PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : winter white yaza giriyor olmasına rağmen beyazlıyor

matum
03-14-2010, 02:22 PM
Arkadaşlar merhaba öncelikle, benim biri büyük biri küçük olmak üzere iki kar beyazım var ancak küçük olan havaların ısınıyor olmasına rağmen kürkü beyazlıyor, acaba sebebi ne olabilir, bir sağlık problemi mi var? Büyük olan da sorun yok şu an koyu rengine geçiyor sanırım, biraz da tüy döküyor.

selman
03-14-2010, 02:31 PM
winter whitelardaki kürk rengi değişimi gordüğü ışık miktarı ile ilgili kışın güneşin görülme süresi kısa olduğu için renk değiştiriyorlar. renk değiştiren küçük ayrı kafeste ise kafesi büyük kadar ışık almadığı için renk değiştiriyor olabilir. winter whiteların zamansız renk değiştirmesinin herhangi bir rahatsızlıkla bağlantısını bulamadım internette. zaten renk değiştirmesi yazın dahi gördüğü ışık miktarı düşürülerek suni olarak sağlanabiliyor.

matum
03-14-2010, 02:34 PM
bunu bildiğim için cam kenerına koydum ikisi de oldukça güneş gören hatta aynı kafesteler ama bir türlü engel olamıyorum.

selman
03-14-2010, 02:38 PM
direk güneş ışığına maruz kalması sağlığı için zararlı. renk değiştirmesi aldığı ışığın şiddetinden veya sıcaklığından değil süresinden. örneğin günde 8 saat aydınlık bir ortamda kalırsa beyaza, 12 saat aydınlık bir ortamda kalırsa orjinal rengine dönebilir.

matum
03-14-2010, 02:41 PM
hocam tabi ki direk güneşe tutmuyorum, zaten şu sıralar buralarda hava oldukça bulutlu ama ben kendim tecrübe edeyim en iyisi, sağlık sorunu olduğundan korktum o yüzden başlık açtım. İlginiz için teşekkür ederim

hamsteradmin
03-14-2010, 05:36 PM
Sağlık sorunu değildir, renk pigmentleriyle ilgili.