PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hamster çarkları arasında fark var mı?

carpe diem
04-05-2010, 02:42 PM
alım-satım bölümünde bir başlıkta hamsteradmin mavi çarklar için gonzales çarkı demişti. kenarları kapalı olmayan bir çark. bende de aynı çark mevcut ama hamsterım syrian. 3 haftalık falanken bir arkadaşımın yavrularından almıştım. ilk başlarda çok seviyordu çarkı hiç tepesinden inmiyordu. hatta gece gıcırtısından çok rahatsız olduğum için arka mandalını açıyordum :D ama sonra ters mi tepti bilemiyorum artık hiç çarka çıkmıyor. kilo da almaya başladı. topu var ama her gün çıkartmıyorum ona çünkü odamın kapısının arkasını tuvalet olarak kullanmaya başladı kızdırıyor beni :D sorum şu; acaba karamel daha küçükken ben geceleri çarkı kapattım diye mi küstü de artık çarkı kullanmıyor, yoksa hamsteradmin'in dediği gibi gonzales çarkı olduğundan mı büyüyünce sevmedi? çarkların aralarında herhangi bir fark var mı? hamsterların kullanmasını etkiler mi? syrian farklı bir çark mı kullanır?

Ginger
04-05-2010, 03:16 PM
bence çarkta dönmemesinin sebebi çarkın farklı olması değil.çünkü aynı çarktan bizdede var ve bnm ginn''imde syrian..

Ginger
04-05-2010, 03:16 PM
dediğiniz çark yukardaki sanırım..

selman
04-05-2010, 03:19 PM
suriye ve dwarf (gonzales (campell), winter white, roborovski) için olan çarklar arasındaki tek fark boyutları. suriye hamsterları 20cm'ye kadar büyüyebildiği için +16 cm'lik çarklar alınması gerekli. küçük çarklarada binebiliyorlar ama sırt kısmında kalıcı eğrilmeye neden olabilir, sağlığı için büyük çark almakta fayda var.

carpe diem
04-05-2010, 03:19 PM
evet o çarktan var bende de. ama önceden çok dönüyordu şimdi hiç binmiyor bile. nedenini bi öğrenebilsem :/

carpe diem
04-05-2010, 03:22 PM
küçük mü geliyor yani :/ bendeki kafes de öyle buradaki ilanlardakiler kadar büyük değil. ve tam üstündeki demire göre ayarlı boyu. o zaman kafesi mi değiştirmek lazım acaba :S

selman
04-05-2010, 03:32 PM
suriye hamsterları için önerilen kafes boyu 60cm uzunluk x 30cm genişlik x 30 yükseklik; üç aşşa beş yukarı bir kafes uygun olacaktır. yaklaşık bu boydaki kafesede uygun çark rahatlıkla sığar. çarkı sokacak kadar bile büyük değilse kafesin suriye için biraz küçük sanırım.

carpe diem
04-05-2010, 04:28 PM
33*26*22 cm benimkisi. 60 cm çok uzun değil mi? tek bir tane hamster var zaten. hoş kafesi de biz almamıştık zaten de sanki onun için ideal gibi gelmişti bana halbuki :/

selman
04-05-2010, 05:00 PM
suriye hamsterlari büyük hayvanlar senin kafesin 1 hatta 2 gonzales için yeterli olsada suriye için küçük. başlangıçta yavruyken kafes yeterli gözükmüş olabilir ama yetişkin boya göre kafes almak daha iyi olurdu.

carpe diem
04-05-2010, 06:04 PM
peki bilgi için teşekkürler :)