PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : cok acil cok lutfen yardım edin :(

darkprince55
04-03-2010, 01:11 PM
disi hamster sendeleyerek yürüyordu elime alıp baktıgımda on ayagının altı kanlanmıs yarılmıs gibi duruyordu. ne yapacagımı bilmiyorum yavrular daha 10 günlük yavrular yeterli büyümeden dişinin ölmesinden korkuyorum lutfen yardım edin ne yapmalıyım:(

matum
04-03-2010, 05:12 PM
benim dişi bir gonzalesime de oluyor o arada, merak etme ölümcül olmayan çabuk iyileşen bi yara. Yavruların yanlışlıkla emmse sonucu olduğunu tahmin ediyorum ama hiç göremediğim için emin olamadım bu konuda. Süt gelmeyince de ısırmış olabilir (sütün daha fazla gelmesi için memeyi hafif ısırırlar, kedi yavrularının yaptığı masaj gibi.). Yavrular 10 günlük olduğuna göre yem falan ağızlarına aldıklarına göre, anneyi günde birkaç saat yavrulardan ayırmanda fayda var. Başka kafes varsa olabilir ya da evde salabiliyorsan salabilirsin.

darkprince55
04-03-2010, 06:36 PM
anne kafesin icinde ayrı duruyor suan. veterinere gittim ilac verdi. 2-3 gun boyunca surmemi istedi ben yavruları o süre boyunca neyle nasıl beslemeliyim. anne ölürse yavruların yasama sansları varmı:( sol ayagının vücuduyla birlestigi yer 1 cm kadar yarılmıs

darkprince55
04-03-2010, 06:43 PM
of ya yavrularıda emziremiyor yavruların ölmesini istemiyorum lutfen yardım edin:(

matum
04-03-2010, 07:05 PM
1 cm'yi yavrular yapmış olamaz ama durdurulmayan bi kanama yoksa, hayatta kalır anne. anladığım kadarıyla hamsterın türü gonzales. 10 günlük yavrular annesiz de hayatta kalır biraz özen göstererek o sorun olmaz. Hamster için de anlattığına göre pek öyle ölümcül ya da kalıcı bişeyi yok sadece yaralanmış.

darkprince55
04-03-2010, 09:00 PM
cok tesekkur ederim yardımın icin dostum cok ilgilendin gercekten. ellerimde salatalıgın ic kısımlarını yediler cok iyi bakacagım onlara

matum
04-03-2010, 09:27 PM
rica ederim, bir keresinde benim annelerden biri doğum yaptıktan 3 gün sonra yavrulardan biri içinde kalıp doğuramadığı için ölmüştü. 6 tane 3 günlük yavru ortada kalmıştı. Süt anne de bulamamıştım. Süt anneliği çok yaptırdım bu arada. Yavruların 5i öldü 1i kurtulmuştu. Gece 3 saatte bir kalkıp gündüz de yarım saatte 1 şırıngayla besliyordum (ki çok zor iş şırınga çok büyük kalıyor, 5inin ölümünden belli oluyordur). sonuçta 1 de olsa o yavru hayatta kaldı. Şimdi olsa edindiğim tecrübeyle hepsi hayatta kalırdı. Kısaca şunu söylemeye çalışıyorum. Eğer ben bu kadar küçükleri hayatta tutabiliyorsam sen 10 günlük yavruları haydi haydi büyütürsün dert etme bunu..

darkprince55
04-03-2010, 09:50 PM
hala hayattamı o sanslı minik kac aylık yada haftalık oldu :)

matum
04-03-2010, 11:15 PM
2 aylık oldu arkadaşımda... vermek istemedim onu ama evde çok var:(

darkprince55
04-04-2010, 12:53 AM
yavruyu nasıl bir sütle beslemeliyim bildigin yada sen hangisini kullanmıstın.

matum
04-04-2010, 01:11 AM
sütü sulandırmak gerekiyo bi kere, pınarın bişeybiotik mi ne vardı, çocuk gelişimi için. Tadına bak farkı anlarsın zaten onu kullandım.

darkprince55
04-04-2010, 01:17 AM
prebiyotikdi sanırım. peki vucut ısıları icin ne yapmalıyım cok sogumuslar. buarda gercekten cok yardımın dokundu kardesim dert gormeyesin

matum
04-04-2010, 01:21 AM
önemli değil. Ben büyük bi kutu içerisine kitapları dizdim ve araladım belli bir kısmını. O araya sıcak su doldurduğum kavanozu koydum onun da üzerine kafesi yerleştirdim. Sıcaklık o şekilde halloldu. Babaları da yaşıyodu. O da ısıtma konusunda yardımcı oldu sağolsun biraz : )

darkprince55
04-04-2010, 01:24 AM
:) benimkilerin babası yok arkadastan almıstım ciftlestirmek icin ama kavonoz takdigi iyiymis:) anne aslında yatıyor yavruların ustune fakat yavrular yarayı tekmeliyince anne dayanamıyor. vet 2-3 gune gecer dedi inşallah iyileşir biranönce.

