PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bunlarda burhan ve makbule :D

episodetwo
06-21-2009, 02:18 AM
büyük olan 3.5 4 senelik o zamanlar onu bi tanıdıktan almıştım yavruydu bakamıyolardı verdiler bende 3.5 senedir besliyorum kabıyla birlikte verdiler ondan sonra her gün suyunu değiştiriyorum bide küçük olan onunda adı makbule:D onuda 3-4 ay oluyo sanırım arkadaş olsun diye aldım bide bişiy sorucam o plastik kapta besliyorum bi sakıncası olurmu yoksa gidip camcıdan silikonla yapıştırıp akvaryum yapıyolarya ondanmı yaptırsam hemde 20 tl filanmış .

episodetwo
06-21-2009, 02:20 AM
ve o 3.5 senelik olan burhan :D kaç kez kaçtı plastik kabından kaçıyo hemde evde 1-2 hafta kayboldu :D bilgisayar masamın altından çıktı :D evin her yerine bakmıştım meğersem odamdaymış :D

hamsteradmin
06-21-2009, 04:06 AM
Çok tatlılar, ideal ortamları akvaryumdur, iç filtre ve ısıtıcı şarttır. Isıtıcı yaz kış su sıcaklığının 29-30 derecede sabitlenmesi için gerekli, aksi halde komaya girip ölebiliyorlar, en dayanıklıları bile kışın suya gömülüp yemekten kesiliyor. Doğada derin temiz okyanuslarda yaşadıkları için bol temiz suda yüzmeleri gerek, ne kadar çok su o kadar iyi. Ama ara sıra bir yükseltiye çıkıp kabuklarını kurutmaları ve gerinmeleri gerekiyor, bunun içinde akvaryumun içine kolayca tırmanabilecekleri kuru alan yapmak gerek. Bu alan dışarıya atlayabilecekleri bir şekilde yapılmamalı. Bol güneş ışığı almaları lazım çünkü D vitamini üretemiyorlar ama sağlıkları için çok gerekli. Eğer güneş ışığını doğrudan alma imkanları yoksa UV lambaları satılıyor onlardan alınabilir.

O plastik kaplara ölüm havuzu da diyorlar, ısıtıcı vs olmadan kısa bir süre yaşayıp öldükleri için. Ilıman iklimli şehirlerde yaşayanların kaplumbağaları bir şekilde dayanabiliyor.

hamsteradmin
06-21-2009, 04:08 AM
İdeal yaşam ortamı nasıl olur diyenler bu linki inceleyebilirler, çok sayıda resim var. [Only Registered Users Can See Links]

episodetwo
06-21-2009, 04:55 AM
en kısa zamanda bende onun gibi yapıcam ama şey camcıya sordum büyüğünü 30 tl den dedi adam yaptıracam içinin tasarımını filanda halledicem benim hamster kafesinin 3 tane yan yana düşün o kadar büyüklükte yaptırıcam çünkü sığmaz hem taşıması filanda zor olur benim hamster kafesinin 3 tane yan yana geldiğini düşün onun kadar yaptırcam bide güzel güzel taşlar bulurum yüzeye çıkması için güzel olucak yapacam bundan ben bilseydim böle olduğunu 3.5 sene önce yaptırırdım herkezde o plastik kablarda beslediği için ben hep öle gördüm o yüzden

hamsteradmin
06-21-2009, 04:38 PM
Olsun canım, ben öğrenelim diye koydum resmi, üzülmene gerek yok :) Hazır yapılmış da bulabilirsin bir araştır istersen, bir de kolay temizleyebileceğin bir ebatta olsun çok büyük olursa zor temizlersin. Bak o linkte taşlardan kuru alana çıkılıyor, linkte yapılışı var, ayrı bir cam yükselti yaptırabilirsin içeriye, oraya çıkabilmesi için de kaydırak gibi bir şey yaptırırsın, böylece taşlara gerek kalmaz. Bir incele sen linki.

