PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türk hamsterı (avurtlak)

matum
31.03.10, 02:41 PM
Boyları 15-18 cm., kuyrukları 2 cm. kadar olur, ağırlıkları ise 80-150 gr. arasında değişir. Kulakları küçük, kuyrukları oldukça büyüktür. Burun kısmı küt, ayakları kıllıdır. Dudakların dibine açılan ve arkaya doğru omuza adar uzanabilen yanak keseleri vardır. Bu keseler besinle dolu iken kafa iki misli büyük görünür. Baş ve sırt kısımları gri sarımsı, karın, boyun ve yanaklar beyazdır. Göğüste ve omuz kısmında siyahlıklar vardır.
Toprağın hemen altına galeriler açarak yuva yaparlar. Kış uykusuna yatarlar. Bir ay kadar süren kış uykusunu zaman zaman keserek beslenir. Bu süre içinde yetecek kadar besini yuvasında depolar. Kavgacıdırlar. Tahıl daneleri, tohumlar ve bitki yumruları ile beslenirler. Buldukları zaman böcek ve solucanları da yerler.
Bozkır ve kurak arazilerde, yüksek yaylalardaki yumuşak topraklarda yaşarlar. Kafkasya, Kuzey Irak, Kuzeybatı İran, Suriye, Filistin’de görülür. Türkiye’nin iç kesimlerinde rastlanır.
Senede 3 defa 13’e kadar yavru doğurabilirler. Yavru sayısı genellikle 9’dur. Yavrular kör ve çıplak olarak doğar; ilk birkaç gün ağız keselerinin içine alınabilir. 2-3 ayda erginleşirler. 2-3 yıl yaşarlar.

benim de pek bilmediğim bir tür görünce paylaşmak istedim
Kaynak: wikipedia

matum
31.03.10, 02:43 PM
avurtlak ismini sanırım her hamsterda var olan avurtlarındaki keselerden almış.

mrbkrts
31.03.10, 03:42 PM
çok değişik bir bilgi olmuş,eline sağlık,ilgimi çekti ben de resimlerini eklemek istedim.

Berk
07.04.10, 01:26 PM
suriyelere benziyor aslında. yani benim suriyem eklediğin resimlerden 2.sine çok benziyor :)

selman
07.04.10, 01:49 PM
suriye hamsterı ve avurtlak çok yakın akrabalar zaten. avurtlağın tek sorunu suriye hamsterına göre biraz daha hırçınmış ev hayvanı olmak için bu yüzden uygun değil ama labaratuvar çalışmalarında kullanılıyormuş.

matum
07.04.10, 02:32 PM
geçen gün gidip erişkin bir tanesini gördüm annem sağolsun, suriyelere göre biraz küçük geldi, ama acayip benziyor tip olarak... Hırçınlık göremedim ama yetişme tarzından olsa gerek...

hamsteradmin
07.04.10, 10:17 PM
Güzel bilgi teşekkürler.

youngboiy
08.04.10, 04:00 PM
sanki syrıan hamster gibi :) hakikaten bilgi için tşk :D

elmyra
08.04.10, 07:13 PM
Bu fotoğrafları da ben paylaşmak istedim. İlk fotoğraf Erzincan Keşiş Dağları eteğinde,ikincisi de Niğde de çekilmiş avurtlaklarmış. Çok sevimlilermiş gerçekten :)

hamsteradmin
09.04.10, 01:13 AM
Teşekkürler, elmyra :D