PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Miskha hangi tür acaba?

powerofdreams07
30.03.10, 01:57 AM
Merhaba arkadaşlar

Bu sitede ilk konum.Hamsterlar ile ilgili düzgün site bulmanın zor olduğu zamanda bu siteyi buldum ve hoşuma gitti.Türkiye'de seviyeli ve düzgün forum bulmak zor.Ama bu site seviyeli ve güzel bir site olmuş.Neyse konuyu uzatmadan size hamsterımla ilgili bir kaç soru soracaktım nacizane.

Hamsterımın adı Miskha.Neden ismi rus ismine benziyor ? diye sorarsanız.Kız arkadaşım Beyaz Rusyalı ,onunla beraber aldık ve ismini rusçada "dişi fare" anlamına gelen Miskha koyduk.Alalı 2 haftayı geçti.Büyük bir hamster.

Benim sormak istediğim acaba hamsterımın türü ne? ve çok büyük bir gövdesi var.Hamile olabileceğinden şüpheneniyorum.Bütün gün uyuyor.Fakat satan kişi bize doğum yapmadığını söyledi.Bilemiyorum.Yorum sizlerin.

Yorum yazan yazmayan herkese teşekkür ederim.:)

matum
30.03.10, 02:35 AM
güzel bir suriye, hayırlı olsun : )

hamsteradmin
30.03.10, 02:40 AM
Merhaba forumumuzu beğenmenize sevindik, bizim de amacımız düzgün bir bilgi arşivi oluşturmak.

Ufaklığın ismi güzelmiş :) Miskha bir Suriye hamsterı. Yetişkin hamsterlar o boyutlara gelebilir iyi beslenirlerse. Hamile olup olmadığını tam olarak anlama şansımız yok, yalnız aldığınız yerde başka hamsterlarla birlikte miydi, o bir fikir verebilir. Memelerinin belirgin olup olmadığına, iştahına, uykusuna, yuvaya malzeme depolama eğilimi olup olmadığına bakabilirsiniz, yaklaşık 16 günde doğum yaparlar, durumu kısa zamanda anlarsınız.

Profilinizden albüm oluşturabilirsiniz, sevgiler :)

powerofdreams07
30.03.10, 03:03 AM
Merhaba forumumuzu beğenmenize sevindik, bizim de amacımız düzgün bir bilgi arşivi oluşturmak.

Ufaklığın ismi güzelmiş :) Miskha bir Suriye hamsterı. Yetişkin hamsterlar o boyutlara gelebilir iyi beslenirlerse. Hamile olup olmadığını tam olarak anlama şansımız yok, yalnız aldığınız yerde başka hamsterlarla birlikte miydi, o bir fikir verebilir. Memelerinin belirgin olup olmadığına, iştahına, uykusuna, yuvaya malzeme depolama eğilimi olup olmadığına bakabilirsiniz, yaklaşık 16 günde doğum yaparlar, durumu kısa zamanda anlarsınız.

Profilinizden albüm oluşturabilirsiniz, sevgiler :)

Teşekkür ederim,Sayın Admin :)

Aldığım yerde 1 tane bej 2 tane de siyah hamsterla beraberdi ama mantıken petshop erkek ile dişi hamsterları kavga etme ihtimaline karşın birbirleriyle aynı yere koymaması gerekmez mi?. Memelerine bakacağım.Yem kabından yemleri alıp evine götürüyor.Evin sağını solunu peçeteyle kapatıyor.Sabahtan akşama kadar uyuyor.Akşam saatlerinde uyanıp,biraz kalıp sonra yine uyuyor.Maşallah daha hiç ısırmadı.Yetişkin hamsterların alışması daha zor olur derler ama bana kolay alıştı.Odamda salıyorum bir sağa bir sola gidiyor hiç durmuyor yaramaz :)