episodetwo
06-21-2009, 05:30 PM
burda petşhopcuçlarda bi tane plastik akvaryum koydum çok geniş ve uzun hamster kafesimin 3 tane büyüğünü düşün hem hafif bi yere giderken taşımasıda kolay içini bi güzel dekore ederim bide renkli taş alırım alırsamda iri alırım çünkü yanlışlıkla yem diye yiyip ölüyolar :D bu hafta alıcam koyarım resimlerini :D sanada gösteririm nasıl olmuş diye:D bide filtre konusuna gelince ondan almayı düşünmüyorum nolucakki 2 günde bir değiştirsem suyunu hemen kirletecek hali yokya sorun olmaz benim için:D bide şimdi kaplumbğa için akvaryumdan aldıktan sonra guina pig için evde kafes yapıcam onun içinde pratikerden çok uygun fiyata teller var kafes teli olarakta kullanılıyomuş ondan kaplatıcam ilk yuvasını yapıp sonra guina pig alıcam

hamsteradmin
06-21-2009, 05:59 PM
İç filtre 10 milyona bile var ama dediğin gibi değiştirmekten yorulmuyorsan problem yok. İç filtre suyu sürekli filtre ettiği için her an oksijen oluyor suyun içinde.Ama suyu 2 günde bir değiştirdiğinde kirli kaldığı sürede içinde yaşamak zorundalar. Asıl önemlisi kışın ısıtıcı almak,20-25 e bulursun bir ısıtıcı.

Alacağın akvaryumun su sızdıracak bir yeri olmamasına dikkat et, bir de içinde üstüne çıkıp nefes alabilecekleri kuruyabilecekleri bir alan olması lazım, onu tasarla.

Guinepigler için 50-60 a hazır çok hoş kafesler satılıyor, büyük. Tavşan kafesi diye de geçer. İnternette bir arama yaparsan bulursun, renkleri falan var, Imac marka sanırım. Daha ucuzlarını da bulursun araştırırsan.

Bir de meyve kasasında besleyenleri biliyorum, sandıkta besleyenleri biliyorum. Önemli olan alta ne malzeme koyduğun, çünkü tuvaletlerini yaptıklarında temizlemesinin kolay olması lazım.

Kafes olursa daha rahat edersin.

[Only Registered Users Can See Links]

episodetwo
06-21-2009, 06:04 PM
şansa bak iç filitre buldum ardiyede eskiden akvaryum vardı japon besliyoduk :D onun aparatlarını buldum hepside tertemiz :D iç filtre çalışıyo ama :D çok korkuyorum o iç filitre suyun içine koyuluyoya elektrik filan çarpmaz dimi ?

hamsteradmin
06-21-2009, 06:06 PM
Yok sağlamsa çarpmaz, suda çalışmak için yapılıyor zaten :D Ama gene de ben ısrarcı olmiyim. Bir de iyice temizlemek lazım onu gene de. Aparatlara falan gerek yok sadece motorun kendisini koyacaksın. :)

episodetwo
06-21-2009, 06:49 PM
:D bu hafta hazır kaplumbağa akvaryumu filtreyide bulduk hatta modeli ATMAN F201 :D içini temizledim gayette güzel çalışiıyo :D suda denemedim ama bişi olmaz ya çünkü 1 sene filan kullandık ondan sonra kaldırdık kolinin içine koyduk şimdide kolileri açarken içinden çıkarttım bişisi yok yani çalışıyo şimdi bu hafta koyacam fotolarını akvaryumun

hamsteradmin
06-24-2009, 07:24 PM
Fotolarını bekliyoruz fındıkların :)

Agentzero
06-28-2009, 07:39 PM
Plastik kaplardan uzak dursanız iii olur.Bnm kaplumbağalarım plastik kaplarda yaşıo.Ve sanırım ölecekler:(((.Çok çok ii bakmama her gün suyunu değiştirmeme vitaminlerini kabuk vitaminlerini almama rağmen öldü ölecekler.Bunun plastik kaptan dolayı olduğunu bu gün öğrendim.Bilseydim bi akvaryum alırdım:(((

hamsteradmin
07-06-2009, 09:50 PM
Ne zaman kuruyorsun mini akvaryumunu :)) Fotoları bekliyoruz unutma sakın :)

episodetwo
07-13-2009, 07:39 PM
çok yakında admın sen merak etme malzemeler filan herşeyi aldım adanaya dönemedim daha bi kaç güne kadar geçicem adanaya hayvanları dayımlara bıraktım herşey hazır adanaya gidince kurucam burda kurarsam yolda nasıl götürücem hazır her şeysi hazır :D

hamsteradmin
07-13-2009, 09:38 PM
: )) .