PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kemirgen samanı

matum
31.03.10, 09:52 PM
bu deneyimi paylaşmak istedim. Hayvan mağazalarında kemirgenler daha çok tavşanlar için satılan samanlardan vardı, uzun üsre önce aldım ve denedim. Paketi talaşa göre oldukça pahalı (paketi 20 lira) ama hem tek seferde kullandığınız saman çok daha uzun süre koku yapmadan dayanıyor hem de bir paketle değişimi daha çok yapabiliyorsunuz (3'e 4'e katlıyor). Kısaca verdiğiniz parayı çok rahat çıkartıyorsunuz. Ben doğal ortamlarında yuvalarını bu tip malzemelerle döşedikleri için biraz da hevesle alıp denemek istedim.

Gelelim denedikten sonraki gözlemlerime... Gonzaleslerimle denediğim zamanda oldukça keyifli olduklarını gördüm hatta üst kata talaş alt kata saman koydum ve talaşlı kısımda neredeyse hiç vakit geçirmediler. Acaba alt katta yaşamayı daha çok sevdikleri için mi dedim, kafesi temizlediğimde talaşla samanın yerlerini farklı düzenledim yine talaşla pek uğraşmadılar. Samanı bu kadar sevmelerine oldukça şaşırdım ben de. Talaş gibi oralarına buralarına kaçmıyordu ve kazma içgüdülerini talaştan daha iyi karşılıyordu. İstedikleri yere hemen bir yuva yapabiliyorlardı. Özellikle arada bir seyahat eden benim gibi biri için eve döndüğünüzde hamsterlarınızı leş gibi bulmak istemiyorsanız bu gibi durumlar için oldukça ideal. Koku yönünden talaştan daha dayanıklı olması da cabası.

dezavantajlarına gelirsek de kesinlikle anne ve yeni doğmuş yavrularla birlikte kullanmayın. Çünkü anne sürekli olarak yavrularını samanlar içerisinde kaybediyor. 1 kere böyle bir duruma rastgeldim ve neyse ki şehir dışına çıkmadığımdan gözetimimde oldu da o yavrular büyüyebildi. Dİğer bir kötü yanıysa her ne kadar hamsterların pisliklerinin kötü kokusunu engellese de kendisi biraz ağır kokuyor. Evimizdeki kimse için kötü kokmasa da bazı burunlara bu koku kötü gelebilir. Bir de küçük ve/veya üstü açık kafesler için hiç uygun değil. Küçükler için neden uygun olmadığını denerseniz anlarsınız : ), üstü açık olursa tecrübesiz biri el ayarını tutturamazsa kafesin tepesine kadar samanı kabartabilirler. Son kötü yanıysa kafesin altına kağıt sermek zorundasınız (pek kötü bir yan sayılmaz ama olsun : ) ) çünkü kağıdı parçalayıp yuvalarına katıyorlar böylece belli bir yere 'yuva' diyebiliyorlar. Öteki taraftan idrarlarının saman tarafından emilmesini kağıt sağlıyor (kullanırsanız kağıtlı ve kağıtsız deneyin ne dediğimi anlarsınız). Garip bir şekilde kafesi temizlerken küçük saman parçalarını bir yerde toplandığını gördüm ve burayı tuvalet olarak kullandıklarını...

başka bir tarafı da bu samanın bahçelerde kesilen çimenleri kurutsak hiçbir şekilde satın alınacak olandan farklı olmayacaktır. Bu durumun iyi mi kötü mü olduğuna siz karar verin ; )

matum
31.03.10, 11:18 PM
amma uzun olmuş yalnız sıkılmazsanız bekleriz...

alptanju
31.03.10, 11:46 PM
Sağol güzel paylaşım. Ama fiyatı pahalı:) 20 tlye 5 paket alsak 5 ay gider. Kaç ay gidiyo acaba bi paket saman?

matum
31.03.10, 11:51 PM
rica ederim : ). Şöyle ki: bundan 3-4 ay önce bir arkadaşıma da vermiştim 1 paket saman ve hala kullanıyo bitiremedi yarısını paketin. Tabi o oldukça ideal bir durumda kullanıyor kafesinde boru falan yok, işediği çıplak yer sadece tekerlek onu da haftada 1 yıkıyor. Ben 2 paketi kampanyayla yemle birlikte 17 liraya almıştım o yüzden ucuza geldi. Samanın hepsini bitiremeyeceğimi farkettiğimde arkadaşıma vermiştim işte...

darkprince55
01.04.10, 12:19 AM
anlattıklarına göre güzel gözüküyor :) ama talasın kullanım kolaylıgı var bence ve yasadıgım ilde paket saman görmedim. talas bile yok dogru düzgün :) ben yabancı ülkelerdeki hamster kafeslerine bakarken dikkatimi cekti cok farklı bir taban malzemesi kullanıyorlar

mrbkrts
01.04.10, 02:29 PM
ben de merak ettim talaş olayını ve bulursam denicem mutlaka...