Konu dışı
Bu arada benimde forum sitem var.3 senedir aktif.vBulletin konusunda biraz deneyimliyim.Eğer bir isteğiniz olursa kabul ederseniz fikir vermeye istekliyim.Çünkü forumunuz gayet özgün ve kalitel,.Böyle bir forumun büyümesi gerektiğine inanıyorum.Diğer çöp forumlara benzemiyor.Size nacizane vBSeo eklentisini kurmanızı tavsiye ederim.Benim forumum günlük 5.000 tekil hit bulmazken,bu eklentiden sonra 22.000'e çıkmıştı.Sizinkinin de bu potansiyeli var.Fiyatı biraz tuzlu 160 dolar kadar ama verdiğinize değiyor :)

powerofdreams07
30.03.10, 03:03 AM
güzel bir suriye, hayırlı olsun : )

Teşekkür ederim,hayırlısı :)

matum
30.03.10, 03:05 AM
ben gonzaleslerim için hamilelik testi için parmağımı kullanıyorum : ). Parmağımın üzerinden geçmesini sağlıyorum, bu sırada ağırlığının bir kısmını parmağıma vermesine özen gösteriyorum. Parmağımın üzerinden geçerken karın kısmının 2 tarafından kocaman böbrekler gibi yığılma oluyorsa hamile olduğunu anlıyorum. Suriyeler için olur mu bilmiyorum, şimdiye kadar gördüğüm bütün suriye hamsterları ya hamile kalmak için küçük ya da çoktan doğurmuştu.

hamsteradmin
30.03.10, 03:08 AM
Öneri için teşekkür ederiz, araştıralım :) Petshoplar dişi erkek ayırmadıkları gibi farklı türlerdeki hamsterları, suriye-gonzales gibi, bir arada tutabiliyorlar. Suriye hamsterları yapı itibariyle dişi erkek farkı olmadan tek yaşamayı seven hayvanlar, istisnalar dışında. Petshopta nasıl oluyor derseniz, bir şekilde doğumdan itibaren büyümüş hayvanlar birlikte yaşayabiliyorlar ya da itilip kakıldıkları koşullar içinde her şeye alışıyorlar. Anlattıklarınız hamile bir hamsterın yaptıklarına benziyor ancak hamsterların genel özelliklerinde de bu davranışlar vardır aynı zamanda. Bekleyip göreceksiniz. :)

hamsteradmin
30.03.10, 03:11 AM
Sevgili Matum, senin yöntemin güzelmiş. Hele hamilelikten önceki ağırlığı aşağı yukarı bilirsek işe yarar. Veterinerler kedileri de benzer şekilde karınlarını avuçlayarak muayene ediyorlar ancak hamsterlar çok küçük oldukları için böyle bir yöntemi öneremiyorum, belki minik parmak dokunuşlarıyla yavruları seçmeye çalışabilirsiniz, ancak çok nazik olmak gerek.

powerofdreams07
30.03.10, 03:15 AM
Öneri için teşekkür ederiz, araştıralım :) Petshoplar dişi erkek ayırmadıkları gibi farklı türlerdeki hamsterları, suriye-gonzales gibi, bir arada tutabiliyorlar. Suriye hamsterları yapı itibariyle dişi erkek farkı olmadan tek yaşamayı seven hayvanlar, istisnalar dışında. Petshopta nasıl oluyor derseniz, bir şekilde doğumdan itibaren büyümüş hayvanlar birlikte yaşayabiliyorlar ya da itilip kakıldıkları koşullar içinde her şeye alışıyorlar. Anlattıklarınız hamile bir hamsterın yaptıklarına benziyor ancak hamsterların genel özelliklerinde de bu davranışlar vardır aynı zamanda. Bekleyip göreceksiniz. :)

Açıklamız için teşekkür ederim ama artık yavaş yavaş hamile olmadığı kanısına varacağım.Dediğiniz gibi bekleyip göreceğiz :) Bu arada size mesaj atamıyorum.Site ile ilgili bir cPanel üzerinden bir kaç güvenlik düzeltmesi yapsanız iyi olacak.Yanlış anlamayın sadece kendim sitemde uyguladığım ve faydasını gördüğüm için söylüyorum.Tekrar teşekkürler.

