PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kafes temizliği

missarch
01-30-2009, 11:44 AM
Kafesi çok sık temizlemeyin. Haftada bir yapacağınız temizlik yeterlidir. Aksi taktirde yuvası bozulan ve sakladığı yiyecekleri kaybeden hamster huzursuz olacaktır.

Taban malzemeleri

Kafeste kullanılan taban malzemesi çok önemlidir. Hamster kokusu ile yaşadığı alanı işaretler. Kafesi çok sık temizler iseniz bu kokunun yok olması onu yuvasına yabancılaştırır ve strese sokar. Bu yüzden dışkıyı hızla kurutacak, kafesi uzun süre sağlıklı tutacak taban malzemesi kullanılmalıdır.

Sıkıştırılmış Talaş

Sıkıştırılmış talaş kafes tabanına yayıldığında rahat ve temiz bir ortam sağlar. Özel olarak, hiçbir kimyasal madde ile temas etmemiş beyaz çamdan üretilmiştir. Sıkıştırılmış olduğu için uzun süre kullanılır, ekonomiktir.

Hamster_fun
09-06-2009, 09:46 PM
Kedi kumunun kullanışlılığı konusunda hemfikir misiniz? Talaş tüylerine yapışıyor taban malzemesi için farklı arayış içerisindeyiz. Eğer tavsiye edilirse deneyelim.

hamsteradmin
09-07-2009, 12:49 AM
Kedi kumları vücutlarını tahriş eder, kedilerin bile patileri çiziliyor. Tek çeşit kullanılabilecek kum var, o da fresh n naturels ağaç parçacıkları. Onlar da talaştan daha beter kuma dönüşüyor ve vücuda yapışıyor, vücuda yapışmasını sorun ediyorsanız o hiç olmaz.

fındık
09-07-2009, 12:41 PM
talaş iyidir bence.

CooLMaSTeR
09-11-2009, 12:21 AM
en iyisi talaş .. ben marangozdan çok büyük bi çuval talaşı 2 ytl ye aldım .. bu en az 5 sene gider .. her hafta talaşı değişip kafesi güzelce yıkadınmı hiç koku olmuyo .. ben ilk aldığım zamanlar gazete kullandım çok kötü kokunca hemen talaşa geçtim .. ikimizde memnunuz ..

aydo
09-12-2009, 02:17 AM
Ben marangozdan talaş alınmasına karşıyım açıkcası bitlenme yapıyormuş diye duydum hemde en iyisi pet'slerden alınmış aromalı talaşlar

Çiko
09-12-2009, 03:19 PM
Ya çok haklısnızda sıkıştırılmış talaş ne kadar pahalı birşey ya white molen elmalı ve büyük yakşalaşık 30 cmlik paketi pet shopçı 10 tl ye sayarım dedi:eek: ya internetten sipariş en iyisi netten almak arayınca 3 tl ye bile var.:)

Ya birde kemirgen kumları var sizce onlar nasıl 1 lt resi 15 tl ye satılıyor onların içinde daha rahat ermezlermi yada talaşla karıştırsak daha iyi olmaz mı?:)

hamsteradmin
09-12-2009, 05:21 PM
Pahalı mı? :) Witte molen ve diğer talaşların ortalama fiyatı 5 tldir ve aylarca gidiyorlar. O petshop kazıkçı petshoplardan demek ki, uğrama bile.

Kum tavsiye etmem, üstelik pahalıya geliyor.

Ç4K1L
09-28-2009, 05:55 PM
tanışma bölümünde yazmıştım daha çok yeniyiz diye.
şimdi bi sorum olucak dün eve geldiğimizde her şeyi yerli yerinde hazırladık çarkını evini kaydırağını hepsini koyduk suyu ve yemide koyduk.. yavrularımız sabah kalktığımızda çiş yapmışlardı. hemen talaşı değiştirdik (değiştirmememiz gerekirmiydi bilemiyorum) temizlik sonrası yine aynı yere çiş yaptı beyaz olan krem renklide eve yaptı çişini :(bi süre sonra kötü kokmaya başladı evi çıkarıp yıkadık koku gitti. yanlız ben bu koku olayına takıldım eğer haftada bir temizliceksek daha ağır bi koku olmazmı??

