PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1-2 sorum var!

mrbkrts
04-09-2010, 10:00 AM
MERHABALAR HERKESE,

GENELDE DOĞUM İLE KONULARIN YOĞUNLUĞU SYRİAN HAMSTERLARA GÖRE DÜZENLENDİĞİNDEN KONU ARALARINDA GONZALESLERLE İLGİLİ SATIR ARALARINDA GEÇMİŞ OLABİLİR AMA;

1-29.03.2010 DOĞUMLU (YAKLAŞIK 11 GÜNLÜK OLDULAR,KURU MAMA YEMEYE BAŞLADILAR) GONZALESLERİMİ BEN NE ZAMAN ELİME ALIP MINCIKLAYARAK SEVEBİLİRİM:D ZOR DAYANIYORUM,20 GÜNLÜK OLSUNLAR,ANNEDEN AYRILSINLAR TAMAMEN ÖYLE ALAYIM DİYORUM AMA BİRİ ÇIKIP DA ''TECRÜBELERİME GÖRE YAVRULARI SEVEBİLİRSİN,KOKUN FALAN GEÇMEZ,ANNE YAVRULARI ÖLDÜRMEZ'' DERSE HEMEN BU AKŞAM MINCIKLAYABİLİRİM ONLARI ÇÜNKÜ İNANILMAZ TATLILAR:p

RESİMLERİNİ DE İNŞALLAH YAYINLICAZ,MAKİNANIN PİLLERİNİ KOYMAYI İHMAL EDİYORUM SÜREKLİ,CEP TELEFONU İLE DE KALİTELİ GÖRÜNTÜ ALINMIYOR.

PS:BU ARADA GONZALESLERİN DOĞUM,DOĞUM SONRASI İLE İLGİLİ GÖZLEMLERİMİ YAKIN BİR ZAMANDAN MAKALE ŞEKLİNDE YAYINLAMAYI PLANLIYORUM

CEVAPLAYAN ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER;)

PS:BU ARADA GONZALESLERİN DOĞUM,DOĞUM SONRASI İLE İLGİLİ GÖZLEMLERİMİ YAKIN BİR ZAMANDA MAKALE ŞEKLİNDE YAYINLAMAYI PLANLIYORUM:cool:

Berk
04-09-2010, 11:07 AM
benim yavrular hala serçe parmağım kadar :) 6 günlükler daha :) bugün onlardan ayrılıp başka şehre gitmek zorundayım çocuğum gibi özlicem onları :D

selman
04-09-2010, 11:26 AM
2. haftadan sonra yavruları sevebilirsin ve kafesi temizleyebilirsin. yavrular 3. - 4. haftada anneden ayrılabilir, en geç 6. haftada erkek ve dişi yavruları ayırman gerekiyor. güle güle büyüt fotoları bekliyoruz :)

youngboiy
04-09-2010, 11:46 AM
bence sen genel olarak söylenenleri dinle ve yavruları tehlikeye atma biraz daha bekle :)

mrbkrts
04-09-2010, 12:43 PM
cevaplara teşekkürler,önümüzdeki hafta içinde gerçekleştireyim o zaman ben sevme eylemini:D

yalnız selman,6.haftadan sonra dişi ve erkekleri neden ayırmam gerektiğini anlamadım,gonzales oldukları için birlikte yaşayabiliyorlar,herhalde üreme olayı için uyarmak istedin ama benim o konuda bir sıkıntım yok,kafes ve ev müsait,kocaman bir hamster ailesi istiyorum:p

dün akşam anneyi sevdim biraz,tedirliği gitmişl artık,yavrular da yuvada dolaşmaya başladılar zaten,en iyisi önümüzdeki hafta seveyim ben onları.

yuvayı temizleme kısmında ise,çok kirli olan kısımları çaktırmadan aldım ben zaten onlar uyurken,taze talaş da koydum o yüzden fazla koku olmadı,ama yine de her hafta değişen bir kafes için fazla uzun süre kaldı talaşlar...

yeniden teşekkürler herkese cevaplar için!

selman
04-09-2010, 12:54 PM
6. haftada ayirma nedeni yavruların çok genç yaşta sağlıksız hamile kalmamaları için. gonzaleslerde 2-3 aylık olana kadar doğum yapmayı önermiyorlar anne ve yavruların sağlığı için.

mrbkrts
04-09-2010, 01:01 PM
tamamdır selman anlaşıldı şimdi,o zaman tutarım ben bu öğüdünü...teşekkürler...

darkprince55
04-09-2010, 08:23 PM
ben 12 günlükken elime almaya basladım ama mecburiyetten cunku anne hamsterin saglık sorunu vardı yavruları besleyebilmek icin elime almıstım ama yinede sabret en azından 2 haftalık olsunlar ve ellerinde normalden farklı bir koku olmasın:) sevmeden once ise annenin tepkisini ölç ;)

matum
04-09-2010, 09:08 PM
ben doğduklarından saatler sonrasından elime almam gerektiği oldu ve bayağı uzun süre tutmam gerekti. Anne kokusunun değişmesine herhangi bir tepki vermedi. Kaldı ki ölen bir annenin yavrularını başka bir dişiye verdim ve dişi yavrulara süt annelik yapıp büyüttü kendi yavrularıyla birlikte. Yalnız alıp yerine koyarken dişinin yaptığı yuvanın bozumamasına özen göstermek gerekiyor. Bozulursa anında panikliyor.

matum
04-09-2010, 09:12 PM
a bir de yavrular çok küçük olduğunda alırken bozuk para alıyor gibi değil de onların yavrularını taşıdığı şekilde almak gerekiyor. Kedilerin yavrularını taşıdığı gibi... Yoksa insan parmakları yavrunun (atıyorum kafasından kavrayıp kaldırdığımızda) narin vücuduna fazla baskı yapabiliyor, tecrübeli olmama rağmen o tip tutuşlarda kendime hala güvenmem.

hamsteradmin
04-09-2010, 10:06 PM
Hayvanlar kafalarından tutulmaz zaten. Enseden tutmak da iyi bir fikir gibi görünse de hayvan büyüdükçe ense derisiyle kalkacak yük arttığından can yakacaktır, iple bağlanıp sarkıtıldığımızı düşünelim, yine de bir efor harcanır. En güzeli, ayaklardan kavramaktır ve avcumuza koymaktır, bebekken enseden kaldırıp avcumuza koyabiliriz ancak sürekli enseden tutmak doğru değil.

mrbkrts
04-10-2010, 12:23 AM
yine acayıp aydınlandım:)çok teşekkürler herkese...

MoFiN <3
04-10-2010, 04:26 PM
hamsterlar anneden ayrılma zamanı geldiğinde ayırmassak sorun olurmuu ?

youngboiy
04-10-2010, 07:21 PM
bu forumda bi arkadaşımızın tabiri vardı nufus patlaması diye kısaca nufus patlaması olur bende dişi erkek diye ayırıp ayrı kafeslere koymalısın böylesi daha iyi sağlıklarrı açısından