PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aşırı Tüy Döküyor


nickfury
04-16-2010, 04:28 PM
Bıdık son 1 aydır çok fazla tüy döküyor özellikle popo bölgesinde neredeyse hiç tüy kalmadı üstelik yeminde hiçbirşeyi eksik etmiyorum neden olabilir bu :(

youngboiy
04-16-2010, 04:36 PM
SAĞLIK BÖLÜMÜNDEN ALINTI YAPTIM :
TÜY DÖKÜMÜ: Yaşlı hamsterlarda böbrek işlevsizliğinin sonucu olarak görülebilir. Tüy dökümü aynı zamanda çark merkesine sürtünmeyle, suluktan damlayan su ve yanlış taban malzemesi sonucu oluşabilir. Aynı zamanda düşük proteinli diet programıda neden olarak gösterilebilir, genellikler hamsterların dietlerinde %16′ın altında protein bulunduğunda meydana gelebilir. Bir diğer diet problemiyse mısır ve tahılların fazlaca verilmesidir. Çoğunlukla bu sorun taze sebze ve meyvelerin diete eklenmesi ve ya tahıllara haşlanmış pirinç katılmasıyla giderilebilir.
Önerilen: Tüy dökümüne karşı uygulanan genel iki yol vardır;
1) 1 veya 2 damla balık yağının yemine damlatılması
2) Böbreğe zarar verdiği için sarmısak içermeyen maya tabletlerinin 3-4 gün boyunca sürekli ve daha sonda haftada 1 olarak yeminin üzerine ilave edilmesidir.

nickfury
04-16-2010, 04:42 PM
orayı okudum zaten ama yemini herşeyi düzgün veriyorum

youngboiy
04-16-2010, 04:53 PM
bide internetten bunu uldum bak istersen
Tüy dökülmesi hormonal, allerjik, ektoparaziter veya bakteriyel nedenlerden dolayı gelişebilir. Sırası ile olası hastalıklara karşı şöyle bir yol izleyelim:

Tüy dökülmesi simetrik değil, hormonal bozukluğu şimdilik eleyebiliriz.

Allerjik olabilir ki özellikle çam ve sedir talaşına, gazete matbaasına karşı oluşabilir. Bu nedenle matbaasız kağıt türevlerini kullanın. Bunun yanısıra kaldığı yeri (nerede barındığını pek anlamadım gerçi, çevresi kapatılmış akvaryum gibi görünüyor) deterjan ile temizlemeyin. Sabun ve su, sonrasında iyi bir durulama.

Ektoparaziter bulaşma ise bebeklikten bile gelebilir. Yerleşik hale geçerler ve bağışıklık sistemi baskılandığında aktifleşebilirler. Bunun yanısıra kullandığınız altlık malzemesiyle de gelebilir. Bunun için kedi-köpeklerdeki gibi dış parazit için ilaç uygulaması yapılması gerekir. Bunun içinde bir kliniğe gitmeniz ve sorununuzu bu şekilde anlatmanız lazım gelmektedir.

Bakteriyel olabilir ki hamsterlar salgı bezleri yönünden zengin hayvanlardır. Bu da koruyuculuğunun yanında ne yzaık ki ekstra bir duyarlılık oluşturmaktadır. Bunun için de antibiotik tedavisi gerekir.

Bulunduğunuz yerde hipermarket veya petshop varsa buradan spesifik bir hamster yemi alabilirsiniz. Karma yemlerde besin oranları dengeli bir şekilde ayarlanmıştır ki daha sağlıklı olur. Bu karma yem veya pelet dediğimiz preslenmiş yem şeklinde olabilir. Yeminde protein eksik kalmış olabilir. Bu da bir nedendir.

Kaldığı yer direkt olmayacak şekilde güneş ışınlarını alsın (normal siklus onlar için 12 saat aydınlık 12 saat karanlıktır). Yani sürekli loş ortamda kalmasın.

Bu nedenlerden birkaçını bakım şeklini değiştirerek önleyebilirsiniz. Ancak ektoparaziter veya bakteriyel bir hastalıksa mutlaka hekim kontrolunde uygun bir ilaç kullanımı gerekmekte. Bu da zor bir uygulama ve çok seçkin ilaçlar gerektirmiyor açıkcası. Ancak bunun için uygun bir klinik bulmanız gerekmekte.

matum
04-16-2010, 06:01 PM
marulu salatalığı veriyorsan aman deyim, sorun ne tam belli değil ama böbreklerindeyse çok sulu yiyecekler verme. Belki biraz da vitamin iyi olabilir.

çiko638
05-09-2010, 09:08 AM
bnmkininde çok dökülüyorduu 1 ay önce failan ama sonradan tüğ dökmesi azalmaya başladı

-ErgünCan-
05-09-2010, 03:56 PM
Arkadaşlar pakizede yanaklarının yanında çok azcık dikkatli bakınca belli olacak akdar tüy döktü ..Kafesi kemirirken olduğu kesin sürtüne sürtüne sanırım .