Çiko
09-28-2009, 06:52 PM
Sık yapılan kafes temizligi hamsterin rahatsız olmasına sebep olur ayrıca kendini güvende hissetmeyince kısa sürede hastalanır.Çok fazla koku olacagını sanmıyorum birde günlük temizliyorsun nasıl öyle koku oluyor anlmadım aslında bende ilk aldıgımda kötü koradı ama 1 gün 2 gün derken insan alışıyor mu? bilemem ama şuanda 2 haftada temizlik yapmama ragmen hatta bazen 3 hafta bir yaparım yinede fazla koku olmuyor.Aslında yavru hamsterın henüz bagırsak sitemi gelişmediginden yaptıkları dışkıda çok pis kokabiliyor belki ondan olabilir koku ama alışırsın bence.:)

Ç4K1L
09-28-2009, 07:00 PM
valla dün aldık bu gün temizledim belki bebekler diyedir.. yani umarım oledir... biraz bekliyelim bakalım alışma sürecindeyiz daha..

hamsteradmin
09-28-2009, 07:35 PM
Hamsterlar kafes içinde yemek, depo, tuvalet, uyku alanlarını belirlerler. Yiyeceklerini saklamayı severler, çişleri ve kakaları belirledikleri alanlara yaparlar. Ev gibi aksesuarları tuvalet kabul edebiliyorlar, evi ya tamamen çıkarın, ya da evin içine talaş veya peçete benzeri malzeme koyun, bu durumda ev olarak görüp tuvalet yapmayabilirler veya içerde malzeme olunca çişi temizleme kolaylığı olur.
Belli miktarda koku normaldir, bu fikre kendinizi alıştırmalısınız. Haftada bir kez kafes temizliği yapılır. Bu temizlikte sabun benzeri ürünler kullanın. Çamaşırsuyu içeren ürünlerin kokusu ve sabunla da olsa sık temizlemek hamsterlarınızın alanlarında güvende hissetmeyip daha yoğun idrar yapmalarına sebep olabilir.

ayxu
09-30-2009, 06:29 AM
merhaba ayrı yerde konu acmak ıstemedım hazır burda acılmısken sorunumu burda acıklamak ıstedım . bızım mınık pıtırımız butun yaz boyunca hıc kotu kokmadı . 1 haftadan berı ıse asırı kokmaya basladı kafesı. talasını haftada bır deıstırıyorum kafes altlıgını sabunla yıkıyorum artı olarak evı ve yemlıgınıde yıkıyorum. ama kafesını temızleyıp yenı talas koydukdan sonra bıle aksamına kokmaya baslıyor. :(:( 2 aydır bızımle ama hıc bu kadar cok kokmamıstı annem bu kadar cok sevmesıne ragmen soylenmeye basladı benı ve pıtırı artık odadan kovuyo :( bu durumu nasıl duseltebılırım ?? yoksa pıtırla ıkımızde kapıya konacagız sanırım :p:p

hamsteradmin
09-30-2009, 10:19 PM
Yediklerinde bir değişiklik var mı? Erginleştiği için de kokuyor olabilir erkek mi? Çok sık kafes temizliği de kokuya neden olur, bazı yem veya ekstra yiyecekler de.

ayxu
10-01-2009, 03:49 AM
yedıklerınde bı deısıklık yok sureklı verdıgım seylerı verıyorum yem harıcınde pısırılmıs makarna, karpuz cekırdegı, marul,fındık, fıstık,pısmıs nohut, pısmıs sehrıyeyı cok yıyo. kafesını normalde haftada 1 deıstırıyorum. sık sık deıstırmemeye ozen gosterıyorum. ama evet ısmı ne kadar pıtır olsada kendısı nur topu gıbı erkek :) onceden hıc kokmazdı su 1 haftadan berı asırı kokmaya basladı. ergın erkeklerde boyle bı sorun gorulebılıyomu ? bunu bılmıyordum .