powerofdreams07
30.03.10, 03:15 AM
ben gonzaleslerim için hamilelik testi için parmağımı kullanıyorum : ). Parmağımın üzerinden geçmesini sağlıyorum, bu sırada ağırlığının bir kısmını parmağıma vermesine özen gösteriyorum. Parmağımın üzerinden geçerken karın kısmının 2 tarafından kocaman böbrekler gibi yığılma oluyorsa hamile olduğunu anlıyorum. Suriyeler için olur mu bilmiyorum, şimdiye kadar gördüğüm bütün suriye hamsterları ya hamile kalmak için küçük ya da çoktan doğurmuştu.

İlginç bir yöntem denemeye çalışacağım.Teşekkürler :)

matum
30.03.10, 03:18 AM
teşekkür ederim hamsteradmin, biraz da tecrübe kazanınca çok rahat anlaşılıyor.

powerofdreams07 arkadaşım aklıma gelmişken söyleyim benim bir arkadaşım suriye hamsterı almaya karar vermişti, en kilolusu en sağlıklıdır mantığıyla bir tane seçti hamster 10 gün sonra nur topu gibi 12 tane yavru doğurdu : ). Sonra onları sahiplendirmek için epey uğraşmıştık.

powerofdreams07
30.03.10, 03:22 AM
teşekkür ederim hamsteradmin, biraz da tecrübe kazanınca çok rahat anlaşılıyor.

powerofdreams07 arkadaşım aklıma gelmişken söyleyim benim bir arkadaşım suriye hamsterı almaya karar vermişti, en kilolusu en sağlıklıdır mantığıyla bir tane seçti hamster 10 gün sonra nur topu gibi 12 tane yavru doğurdu : ). Sonra onları sahiplendirmek için epey uğraşmıştık.

Valla dostum hayırlısı :) Ben bu hayvanlara normalde arkamı dönüp bakmazdım ama şimdi çok seviyorum daha önce neden almamışım diye düşündüm.Her ne kadar annem:"At onu.Veba olursun Alim Allah" desede benim atmaya hiç niyetim yok :D

hamsteradmin
30.03.10, 04:08 AM
:)) Bu devirde veba sokak farelerinde bile kalmamıştır :D

powerofdreams07
30.03.10, 04:24 AM
İşte ön yargı ne yaparsın :)

mrbkrts
30.03.10, 09:43 AM
''miskha'' ismini ben de tuttum:)pardon,aramıza hoşgeldin:)bu konuda da yine ayrı bir beyin fırtınası oluşmuş,acayip beğeniyorum bu forumu o yüzden.tecrübe teorikten daha faydalı oluyor çoğu zaman...tecrübelerini paylaşan herkese teşekkürler...

-ErgünCan-
30.03.10, 08:05 PM
Maşallah çok tatlı allah uzun ömür versin

powerofdreams07
31.03.10, 12:14 AM
Maşallah çok tatlı allah uzun ömür versin

Teşekkür ederim.Arkadaşlar 4 mt uzunluğunda 2 mt genişliğinde bir odam var.Onun içinde salıyorum geceleri.Kabloları felan alıyorum.Zemin
laminat parke.Acaba bir sakıncası olur mu? Top almalımıyım ? :confused:

selman
31.03.10, 11:29 AM
kaçabileceği bir delik (kafa giriyorsa vücut rahat geçer) veya hayatını tehlikeye atacak herhangi bir şey yoksa serbest gezmekten daha çok hoşlanır. sürekli olarak burada gezdirebileceksen top almana gerek yok ama unutma ki hamsterlar alışkanlıklarına çok bağlıdır; her gün aynı saatlerde çıkmak istediğini belli edecektir.

powerofdreams07
31.03.10, 04:31 PM
Etrafta dolap,çalışma masam,yatağım ve bir kaç kişisel eşyam var.Saldığım zamanlarda hiç yerinde durmuyor.Olmadık yerlerden geçmeye çalışıyor.