matum
04-04-2010, 01:30 AM
inşallah, o kavanoz da hemen soğumazdı kış olmasına rağmen 5 saat dayanırdı bunun 3 saati oldukça verimli olurdu. Şimdi daha da uzun sürer. emzirme işi de oldukça zor. Tvde yılanların nasıl sağıldığını gördün mü önce onu sorayım.

matum
04-04-2010, 01:33 AM
zehir sağılıyor tabi ki süt değil : )

darkprince55
04-04-2010, 01:34 AM
kavanozla ısıtım bende kucuk kadife bir kese var ona koyup kafese oyle bıraksam yavruları olurmu? hayır gormedim niyeki:)

matum
04-04-2010, 01:40 AM
pamuk koy kafese yeter bence kese olayına güvenemedim. Yılanları sağarlarken dişlerini streç çekilmiş bir kaba geçirirler zehirini akıtır. Ben de sütü şırınganın ağızına kadar getirirdim sonra yavruyu ensesinden tutardım avucumda ters bir şekilde dururdu. Sonra şırınganın ağız kısmına yılanlara yaptıkları gibi dişi takardım ve birmiktar süt kendiliğinden hamsterın ağzına akardı (bu sırada dikkat etmek gerekiyo buruna kaçmasın diye). Bir süre sonra besleneceğini anladığında direk istediğini tepkilerinden anlıyorsun. Ama her seferinde çok az miktar ağzına aktığı için hamster istemeyene kadar devam etmek gerekiyo bu işleme. Zaten içmek istemediğinde ağzını kapatıyor sıkı sıkı

darkprince55
04-04-2010, 01:41 AM
:) zehir sagılmasını gordum kavanozun ustundeki bez parcasına gecirtiyorlar yılanın dislerini:)

darkprince55
04-04-2010, 01:44 AM
yarın sabah sütü alim ilk emzirmeyi gerceklestirelim bakalım :) pamuk zararlı diye duymustum pamuk koyimmi gercekten?

darkprince55
04-04-2010, 01:47 AM
sütü sulandırma oranı nasıl olcak?

matum
04-04-2010, 01:48 AM
tam ben de bilmiyorum onu çok ağır olmasın die göz kararı sulandırdım hep, pamuk konusunu ilk kez duydum. Ben bir yıldır kullanıyorum oldukça faydasını gördüm ama insanlar zararlı diyorlarsa bi bildikleri vardır onları da dinlemek lazım

darkprince55
04-04-2010, 01:51 AM
1 senedir kullanıyorsan sorun yoktur heralde:) sutun yogunlugu gidene kadar sulandırcam anladıgım kadarıyla

elmyra
04-04-2010, 03:17 AM
Sütü sulandırmak çok iyi bir fikir deği, süt ishale sebep olabiliyor. Onun yerine laktozsuz sütler satılıyor onlardan alıp kullanabilirsin. Bunu forumda çok kere yazdık. Her yerde bulunabilir ve normal sütle fiyatları aynıdır.

matum
04-04-2010, 03:41 AM
ancak sütü sulandırmazsak da süt çok ağır gelecektir, haksızsam düzeltin ama inek gibi sütü çok yağlı bir hayvanının sütüyle hamsterlarınkini karşılaştırıyoruz. Şırıngayla beslemeye ilk başladığımda su koymuyordum 2 yavru hemen ölmüştü (tabi süt yüzünden olmayabilir bi durum), öneri üzerine su ekleyip verdim. Laktozunu eksiltmek besleyiciliğini bir nebze olsun azaltır ama inek sütüyle hamsterın sütü arasında dağlar kadar fark olduğu ortada değil mi? Hamsterların süt durumunu bir araştırırsam iyi olacak sanırım. Aslında pek de araştırma sayılmaz ama öğrenince haber veririm site üzerinden.

elmyra
04-04-2010, 04:12 AM
Sütteki laktoz süt şekeri anlamına gelir. İnsanlarda da hayvanlarda da sindirilmesi zordur. Bu sebeple kabızlık veya ishale sebep olabilir. Onun içinde laktozsuz süt alınmasını öneririm.

matum
04-04-2010, 04:19 AM
laktozun süt şekeri olduğunu biliyorum. Hatta glikoz-galaktoz 2lisinden oluşur, bu bağı ayırmak için özel enzim gerekir insanlarda bebekler bu enzimi midede üretir ama yetişkinler üretemez falan... Laktozsuz sütleri denemek gelmemişti aklıma bir dahaki durumda kesinlikle denerim teşekkürler...

darkprince55
04-04-2010, 01:13 PM
üugun laktozsuz süt aldım. Sırınga falan hersey hazır ama yavrucuklar hazır degil uyuyorlar:) elime aldım birtanesini elimde uyudu kaldı. Anne hamsterinda acısı azaldı sanırım veterinerin verdigi ilacla cunku sendelemeden yurumeye basladı ama yaranın goruntusu cok korkutucu:(

hamsteradmin
04-04-2010, 03:32 PM
matum, sütü sulandırdığımızda yaptığımız şey yağı parçalamak oluyor. oysa yağ hayvanlar için gerekli, gerekli olmayan süt şekeri. süt şekerini bazı insanlar bile sindiremez. o nedenle laktozsuz süt verebiliriz.

hamsteradmin
04-04-2010, 03:35 PM
darkprince55, veteriner yara için bir şey önermediyse oraya batticon sürebilirsin. Batticon'un arkasından bepanten krem sürersen yara kısa zamanda kapanır, bu iki ilacı eczanede bulabilirsin.

