PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : mrhaba elde tutma sorunu

dream
07-01-2009, 06:21 PM
merhaba ben yeniyim:Dve sormak istediğim bi soru var:
ne kadar hayvanları çok sewsemde büyüklükleri küçüldükçe elime almakta zorlanıyorum hatta böcekler konusunda bu olay korkuya dönüştü.(tabi böceği elime almam gerekmiyor)
şöyle açıklayabilirim büyüklükleri bakımından kediyi tutabilirim tavşan tutabilirim guineapig tutabileceğimi düşünüyorum kuşa dokunamam yani boyut küçülünce bende bir korku başlıyor ya düşürme yada ani bir hareketten kaynaklanıyor olsa gerek.biraz uzattım lafı sizce hamsterı tutabilir miyim elimdeyken ani hareketler yaparlar mı?ben bir tane almayı düşünüyorum guineapigler gibi en az 2 tane beslemek gerekiyor mu?yanlız olunca sıkılırlar mı we de bu gerçekten önemli çünkü annem eğer koku yaparsa kapı dışarı etmekten kaçınmaz hayvancığı:(
bir soru sorucam yazdım bisürü sordum şimdiden teşekkür ederim:)

hamsteradmin
07-01-2009, 08:55 PM
Merhabalar, size öncelikle annenizi ikna etmenizi ve yakınlardaki petshopları gezerek hamsterları tutmayı denemenizi öneririm. Benim için hayvanın iyi bakılması ve evden eve perişan olmaması da önemlidir. Her türlü olasılığı değerlendirip ona göre karar verin, size alın sorun olmaz diyemem. Hamster tek yaşamayı seven hayvanlardır. Özellikle Suriye hamsterları. Her hayvan gibi tuvalet ihtiyaçlarını giderirler ve bunu kafeslerinde yapmak zorunda oldukları için az da olsa bir koku olacaktır.

Sevgiler

dream
07-01-2009, 09:19 PM
ya içimden bir ses tutabilirsin diyor çünkü insan bir şeyi isterse yapabilir değil mi?
peki mesela elime aldığım da kaçmaya yeltenecek mi?

hamsteradmin
07-01-2009, 09:22 PM
Aldığınız hayvanın karakterine göre değişir ancak o da ilk günlerde sizden ve ani hareketlerinizden korkacak, elinizde hareket edecek, siz de panik olup kafese geri koymaya çalışacaksınız. Bir daha da korktuğunuz için elinize almaya çekineceksiniz, o da kafese mahkum kalacak.

O nedenle annenizin sorun çıkarmayacağı ve sizin elinize almaktan çekinmeyeceğiniz başka bir hayvan alın, ya da önceki mesajımda dediğim gibi petshopları gezip hamsterları elinize almayı deneyin öncelikle.

Sevgiler

dream
07-02-2009, 12:57 AM
başka bir hayvan alın diyorsunuz gerçekten ürkütücü geliyor bana çünkü gerçekten çok araştırma yaptım bu konuda ilk önce guineapig alıcaktım fakat annem 2 tane almama izin wermedi ve duydum ki bu hayvancıkların yalnız başlarına çok sıkılıyorlarmış ailemle konuşup şu an için mantıklı olmadığı kanısına vardık.şu an için iki hayvan düşünüyoruz kuş ve hamster gerçi hamster almayı ben kuş almayı annem düşünüyor ama sorumlulukları ben üstleneceğim için son söz benim olacak şimdi hafta sonu petshopları gezicez bulduğumu sevmeye çalışcam benim gönlümde yatan hamster umarım her şey yolunda gider:)

hamsteradmin
07-02-2009, 02:04 AM
hadi bakalım hayırlısı olsun :)

dream
07-05-2009, 12:00 AM
hamsterımı aldım ve beklediğim gibi korkmadım :D getirdiğimden beri mıncıklıyorum hatta gıkı çıkmıyor.resimlerini filan çektim yakında atıcam görüşmek üzere:D

hamsteradmin
07-05-2009, 01:00 AM
süpersin :D mıncıklatıyor o da ne güzel : )) bekliyorum resimlerini :)

dream
07-05-2009, 03:22 PM
her şey iyi gidiyor bir kaç sorunumuz var yuvasında uyumuyo.kimi zaman yemliğin kimi zaman çarkın altında uyuyor.nası alıştırıcam??bir de yemeklerini sakladığı yere tuvaletini yapıyor ve bazen çarktayken işiyor.yardımlarınızı bekliyorum:D
bir şey daHa sorucam benim hamster çarkta çok az döndü bugün.gün boyunca uykudan uyanıp durdu zaten ama sebebini tahmin edebiliyorum benim suluk yeni olduğunda arda bir bi anda damlatmaya başlıyodu.2 kez değiştirdim suluğu içmiştir diye meğer hep talaşlara dökülüyomuş.akşam temizledim kafesini koydum sonra başta çevirdi çarkını bir saat falan çevirmiyor şimdi bu satte uyudu uyucak biyolojik saati bozalır bide:Sşimdi köşedi gözleri yarı kısık yatıo....:S

hamsteradmin
07-06-2009, 03:10 PM
:)) Akışına bırak, o düzenini kendi kuracak, zamanla yeni ortamına ve sana alışacak. Sen her şeyi aynı şekilde yapmaya çalış, örneğin yem koyduğun yer değişmesin.

