PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hamster taban malzemesi

aysu_levent
03-08-2010, 01:42 PM
arkadaşlar ben talaş yerine beyaz kagıt (A4 kagıdı) parçalayıp koymak istiyorum daha hoş görünüyor denemeden önce sormmak istedim zararlımı?

ben daha talaş almadım onun yerine geçicibirsüre beyaz kagıt(A4 kagıdı) parçaları koysam olurmu cevaplarsanız sevinirim .....

selman
03-08-2010, 03:17 PM
genel olarak preslenmiş talaş önerilsede birçok yabancı sitede kağıtta kullanılabileceği söyleniyor fakat a4 kağıdı değil. tuvalet kağıdı veya kağıt havlu gibi yumuşak kağıtları parçalar haline getirip kafesin tabanına 2 - 3 cm kalınlığında yayarakta kullanabilirsin. a4 kağıdı sert bir kağıt olduğu için kesme ihtimali vardır ve idrarı için emici olmayacaktır.

mrbkrts
03-08-2010, 03:48 PM
selman'ın dediği gibi talaş kullanmak daha mantıklı geliyor bana,aromalı olanları da var,istenmeyen kokular için önleyici olabiliyor.

aysu_levent
03-08-2010, 05:36 PM
ilginiz için teşekkür ederim a4 kagıdı kullanmamalıyım ozmn kagıt havlu denemeliyim ama şimdi deyil çünkü daha yeni yavruladı 2 hafta oldu ama bebekler hala süt emiiyor onları ayırıp talaşını deişmeye kıyamıyorum kaç haftadan itibaren talaş deişmeliyim bunuda yazarsanız sevinirim

-ErgünCan-
03-08-2010, 05:45 PM
İlk 2 haftada talaş deişimi yapmalısın kağıd konusuna gelince parça parça 2-3 seferde 5 lira vereceğine 1 kerede talaş al daha çok işine yarasın

aysu_levent
03-08-2010, 05:51 PM
teşekkür ederim ama yazan sitelerde süt emmeyi bıraktktan sonra yapmalısın yoksa yavrusunu öldürebilir yazıyordu bende ellemedim öldürmesinden korktum

-ErgünCan-
03-08-2010, 05:54 PM
Tamam da ilk 2 haftada kafese yaklaşabilirsin veya talaşı deiştirebilirsin böle biliorm bi siteye doğum bölümüne bakiyim ama eminim

aysu_levent
03-08-2010, 05:59 PM
tamam ozaman talaşı deiştireyim fakat hamsterim yavrularına bişey yapmamdan korkuyor ve kafese el vurduğumda ısırıyor bu konuda ne yapacagımı bilmiorm

selman
03-08-2010, 06:02 PM
doğumdan sonraki 2. haftada eğer anne fazla hırçın değilse önce anne sonra yavrular çıkartılarak kafes temizlenebilir. kafes yerleştirilirken once yavrular sonra anne kafese konulur yeni talaşın üzerine eski talaştan biraz serpiştirilir ve annenin seveceği yiyeceklerden kafese konulursa büyük ihtimalle anne yavrulara zarar vermiyecektir.

aysu_levent
03-08-2010, 06:10 PM
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler neredeyse 3. hataya giricez ama yavruların gözleri hala açılmadı yemek veya anne sütü eksikliğindenmi oluyor yoksa normalimi böyle?

selman
03-08-2010, 06:14 PM
yavrular hareketli ve yeterince iri ise beslenme ile ilgili sorunu yoktur. yemleri ve suyu kafeste yavruların erişebileceği şekilde bırak şuan anne sütüyle birlikte katı yemler ve su da tüketirler. gözlerinin açılması 2. - 3. hafta arasında olması lazım 3. hafta dolduğunda hala açılmamışsa bir veterinere danışman gerekebilir.

aysu_levent
03-08-2010, 06:34 PM
daha 3 hafta olmadı ama zaten eyer hastalıklı veya sorunlularsa annesi yiyormuş allah korusun ama daha onları yemedi buyüzden bence hastalıkları yok birde anneleri çok zayıf onu şişmanlatmam için hangi besinleri önerirsiniz?

-ErgünCan-
03-08-2010, 06:46 PM
Yavrularda varmış zaten proteinli besinler ver rutin düzende devam et

selman
03-08-2010, 06:54 PM
Yavrularda varmış zaten proteinli besinler ver rutin düzende devam et

arkadaşımızda dediği gibi haşlanmış yumurta, haşlanmış tavuk, peynir, yoğurt gibi proteinli yiyecekler hem anne hemde yavrular için şuan gerekli az miktarda ver artarsa bozulmadan al kafesten.

aysu_levent
03-09-2010, 04:41 PM
tamam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim deniyeceğim