Bu arada şırıngalar en minik boyunu isteyin eczaneden. Serçe parmağı büyüklüğünde olan minik şırıngalar var. Bu yazıyı bizden başka okuyanlar için böyle durumlarda iğneyi çıkarmamız gerektiğini hatırlatayım, iğnesiz şırınga kullanacağız.

matum
04-04-2010, 03:53 PM
matum, sütü sulandırdığımızda yaptığımız şey yağı parçalamak oluyor. oysa yağ hayvanlar için gerekli, gerekli olmayan süt şekeri. süt şekerini bazı insanlar bile sindiremez. o nedenle laktozsuz süt verebiliriz.

süte su ekleyerek yağı nasıl parçalayabiliriz ki, sudaki ne oksijen atomunu ne de hidrojen atomunu çekebilir, suda çözünmez de. Cidden merak için soruyorum, artistlik değil amacım : P

darkprince55
04-04-2010, 05:17 PM
saolasın adminim. veteriner teramycen adında bir merhem verdi.(hayvanlar icin olanı hani insanlar icin olanıyla karıstırılmasın.) 2 gundur suruyorum yara henuz kapanmadı ama yururken eskisi kadar zorluk cekmiyor. Yavruları emzirdigini görmüyorum daha ben ara ara süt icirmeyi deniyorum ama 1 damladan fazla icmediler henuz belki gece hareketlendiklerinde denemeliyim. tek baslarına yemlikten fıstık falan yerken gordum:)

hamsteradmin
04-04-2010, 07:14 PM
Süte su karıştırmanın amacı nedir? Sütü hafifletmek mi? Peki sütü ağır, sindirimi zor yapan nedir? İçindeki süt şekeri. Ancak sütü sulandırmak süt şekeriyle beraber sütteki yağı da parçalar. Sütün bütünlüklü yapısı bozulduğu için sindirim sistemine daha zararlı hale gelir. Asıl ishal yapan sulandırılmış süttür. Sütü sulandırdıktan bir süre sonra sütün kesilmesi sütün ayrışabildiği anlamına gelir. Sütteki yağ suyla parçalanıyor, mikroskopla incelemedim ancak bu bir veteriner açıklamasıdır ve kendini geliştirmiş her veteriner bunu bilir.Kedilere de sulandırılmış süt verirler, bu da ordan gelmiş yanlış bir uygulama.

Aslında süt, insanlar için de sindirimi son derece zor bir içecek. İçtikten sonra şişkinlik yapması bunun en basit belirtisidir. Sütten daha faydalı olarak yoğurt, kefir, peynir önerebilirim, bunlar sindirimi desteklerler, özellikle yoğurt ve kefir bağırsak florasını güçlendirirler.

Ancak annesiz kalmış yavrularda bunları öneremiyorum, onların süt alması gerek. Bir alternatif de annesiz kediler için satılan kitty milklerden faydalanmak olabilir, çeşitli vitamin,minerallerle zenginleştirilmiş bir süt tozu bu, hamsterlar için de kullanılabilir diye düşünüyorum, vet.lerde ve petshoplarda bulunuyor.

Sevgiler

hamsteradmin
04-04-2010, 07:16 PM
Teramisinden önce baticonlu pamukla yaranın daha çabuk kaynamasına ve dezenfekte olmasına yardım edebilirsin. Geçmiş olsun

darkprince55
04-05-2010, 09:11 PM
saolasın adminim yara baya iyilesti kurudu derken az önce yavrulardan biri meme sanıp yarayı emmeye basladı anneyi ayıdıgımda yaranın icinde sismis bir et parcası oldugunu farkettim kanamaya baslamıstı kanı peceteyle dikkatlice sildim:( yara yeniden acıldı ya iyileşmezse gorunce dayanamıyorum :(

köfte
04-06-2010, 05:42 AM
benim şirinin yarası da bayağı büyüktü, adminin önermesi ile batticon ve bepanten sürdüm,ayrıca parmaklarımda aynı şekildeydi.
her ikimzinde yaraları epey kapandı 15 gün kadar oldu .

aynen devam edersen yarası kapanacaktır. ayrıca bahsedilen mini şırıngalardan veterinerler de bulunuyor haberin olsun.

darkprince55
04-06-2010, 07:00 PM
destegin için tesekkur ederim dostum