam bi sorun olursa bitane daha verbileceğini söyledi.. tedavisi yoksa hayatına böyle devam etmesinde çok sorun yaşarmı?

hamsteradmin
07-01-2009, 08:58 PM
Yok canım ne gerek var. Ayrıca o bir eşya değil ki, beğenmeyince gidip geri verelim. Onu siz seçtiniz ve sizin kısmetiniz, ona sevgiyle ömrü boyunca bakmak da sizin sorumluluğunuz.

Sağır olması hiçbir şeyi değiştirmez, müzik dinlemeyecek sonuçta :)) Hayvanlar en çok koklama duyularıyla hareket ederler ve sahiplerinin de kokularına alışırlar. O nedenle bu çok önemli bir eksiklik değil.

Siz sağır olsaydınız aileniz sizi gidip değiştirmek ister miydi acaba? :) Onu olduğu gibi sevin ve onunla birlikte olmanın tadını çıkarın, güzelce bakın besleyin ve elinize alıştırın.

Sevgiler

greldortrtr
07-01-2009, 09:02 PM
Bnde öyle isterim ama alışma dönemi 4-7 haftaları arasında diye duydum bn 8 haftalıkken aldm ve alışmasının zorlaştığını düşünüyorm ve alışması için koku ve ses çok önemli ve bunların ikisi bi arada olunca bana alışması oldukça zorlaşıcak..
Ve bn ona bişeyler öğretmek istiyordum o duymayınca ne öğretebilirimki bi yerde okudum onu ıslıkla bile çağırıldı yazıyordu bunlar olmayıncada ne bilim biraz zor olucak gibi..

hamsteradmin
07-01-2009, 09:10 PM
Dediğim gibi en önemlisi kokudur, zaten görebiliyor ve elinizin kokusunu alabiliyor. Hayvanlar sese değil, sizi gördüklerinde sizin yiyecek vermenize şartlanırlar. O bir oyuncak değil, önemli olan ıslığa gelmesi ya da el çırpınca dans etmesi midir, yoksa size ve sevginize alışan, size muhtaç olan bir canlıyı koşulsuz sevebilmek midir?

Bu konuda herkesin iyi düşünmesini tavsiye ederim. Zaten bizim onları satın almamız doğalarına uygun olmayan bir şekilde yaşamak için petshoplara satılmak üzere üretilmelerine, kötü muamelelere maruz kalmalarına sebep oluyor. Çoğu satıcı onları atıp tutmakta düşürmekte sakınca görmüyor. Kalabalık kafeslerde birbirlerini yaralıyorlar, bakımları yapılmıyor. Sonra biz bu hayvanları bize hemen alışmamakla suçluyoruz. Bütün bunlara dolaylı olarak sebep oluyorsak hiç olmazsa aldığımız hayvanlara elimizden gelen en iyi bakımı sunalım. Unutmayalım başka canlılara nasıl davrandığımız bize nasıl davranılacağıyla çok alakalıdır.Sizi yargılamıyorum sadece petshopa geri verme meselesi sık yaşanıyor ve herkesin okuyabileceği bir yere yazmak istedim.

Sevgiler