Acaba günde ne kadar süre odanın içerisinde bırakmalıyım? Odayı kapatıp gitsem mi ? Yoksa gözetim altında mı tutsam? :confused:

selman
02.04.10, 10:12 AM
gözetim altında 15 - 20 dk'lık seanslar halinde bırak. kafesini erişebileceği şekilde bırakman veya her 15 - 20 dk'da bir mutlaka kafesine bırakman gerekir; tuvalet, yemek veya su ihtiyacını gidermesi için.

youngboiy
02.04.10, 02:33 PM
matumun söylediği tekniği ben ilk hamsterımda uygulamıştım cinsi surıye idi çok uysal güzel bir dişiydi keşke fotolaro olsada yayınlasam neyse bende onun hamilaliğini matumun tekniği ile test etmiştim ve geç anladım sanırım 1 hafta sonra doğurmuştu tam 9 yavrusu olmuştu evimize neşe gelmişti cıvıl cıvıl süper bir duygu ya umarım miskha da hamiledir. ama anlattığınıza bakılırsa hamilelik belirtileri ile beraber hamsterların iç güdüsel davranışlarını da anlatıyorsunuz yuva yapması yiyecek taşıması ki hamsterlar gece aktif olan canlılardır gündüz uyuyarak enerji toplarlar gecede daha aktiflerdir...16 gün hamilelik süreleri bekle ve gör...hayırlısı

powerofdreams07
02.04.10, 02:47 PM
arkadaşlar 3 hafta oldu halen bir şey yok :(

powerofdreams07
02.04.10, 02:48 PM
gözetim altında 15 - 20 dk'lık seanslar halinde bırak. kafesini erişebileceği şekilde bırakman veya her 15 - 20 dk'da bir mutlaka kafesine bırakman gerekir; tuvalet, yemek veya su ihtiyacını gidermesi için.

Anladım teşekkür ederim.Dün öylesine bırakmıştım bir 20 dk sonra laminat parkeyi kemirdi :(

youngboiy
02.04.10, 02:53 PM
öylese hamile değil :( ama üzülme hemen bir uygun erkek aynı cinste hamster bulup çiftleştirebilirisin

powerofdreams07
02.04.10, 02:56 PM
Açıkcası artık dişi olduğundan bile şüpheliyim :( Satıcı dişi demişti ama ben ne olduğunu anlayamadım

youngboiy
02.04.10, 03:06 PM
sitedyi henüz araştıramadım vereceğim bilgide burda varmı bilmiyorum ama gene de yazayım interenetten resimli cinsiyet bulma seklinde bulabilirsin

powerofdreams07
02.04.10, 03:08 PM
evet burda var baktım ama anlayamadım işte :(

powerofdreams07
05.04.10, 04:31 PM
Arkadaşlar hamsterım laptobumun kablosunu kemirmiş :S Dün gece kafesinin üstündeki kapıyı zorla açıp çıkmış,sabah baktığımda masamı kemiriyordu.Sonradan farkettim ki laptobun kablosunu kemirmiş.Allah'tan 19 v luk kısmının kablosunu kemirmiş.220 v luk yeri kemirseydi kesin ölmüştü :S

selman
05.04.10, 05:03 PM
geçmiş olsun, bazı kafes kapaklarını ağırlıklarını vererek açabiliyorlar. video sitelerinde de bir sürü hamster kaçış videosu bulabilirsin :) kapağı sabitlemek için hamstera zarar vermeyecek bir yöntem bulsan iyi olur.

powerofdreams07
07.04.10, 01:28 AM
Bugün ev arkadaşımın veteriner arkadaşı bize geldi.Hamsterımı ona gösterdim.Bir bakışta erkek olduğunu anladı.Hemde alt kısmındaki araklıklardan...Oysa petshop bize dişi olduğunu söylemişti.Bu petshop beni bir kere kandırdı.Bir daha gidersem söyleyeceğim bunu kendilerine.Efnaflık diye bir şey kalmamış...