dream
07-06-2009, 06:45 PM
evet her şeyi zamana bırakmak lazım gibi görünüyor meğer keşfetmemişmiş ewini ondan kullanmıyormuş akşam bissürü talaş taşayıp düzenini kurdu.
bir yerde okumuştum hamsterların kulaklarının arka tarafa dayalı olması sinirli olmalarına mı işaret ben dikkat ediyorum kulakları normalken alıyorum elime.

hamsteradmin
07-06-2009, 07:51 PM
Evet gerginlik ifadesi olabiliyor, ama hamsterın uysalsa hep öyle gider merak etme.

tatliş
07-07-2009, 12:03 AM
merhabalar ben de çook yeniyim,hamsterımla daha 2.günümüz ve ben daha dokunamıyorum,şunu sormak istiyorum ben elime almak konusunda telaşlandığımda o da bunu hemen hisseder mi,nasıl bi yol izlemeliyim sizce,ne onu ne de kendimi ürkütmek istiyorum:)ve yeni bir ortama alışma süreleri kaç gündür?

hamsteradmin
07-07-2009, 06:29 PM
Merhaba, hamsterınızda size sevimli gelen özellikleri düşünerek sevginizle yaklaşmalısınız. Karşınızdakinin sizi ısırsa bile ne kadar zarar verebileceğini düşünün, kendi kendimizi ısırsak bile daha büyük bir ısırık olur.
Başlangıçta yiyecek vererek sesinize alıştırmayı deneyebilirsiniz. Elinize almak istediğinizde, kafesten sizin elinize yürümesini sağlamaya çalışın. Tepeden inen bir el onları korkutabiliyor.

Sizden gelen iyi ve kötü duyguları hissederler, iş sizde bitiyor :)

Kubimix
09-18-2009, 03:28 AM
Merabalar..Ben Köpüğü alalı 3 gün oluyor..Aldığım ilk gün kutudan çıkarıp kafesine koyduğumda biraz alışmasını bekledim..10 dakika sorada elime almak istedim.Kafesten elimi soktum kaçtı ve bn onu bayağı kovalamk zorunda kaldım kafeste..(biliorum çocukça davrandım)yakaladım aldım elime uysal bi şekilde yatmasını beklerken çok hareket etmeye başladı elimden düşcek diye dier elimle karnından yakaladım fakat kurtulup üste çıkmaya çalıştı..Sora kafesine koydum..
Dünde elimden havuç verdim aldı yedi..Elime yiyecek koydum..Korkuo elime gelmeye alıo yemi geri kaçıo orda yiyio..sora uyumaya başladı serçe parmağımla dokundum.Çok ani tepkileri var..Ve dişlerini parmağımda gezdiriyor.Isırcak die korkuorum..Bi ara tellerden ısırmaya çalıştı çektim elimi..Şimdi biraz çarkta döndü uyuyo şimdi..Bna neler önerebilirsiniz?
Bide bn cinsiyetine bakmak istiiyorum.Fkat elime alamadıım için(alsamda durmadıı için)bakamıorum..:(

dream
09-18-2009, 04:13 AM
tüm hamsterlar daha yani alışmaya başladığı zamanlarda ürkek oluyor ani tepkiler verbiliyor anladım kadarıyla onu biraz korkutmuşsunuz da.benimki zaten çok ürkek bir hayvan bazen elimden yemeğe yanaşmıyor bile 1 ay oldu alalı.hamsterınızın size alışması için onu 1-2 gün rahat birakın ve elinizle illaki elinizin ütü olması gerkmiyor yiyecek verin.böylece size düşman olarak görmeyecektir.ayrıca minik bir hamsterdan öyle ilk günde elinizde yatmasını beklememelisiniz minikler hem hareketli olurlar hemde hamsterınız size henüz alışmamış.bir diğer öneri size alışıncaya kadar tellerden parmağınızı sokmayın.

Kubimix
09-18-2009, 08:14 PM
Tmam çok saolun ya bişe daha sölücem..Şimdi yemek kabının içinde yatıo bi gözünü açıo arada dierini açmıo tüyleri çok deişti topak topak oldu (hani yıkarsında olurya)öle ölcek die çok korkuorum.

dream
09-19-2009, 12:21 AM
gözünün biri uzun zamandır mmı kapalı ve şunu anlayamadım sırtı ıslak mı yoksa ıslak gibimi görünüyor kontrol etseniz?