hamsteradmin
10-01-2009, 04:28 AM
Büyük ihtimalle kedilerde olduğu gibi erginleştiği için idrarla sıvı atıyordur, bu da koku yapabilir. Yediği şeyler de bağırsak hareketlerini artıracak şeyler, çok fazla çeşit veriyormuşsunuz, yediklerinin çeşitliliğine,çokluğuna bakılırsa tuvaletinin kokması çok çok normal. Kokudan şikayet etmeseniz yiyeceklerinde bir sorun yok. Makarnayı yağsız ya da bir tek zeytinyağıyla verebilirsiniz, karpuz çekirdeğinin de etkisini araçtırmak gerek. diğerleri de besleyici, marul ishal yapabilir.

ayxu
10-01-2009, 04:49 AM
makarnayı yagsız verıyorum normalde. marulu cok fasla yanı sureklı vermıyorum. haftada belkı 1 yada 2.karpuz cekırdegını ıse bı sıtede okumustum cok severek yıyolar dıye gercekden de oyle bayılıyo ona ama tabıkıde bı zararı varmı bılmıyorum acıkcası aklıma gelmemıstı hıc olabılırde. aslında o bıraz zayıftı annem bana yedıremedıkce pıtıra yogunlastı :) ne verse yedıgı ıcın annem bayıldı bu duruma. herseyı verıyo karpuz, yagsız peynır, semızlık, maydanoz, leblebı,kelek,haslanmıs pırınc :):) bunlarıda yıyo :) onu hıc bos kalmıo kımın aklına gelse kalkıp ona bısey getırıyo sanırım zayıf dıye sıkayet ederken yakında obez bı hamsterım olacak. gercı aksamları 1 saat topla dolasıyoruz buda sındırıme yardımcı olabılır. ama yedıklerınden de olabılır heralde.
eger yemeklerınden deılse zaten sanırım allahın emrıyle gelın aramaya baslayacagız :)

hamsteradmin
10-01-2009, 07:15 PM
Erkek olduğu için koku olması normal zaten ama erkek olmasaydı da bu kadar çeşitli beslenen bir hamsterın tuvaletinin kokmaması imkansız. Ne yediğimiz bağırsak faaliyetlerimizi etkiler, yararlı bakteriler vs, buna bağlı olarak atılan posaların zenginliği değişebilir, koku olması çok normal. Eğer besleyen annense ona çeşitli beslenmesinden kaynaklandığı söyle, hiç şikayet etmesin :))

Gelin bulmak da işe yarayabilir, çiftleştikten sonraki ilk iki hafta kokuda azalma var mı yok mu diye gözlemlersin.

ayxu
10-02-2009, 02:09 AM
hahaa gelın bulurum cıftlesırler bıde yavrular olupda kokular devam ederse annem artık bızı ıyıce evden atar tam olur :) ben ve hasterım kısı kapıda sogukda gecırırız valla :) gercı bu rıske deger kokuyu cekmekdense :p

hamsteradmin
10-02-2009, 02:21 AM
sürekli eş bulmak zor, erkekler sürekli kızgınlıktadır çünkü. yani bir iki sefer çiftleştirmekle geçecek bir durum değil. belki yedikleriyle alakalıdır çünkü epey fazla bir şeyler yiyor, büyük bağırsak hareketleri yaşıyordur bence :)))

ayxu
10-02-2009, 04:02 AM
o zaman yedıklerını azaltmak zorundayız sanırım :(:( ama bana sankı sadece yemle beslenırse yeterlı olmayacak gıbı gelıyo kıyamıyorum herseyden yesın ıstıyorum :(
bu arada cok cok tesekkurler bılgılendırdıgınız ıcın:)

hamsteradmin
10-02-2009, 02:39 PM
Bence yediklerini azaltmayın, kokuyu sorun etmemeye çalışın yeter. Her canlının tuvaleti kokar, seviyorsak kabul etmemiz gerekir :)